Civic FK7 Civic Rs aracına LPG taktırmak

Selam 2017 model Civic hatchback aracımı LPG taktırmayı düşünüyorum YouTube'de videoları var bir tane arabaya takılmış sorunsuz görünüyor 7000 lira fiyat isteniyor taktırmayı düşünüyorum arkadaşlar aklıma takılan tek şey Garanti garanti beni üzer mi bilmiyorum 3 yıl dolmak üzere bu konuda görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim takılan wpg sonrasında hiçbir performans kaybı Yaşanmıyor benzin aldı başını gitti Geçen gün tatile gittim 800 kilometreyi 500 TL benzin harcadım

SNE-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2020
Turbo araçlarda lpg nin atmosferik araca göre çok daha verimli olduğunu söylüyorduk renault clio turbo fabrikasyon lpg nin fabrika verileri bunu doğrular nitelikte gelmiş
Hocam bakın kendi paylastiginiz Renault verileri beni doğruluyor zaten. Benzin x 1.31 = LPG litre. Aynı araca ait çeşitli ortalamalarda ki verilerin karşılaştırması yapılmış. 3 tane örnek verilmiş 3 örnekde de LPG litre olarak %30 ila 32 arasında fazla tüketmiş. Aynı konu ile ilgili Erzincan ya da Erzurum üniversitesi'nden yüksek enerji mühendisi bir doçentin tez çalışması vardı. Orada da yine aynı şartlar altında LPG nin litre bazında %30 daha fazla yaktığı ortaya koyulmuştu. Sizin yaptığınız ölçümlerin hiçbir bilimsel ve doğruluk payı yok. Hadi diyelim bunca mühendisin yaptığı çalışmada yanlış, orta yolda buluşalım sizle ve oran 1,25 olsun. Bu durumda dahi sadece kit'in parasını amorti etmek için 59000 kilometre gerekiyor . LPG için yapacağınız ekstra bakım ve masraflar aracınızın garanti dışı kalması, satarken değer kaybedecek olması vs. Düşündüğünüz zaman 100000 kilometre kullanmadan satan adam zarardadır hocam. RS de tüplü araç çok az olduğu için Toyota Corolla dan örnek verebiliriz. Sarı sitede binlerce Corolla var ortalama 100000 kilometre LPG ile kullanılmış corollalar hiç LPG takılmamışlara göre 15 -20 bin lira daha düşük fiyatlı. Sadece bu bile takmamak için bir sebep.

Aracınız
Civic FB7 2012
Mükemmel hesap yok. İlla bir hata payı olur. Ama uzaya mekik yollamıyoruz, ayıp olmayacak bir seviyede yuvarlamaktan zarar gelmez. Zaten biz bile menzili mesela 64.259km hesaplayıp 65.000km demiyor muyuz? Bir iki noktayı hesaplamalarda gözden kaçırıyor olabiliriz ki %17-%30 gibi etkileyici bir verim farkı ortaya çıkıyor olsun:
  1. Hesaplamalarda yakıt istasyonunda iki dolum arasındaki LPG sarfiyatını kullanıyoruz. Ancak ne kadar sıcak hava olsa ve erken LPG kullanılmaya başlansa da ortalamada hatırı sayılır bir benzin sarfiyatı da olur ve genelde hesaplara katılması unutulur.
  2. Yakıtlardaki kalorifik değer, üst kalorifik değer denen bilgi sanırım. Ortalama yakıt değerlerine göre alındığını düşündüğüm enerji miktarları, araca o anda denk gelen yakıtın kalitesine göre değişiklik gösteriyor olabilir. Belki de aracın ince ayarı bir yakıt tipine göre (benzinde 95 oktan) yapılmış olup diğerlerinde verim düşüyor olabilir.
Kullanıma göre sarfiyatın çok radikal değişeceğini sanmıyorum. Hızlı sürücüler benzini de yaktırır, dizeli de, otogazı da, hidrojeni de.

Önceki sayfalarda yapıldığı bahsedilen hesaplamaları merak ettim ama 66 sayfa boyunca yazılanları takip etmek güç.
Bu tip yararlı ve emek isteyen, yüksek beğeni alan yazı parçalarını ilk mesaja veya oradaki sabit bir bölüme aktarmak mümkün olabilse.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Önceki sayfalarda yapıldığı bahsedilen hesaplamaları merak ettim ama 66 sayfa boyunca yazılanları takip etmek güç.
Bu tip yararlı ve emek isteyen, yüksek beğeni alan yazı parçalarını ilk mesaja veya oradaki sabit bir bölüme aktarmak mümkün olabilse.
Konu türünü değiştirince mümkün oluyor, bu konuda şu anda konu türünü değiştirdim ve beğendiğiniz mesajlara oylama yaparak konuya tekrar eriştiğinizde "Oylamaya göre sırala" seçeneğini ile konuyu görüntülerseniz istediğiniz mesaja daha kolay ulaşabilirsiniz.
Hatta kesinlikle yukarda sabit kalmalı düşüncesinin ağır bastığı bir mesaj olursa "çözüm" olarak işaretleyip sürekli en üstte tutabiliriz.

Aracınız
Civic FC5 2018
Arkadaşlar, ortalama LPG fiyatı 4,30tl. Şehir içi 7lt benzin yakan bir araç, LPG ile 8.4lt yakar ortalama... Yani km'de 55 kuruş benzin yakıyoruz. LPG ile de 36 kuruş ediyor ama buna benzin sarfiyatını da ekleyince yaklaşık 40 kuruş ediyor.

Yani hepi topu km başına 15 kuruş tasarruf ediyor ki bu gerçekten çok düşük...

Değer mi aracın orijinalliğini bozmaya seçim sizin...

Aracınız
Civic FB7 2012
İyimser ölçümler!

Nispeten küçük şehirde, kısa mesafelerde, soğuk motor kullanmanın dezavantajını yaşıyorum. Ancak uzun yol kullanımım azımsanmayacak miktarda. Sadece benzinde kullandığım mesafe toplamda 500-600 kmyi geçmez.
Her maliyetimi telefonumda tutmaktayım. Kendi aracımda LPG yakıtla 87.350 km kullanım istatistiğimi paylaşıyorum:
  • LPG: 10,27 l/100 km (min 5,91 - max 15,87)
  • Benzin: 1,06 l/100 km (min 0,41 - max 6,43)
Son yıllarda azalana bir eğim olmakla birlikte, günlük ortalama sürüşüm 39,48 km, aylık 1.162,24 km.

Aracınız
Civic FC5 2018
İyimser ölçümler!

Nispeten küçük şehirde, kısa mesafelerde, soğuk motor kullanmanın dezavantajını yaşıyorum. Ancak uzun yol kullanımım azımsanmayacak miktarda. Sadece benzinde kullandığım mesafe toplamda 500-600 kmyi geçmez.
Her maliyetimi telefonumda tutmaktayım. Kendi aracımda LPG yakıtla 87.350 km kullanım istatistiğimi paylaşıyorum:
  • LPG: 10,27 l/100 km (min 5,91 - max 15,87)
  • Benzin: 1,06 l/100 km (min 0,41 - max 6,43)
Son yıllarda azalana bir eğim olmakla birlikte, günlük ortalama sürüşüm 39,48 km, aylık 1.162,24 km.

Gerçekten değecek şekilde bir tasarruf yok bence... Kaldı ki 10 11 bin tl LPG dönüşümünü mevcut yakıt fiyatları ile anca 73 bin km'de amorti ediyor... Çok çok fazla yani... Gereksiz...

Aracınız
Civic FC5 2020
Kısaca mevzunun özeti yıllık 20 bin üzerin yapan ve uzun süre aracını kullanmak isteyen taktırsın az km yapan tasarruf için taktırmasın kısaca bunu söylesek doğru olmaz mı aracın garanti dışı olması ve herhangi bir LPG arızası , bakımı ve satarken fiyat kırmasıda işin riski ben bunu anlıyorum

Aracınız
Civic FC5 2018
Kısaca mevzunun özeti yıllık 20 bin üzerin yapan ve uzun süre aracını kullanmak isteyen taktırsın az km yapan tasarruf için taktırmasın kısaca bunu söylesek doğru olmaz mı aracın garanti dışı olması ve herhangi bir LPG arızası , bakımı ve satarken fiyat kırmasıda işin riski ben bunu anlıyorum

Aracı 150 bin km yapmadan satmak gerçekten dönüşümü gereksiz kılıyor...

Aynen doğrudur. Ayrıca Honda'nın garanti politikasının aldatmaca olduğunu düşünüyorum. Olası bir arızanın parasını sizden bakım yoluyla peşin alıyorlar zaten. Aracım üç yaşında iki yıldır lpg li 70000 km de ilk iki bakımı dışında hep kendi ustamda servisin yarı fiyatına yaptırdım bakımlarını. Hiç bir zararını görmedim.

Aracınız
Civic FC5 2020
Aynen doğrudur. Ayrıca Honda'nın garanti politikasının aldatmaca olduğunu düşünüyorum. Olası bir arızanın parasını sizden bakım yoluyla peşin alıyorlar zaten. Aracım üç yaşında iki yıldır lpg li 70000 km de ilk iki bakımı dışında hep kendi ustamda servisin yarı fiyatına yaptırdım bakımlarını. Hiç bir zararını görmedim.
Hondanın garanti politikasının aldatmaca olduğunu düşünmüyorum.Koltuklarımın deforme olan derilerini değiştirdiler cillop gibi oldu.Bayinin servis müdürnün etkisi olduğunu düşünüyorum.LPG taktırmanın da bana beş kuruş fayda sağlayacağını düşünmüyorum.Bulunduğum ilçede LPG 5.18 TL.Tüm akaryakıt istasyonlarında resmi LPG fiyatları buna yakın.Büyük şehirlerde de fiyatlar bu şekilde.Yukarıda LPG fiyatlarının 4.30 civarında olduğunu söyleyenler hep ucuz LPG satan yerlerden alıyor olmalılar.Bu şekilde hesap yapamazsınız.Bu doğru bir yaklaşım değil.Değerinden ucuza alınan LPG lerin çok kısa zamanda,hatta 100 metre gitmeden arabalarda arıza lambası yakdığını hiç hesaba katmıyorsunuz.Arıza lambası yanarken arabayı kullandığınızda rahatsız olmuyor musunuz?

LPG savunucuları siz hesapları nasıl yapıyorsunuz anlaşılır değil.Daha önce kullandığım LPG li arabamda LPG-benzin yakıt oranının yüzde 40 lar civarında olduğunu düşünüyorum.Arkadaşlardan bir tanesi oranın yüzde 30-32 aralığında olduğunu bilimsel verilere dayanarak söylüyor,Sizler LPG dönüşümü yapan firmaların söylediği rakamların da altında rakamlar söylüyorsunuz.Ayrıca arabanıza aldığınız benzinleri hiç hesaba katmıyorsunuz.Ayrıca arabanıza LPG taktırarak arıza riskini iki katına çıkardığınızı da aklınızda bulundurun derim.LPG yakıtının motoru daha fazla yıprandırdığını da LPG dönüşümü yapan firma yetkilisinin söylediğini yutub videosunda görmüştüm.

Ben arabamı çoğunlukla şehir içerisinde kullanıyorum ve çoğu sürüşüm 1 km civarı.Yani LPG ye hiç geçmiyorum dahi.Uzun yola gittiğimde araba zaten yüz km de 5-5.5 litre civarında yani az yakıyor.LPG alıp sırtımda BOMBA ile dolaşmayı da hiç istemem.Herkes hesabını biraz da buna göre yapmalı diye düşünüyorum.

Geri