CVT Şanzıman - ANA KONU

Fc5 kasa civic lerdeki cvt otomatik şanzıman ile ilgili problem yaşayan varmi sormak istedim. Devir saati dalgalanması, D den R ye geçişte sarsıntı yada direksiyonda kayma sağa veya sola çekme gibi

SM-N920C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2019
Hocam park sırasında şanzıman-fren-el freni üçgeninde hangi sıralamayı uyguluyordunuz. Yani belli bir kuralınız var mıydı?
Hocam bisiy deyimmi. Bu isi burada olanlarin haricinde genelleme yapmıyorum ama oek yaoan yok. Yillarca yapmadan kullanan da var.. bi arkadasimda var. 100binde. Hala bu sekilde kullaniyo. hatta bana kiziyo ne ugrasiyon diye. Yani elbette bunun bi zarari var. Biliyorum. Ama sanziman arızalarının bir hatadan degilde hatalar zinciri olarak dusunuyorum arizasini. Sizin dediginiz gibi durunca direk p ye almamak, hareket halinde fazla kurcalamamak, 15 sn fazla beklediginde n ye almak, L konumunu uzun sure kullanmamak, her arabada oldugu gibi sıkıştırarak kullanmama,yagini ve filtresini zamaninda degisme, ehli olmayanların kullanmasina müsaade edilmemesi, r konumunda asla surat yapilmamasi vs.vs. bu siralanir gider. .yarin ilk isim servisi aramak. Sanziman garanti disi nedemek yaaa. Yazılarda kacirdigim bir sey olabilir. Ama yinede bi soralim

GM 5 Plus cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Aracınız
Civic FC5 2019
İsmail hocam arac zaten 80 bin km yi kısa bir sürede yapmış.. 2017 model aracın 135 binde olduğunu düşünerek söyledim.. eger ilk sahibi olsaniz ve aracı siz kullansanız belkide bu ariza olmayacaktı. 220 torktaki araçta kullanılıyor.152 nm torktaki aracın zincir kırması gerçekten çok zor.yanlis kullanımdaki kastım arac durmadan veya hareket halindeyken vitesle Manuel gibi oynayan çok kullanıcı var.
2. Sahibi kardeşim. 80bin km dir kullanıyor. Önceki kullanıcıdan garanti kapsamındayken alındı, kullanıcı muhtemelen daha sakin kullanıyordur. Araç İstanbul şehiriçi kullanıldı genel olarak. Umarım yine hiç şikayetiniz olmaz hocam bu aracınızda da.

Teşekkür ederim hocam. Uzatılmış garantiden 3 yıl 135bin km den fazla kullanılmış bir aracın şanzımanını Honda Türkiye’de garanti kapsamında değişmez. Eğer zincir kırmışsa ya da rulmanı vs kırmışsa. Ben sanmıyorum , umarım yanılıyorumdur elbette.

SM-T290 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
İsmail hocam arac zaten 80 bin km yi kısa bir sürede yapmış.. 2017 model aracın 135 binde olduğunu düşünerek söyledim.. eger ilk sahibi olsaniz ve aracı siz kullansanız belkide bu ariza olmayacaktı. 220 torktaki araçta kullanılıyor.152 nm torktaki aracın zincir kırması gerçekten çok zor.yanlis kullanımdaki kastım arac durmadan veya hareket halindeyken vitesle Manuel gibi oynayan çok kullanıcı var.

SM-T290 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Evet hocam öyle. Kardeşim avukat olduğu için genel olarak çok aktif kullanıyor. Ortalaması genelde 40-50bin yılda. Burada şanzımanın ısınması da rol oynuyor illa ki. Aracın kulakçıkları yok pek de oynamaz d ye alıp yoluna bakar genelde.

Aracınız
Civic FC5 2017
Evet hocam öyle. Kardeşim avukat olduğu için genel olarak çok aktif kullanıyor. Ortalaması genelde 40-50bin yılda. Burada şanzımanın ısınması da rol oynuyor illa ki. Aracın kulakçıkları yok pek de oynamaz d ye alıp yoluna bakar genelde.
yılda 40 50 bin mi iyimiş.

arkadaş lar benn bıraz arastırdımmda honda cvt şanzıman koparıyor daha erken kmlerrdede koparan olmus şikayet var .com da bu mevcut gaza basarken biraz dusununn derim fazla abanmayın..

100 k üstü cvt sıkıntı benım anladığım bu şikayet lerden ..

bu hususta yag cok ÖNEMLİ Orjinal olması lazımm yoksa yag ısınıp zıncırın zarar görmesinı saglıyor hatta sene gecsede km dolmadan yağı değişti rin yagınn ozellıgını kaybetmemesi lazım.

sonucta kul yapısı cok saglamm deilmiş bende hondadır bişi olmaz saglamdır dıordum taaakı bu konu acılana kadar arastırdım öle pekte saglam olmadığını gördüm.

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
yılda 40 50 bin mi iyimiş.

arkadaş lar benn bıraz arastırdımmda honda cvt şanzıman koparıyor daha erken kmlerrdede koparan olmus şikayet var .com da bu mevcut gaza basarken biraz dusununn derim fazla abanmayın..

100 k üstü cvt sıkıntı benım anladığım bu şikayet lerden ..

bu hususta yag cok ÖNEMLİ Orjinal olması lazımm yoksa yag ısınıp zıncırın zarar görmesinı saglıyor hatta sene gecsede km dolmadan yağı değişti rin yagınn ozellıgını kaybetmemesi lazım.

sonucta kul yapısı cok saglamm deilmiş bende hondadır bişi olmaz saglamdır dıordum taaakı bu konu acılana kadar arastırdım öle pekte saglam olmadığını gördüm.

Honda'nın klasik tip otomatik şanzımanları sağlamlık konusunda ün salmışlardır, CVT şanzımanları değil. Bu açıdan dayanıklılık açısından klasik otomatik şanzımanların tercih edilmesinin uzun süredir daha doğru olacağını düşünenlerdenim zaten. Yanlız bu husus 2.elde de bilinir hale gelirse FD6ların FB7lere yakın fiyatta satılması gibi FB7lerde FC5lere yakın fiyatlarda satılmaya başlayabilir (Özellikle 2015-2016 modelleri).

Aracınız
Civic FC5 2017
Honda'nın klasik tip otomatik şanzımanları sağlamlık konusunda ün salmışlardır, CVT şanzımanları değil. Bu açıdan dayanıklılık açısından klasik otomatik şanzımanların tercih edilmesinin uzun süredir daha doğru olacağını düşünenlerdenim zaten. Yanlız bu husus 2.elde de bilinir hale gelirse FD6ların FB7lere yakın fiyatta satılması gibi FB7lerde FC5lere yakın fiyatlarda satılmaya başlayabilir (Özellikle 2015-2016 modelleri).
fiyat işi göreceli FC 5 daha da fazla etmesi gerekiyor bu piyasada Renault un prim yaptıgı bir piyasa da ...

Aracınız
Civic FC5 2017
gerek burdaki gerekse dışardaki çoğunluk hondayı motor ve şanzuman sorunsuzluğu ile bilir.gelin görünki bu sorunsuzluk artık sorgulanır derecede diyorum şahsımca.düşük km lerde bu zincirin kopması kullanıcının sürüş hatalarını absorte edemiyorsa yüksek km leri görmek imkansız o zaman.bu kadar basit olmamalı bu zincir olayı.sonuçta biz bu arabayı binmek için alıyoruz sevmek için değil.her konumda korkarak binecek isek yada sürecek isek bu arabayı almanında kullanmanında manası yok.

tabiki kimse bu arabayı ralli yarışlarına katılmak için almıyor.ralli dışında günlük rutin kullanımlarda bu şanzıman bu sorunu yapıyor ise bu üreticinin hatasıdır kullanıcının değil.nissanda bu cvt baya bir meşhur olmuştu arızalarıyla,ford da kullanmış sorunlar yaşamıştı die hatırlıyorum yanlışım varsa düzeltin.denilen o ki hondanın kullandığı cvt farklı revizyona uğramış vs gibi söylemleride hatırlıyorum.ama gelin görünki söylenenler ile yaşanılan olaylar tam zıt nedense.şanzıman zincir kopartma olaylarını fazla duymaya başladım.

kullanılar zincir veya adına her ne denir ise atmosferik bir motorun tork gücüne dayanamıyorsa ona göre üretici de önlemini almalıydı.atıyorum 4000 devirden sonrasını çevirmemesi gibi,yada gözümüzün önündeki hız göstergesinin düşük olması gibi.yada o L vites şanzıman için sorun teşkil edecekse kullanılmaması gibi.
bizler oyuncak araba yada süslenip püslenip şatışa sunulmuş yapboz gibi bozulabilen bir araç almıyoruz yada öyle olduğunu sanıyorduk.
kafama takılan bu cvt şanzımanın sorunsuzluğu hakkında bilgi veren tecrübeli bilgili arkadaşlar zincir koprtma olayı hakkında bir bilgisi varmı merek adiyorum.açıkca söylemek gerekirse bu cvt sorunsuzluğu şehir efsanesimi sorgular oldum.kısacası ben çoktan pişman oldum aldığıma.

pişmanlığa rağmende bir o kadar seviyorum bu arabayı.görünüş,konfor vs beni kendinden vazgeçiremiyor bir türlü.ama bu şanzuman süprizi her an kapımı çalacak ise bir araba parasıda vermek istemem şanzımanı için.

Geri