CVT Şanzıman - ANA KONU

Fc5 kasa civic lerdeki cvt otomatik şanzıman ile ilgili problem yaşayan varmi sormak istedim. Devir saati dalgalanması, D den R ye geçişte sarsıntı yada direksiyonda kayma sağa veya sola çekme gibi

SM-N920C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

fx2006

0
Ad Soyad
Ahmet Mehmet
Aracınız
Civic FE1 2021
Bildiğim kadarıyla sandık şanzıman

SM-A715F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Servis şanzımanı değiştiriyor ancak artık dışarda bazı özel servisler sadece kayış değiştrebiliyorlar yavaş yavaş cvt tamiri yapan usta sayısı artıyor. Eğer kayış kopup başka yerlere zarar vermediyse fazla bir maliyet çıkmadan değiştirilebiliyor.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Servis şanzımanı değiştiriyor ancak artık dışarda bazı özel servisler sadece kayış değiştrebiliyorlar yavaş yavaş cvt tamiri yapan usta sayısı artıyor. Eğer kayış kopup başka yerlere zarar vermediyse fazla bir maliyet çıkmadan değiştirilebiliyor.
Evet değişim yapanlar var. Ama fabrika kayışından değil. Daha dayanıklı forget kayış takılır. Yetkili Servis ise bu işe pek girmeyeceği için komple değişime gider.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu konuyu hortlamış gibi olacağım ama şu anda atmosferik FC5 sahibi ve 200bin km.ye gelip hiç sorunla karşılaşmayan varmi?

Son zamanlarda sosyal medyada kullanıcı geri bildirimlerinden ve şikayetlerinden okuduğum kadarıyla atmosferik FC5lerdeki CVT şanzımana cidden kuşkuyla yaklaşmaya başladım.

Yakın zamanda bir tanıdığımla muhabbeti açılınca eski FC5inde 60binde şanzımanı sorunu yaşadığını ve zincir değişimi yaptırmak zorunda kaldığını anlattı. İnternette biraz araştırma yapınca da bekledigimden bayağı fazla şikayet mevcut gibi görünüyor.

Eksisozlukte bu mesajı da görünce de bu konuda bir uyarı yapmaya karar verdim, belki bu forumdan biri olabilir,

FC5 sahiplerinin araçlarının şanzıman yağını zamanında değiştirip mümkün mertebe şanzımana dikkat etmelerini, zorlamamalarını öneriyorum, maalesef kullanıcı geri dönüşlerinde görünen atmosferik FC5lerdeki CVT şanzıman önceki nesiller gibi dayanıklı değil gibi görünüyor.

Ad Soyad
Enes Ekinci
Aracınız
Civic FC5 2017
Geçen yıl özel bir serviste periyodik bakımlarımı yaptırırken tamir bekleyen cvt'leri görünce ben de sizin gibi düşünmeye başladım hocam. O gün bugündür titizlikle kullanıyorum aracı :)

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Geçen yıl özel bir serviste periyodik bakımlarımı yaptırırken tamir bekleyen cvt'leri görünce ben de sizin gibi düşünmeye başladım hocam. O gün bugündür titizlikle kullanıyorum aracı :)
Bakımlarını serviste düzenli olarak yaptırıp ta 20 binde 30 binde 50-60 bin km.de halat koparan çok cvt.ye denk geldim. Çıkmacıları gezin her yer cvt şanzıman dolu. Revize edilip yine fahiş fiyatlara satılıyor ve garanti de verilmiyormuş. Parçacı arkadaşlardan aldığım bilgi ve benim de gözlemlediğim bu yönde.

Ama yine de işin garip kısmı ticari olarak kullanılıp ta 450 bin km.yi gören cvt de var. Ticari de çok ta özenli kullanıldığını sanmıyorum. Şans işine benziyor biraz da.

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Cvtnin yüksek devirlere dayanamadığını düşünüyorum. Sakin kullanımda ve düzenli bakımda uzun yıllar kullanılabilir bence. Bu durumda 1.5 civicler yüksek torklu olduğu için yüksek devire ihtiyaç duymaz ve daha uzun ömürlü olacağı kanaatindeyim.

Ad Soyad
Enes Ekinci
Aracınız
Civic FC5 2017
Benim açıkçası bazı ustalardan anladığım; aracı sakin kullanmak gerekiyor. Özellikle ilk çalıştırmada yüksek devir çevirmek çok risk yaratıyor. Araç atmosferik olduğu için malumunuz gaza yüklenmek gerekiyor. Ani kalkış vb durumlarına çok maruz bırakmak büyük risk. Yağ değişimi de düzenli yapılmalı.

Aracınız
Civic FC5 2020
Ben bakamları düzgün yapılan aşırı hırpalanmayan bir şanzımanın bozulacağını tahmin etmiyorum olan varsa garantiden hallediliyor zaten ama yanlış ya geç bakım kesinlikle kayışı koparır

SM-A715F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cagdasozkan

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2019
Cvtnin yüksek devirlere dayanamadığını düşünüyorum. Sakin kullanımda ve düzenli bakımda uzun yıllar kullanılabilir bence. Bu durumda 1.5 civicler yüksek torklu olduğu için yüksek devire ihtiyaç duymaz ve daha uzun ömürlü olacağı kanaatindeyim.
Hocam yorumunuza harfiyen katılıyorum. 1.5 turbo CVT sahibiyim, geçenlerde arkadaşımın 1.6 atmosferik aracını deneme fırsatım oldu. Düşük hızlarda çok güç gerektirmeyen kullanımlarda performans neredeyse aynı fakat devir ve doğal olarak şanzıman hareketliliği benim aracıma göre atmosferik olanda çok daha fazla. Aynı gaz verme derecesine göre daha çok güç gerektiğinde mecburen şanzıman çok daha fazla hareket etmek zorunda kalıyor. O yüzden 1.6 olanların bilhassa daha dikkatli kullanılması gerektiğini düşünüyorum.

1.5t olanların maksimum torku 1700 devirden itibaren başladığını düşündüğümüzde bana göre bu tez doğrulanmış da oluyor. Sonuçta 1.5t olanlar da 1.6 atmosferik olanlar de beygir gücüne bakmaksızın ekonomi odaklı tasarlanmış araçlar. CVT de ekonomiye uygun bir şanzıman.

DCO-LX9 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri