Civic FB7 FB7 için Motor Yağı Ana Konu

Belirtildiği gibi bu yağ vazifesini iyi bir şekilde yerine getiriyorsa lpgli araçlarda subap ayarı bozulması problemini ortadan kaldırabilir. Yağ muadillerine göre biraz pahalı olsa da uzun vadee motor ömrü ve bakım masrafları yönünden avantaj sağlayabilir.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
@engin484
Subap ayarının bozulmasıyla yağın bir alakası pek yok. Yani yağ ne kadar iyi olursa olsun subap ayarının bozulmasına engel olamaz. Bir yağı seçerken bakacaklarınız arasında ürünün reklamlarında ya da tanıtımında yer alan söz ya da cümleler değil teknik verileri ve API - Acea gibi standartları baz alıp, rakipleriyle karşılaştırmalısınız.

Bahsettiğiniz yağ Petronas 0w20 syntium 7000 ise iyi bir yağ olsa da ekstra bir parasını hakedecek özelliği ya da içeriği yok. CCS değeri ( -30 derecedeki viskozitesi) onu aslında 5w20'e oldukça yaklaştırıyor. Yağ spektrum analizinde de HC (hidrokarbon) bazlı sıradan bir yağ olduğu görülüyor. Yağ analizlerinde de Molibden az ve Bor ise mevcut olmadığı için aşınmalara karşı ekstra bir özelliğinden bahsedemeyiz. ZDDP katkısı (çinko+fosfor) ile GF-5'i almış. Ben olsam Gf6 ve API SP (yani SN+'ın üstü) Motul Eco lite alırdım %40 daha uygun fiyata...

Son düzenleme:
@engin484
Subap ayarının bozulmasıyla yağın bir alakası pek yok. Yani yağ ne kadar iyi olursa olsun subap ayarının bozulmasına engel olamaz. Bir yağı seçerken bakacaklarınız arasında ürünün reklamlarında ya da tanıtımında yer alan söz ya da cümleler değil teknik verileri ve API - Acea gibi standartları baz alıp, rakipleriyle karşılaştırmalısınız.

Bahsettiğiniz yağ Petronas 0w20 syntium 7000 ise iyi bir yağ olsa da ekstra bir parasını hakedecek özelliği ya da içeriği yok. CCS değeri ( -30 derecedeki viskozitesi) onu aslında 5w20'e oldukça yaklaştırıyor. Yağ spektrum analizinde de HC (hidrokarbon) bazlı sıradan bir yağ olduğu görülüyor. Yağ analizlerinde de Molibden az ve Bor ise mevcut olmadığı için aşınmalara karşı ekstra bir özelliğinden bahsedemeyiz. ZDDP katkısı (çinko+fosfor) ile GF-5'i almış. Ben olsam Gf6 ve API SP (yani SN+'ın üstü) Motul Eco lite alırdım %40 daha uygun fiyata...

Uygun şartları karşılayan yağları ele alırsak başlıca sizin tercihiniz sırasıyla hangi yağ olurdu.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Uygun şartları karşılayan yağları ele alırsak başlıca sizin tercihiniz sırasıyla hangi yağ olurdu.

Uygun şartları hepsi sağlıyor aşağı yukarı. Bütçenize ve bilginiz dahilinde en iyi sertifikalara sahip olanları sıralayıp, datasheetlerine bakarak Viscositiy Index ve TBN değerlerine göre değerlendirme yapabilirsiniz (öneri dizel araçları kapsamamaktadır).

Emme ve egzos subaplarının zamanla sıkılaşması ya da gevşemesinin yağ ile bir alakası yok. Kullanım devriyle daha fazla alakası var. Yakıt türü zaten elbette en büyük etken. Bu sebeple benzine göre LPG'de subap ayarı daha önce bozuluyor zaten.

Ad Soyad
Arif SERÇEOĞLU
Aracınız
Civic ES7 2004
Arada benzinde kullanmak motoru yağlar diyorlar ama benzin iyibir yağ çözücüdür bu mevzuda bilgi sahibi olan var mı ?

SM-A715F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Yakıtların yağlama görevi yoktur hocam. Benzinin yağlama muhabbeti bizim bu sanayi ustalarının LPG'li araçlarda uydurduğu yanlış bilgiler kervanının bi başka akıl ürünüdür..
Yağlamayı Motor yağı yapar.

LPGli kullanımda, benzine göre motor iç ısısı arttığından dolayı motor yağı maruz kaldığı yüksek ısıdan kaynaklı eksilme yapabiliyor.

EVR-L29 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2015
ENEOS 0-20 4 LT 170 TL DEN 240 TL YE ÇIKMIŞ İYİMİ.. İZMİRDE DAHA UYGUNA ALDIĞINIZ YER VARMI ARKADAŞLAR BU YAĞI

Aracınız
Civic FB7 2013
Arkadaşlar bende motor yağını motul kullanyrm sahte yağ korkusundan dolayı motulun resmi sitesine girip illerdeki bayilerini buldum oradan alıyorum o zaman garanti oluyor .mesela k.maras ta resmi bayileri yoktu İskenderun'da ki hüner otomotivden istedim adamlar kargo ücreti bile almadan yolladı...sizde ilinizdeki veya yakındaki ilimizden alabilirsiniz
Kaç liraya aldınız

Geri