Civic FB7 Fb7 bobin, subap sorunu?

Arkadaşlar, abilerim iyi akşamlar. Bugün aracımda ciddi bir problem yaşadım. Aracım 2012 civic fb7. Aracımda öncesinde hiç belirti olmadan aniden bir sorunla karşılaştım. Arabamı çalıştırdım araçta rölantide silkeleme, patılama vardı. Ayrıca vsa, motor, ve uyarı ışıkları yanıyordu. Stop ettim bekledim çalıştırdım biraz düzeldi 5-6 km yol yaptım tekrar aynı sorunla karşılaştım. Araç çekiş düştü, yavaş yavaş hızlanıyordu vites geçişleri çok vuruntuluydu. Sonra durdum stop ettim bir daha çalışmadı. Usta geldi çalıştırdı sanayiye götürdük. Bujiden dediler 4 tane orijinal buji aldık sorun devam etti. İki tane deneme amaçlı yan sanayi bobin getirdik yine sorun devam etti. En son usta bujilerde bobinlerde sorun yok 3. Gözde sıkıntı var dedi. Komporosörle ölçecekti ama hondacı olmadığı için gözü ölçemedi. Ustanın dediği en az subaplar yanık belki daha kötüsü de olabilir dedi. Ayrıca aracı usta çalıştırıken çok zor çalışıyor ve sürekli silkeleme ile çalışıyor ve çalıştığı anda baya bir beyaz duman atıyor. Arabayı öylece bıraktık. Pazartesi gözü ölçüteceğim ve araştırarak yetkili servise götüreceğim bulunduğum ilde servis yok. Şimdi sorum şu aracım tam yüz binde, 40 bindir bende lpg honda kit brc çorumda kendim çok güvenerek taktırdım, sizce sorun nedir? Subap mı bobin mi yoksa başka bir şey mi? Değerli görüşlerinizi merakla bekliyorum.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Araç çift yakıtla çalıştığı zaman da bu dediğiniz belirtileri verir.Özellikle de gaza yüklenince beyaz duman atar.Önceki aracımda başıma gelmişti lpg yi tuşundan kapatmama rağmen lpg enjektörleri gaz vermeye devam edermiş.Çok ustaya gittim sonra biri tesadüfen buldu.Arka taraftan lpg vanasını kapatarak bir deneyin.

Bu dediğinizi de kesinlikle deneyeceğim. Teşekkür ederim

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Enteresan bir durum, geçmiş olsun :unsure: ilk anda bende conta düşündüm, aklımdan geçenleri @h.k_ahmet hocam yazmış zaten, @romeomustdie önerisini de mutlaka deneyin.
Anlaşılan ateşmeleyi ciddi bozan bir durum var.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Orjinal bobini deneme amaçlı vermedi yan sanayiyi vermişti deneme amaçlı geri iade ettik. Arıza kodu olarak 3. Göz tekleme sorunu galiba böyle bir kod vermişti

Üçüncü gözün bobini diğer bobinler ile yer değiştirilmesiyle bobinde problem varsa hemen anlaşılır.

Faaliyet Ayn-ı Lezzettir...

Arkadaşlar arabamı dün sabah servise götürdüm. İki gündür araştırıyorlar sorun hala bulunamadı. İlk olarak buji ve bobinlere baktılar sonra da lpg tesisatını devre dışı bıraktılar. Lpg devre dışı olunca araba düzeldi. Test sürüşü yapıp arabayı lpg bayine götürmek için bana teslim ettiler. Lpg nin garantisi de devam etmekteydi. Oraya gittim (giderken de gelirken de aracımda hiç bir sıkıntı yoktu) onlarda uğraştılar baktılar ve arabamda lpg kaynaklı bir problem olmadığını araca çok fazla benzin geldiğini söylediler. Ayrıca arayıp servisteki ustayla görüştüler. Aracı servise geri götürdüm ve şuana kadar arıza tespit edilemedi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Arkadaşlar arabamı dün sabah servise götürdüm. İki gündür araştırıyorlar sorun hala bulunamadı. İlk olarak buji ve bobinlere baktılar sonra da lpg tesisatını devre dışı bıraktılar. Lpg devre dışı olunca araba düzeldi. Test sürüşü yapıp arabayı lpg bayine götürmek için bana teslim ettiler. Lpg nin garantisi de devam etmekteydi. Oraya gittim (giderken de gelirken de aracımda hiç bir sıkıntı yoktu) onlarda uğraştılar baktılar ve arabamda lpg kaynaklı bir problem olmadığını araca çok fazla benzin geldiğini söylediler. Ayrıca arayıp servisteki ustayla görüştüler. Aracı servise geri götürdüm ve şuana kadar arıza tespit edilemedi.

> Hocam benzinde kullanmaya devam edin. Benzinde sıkıntı gidiyor dediniz. Bu önemli bir bulgu! Montaj hatasıda olabilir. Veya iki yakıtı birden kullanıyorda olabilir.
> Benzin niye fazla geliyor onu araştırsınlar.
> Aracın beynine reset atttıp devam edin. Ltf değeri nerede geziyor bakmak lazım.
> Misal aracınız fakir karışım olsa oksijen sensörleri bunu düzeltmek için enjektörleri daha çok açarak silindire fazla yakıt gönderir.
> Anladığım kadarıyla buji ve bobinler sağlam çıkmış.
> İleri derece subap ayarı bozukluğu silindirlerde ateşleme hatası verir.
> En sevmediğim bir durumsa müşteriyi bir oraya bir oraya göndermeleridir.

Faaliyet Ayn-ı Lezzettir...

Son düzenleme:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bence sorun LPG beyni veya tesisattaki soruna bağlı, araca hiç deneme amaçlı yeni bir LPG ECUsu takıldı mı?

Bence sorun LPG beyni veya tesisattaki soruna bağlı, araca hiç deneme amaçlı yeni bir LPG ECUsu takıldı mı?

Hayır takmadılar. Yani görmedim servis alanına giremiyoruz zaten. Brc serviste bir şeyler yaptılar sorun bizde değil dediler. Zaten kimse burnundan kıl aldırmıyor soru sormak haddimize mi!!

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hayır takmadılar. Yani görmedim servis alanına giremiyoruz zaten. Brc serviste bir şeyler yaptılar sorun bizde değil dediler. Zaten kimse burnundan kıl aldırmıyor soru sormak haddimize mi!!

O tutum BRC servisinin sıkıntısı, BRC garantisi mevcutsa 2A mühendislik merkez ile de görüşün. Şehir olarak yozgatta olduğunuz yazıyor, eğer imkanınız varsa Çorum Özençler BRC ile görüşün, Mehmet Bey genel olarak sisteme hakim biri, Honda konusunda da bilgisinin iyi olduğunu düşünüyorum.

Şunu da belirteyim, geçmişte kullandığım FB7de de garip bir LPGden atma sorunu başgöstermişti, Ankara Honda Bora'daki ustalar arızayı ilk anda anlayamadılar, en sonunda randevu alıp aracın yarım gün boyunca bütün tesisatı parça parça ilerleyerek komple incelemek durumunda kalmışlardı ve sorunun LPG tesisatındaki normalde düz geçirilmesi gereken bir bağlantının bükülerek geçirilmesi ve bu bükümün zamanla direnç oluşturması nedeniyle olduğunu söylemişlerdi.
İlgilenen usta ile sohbet ettiğimde de bu LPG sistemlerinin ne kadar kendilerinin gelişmiş olduklarını iddia etselerde sisteminin herhangi bir noktasında sorun mevcutsa arıza kodu üreten bir sensör sistemleri mevcut olmadığından, anlaşılamayan durumlar için bütün tesisatı incelemek zorunda kaldıklarından şikayetçiydi.

Geri