Civic turbo tork değeri ve hız limiti hak

Arkadaslar merhaba
Bugun merak ettiğim bir soru hakkında bilgisi olanlarin bilgilerini rica ediyorum. Honda rs veya yeni modellerde farkli gecen 182 beygirlik turbo motorunda 220 nm tork sunmakta. Vag grubu dedigimiz volkswagen , seat gibi araclar 150-160 beygirlerde daha fazla tork degeri sunuyor. Keza bugun 1.6 litre 170 beygir bmw 250 tork degeri sunuyor.
Civic tork degerinin dusuklugu ve 205 olan hiz limiti cvt sanzuman ilemi alakali. Cvt sanzumanin performansi torpiledigi herkesce biliniyor. Goruslerinizi merak esiyorum.

Konfor, ekonomiklik ve sorunsuz olusu zaten herseyi unutturuyor insana. Arkana yaslanip araci rahatlikla kullanabiliyorsun. Sadece dedigim gibi 1.5 motordan 182 hp guc alabilirken torku dusuk tutmasi dikkatimi cekmisti. Bilindigi gibi torklu aracta dusuk devirde lastiklere guc aktarimi daha fazla oluyor. Buda guc hissiyatini daha guzel veriyor. Tabi biz dip gaz yaptigimiz zaman zaten arac direk yuksek devir araliginda hizlanmaya basladigi icin maksimum torkta vermis oluyor aslinda. Yoksa surusu ne kadar keyifli olsada dsg sanzuman bir tercihim degildir.
Dag yi 1.4 150 bg 250 nm torkluk polo ile 4 yıl kullandım ve akılcı çözümleri var ancak CVT nin konforu ve sorunsuzluğu çok daha fazla ağır basıyor bence.

CLT-L29 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2018
Dag yi 1.4 150 bg 250 nm torkluk polo ile 4 yıl kullandım ve akılcı çözümleri var ancak CVT nin konforu ve sorunsuzluğu çok daha fazla ağır basıyor bence.

Sorunsuzlugu zaten biliniyor bir de dsg yi 4 sene kullanip cvt nin konfor hissettirmesi guzel. Performans tork hissiyati icin ne dersin ?

Sorunsuzlugu zaten biliniyor bir de dsg yi 4 sene kullanip cvt nin konfor hissettirmesi guzel. Performans tork hissiyati icin ne dersin ?
Konforu en çok alt devirlerde hissediyorsunuz.Örneğin kuru kavrama 7 ileri dsgnin klasik şıkırdama sesi ve 10 km hızda 2. Vitese atması gibi saçma şeyler CVT de yok.
Bence performans hissiyatı olarak DSG daha iyi tabi ki hızlı vites atmaları ve kulakçık geri bildirimleri etkili ancak CVT de de bitmeyen bir güç var özellikle dip gazda 120 lere gelince CVT devri yüksekte tuttuğu için araç itiliyor hissi yaşanıyor.DSG de tam o aralarda vites geçişi var.Aracı almadan önce yerli yabancı bütün incelemeleri incelemiştim bu CVT nin bilindiklerine göre daha iyi olduğu ve performans hissini eskilere göre çok daha az törpülediği söyleniyordu.Öncekilerini kullanmadığımdan bir bilgim yok tabii.Vites kulakçıklarıyla sürekli üst devirdeki hissizliği rahatça giderebilirsin bence.

Aracınız
Civic FC5 2018
Yeni crv de beygir gücü 10-15 bg civarı arttı. Aslinda hız limoturunu açsanız bile şanzımanın buna ne kadar destek verdigidir. 8-9 ileri tork özellikli şanzıman kullanılabilir.mercedes 7 ve 9 ileri çift kabri şanzıman kullanılıyor ama sorun duyan oldu mu .Bu vw gibi Ford un power shift sanzimanlarinda kronik sorunlar olması ve bu sorunu cozmemelerinden kaynaklıdır.

MI 5s cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2018
Son hızın CVT şanzıman nedeniyle 207 km/h ile sınırlandırıldığı biliniyor.Ancak arada bir basarım derseniz limitör iptali yaptırabilirsiniz.Performansı değil performans hissini törpülüyor CVT.Vw grubundaki motorların performansı ve yere aktarma performansı gayet iyi buna DSG eşlik edince performansta yaklaşık 0.5 sn lik bir fark oluşuyor.Ancak özellikle Türkiye'deki kullanıcıların bildiği gibi DSG başa bela.Özellikle 150 beygirlik ünitelerde daha çok sorun çıkarıyor.Honda yapmış olduğu turbolu üniteyle gayet güzel bir adım attı CVT'nin sorun çıkarmaması ve çok konforlu olmasını da kullandı.Ben burada bulunan tork farkının kar/zarar paydasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum.Honda sorun çıkarmamasıyla ünlü olduğu için bunu devam ettirmek istiyor.

Selamlar. Konuyu hortlatmış gibi olacağım ama ben de henüz yeni bir RS kullanıcısıyım. Hız limiti iptali, yazılım olmadan mümkün mü? Servisler mi bunu sağlıyor ya da dışarıdan mı yapılıyor? Yapılırsa araç garantiden çıkıyor mu? Ve gerçekten iptali olursa cvp kaynaklı problemler doğabilir mi?

Aracınız
Civic FC5 2020
Honda da yeni kasa manuel araçlar 240 nm torka sahip. 0-100 hızlanması 0.2 sn daha hızlı olabilir ancak 130 140 km den sonra fark bariz şekilde artiyor otomatik araçla. Zaten yaklaşık bir 40 kg daha hafif. Bahsedilen 1.4 1.5 alman araçları 150 km den sonra manuel civic ile kesinlikle yarışamaz. Araç 130 140 sonrasında değişik bir hal alıyor.

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Honda da yeni kasa manuel araçlar 240 nm torka sahip. 0-100 hızlanması 0.2 sn daha hızlı olabilir ancak 130 140 km den sonra fark bariz şekilde artiyor otomatik araçla. Zaten yaklaşık bir 40 kg daha hafif. Bahsedilen 1.4 1.5 alman araçları 150 km den sonra manuel civic ile kesinlikle yarışamaz. Araç 130 140 sonrasında değişik bir hal alıyor.

Manuelini kullanmak isterdim gerçekten. Yanlış bilmiyorsam 10 sn civarı 0-200 km hızlanma farkı var manuel ve cvt arasında. Ki cvt nin hızlanması da kötü değil. 10 sn demek %25-30 daha kısa süre demek. Tam bir canavar olur gerçekten 140-150 sonrasında.

Manuelini kullanmak isterdim gerçekten. Yanlış bilmiyorsam 10 sn civarı 0-200 km hızlanma farkı var manuel ve cvt arasında. Ki cvt nin hızlanması da kötü değil. 10 sn demek %25-30 daha kısa süre demek. Tam bir canavar olur gerçekten 140-150 sonrasında.
Hocam yanlış hatırlıyorsunuz.Geçen gün denk gelmişti youtube da linkini ekliyorum.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Hocam o kadar çok fark yok.

Faaliyet Ayn-ı Lezzettir...

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Hocam o kadar çok fark yok.

Faaliyet Ayn-ı Lezzettir...

Şuradan bakmıştım.

Burda 8 saniye fark gösteriyor.