Civic FK7 Civic Rs aracına LPG taktırmak

Selam 2017 model Civic hatchback aracımı LPG taktırmayı düşünüyorum YouTube'de videoları var bir tane arabaya takılmış sorunsuz görünüyor 7000 lira fiyat isteniyor taktırmayı düşünüyorum arkadaşlar aklıma takılan tek şey Garanti garanti beni üzer mi bilmiyorum 3 yıl dolmak üzere bu konuda görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim takılan wpg sonrasında hiçbir performans kaybı Yaşanmıyor benzin aldı başını gitti Geçen gün tatile gittim 800 kilometreyi 500 TL benzin harcadım

SNE-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Karbon emisyonlarındaki azalma ülkemizde bir yaptırım konusu olmadığı sürece olaya sadece sarfiyat gözüyle bakmak durumundayız.
O zaman da uzun vadeyi düşünmeyen birisi için mantıklı olmaktan uzaklaşıyor.

Ancak ben gibi daha 6400km'deki aracına LPG dönüşümü yapıp bugünlerde 9,5 yıl ve 156.000 km kullanım düşünüyorsanız LPG mantıklı.

Tabi eğer 2012 yılında verdiğim 1.550 TL parayı mesela Bitcoin gibi bir yatırıma çevirecek öngörü olsaydı, E-class, belki S-class Mercedes işten bile değildi. :LOL:
Neyse, tadında bırakalım. Uzun vadeli yatırımlarda yüksek kazançlar her zaman istisnadır ve istisnalara göre hareket edilmez.
Hocam siz böyle diyince aklıma ne zaman düşünsem canımı sıkan bitcoin alamama maceram geldi, 2012 yılında Bitcoin 10 dolarken 100 dolara 10 bitcoin almaya 2 gün uğraşıp alamamıştım, sonunda da yurtdışı bitcoin satan hesaba Swift yapmaya çalışıp başarısız olunca neyse boşver diyip geçmiştim, ahhhh ahhh ?

O günün hesabıyla LPG kiti 1000$ falan olmalı.

Dönüşümü LPG kiti yerine BTC yönüne yapıp 100 BTC aldıktan sonra, günümüzde, ne yapıyor, dur bakalım, 40 milyon lira veya 5 milyon $ falan mı yapıyor ne, LPG ile falan...

Aman, neyse, sanki zamanında 7000 liradan girdiğim miktarı tuttum da...

ONEPLUS A5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

O günün hesabıyla LPG kiti 1000$ falan olmalı.

Dönüşümü LPG kiti yerine BTC yönüne yapıp 100 BTC aldıktan sonra, günümüzde, ne yapıyor, dur bakalım, 40 milyon lira veya 5 milyon $ falan mı yapıyor ne, LPG ile falan...

Aman, neyse, sanki zamanında 7000 liradan girdiğim miktarı tuttum da...

ONEPLUS A5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
İyiki tutmuşsunuz hocam şimdi güç yetmiyor :)

Arkadaşlar merhaba lpg ile alakalı birkaç cümlede ben söylemek isterim. Aracım 1.5 Turbo otomatik ve 10000 kilometre ortalama tüketimim şu an için yol bilgisayarında 6 litre. İstanbul Anadolu yakası Tuzla Pendik Kartal Ataşehir Çayırova Gebze bölgesinde kullanıyorum. Cvt şanzımanı kullanmayı bilirseniz gerçekten ekonomi sağlıyor. Benim yakıt tüketimim tabii ki referans olamaz ancak 1.5 otomatiklerin ortalama yakıt tüketimini 8 litre olarak kabul edersek 8 litre benzinin yaptığı işi 8 litre LPG yapacaktır.(1 litre benzinden 32 megajul enerji açığa çıkarken 1 litre LPG den 24 megajul enerji açığa çıkar). Bu durumda kabaca bir hesap yaparsak 50000 kilometre kullanım sonucunda 4000 litre benzin tüketirken, aynı kilometreyi yapmak için 5200 litre LPG gerekir.. benzin maliyeti litresi 7,8 TL'den 31 bin 200 lira yapar LPG ise, LPG birim fiyatı 4,5 TL den 23400 TL yapar. Aradaki fark 7800 TL. Şu anda 1,5 Turbo araçlarımıza takılan LPG kiti yerine göre değişmekle beraber en düşük 11 bin TL'ye takılmaktadır. Kısacası bakımı, çıkardığı ekstra masraflar hariç LPG kitinin sadece amortismanı 70000 kilometreyi bulmaktadır. 70000 kilometre içerisinde LPGye vereceğimiz ekstra bakım ücretleri, çıkaracağı sorunların masrafı ve satarken 70/80 bin km lpg li aracın kaybedeceği değeride hesaba katarsak araçlarımıza LPG taktırmak tamamen mantıksızdır.
Bu sistemde defalarca test ettik ve bu konuda yazdık tam tamına %17 fazlasını yaktığını hesapladım yani 8 litre benzin yakan bir araç 9.39 litre LPG yakıyor. (1.5t 182 hp) ayrıca İstanbul Avrupa yakasında fazla zorlanmadan 4.36 ve 4.39 gibi rakamlara lpg mevcut. 4.36x9.39= 40 kr yapar oda 50 bin km de 20 bin TL. Ayrıca ben önceki aracımla 330bin km yaptım bir kez arıza yaşamadım prins ile. Prinsi bilen adam benzinli almak yerine Prins takılı aracı tercih eder. Kıt. Fiyatlarını güncel takip etmek gerek kar. Marjlarini bazı çakallar çok yüksek takıyor. Ben 7500 e taktirdigimda 9500 e takan bayiler vardı ustelik benzin ibre modülü bu araçlara olmuyor diyip takmayarak.

Karbon emisyonlarındaki azalma ülkemizde bir yaptırım konusu olmadığı sürece olaya sadece sarfiyat gözüyle bakmak durumundayız.
O zaman da uzun vadeyi düşünmeyen birisi için mantıklı olmaktan uzaklaşıyor.

Ancak ben gibi daha 6400km'deki aracına LPG dönüşümü yapıp bugünlerde 9,5 yıl ve 156.000 km kullanım düşünüyorsanız LPG mantıklı.

Tabi eğer 2012 yılında verdiğim 1.550 TL parayı mesela Bitcoin gibi bir yatırıma çevirecek öngörü olsaydı, E-class, belki S-class Mercedes işten bile değildi. :LOL:
Neyse, tadında bırakalım. Uzun vadeli yatırımlarda yüksek kazançlar her zaman istisnadır ve istisnalara göre hareket edilmez.
Evet belki o yıllarda daha mantikliydi ancak tıpkı dizelin başına geldiği gibi hükumetler insanlar neye rağbet gösteriyorsa onun fiyatına ekstra zam yaparak makası kapatıyor. Bundan 15-20 sene önce lpg ve mazot benzine göre çok daha ucuzdu. 1.5 lere takılan kitin pahalı oluşuda göz önüne alındığında taktırmak mantıksız oluyor.
Bu sistemde defalarca test ettik ve bu konuda yazdık tam tamına %17 fazlasını yaktığını hesapladım yani 8 litre benzin yakan bir araç 9.39 litre LPG yakıyor. (1.5t 182 hp) ayrıca İstanbul Avrupa yakasında fazla zorlanmadan 4.36 ve 4.39 gibi rakamlara lpg mevcut. 4.36x9.39= 40 kr yapar oda 50 bin km de 20 bin TL. Ayrıca ben önceki aracımla 330bin km yaptım bir kez arıza yaşamadım prins ile. Prinsi bilen adam benzinli almak yerine Prins takılı aracı tercih eder. Kıt. Fiyatlarını güncel takip etmek gerek kar. Marjlarini bazı çakallar çok yüksek takıyor. Ben 7500 e taktirdigimda 9500 e takan bayiler vardı ustelik benzin ibre modülü bu araçlara olmuyor diyip takmayarak.
Hesabınız kesinlikle yanlış hocam. Lpg ve benzin enerjisi bellidir. Yukarıda belirttiğim gibi 1 litre benzinden 32 megajul enerji elde edilirken 1 litre LPG den 24 megajul enerji elde edilir. İşi yapan enerji olduğuna göre aynı şartlarda aynı araçla 8 litre yakarken LPG li araçla 10.4 litre yakarsınız bu değişmez.

Evet belki o yıllarda daha mantikliydi ancak tıpkı dizelin başına geldiği gibi hükumetler insanlar neye rağbet gösteriyorsa onun fiyatına ekstra zam yaparak makası kapatıyor. Bundan 15-20 sene önce lpg ve mazot benzine göre çok daha ucuzdu. 1.5 lere takılan kitin pahalı oluşuda göz önüne alındığında taktırmak mantıksız oluyor.

Hesabınız kesinlikle yanlış hocam. Lpg ve benzin enerjisi bellidir. Yukarıda belirttiğim gibi 1 litre benzinden 32 megajul enerji elde edilirken 1 litre LPG den 24 megajul enerji elde edilir. İşi yapan enerji olduğuna göre aynı şartlarda aynı araçla 8 litre yakarken LPG li araçla 10.4 litre yakarsınız bu değişmez.
Ben aracı kullanan olarak en az 50 kez yaptığım ölçüm sonucunu iletiyorum ve benden sonra başka arkadaşlarda aynı ölçümü yaptı ve birlikte hesapladım burda onlarca mesajımız var hepsi %17 siz rs LPG li bir araç hiç sürüp hesap yapmadan bana hesabınız yanlış diyorsunuz. Keşke konuyu önce bir okuyup sonra cevap yazsaydınız. Ayrıca lpg takmak mantıksız değil amortisman süresinden önce aracı değiştirecek olan birisinin taktirmasi mantıksızdır. Benim gibi bir aracı 300bin km ve üzeri kullanan birisi için lpg kullanmak bana göre çoluk çocuğumuz rızkını fais vergiye heba etmemektir. Saygılar.

Ayrıca sizin hesabınıza göre tam %30 fazlasını yakar diyorsunuz ben 2000 yılından beri birçok araç kullandım %30 bir yana %20 nin uzerinde yakan bir araç görmedim. Dediğiniz gibi olsa 15 litre benzin yakan bir araç 20 litre LPG yakacak yani öylemi? Demekki kalorifik değer ile yakıt tüketimi hesabı doğru olmuyormuş sizin hesabınız ancak bu iki yakıt ile bir daireyi veya bir yeri ısıtma mukayesesi yapıldığında ölçülür. Motorlarda yakıt yandığında oluşan basınç önemli kalorifik sıcaklık degeri değil.

Ben aracı kullanan olarak en az 50 kez yaptığım ölçüm sonucunu iletiyorum ve benden sonra başka arkadaşlarda aynı ölçümü yaptı ve birlikte hesapladım burda onlarca mesajımız var hepsi %17 siz rs LPG li bir araç hiç sürüp hesap yapmadan bana hesabınız yanlış diyorsunuz. Keşke konuyu önce bir okuyup sonra cevap yazsaydınız. Ayrıca lpg takmak mantıksız değil amortisman süresinden önce aracı değiştirecek olan birisinin taktirmasi mantıksızdır. Benim gibi bir aracı 300bin km ve üzeri kullanan birisi için lpg kullanmak bana göre çoluk çocuğumuz rızkını fais vergiye heba etmemektir. Saygılar.
Rs kullanmadığımi nerden biliyorsunuz? Sizin ve arkadaşlarınızın yaptığı hesap yanlış hocam. Bundan adınız kadar emin olun. Ha siz derseniz ki ben aldığım aracı 300000 kilometre kullanacağım o zaman iş değişir ancak şu anda RSye tüp taktırıp en az 100000 kilometre yapmayan adam zarardadır

Geri