Civic turbo tork değeri ve hız limiti hak

Arkadaslar merhaba
Bugun merak ettiğim bir soru hakkında bilgisi olanlarin bilgilerini rica ediyorum. Honda rs veya yeni modellerde farkli gecen 182 beygirlik turbo motorunda 220 nm tork sunmakta. Vag grubu dedigimiz volkswagen , seat gibi araclar 150-160 beygirlerde daha fazla tork degeri sunuyor. Keza bugun 1.6 litre 170 beygir bmw 250 tork degeri sunuyor.
Civic tork degerinin dusuklugu ve 205 olan hiz limiti cvt sanzuman ilemi alakali. Cvt sanzumanin performansi torpiledigi herkesce biliniyor. Goruslerinizi merak esiyorum.

Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Bizde hem Rs hem de HB sport plus var. CVT ilk hızlanma olarak başarılı bir şanzıman değil ama yüksek hız performansı iyidir. Bunun sebebi de maksimum güç olan 182 hp'yi sürekli olarak tekerlklere aktarabilimesi. Dib gazda üst üste gaza bastığınızda makismum gücü verdiği devirde tutabilirisniz. Bu ise diğer şanzımanlarda mümkün değildir. Örnek veriyorum, DSG'de hızlanma esansında 182 hp olan motor bir üst vitese geçtiğinde 5000 d/dya düşer,, tam o sırada motorun gücü de 182 hp değildir de 150 civarıdır, yani tekerleklere sürekli maksimum gücü aktaramazsınız. Bu manuel için de otomatik için de öyledir.
CVT'de özellikle ilk hızlanmalarda vites çok fazla ayarlama yaptığından dolayı sürtünmeye önemli güç gidiyor ama yüksek hızlarda kısmen bu daha azdır. O yüzden 100'e kadar kısmen daha güçsüz araçlar geride bırakamzsısnız, ama yüksek hızlara ulaşıldığında geride kalırlar.

tüm devirlerdeki torkun toplamı bize hp gücünü verir arkadaşlar. 2 araç düşünün ikisinin hp eşit ama birisinin max torku daha yüksek ise diğer devirlerde torkdan feragat edilmiştir. yani 4500 devirde b aracının torku yüksek ise 2000 devirde a aracının torku daha yüksektir. mühim olan torkun daha lineer yayılmış olmasıdır. 90 hp dizel araçlarında max torku da 220 dir ama sadece belirli bir devirde saman alevi gibi parlar ve biter. o yüzden bu araçlarla lineer hızlanma mümkün olmaz. yani tork haticedir hp ise netice. Siz neticeye bakin kafanızı yormayın.

Bizde hem Rs hem de HB sport plus var. CVT ilk hızlanma olarak başarılı bir şanzıman değil ama yüksek hız performansı iyidir. Bunun sebebi de maksimum güç olan 182 hp'yi sürekli olarak tekerlklere aktarabilimesi. Dib gazda üst üste gaza bastığınızda makismum gücü verdiği devirde tutabilirisniz. Bu ise diğer şanzımanlarda mümkün değildir. Örnek veriyorum, DSG'de hızlanma esansında 182 hp olan motor bir üst vitese geçtiğinde 5000 d/dya düşer,, tam o sırada motorun gücü de 182 hp değildir de 150 civarıdır, yani tekerleklere sürekli maksimum gücü aktaramazsınız. Bu manuel için de otomatik için de öyledir.
CVT'de özellikle ilk hızlanmalarda vites çok fazla ayarlama yaptığından dolayı sürtünmeye önemli güç gidiyor ama yüksek hızlarda kısmen bu daha azdır. O yüzden 100'e kadar kısmen daha güçsüz araçlar geride bırakamzsısnız, ama yüksek hızlara ulaşıldığında geride kalırlar.
hızlanmada oluşan kayıp aslında ayarlamadan değilde 182 hp bir aracın önden cekerde malum patinaja geçmemesi için programlanmış olduğunu düşünüyorum.

Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Çekiş kontrolü mutlak önemli bir konu. Benim bahsettiğim konu çekiş kontrolünden bağımsız bir konu. CVT'de kasnak mekanizması sonsuz kombinasyon ve sürekli değişiklik yapması gerkiyor, 200hp+ güçlü araçlar için de pek bir örneği yok.

Aracınız
Civic FK7 HB 2018
tüm devirlerdeki torkun toplamı bize hp gücünü verir arkadaşlar. 2 araç düşünün ikisinin hp eşit ama birisinin max torku daha yüksek ise diğer devirlerde torkdan feragat edilmiştir. yani 4500 devirde b aracının torku yüksek ise 2000 devirde a aracının torku daha yüksektir. mühim olan torkun daha lineer yayılmış olmasıdır. 90 hp dizel araçlarında max torku da 220 dir ama sadece belirli bir devirde saman alevi gibi parlar ve biter. o yüzden bu araçlarla lineer hızlanma mümkün olmaz. yani tork haticedir hp ise netice. Siz neticeye bakin kafanızı yormayın.
Doğru aynı güce sahip 2 araçtan torku yüksek olan daha iyidir --> daha dolgun bir tork eğrisine saiptir, bunun analmı da o devir bandı boyunca belirli devir için daha fazla güç üretmesidir. Tekerleklere birebir aktarılan fiziksel büyüklük birim zamanda yapılan iş olan güç olmasıdır.

Güç (hp) = Tork (N.m) x RPM / 6.8

CVT'nin farkı sol tarafı maksimumda tutabilimesi (istenilidiği zaman). Bundan önce gelen kritik aracın süpürge gibi hissettirdiği, o yüzden bu histen kurtulmak için şimdiki CVT'lerde devir 5000-6000 arasında gelir sanki vites atarmış gibi dip gazda,:) anca biraz boşlayıp bastığınızda yine maksimum güç devrine gider motor.

Aracınız
Civic FC5 2018
rs aracımla bugün Kastamonu dan İstanbul'a geldim. Araç uzun yolda çok performans ile keyfi bir arada sunarken yetmiyormuş gibi 5,5 gibi bir ort. da yakıt yaktı. Hatta cvt nin sürüş keyfine o kadar alıştım ki bügun hangi otomatik araç olsa vites geçişleri beni rahatsız ediyor. Sistemin çalışma mantığını bildiğiniz zaman süpürge hissiyatına takılmıyorsunuz ama mantığı bilmeyen aracıma bindiği zaman olayı ilk anda açıklamazsam anlayamıyor. Neyse bunlar çok önemli değil ama keşke 205 sınırlaması olmasa. Yüksek hız yaptığım için değil ama insan altındaki gücün bastığın zaman gideceğini de bilmek istiyor.

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
....CVT'de özellikle ilk hızlanmalarda vites çok fazla ayarlama yaptığından dolayı sürtünmeye önemli güç gidiyor ama yüksek hızlarda kısmen bu daha azdır. O yüzden 100'e kadar kısmen daha güçsüz araçlar geride bırakamzsısnız, ama yüksek hızlara ulaşıldığında geride kalırlar.
Burada kayıpların yüzde 80 i kavramanın yapısından kaynaklanıyor, CVT de kavrama olarak yağı sıkıştırarak kavrayan tork konvertörü var, DSG de ise kuru tip kavrama var, kuru kavrama çok çevik şekilde güç iletir ancak vites değiştirirken hoplama, sarsıntı, ısınma, yıpranma ve ilk harekette aracın aniden ok gibi fırlamasından dolayı kullanım zorluğu gibi dezavantajları vardır.

Tork konvertörü ise bir tane kaplin içerisinde karşılıklı dönen iki tane pervaneden oluşur arasında yağ dolaşır motor giriş mili kaplindeki bir pervaneyi çevirir karşısındaki pervane ise yağın sıkıştırılamazlık ilkesine göre yağ ile tahrik edilerek dönmek durumunda kalır ve güç iletir haliyle güç kaybı kavrama esnasında fazla gibi görünse de kaybedilen devirlerin bir bölümü torku arttırırken gerisi sürtünmeye gider. DSG de kalkış torku kuru debriyaj plakasının sürtünmesiyle sağlanır daha sivri limitleri vardır tork konvertörü ise daha geniş limitlerde çalışır kullanımı kolaydır ama daha sağırdır.

CVT kayışı oran değiştirirken gecikme bekleme gibi olaylar aslında bu tork konvertör kavramadan kaynaklıdır, aynısı planet dişli sistemine sahip tam otomatiklerde de vardır çünki onlarda tork konvertör kavraması kullanır, gaza çok bastığınızda yağı daha gecikmeli sıkıştırmaya başlar önce devir artar araç daha sonra yürür.

Belli bir hızdan sonra kavrama gereksinimi ortadan kalktığı için tork konvertör kaplin kilidi kavramayı kilitler, 100km hızdan sonra muhakkak kavrama kilitlidir. yağ sıkıştırmaz motordan gelen giriş mili ile tekerleklere giden çıkış mili başka bir kavrama tarafından kilitlenir kayıp minimuma iner, CVT şanzıman vites oranı değiştirmek için motor yüküyle şanzıman arasını birbirinden ayırmaya ihtiyaç duymadığı için ara hızlanma CVT de daha düzgündür. Ama tam otomatik şanzımanlar performans olarak her zaman biraz sağırdır :)

Bir bardağa koyu kıvamlı ayran doldurup bardağı dönen bir tablaya yada kaygan zeminli bir masaya koyun içine bir tatlı kaşığı sokup ayranı hızlıca çevirin bardak dönmeye başlar tork konvertör böyle çalışır.

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
hızlanmada oluşan kayıp aslında ayarlamadan değilde 182 hp bir aracın önden cekerde malum patinaja geçmemesi için programlanmış olduğunu düşünüyorum.
182 hp lik Civic bazen deli gibi patinaja kalıyor, ağırlık merkezi ortaya yakın konumlandırılmış önde kocaman motor var diyeceğim ama motoru da ön tarafı da çokta ağır bir araba değil bu, arkası da çok ağır değil, ağırlık merkezi ortaya yakın konumda bir yerlerde. Özellikle Hatchback modelinde.

Eğer ki ağırlık merkezi biraz öne yakın olsaydı ilk hareketlerde ve yavaş hızlarda gaza bastığımızda bu kadar kolay patinaja düşmeyecekti bu araba, ancak bu sefer hızlı dönülen virajlarda önden kaymalar olacaktı, virajlara geç frenlemeyle girişlerde ise frene basmayla arkası daha dengesiz ve oversteer li bir hale gelecekti, tasarımda çekiş gücünü yere aktarmaktan ziyade viraj performansı daha çok düşünülmüş. Deli gibi viraj dönüyor ama çekiş ve frenleme de başka bir imaj çiziyor Civic.

Eski arabam Hyundai Getz idi, ön lastiklere 35psi hava basardım yanaklar ağırlıktan yanlardan kendini dışarı salardı arka lastiklerde 26psi hava olsa bile dimdik dururlardı. Ağırlığın nerdeyse yüzde 70-75 kadarı öndeydi ön tarafı beton duvar gibiyken arabanın arkası resmen peynir tenekesi gibiydi, haliyle 3000 devirde debriyajı küüt diye çekseniz patinaj yapmayacağım diye direnirdi. 5000 devirde debriyaja abanırsanız gevşek zeminde biraz patinaj yapabilirdiniz ama virajlarda zorlarsanız her zaman kafasının dikine kayarak giderdi. Daha çok yeniyken bir kavşak dönüşünde bomboş yolda direksiyonu çevirmemle sanki hiç direksiyonu çevirmemiş gibi önden kayarak karşıdaki kaldırımın kenarına jantı vurup eğdikten sonra bir daha benzer hızlarda virajlara girmedim. Civic ile bu sıkıntım yok ama çok patinaj yapıyor mübarek.

Aracınız
Civic FC5 2018
182 hp lik Civic bazen deli gibi patinaja kalıyor, ağırlık merkezi ortaya yakın konumlandırılmış önde kocaman motor var diyeceğim ama motoru da ön tarafı da çokta ağır bir araba değil bu, arkası da çok ağır değil, ağırlık merkezi ortaya yakın konumda bir yerlerde. Özellikle Hatchback modelinde.

Eğer ki ağırlık merkezi biraz öne yakın olsaydı ilk hareketlerde ve yavaş hızlarda gaza bastığımızda bu kadar kolay patinaja düşmeyecekti bu araba, ancak bu sefer hızlı dönülen virajlarda önden kaymalar olacaktı, virajlara geç frenlemeyle girişlerde ise frene basmayla arkası daha dengesiz ve oversteer li bir hale gelecekti, tasarımda çekiş gücünü yere aktarmaktan ziyade viraj performansı daha çok düşünülmüş. Deli gibi viraj dönüyor ama çekiş ve frenleme de başka bir imaj çiziyor Civic.

Eski arabam Hyundai Getz idi, ön lastiklere 35psi hava basardım yanaklar ağırlıktan yanlardan kendini dışarı salardı arka lastiklerde 26psi hava olsa bile dimdik dururlardı. Ağırlığın nerdeyse yüzde 70-75 kadarı öndeydi ön tarafı beton duvar gibiyken arabanın arkası resmen peynir tenekesi gibiydi, haliyle 3000 devirde debriyajı küüt diye çekseniz patinaj yapmayacağım diye direnirdi. 5000 devirde debriyaja abanırsanız gevşek zeminde biraz patinaj yapabilirdiniz ama virajlarda zorlarsanız her zaman kafasının dikine kayarak giderdi. Daha çok yeniyken bir kavşak dönüşünde bomboş yolda direksiyonu çevirmemle sanki hiç direksiyonu çevirmemiş gibi önden kayarak karşıdaki kaldırımın kenarına jantı vurup eğdikten sonra bir daha benzer hızlarda virajlara girmedim. Civic ile bu sıkıntım yok ama çok patinaj yapıyor mübarek.
Müthiş bilgiler öğrendim senden dostum. Bende RS sahibiyim, bazen şanzımanın konuştuğu dilin dışına çıkıp gaza ani yüklenmelerde araç gereksiz bir şekilde patinaja kalkıyor. Hatta araç 22 binde olmasına rağmen sorun lastiklerde mi diye düşünmedim değil. Ancak arabanın yol tutuşu ve bence frenleri de bu arabanın vaad ettiklerinden fazlasını veriyor.

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Müthiş bilgiler öğrendim senden dostum. Bende RS sahibiyim, bazen şanzımanın konuştuğu dilin dışına çıkıp gaza ani yüklenmelerde araç gereksiz bir şekilde patinaja kalkıyor. Hatta araç 22 binde olmasına rağmen sorun lastiklerde mi diye düşünmedim değil. Ancak arabanın yol tutuşu ve bence frenleri de bu arabanın vaad ettiklerinden fazlasını veriyor.
Yol tutuşu? Frenaj? Fazlasını vermek? evet. Fazlası hemde çok fazlası.

Bu gibi bilgileri kafasında barındıran birisi olduğum için gidip Honda Civic 1.5 Turbo yu tercih ettim, benim gibi çoluk çocuk sahibi 35 yaşını devirmiş yaşıtlarım az yaksın masraf çıkarmasın ikinci eli çok değerlensin mantığıyla beyaz yada gri renkli Clio Symbol e, Megane a, Passat TDI a, Jetta ya veya en sportif kaçamak olarak İbiza ya Golf e binerken ben gidip kırmızı renkli Civic Hatchback tercih ettim. Geçen gün köye gittim babamın dayısı beni gördü "o araba sana yakışıyormu hiç" diyor.

Bugüne kadar kullandığım eski veya yeni az sayıda otomobillerden kullanımı en kolay makina Civic FK7.

Direksiyon başında çıldırmış gibi sürüşlerde bile binek bir otomobile göre yüksek viraj hızları, frenleme mesafesini kestirebilme veya agresif hareketlere zorlandığında elimize popomuza çok düzgün geribildirimler vererek tam oturan çok güzel cevaplar veren fiyat olarak en ucuz makina işte bu araba. Bunun üzerindekilerin fiyatları Türkiye şartlarında çok yüksek bir kere. Direksiyonunu çevirdiğim otomobil bir Subaru Impreza yada Toyota GT86 veya bir Type-R olsun isterdim. Onlarda benzer mantığı taşıyorlar, uzakdoğu otomobil tasarımları önce insana uyumluluk yani ergonomi düşüncesiyle tasarlanıyor. Daha sonrası ise dayanıklılık ve sorunsuzluk ile bütünleşiyorlar. Bu otomobili kullanıp kendi hatasıyla viraj dışına çıkıp kaza yapana diyecek laf bulmak zor.

1.5 Turbo nun otomatik şanzımanla patinaj yaptığı zamanlar zaten aynı fiyatlara satılan aynı sınıf normal bir binek bir otomobilin erişmekte zorlandığı limitlere çıkılırsa yaşanıyor 70km hızda direksiyonu yarım tur çevirip daha sonra gaza dibine kadar basınca sadece ön tekerlekler patinaj yaptığı için viraj dışına kaçan gazı keser kesmez kayması toparlayan kaç tane otomobil var? . Demekki bazen bu gaz pedalını frenleri ve direksiyonu idareli kullanacağız ki Civic i zorlayıp kasasını sarsıp kastırmak yerine yumuşak sürüşle lastikleri yemeden kaydırıp boşa kürek çekmeden hızı yakaladıysak zaten arkamızdan yetişip geçebilecek araç ya bir BMW 520 dir yada bir Porsche 911 dir bunlara yol veririz geçip giderler.

Getz in 75km hızla dönerken yana eğilip yatarak zorlandığı, Hyundai i30 un 80km hızda dönerken direksiyonunun epey rahatsızlık verdiği, Clio Hatchback in 65km hızda altımdan kaçacak gibi titreşip kafa sallayarak döndüğü virajı Civic Hatchback 90km hızda çizgisini bozmadan dönüyor.

Demekki bu karakterli bir otomobil, karakterli otomobilin otobanda yiğitliği olmaz. Varsın 200km de takılı kalsın. Böylesi daha iyi, bir Accent Blue Crdi yada bir Polo 1.6 TDI yazılım ve limitör iptali ile 260km hıza ulaşabiliyor. Düz yolun karakteri başka. Dünyada her yer düzlük değil.

Civic Hatchback te süspansiyonun çalışma şekline de alışmak gerekiyor, normalde pürüzlerden sekme olduğunda amortisörlerin bump hareketi yani esneyip yukarı doğru katlanması ile aracın tekrar yay tansiyonu ile yükselerek eski pozisyonuna gelmesi yani rebound hareketi aynı hızda gerçekleşmiyor bump hızlı ama rebound daha yavaş gerçekleşiyor. Bu karakter Civic in tepe üstlerinde zıplayıp yerden kesilmesini hafifletirken yol eğimi sebebiyle Civic eğer öne arkaya doğru esneyerek yunuslama hareketi yaparsa direksiyon hakimiyetini oldukça iyi hale getiriyor çünki çok kısa sürüyor hatta 2700mm aks mesafesi olan bu otomobil hiç yunuslamıyor. Yani bir yukarı bir aşağı kısa eğimli rahatsız edici yolda giderken bile burnu ve arkası hep düz ve yere paralel duruyor. Birçok farklı model binek otomobil yoldaki tepe üstlerinde ve eğimlerde yunuslama yaparken öne arkaya esnerken illaki biraz zıplar ve hız çok fazla ise yerden havalanır havalanmasa bile tekerlek yükleri eşitliği bozulur bu da yola tutunmayı zor hale getirir ama Civic i yerden kesip havalandırmak tekerlek yüklerinin dengesini bozmak sahip olduğu süspansiyon ayarı sebebiyle çok zor. Bahsettiğim sistem adaptif süspansiyon değil normal yay ve amortisör sistemli olan klasik hatchback sport un davranışı. Bütün olay orjinal amortisörlerin tasarımında yatıyor.

Bunları 10 uncu nesil Civic in baş tasarımcısı olan Amerikalı Guy Melville Brown da söylüyor Civic in yere çok sağlam basan bir otomobil olarak tasarlandığını bizzat belirtiyor zaten

Geri