CVT Şanzıman - ANA KONU

Fc5 kasa civic lerdeki cvt otomatik şanzıman ile ilgili problem yaşayan varmi sormak istedim. Devir saati dalgalanması, D den R ye geçişte sarsıntı yada direksiyonda kayma sağa veya sola çekme gibi

SM-N920C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Aydın daki Yıldırım Honda yapıyor. Ama şuan sadece 1.6 motorlara yaptıklarını söylediler.

tambur, kayış, filtre ve 8 lt yağ değişimi yapıyolarmış. sıfır şanzımanın 3te 1 i fiyata falan çıkıyor işlem ücreti.
Teşekkürler. Garanti veriyorlarsa güzel. Diğer servislerde uygulamaya yavaş yavaş dahil olur diye düşünüyorum.

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Teşekkürler. Garanti veriyorlarsa güzel. Diğer servislerde uygulamaya yavaş yavaş dahil olur diye düşünüyorum.
Evet belli bir süre ve km garanti veriyorlar. bence yapılmalı, maliyetlerin bu kadar yükseldiği bir ortamda iç parçaların değişim yapılarak devam edilmesi mantıklı olan.

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
Bu konuyu hortlamış gibi olacağım ama şu anda atmosferik FC5 sahibi ve 200bin km.ye gelip hiç sorunla karşılaşmayan varmi?

Son zamanlarda sosyal medyada kullanıcı geri bildirimlerinden ve şikayetlerinden okuduğum kadarıyla atmosferik FC5lerdeki CVT şanzımana cidden kuşkuyla yaklaşmaya başladım.

Yakın zamanda bir tanıdığımla muhabbeti açılınca eski FC5inde 60binde şanzımanı sorunu yaşadığını ve zincir değişimi yaptırmak zorunda kaldığını anlattı. İnternette biraz araştırma yapınca da bekledigimden bayağı fazla şikayet mevcut gibi görünüyor.

Eksisozlukte bu mesajı da görünce de bu konuda bir uyarı yapmaya karar verdim, belki bu forumdan biri olabilir,

FC5 sahiplerinin araçlarının şanzıman yağını zamanında değiştirip mümkün mertebe şanzımana dikkat etmelerini, zorlamamalarını öneriyorum, maalesef kullanıcı geri dönüşlerinde görünen atmosferik FC5lerdeki CVT şanzıman önceki nesiller gibi dayanıklı değil gibi görünüyor.

Eski Civic'i bakım için götürdüğüm ustam ile görüştüğümde, CVT şanzımanın basınç oranıydı sanırım yanlış hatırlıyor olabilirim 28 cm3 gibi bir şey söyledi, eski şanzımanlarda bu oranın 8 cm3 olduğunu, bu nedenle CVT şanzıman içerisindeki metal ve alüminyum parçaların daha fazla aşındığını, bu nedenle servis 40 binde bir değişim dese de 30 bin kmde bir değişimin daha mantıklı olduğunu söyledi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Eski Civic'i bakım için götürdüğüm ustam ile görüştüğümde, CVT şanzımanın basınç oranıydı sanırım yanlış hatırlıyor olabilirim 28 cm3 gibi bir şey söyledi, eski şanzımanlarda bu oranın 8 cm3 olduğunu, bu nedenle CVT şanzıman içerisindeki metal ve alüminyum parçaların daha fazla aşındığını, bu nedenle servis 40 binde bir değişim dese de 30 bin kmde bir değişimin daha mantıklı olduğunu söyledi.
Bunu sallıyor da olabilir biliyor da ancak 40binde bir değişimi yağ analizi yapmadan 30bine çekilebileceğini söylemesi saçma. 50-100bin mil'de bir değişim yapılıyor ABD'de bu şanzımana misal. Bunu kilometreye vurursak 80-160bin km eder. Yani bizde yapılanın iki katı. Biz zaten hali hazırda zor şartlar altında sayılan bir ülkeyiz. Daha düşürmenin bir anlamı olduğunu düşünmüyorum.

Gerçekçi değerleri ise ancak yağ analizlerinde çıkabilecek Cr, Ni, Fe değerlerine göre değerlendirilebiliriz.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
cvt şanzıman yağı tam 7 defa değiştirilmiş 306.000 km de bir civic. cvt şanzımanlı aracı olanlar yada almak isteyenler için periyodik bakımları ile ilgili bilgide veren güzel bir video.
10bin'de bir diğer araçlara bakınca gerçekten kısa evet. Hannover'de bir Türk taksiciye denk gelmiştim Vw Caddy vardı 30bin'de bir bakıma giriyor 500€ masrafı var diyordu şikayet ederek taksici abimiz... Baktığımda dizel bir araç ve 30bin km'deki dizel bir araçtaki yağın durumu kesinlikle LPG'li bir araçtakinden beter haldedir. İstediği kadar havası temiz olsun, yolları daha düzgün olsun. Dizel yakıtlar LPG'li araçlara göre yağı daha hızlı asitide eder. Zaten dizel yağlarında da TBN (Toplam Baz sayısı) azdır DPF tıkanmasın diye (Sülfatlanmış kül oranını yükseltir TBN) bundan dolayı da 1-0 geride başlarlar, üstüne bir de böyle uzun bir bakım periyodu...

Kısacası Honda LPG'li araçlarda 30binde bir yağ bakımı sunsa bence dizel araçlardan daha az risk almış olur. Burada belki bir çoğumuz denk gelmişizdir 12-13bin km'de sonra dahi endişe ile bakıma girdiğimizde ustanın yağın temizmiş dediğine... LPG'li araçlarda öyle yağda siyahlaşma veya viskozitesinde bir artış pek olmuyor dizellerdeki gibi. Dizeldeki kurumlar yağa karışıyor siyahlaştırıyor ve yoğunluğunu arttırıyor yağın bir süre sonra... Bizde temel sıkıntı veya endişe ne tam olarak bilmiyorum ancak turbosuz atmosferik bir motorda risk çok daha az. Belki videoda 30 defa yağ değişimi değil de 10 yağ değişimi yapılmış 300bin km'deki bir Honda'yı görmüş olsak yine pek şaşırmayabilirdim. Ama iyi de olurdu :)

Not: Yazdıklarıma dayanarak yağ değişim periyodunuzu uzatmayın. Uzatırsanız da hava filtrenizi 10bin'de bir değişin.

İyi forumlar...

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
10bin'de bir diğer araçlara bakınca gerçekten kısa evet. Hannover'de bir Türk taksiciye denk gelmiştim Vw Caddy vardı 30bin'de bir bakıma giriyor 500€ masrafı var diyordu şikayet ederek taksici abimiz... Baktığımda dizel bir araç ve 30bin km'deki dizel bir araçtaki yağın durumu kesinlikle LPG'li bir araçtakinden beter haldedir. İstediği kadar havası temiz olsun, yolları daha düzgün olsun. Dizel yakıtlar LPG'li araçlara göre yağı daha hızlı asitide eder. Zaten dizel yağlarında da TBN (Toplam Baz sayısı) azdır DPF tıkanmasın diye (Sülfatlanmış kül oranını yükseltir TBN) bundan dolayı da 1-0 geride başlarlar, üstüne bir de böyle uzun bir bakım periyodu...

Kısacası Honda LPG'li araçlarda 30binde bir yağ bakımı sunsa bence dizel araçlardan daha az risk almış olur. Burada belki bir çoğumuz denk gelmişizdir 12-13bin km'de sonra dahi endişe ile bakıma girdiğimizde ustanın yağın temizmiş dediğine... LPG'li araçlarda öyle yağda siyahlaşma veya viskozitesinde bir artış pek olmuyor dizellerdeki gibi. Dizeldeki kurumlar yağa karışıyor siyahlaştırıyor ve yoğunluğunu arttırıyor yağın bir süre sonra... Bizde temel sıkıntı veya endişe ne tam olarak bilmiyorum ancak turbosuz atmosferik bir motorda risk çok daha az. Belki videoda 30 defa yağ değişimi değil de 10 yağ değişimi yapılmış 300bin km'deki bir Honda'yı görmüş olsak yine pek şaşırmayabilirdim. Ama iyi de olurdu :)

Not: Yazdıklarıma dayanarak yağ değişim periyodunuzu uzatmayın. Uzatırsanız da hava filtrenizi 10bin'de bir değişin.

İyi forumlar...
Hocam faydalı teknik bilgilere dayalı açıklamanız için teşekkürler :)

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
Bunu sallıyor da olabilir biliyor da ancak 40binde bir değişimi yağ analizi yapmadan 30bine çekilebileceğini söylemesi saçma. 50-100bin mil'de bir değişim yapılıyor ABD'de bu şanzımana misal. Bunu kilometreye vurursak 80-160bin km eder. Yani bizde yapılanın iki katı. Biz zaten hali hazırda zor şartlar altında sayılan bir ülkeyiz. Daha düşürmenin bir anlamı olduğunu düşünmüyorum.

Gerçekçi değerleri ise ancak yağ analizlerinde çıkabilecek Cr, Ni, Fe değerlerine göre değerlendirilebiliriz.
Kendisi bilgili bir ustadır, serviste de uzun yıllar çalışmış, markadan ödül almış birisi iyi biliyorum. Kendisi biraz fazla garantici olduğundan bana böyle söyledi. 40 bin de gider ama sağlam olsun boş ver demişti.

Ad Soyad
Umut Habek
Aracınız
Civic FC5 2018
Hayırlı ramazanlar arkadaşlar

2 hafta evvel 18 model elegance düz benzinli modeli satın aldım,
Aracımız 105 bin kilometrede, 50 bin kilometreye kadar bakımları yetkili serviste yapılmış(tam net emin değilim torpidodan çıkan faturalara göre konuşabiliyorum)

Son bakımı ise 98 binde Honda özel bir serviste yapılmış, şanzıman yağı değişmemiş kontrol edilmiş yazıyordu faturada.

Sıradaki bakımı 108 binde olacak, şanzıman yağı konusunda ne gibi aksiyonlar aldırmalıyım serviste bakımın yanında?

Geri