Civic FK7 Civic Rs aracına LPG taktırmak

Selam 2017 model Civic hatchback aracımı LPG taktırmayı düşünüyorum YouTube'de videoları var bir tane arabaya takılmış sorunsuz görünüyor 7000 lira fiyat isteniyor taktırmayı düşünüyorum arkadaşlar aklıma takılan tek şey Garanti garanti beni üzer mi bilmiyorum 3 yıl dolmak üzere bu konuda görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim takılan wpg sonrasında hiçbir performans kaybı Yaşanmıyor benzin aldı başını gitti Geçen gün tatile gittim 800 kilometreyi 500 TL benzin harcadım

SNE-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu konuda bize yol gösterecek en güzel etmenin aracın verdiği hız ortalaması diye düşünüyorum. Cunki bunu aracın çalıştığı süreye yapılan yolu baz alarak oluşuyor yani benzin tahmini gibi hata yapacak bir veri değil. Ben neredeyse tüm ölçülerde ortalama hızı da veriyorum mesela son yaptığım ölçümde ortalama hız 27 iken benzin tahmini 6.4 e göre %16fazla yakmış tim benim yaptığım verinin hatalı olması ve %33 gibi iddia edilen bir değer almam için tek yol rs kullanan birinin 27 km ortalama hız ile benzin tüketiminin fulleme hesabı ile 100 km de 5.5 litre yakması gerekiyor. Yani 1.5t kullanan bir arkadaş çıkarda derseki ben 27 km ortalama olan bir Trafikde evet 5.5 yakıyorum diye o halde benim verdiğim verilerin sağlığı sorgulanabilir. Ancak ben lpg takmadan bu aracı çok kullandım bu ortalama hızlarda ortalama 7 litre civarında tükettim. (yol bilgisayarı 6.5) bu yüzden vicdanım rahat bir şekilde bu sistemin rs ile %18 fazla tükettiğini rahatlıkla söyleyebiliyorum.
Hocam ortalama hız hususu çok mantıklı bu konuda katılıyorum ancak aracın motor ve genel bakımlılığı, lastiklerinin durumu ve ebadı, tüketim anındaki yük durumu ve yol koşulları gibi faktörlerin aynı ortalama hızdaki araçlarda da farklı tüketim değerlerine neden olabileceği düşüncesindeyim.

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Hocam ortalama hız hususu çok mantıklı bu konuda katılıyorum ancak aracın motor ve genel bakımlılığı, lastiklerinin durumu ve ebadı, tüketim anındaki yük durumu ve yol koşulları gibi faktörlerin aynı ortalama hızdaki araçlarda da farklı tüketim değerlerine neden olabileceği düşüncesindeyim.

Hocam 90 kmlik yolun ilk 5 kilometresini 1 saatte gidip kalanını yarım saatte gidenin de ortalama hızı 60 km/h , yolun tamamını 60 sabit hızda tamamlayanın da ortalama hızı 60 km/h. Bu iki durumda tüketim aynı olma ihtimali var mıdır? Araçlar birebir aynı olsa bile ortalama hız da çok güvenilir bir veri değil bence. Kimse aynı şartlarda kullandım diye iddia edemez. Her kullanımda farklı şartlar mevcut güzergah aynı olsa bile. Yahu ayağımızla ayarlıyoruz gaza basma şiddetini, dümdüz boş yolda bile birebir aynısını yapamayız :)

Hocam 90 kmlik yolun ilk 5 kilometresini 1 saatte gidip kalanını yarım saatte gidenin de ortalama hızı 60 km/h , yolun tamamını 60 sabit hızda tamamlayanın da ortalama hızı 60 km/h. Bu iki durumda tüketim aynı olma ihtimali var mıdır? Araçlar birebir aynı olsa bile ortalama hız da çok güvenilir bir veri değil bence. Kimse aynı şartlarda kullandım diye iddia edemez. Her kullanımda farklı şartlar mevcut güzergah aynı olsa bile. Yahu ayağımızla ayarlıyoruz gaza basma şiddetini, dümdüz boş yolda bile birebir aynısını yapamayız :)
İstanbul içinde kalkipda boş yolda ortalama hızı düşük göstermek için hile yapma niyetinde değilseniz ortalama hızınız bal gibide trafik şiddetini veriyor artık bize. Ne zaman kontrol etsem aynı güzergahta ortalama hız ve tüketim fotoğraf gibi örtüşüyor. Ne 60 ile sürekli gitme şansınız var ne de 90. Şehir dışı yolculuk yapmıyorsanız. Bahsi geçen ortalama hız lar 60 veya 90 değil ki 20 lerden bahsediyoruz bunu tutturmak için 60 ile gidip saatlerce garajda relantide bekleyecek kadar henüz kafayı yemedik sanırım.

Aracınız
Kesero şimdi baktım PO,Şel LPG fiyatlarına.5.00.TL nin altında hiçbir yerde yok.Gunesec bagajınızda stepne lastiği yerine konulan LPG tankı,bomba değil de ne?

Bir silah alın, öce dolu bir LPG tankına iki el ates edin ardından bir el de dolu bir Benzin tankına ates edin.
3. Denemede aracınız infilak edecektir.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2012
1,18 oranını ölçme şansım yok, denemedim de. Uzun dönem sarfiyatından ve eşit şartlardaki ölçümlerden yola çıkarak ideal sonuçlar elde edilebilir. Her türlü bilgiyi ilgiyle ve keyifle takip ediyorum

+%18 rakamını ilk, Ankara Mocan Otogaz'da LPG dönüşümü yaptığımda duymuştum. Sonrasında gerek forum ortamlarında, gerek sanayide tecrübelerden bu rakamı duydum. Sanırım LPG dönüşümü yapan firmaların resmi sayfalarında da böyle bir değerden bahsediliyordu. Uzun zaman oldu.

Üst kalorifik değerlerle yapılan hesaplamalar, bir mühendis (elk) olarak benim de ilgimi çekiyor. Ancak pratik ölçümler de ortada. Alanım olmadığı için kesin hüküm koyamıyorum.

Eskiden tüketim hesaplamalarında böyle tartışmalar yaşanırdı. EU normlarında ölçümlerin nasıl yapılacağı, hangi koşulların sağlanacağı, kaç tekrar yapılacağı açık açık yazılmış. Bu konuda belki de orijinal üreticilerin sayfalarından yararlanılabilir. Sarfiyat değişimlerinin de benzer şekilde değişken kullanımlı simülasyonlarla karşılaştırıldığı bir makale, whitepaper, tez vs. olsa iyi olurdu.

Ancak, piyasa dengeleri farklı, ekonomik güçleri yüksek olduğu için EU topraklarında LPG kullanımı sarfiyat veya ekonomik sürüş için değil de CO2 salınımını azaltmak için yapılıyor. Bambaşka bir dünya yaşıyorlar, maalesef. Düşünün! Adamlar şehir içinde LPG kullanıp uzun yolda benzinle performanslı sürüş elde ediyorlar. Hatta, İtalya'da sanırım, 10 yaşından büyük araçların şehir içinde benzin kullanması yasaktı. Yasal zorlamalar nedeniyle herhalde, LPG dönüşüm firmalarının çoğu İtalyan.

Son olarak bu fiyatlarla, LPG+Benzin kullanımının ekonomik anlamını kaybetmeye başladığı ortada.

Aracınız
Civic FC5 2020
LPG şimdi ilçemizde 6.0 TL,dizel 7.4 ve benzin 7.9 civarında satılıyor.Aracın benzine oranla %40 fazla LPG yakacağını düşündüğümde 1.5 civic aracıma hiçbir şekilde tüp taktırmam.(LPG farkının %18 olduğunu iddia eden arkadaşın yazdıklarına hiçbir şekilde itibar etmiyorum.Daha önce LPG li araba sahibiydim.o arkadaş kusura bakmasın ama kullandığım arabada ki oran arkadaşın dediği gibi değildi.)Eğer arabama az yakdırmayı düşünürsem arabamla az dolaşırım.Her hangi arabaya binersen bin gereksiz turluyorsan fazla yakacaktır.LPG dönüşüm fiyatları da oldukça fazla.LPG dönüşümüne vereceğim parayla 1.5 yıl benzin alırım.

Arabanızın garantisini bozupta burada ahkam kesmeyin.Ben arabamı alalı 16 ay oldu 27 bin km yol yaptım.Çok benzin yaktım bu doğru.Ama bundan gocunmuyorum.Zaten 1.5 turbo olmasaydı hiç bir şekilde Honda da almazdım.Şimdi bu arabanın sürüş keyfini aldıktan sonra fazla yakdığım yakıttan da gocunmuyorum.Garantiyi hiçbir şekilde bozmam.Arabamın koltuğundaki azıcık yıpranma nedeniyle koltuğumun derisini garantiden değiştirdi servis.Servis müdürü koltuğumu gördüğünde hemen işlemini yaptı.Burda bazı arkadaşların garantiyi bir şeye tutmamalarına anlam veremiyorum.Arabamı sıfır aldığım halde parça fiyatlarını azıcık soruşturuyorum ve oldukça pahalı olduğunun da farkındayım.Üç yüz elli bin liralık arabaya biniyor iken üç beş kuruşun hesabını yapıp garantimi bozdurmam.

LPG şimdi ilçemizde 6.0 TL,dizel 7.4 ve benzin 7.9 civarında satılıyor.Aracın benzine oranla %40 fazla LPG yakacağını düşündüğümde 1.5 civic aracıma hiçbir şekilde tüp taktırmam.(LPG farkının %18 olduğunu iddia eden arkadaşın yazdıklarına hiçbir şekilde itibar etmiyorum.Daha önce LPG li araba sahibiydim.o arkadaş kusura bakmasın ama kullandığım arabada ki oran arkadaşın dediği gibi değildi.)Eğer arabama az yakdırmayı düşünürsem arabamla az dolaşırım.Her hangi arabaya binersen bin gereksiz turluyorsan fazla yakacaktır.LPG dönüşüm fiyatları da oldukça fazla.LPG dönüşümüne vereceğim parayla 1.5 yıl benzin alırım.

Arabanızın garantisini bozupta burada ahkam kesmeyin.Ben arabamı alalı 16 ay oldu 27 bin km yol yaptım.Çok benzin yaktım bu doğru.Ama bundan gocunmuyorum.Zaten 1.5 turbo olmasaydı hiç bir şekilde Honda da almazdım.Şimdi bu arabanın sürüş keyfini aldıktan sonra fazla yakdığım yakıttan da gocunmuyorum.Garantiyi hiçbir şekilde bozmam.Arabamın koltuğundaki azıcık yıpranma nedeniyle koltuğumun derisini garantiden değiştirdi servis.Servis müdürü koltuğumu gördüğünde hemen işlemini yaptı.Burda bazı arkadaşların garantiyi bir şeye tutmamalarına anlam veremiyorum.Arabamı sıfır aldığım halde parça fiyatlarını azıcık soruşturuyorum ve oldukça pahalı olduğunun da farkındayım.Üç yüz elli bin liralık arabaya biniyor iken üç beş kuruşun hesabını yapıp garantimi bozdurmam.

%40 az olmuş ya %80 fazla yakıyor hatta! İtibar etmiyorsanız veri paylaşabilirsiniz. Rs lpg li arac surüp burada veri paylaşabilirsiniz. Ya da bana nerede hata yapma ihtimalim olduğunu söyleyebilirsiniz.

Moderatörün son düzenlenenleri:

cagdasozkan

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2019
@ugurozer (veya herhangi bir LPG li araç sahibinin) arkadaşımızın aynı arabayı aynı anda hem benzin hem LPG ile kullanma şansı olmadığı için hesaplamalar illa ki biraz varsayım olacaktır. Veya aynı anda hem benzinli hem LPG'li araçla sürekli arka arkaya gezilemeyeceği için de bu böyle. Fakat kanaatimce yaptığı paylaşımlar kullanıcı gözünden son derece mantıklı ve açıklayıcı. Beğenen LPG taktirabilir, beğenmeyen böyle kullanabilir. Kimsenin kimseye bir şey dayatmaya çalışmadığı böyle bir ortamda kimse garantinizi bozun da demiyor, illa taktırın da demiyor. Kişisel algılamaya gerek yok.

Bu konunun tamamını zevkle üşenmeden okudum, kendimce hesaplarımı yaptım, şartlarımı değerlendirdim ve LPG taktirmamaya karar verdim. Yine de yapılan paylaşımlar son derece kıymetli ve önemli. Faydası geçen bilgisini/tecrübesini (doğru veya yanlış) paylaşan herkese çok teşekkür eder, kişisel algılamaların bir an önce son bulmasını dilerim.

Çünkü konunun tamamını okurken yorucu oluyor, araba forumu değil de reality show izler gibi hissediyorum ve çok gereksiz zaman kaybı oluyor.

Teşekkürler

Redmi Note 7 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Bu konuyu bende keyifle takip ediyordum. Ancak konu çok farklı mecralara gitti.

Ve bence çoktan kilitlenmesi gerekiyor.

Son olarak bir mevzuyu netleştirelim;
Dileyen dilediği aracı dilediği gibi sürer, istediği yakıtı kullanır.

Ancak bu LPG konusunu biz 25 yıldır tartışır dururuz, yakıt a ödenen tutarın azlığı ile övünerek konuyu kapatırız.

Son 2 ayda LPG ye gelen zamlar ile benzin / LPG PARITESI 1/1,35 e KADAR GERILEDI. oysa 25 yıldır bilir ve takip ederim (bakın 25 yıl diyorum bir çoğunuzun yaşından fazla bir zaman dilimi) LPG benzine karşı ilk defa bu kadar yüksek ĺfiyatlı.
Bu oran 1 e / 2 bile oldu... ortalama 1/ 1,7 veya 1/ 1,8 arası gitti geldi.

Bir zamanlar mazot ile benzin de aynı 1/1,5 oranının üstünde idi... son 5 yıldır 1/ 1,1 seviyelerinde...

Ve EPDK verilerine göre şu an yaklaşık 1 TL benzin sübvanse ediliyor. Bu rakam pompa ya yansıdığında bile benzin LPG paritesi 1/ 1,5 falan olacak.

Dolayısı ile LPG hala benzine göre ekonomik, ancak bu fiyatlar ile 10-15 bin TL ye dönüşüm yaptırıp uzun yıllar amorti etmesini beklemek çok da yapılabilir değil.

Araçlarim LPG li ve de böyle sürmeye devam ediyorum.

Kalın sağlıcakla

Geri