Civic FD6 Fd6 için motor yağı tavsiye

Aracınız
Civic FD6 2010
Sürüş şartlarım nedeni ile Mobil 1 Fuel Economy 0W-30 deneyeceğim. Arkadaşlar gayet net yazmışlar, tek iyi bir yağ ve modeli yok. Tamamiyle sürüş şartlarına bağlı.
Ben hergün 7+7 km yapıyorum, yani motor (özellikler soğuk havalarda) tam olarak ısınmadan yolum bitiyor. O günler gelirse aşağıdaki gibi bir çalışma yapar paylaşırım yine.
Aşağıdaki çalışmalar 5-30 motul ile yapıldı.

Soğuk havalarda motorun ısınmadan harekete geçmede endişe yaşayanlar için aşağıdaki grafiği yaptım. (Aklıma şimdi geldi ; araç ekranındaki sıcaklık götergesi kademelerini de takip etmek iyi olacaktı, bir dahaki sefere)

Ekli dosyayı görüntüle 255731

Sıradaki grafik planım, sabahları soğuk havada marş basarken akü gerilimi ne kadar düşüyor. Yukarıdaki grafiğin veri dosyasını kullanmak pek doğru olmayacaktır. veri alma periyodu 1sn. Akü için 0,1 sn yapıp alacağım. Torque programındaki anlık göstergeyi de kullanabilirim. grafik ile birlikte min-max değerlerini tutuyor. Grafik süresi kısa olduğu ve kaydetmediği için sadece anlık takipler için kullanılabilir.
Arkadaşlar ölçümleri ve verileri derlemyi tamamladım. Merakettiğiniz veri varsa sorun, belki kayıt içerisinde o da vardır.
Özet tablo aşağıdadır ;

Ekli dosyayı görüntüle 255856

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
500ml normal karşılanabilir bir miktar. Her yağın bir Noack (buharlaşma) değeri vardır. Bu aşağı yukarı %10 mertebelerindedir. Bunun yanında kül oranı da %1 mertebelerinde olduğu için ortaya çıkan değer tutuyor. Eğer bu yağ bunu bir yıl yerine bir ayda yapacak olursa yağa değil farklı arızaları sorgulamakta fayda var. Bunun dışında noack değeri düşük olan yağları önerebilirim.

Araç LPG'li ve Kayseri gibi kışın -10 dereceleri gören, yazın +30-35 dereceyi gören bir yerde yaşıyorum. Aslında Motul 5w-30'dan memnunum. Araç 160 bine geldi ve bu saatten sonra 0w-30 yağ kullanmak doğru olur mu? Geçen yıl da sormuştum size, uzun uzun güzelce yanıt vermiştiniz. Aynı yağla devam mı edeyim yoksa Shell vs ye mi geçeyim? Aracı normal kullanırım, çok sıkıştırmam. Yılda bir kez de uzun yol yapıyorum (yapıyordum).

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Araç LPG'li ve Kayseri gibi kışın -10 dereceleri gören, yazın +30-35 dereceyi gören bir yerde yaşıyorum. Aslında Motul 5w-30'dan memnunum. Araç 160 bine geldi ve bu saatten sonra 0w-30 yağ kullanmak doğru olur mu? Geçen yıl da sormuştum size, uzun uzun güzelce yanıt vermiştiniz. Aynı yağla devam mı edeyim yoksa Shell vs ye mi geçeyim? Aracı normal kullanırım, çok sıkıştırmam. Yılda bir kez de uzun yol yapıyorum (yapıyordum).
5w30 Eco lite veya 0w30 düşünüyorsanız, eco-nergy ile devam edebilirsiniz. Canınız farklılık istiyor olabilir, Shell de kullanabilirsiniz elbette size kalmış seçim. Ekstrem bir fark olmaz bu şartlarda.

Arkadaşlar aracım 2008 otomatik 130 binde forumları okudum baya kafam karıştı hangi yağı kullanmalıyım benden önceki sahibi 10-40 kullanmış ondan devam mı ediyim 5-30 falan mı kullanayım bilgi verirseniz sevinirim

VOG-L29 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Arkadaşlar aracım 2008 otomatik 130 binde forumları okudum baya kafam karıştı hangi yağı kullanmalıyım benden önceki sahibi 10-40 kullanmış ondan devam mı ediyim 5-30 falan mı kullanayım bilgi verirseniz sevinirim

VOG-L29 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Motul 5w30 eco lite ile devam etmenizi tavsiye ederim. İlla kalın olsun derseniz de 0w40 xmax kullanılabilir ancak 10w40 tan vazgeçilse iyi olur.

Aracınız
Yetkili servis 10w-40 kullanıyor. Şu an bakım kampanyası var. Yağ+ hava filtresi+ yağ filtresi+ polen filtresi 590 lira.

Bu arada artık eneos kullanıyorlar paket bakımda, PO işi bitmiş :)

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Civic FD6 2010
Kafa karışması normal çünkü tek bir doğru yok. Kullanıcıya ve ortam şartlarına göre birçok alternatif var. Sizin için doğru olanı aşağıdaki alıntıları inceleyerek verebilirsiniz. Bunlara bakarak vereceğiniz herhangi bir karar aracınıza zarar vermez, rahat olun. (Aşağıdaki alıntılar 2009-2011 araç kılavuzundan)

Mesele ben, 5-30 kullandığım motul yağını bu sene 0-30 mobil ile değiştireceğim. Sebebi kışın şehiriçi ortalama 11,3lt yakan aracım , yazın ( şimdilerde) 9,5lt yakıyor. Kullanım şeklim sabah 7km, akşam 7 km, ana yolüzerinde birçok trafik ışı nedeni ile sıksık ivmelenme gerekiyor. Kışın yağ tam incelmeden ben aracı stop ediyorum ve yakıt sarfiyatım yaz-kış arasından bu yüzden çok olduğunu düşünüyorum. Daha ince yağ ile deneyeceğim, standartlar çerçevesinde bir yağ aldığım için sorun olmayacaktır, en fazla yağ eksikltebilir. Onu da rutin kontrol ediyorum zaten, siz de edin. Ha aracı daha çok uzun yolda kullanıyor olsam 0-30 pek mantıklı bir tercih olmayacaktı.

Yetkili servis konusunda ise, rutin bakımlar için hiç gerek yok, hatta bence gitmemek gerek çünkü fiyatlar saçma derecede yüksek, aynı kalite malzeme ile ben yarı fiyatına hallediyorum dışarda.

1592375520468.png,,,,,1592375502651.png,,,,,
1592375591551.png
1592375644122.png
1592375688021.png

Aracınız
Civic FD6 2008
Önerim 5w30 Eco lite. Kilometre yapmasanızda bir yıl dolunca degistirmelisiniz yağı. Bir kaç ay ve bir kaç bin km esneyebilirsiniz. Motor yağı motordan daha ucuzdur ihmal etmeyin. Kilometre ve konumdan ötürü Eco energy önermiyorum %10-15 daha ince bir yağ 5w30 olmasına rağmen, biraz daha pahalı da olsa iyi bir yağ istiyorum diyorsanız Eco lite iyidir.
HOCAM ÖNERİNİZ İLE MOTUL EKO LITE 5/30 KULLANDIM. ARACIN SESİ CE CEKISINDE OLUMLU YÖNDE EPEYI BIR DEGISIKLIK OLDU. TAVSIYENIZ ICIN TESEKKURLER.

Ad Soyad
Erhan Turhan
Aracınız
Civic FC5 2021
160 bin bakımını yaptıracağım yağ eksiltme gibi bir durumum yok ne önerirsiniz benden önce ne kullandılar bilmiyorum. Birde internette satışan paket bakım setlerinden alıp ustama değiştiricem ne önerirsiniz paket olarak.

Geri