Civic FD6 Fd6 için motor yağı tavsiye

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
160 bin bakımını yaptıracağım yağ eksiltme gibi bir durumum yok ne önerirsiniz benden önce ne kullandılar bilmiyorum. Birde internette satışan paket bakım setlerinden alıp ustama değiştiricem ne önerirsiniz paket olarak.
Merhabalar, yağ olarak Motul 5w30 eco lite öneririm. Filtremarketim sitesinden mann marka filtre alırsanız kalite anlamında yetkili servisin düzeyinde bir seviyeye çıkar ve kafanız rahat eder. Fiyatlar da uygun bir göz atmanızı öneririm.

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
Merhabalar, yağ olarak Motul 5w30 eco lite öneririm. Filtremarketim sitesinden mann marka filtre alırsanız kalite anlamında yetkili servisin düzeyinde bir seviyeye çıkar ve kafanız rahat eder. Fiyatlar da uygun bir göz atmanızı öneririm.

İsmail hocam merhaba,

Motul 5w30 eco nergy ile 5w30 eco lite arasında ne gibi fark vardır?

Bir de motul un sayfasına şöyle bir yağ gördüm. LPG li araçlar için tavsiye edilir denmiş.

Geçen yıl 5w30 eco-nergy almıştım, şuan araç 160 binde, eco-lite ye geçsem daha mı iyi olur? Yaklaşık 2-3 ay kaldı değişime, ustamın dediğine göre yarım litre yağ yakmış araç.

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Kafa karışması normal çünkü tek bir doğru yok. Kullanıcıya ve ortam şartlarına göre birçok alternatif var. Sizin için doğru olanı aşağıdaki alıntıları inceleyerek verebilirsiniz. Bunlara bakarak vereceğiniz herhangi bir karar aracınıza zarar vermez, rahat olun. (Aşağıdaki alıntılar 2009-2011 araç kılavuzundan)

Mesele ben, 5-30 kullandığım motul yağını bu sene 0-30 mobil ile değiştireceğim. Sebebi kışın şehiriçi ortalama 11,3lt yakan aracım , yazın ( şimdilerde) 9,5lt yakıyor. Kullanım şeklim sabah 7km, akşam 7 km, ana yolüzerinde birçok trafik ışı nedeni ile sıksık ivmelenme gerekiyor. Kışın yağ tam incelmeden ben aracı stop ediyorum ve yakıt sarfiyatım yaz-kış arasından bu yüzden çok olduğunu düşünüyorum. Daha ince yağ ile deneyeceğim, standartlar çerçevesinde bir yağ aldığım için sorun olmayacaktır, en fazla yağ eksikltebilir. Onu da rutin kontrol ediyorum zaten, siz de edin. Ha aracı daha çok uzun yolda kullanıyor olsam 0-30 pek mantıklı bir tercih olmayacaktı.

Yetkili servis konusunda ise, rutin bakımlar için hiç gerek yok, hatta bence gitmemek gerek çünkü fiyatlar saçma derecede yüksek, aynı kalite malzeme ile ben yarı fiyatına hallediyorum dışarda.

Ekli dosyayı görüntüle 259935,,,,,Ekli dosyayı görüntüle 259934,,,,,
Ekli dosyayı görüntüle 259936
Ekli dosyayı görüntüle 259937
Ekli dosyayı görüntüle 259938

Benimde kullanım tarzım sizinkiyle aynı tek fark yağ , motul 0w20 kullanıyorum yaz kış farkı benim de sizin gibi . Yağın bu kadar fark yaratacağını sanmıyorum. Şimdi de Motul 300V serisi 5w30 aldım. Ondan farkedecek mi bakalım

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
İsmail hocam merhaba,

Motul 5w30 eco nergy ile 5w30 eco lite arasında ne gibi fark vardır?

Bir de motul un sayfasına şöyle bir yağ gördüm. LPG li araçlar için tavsiye edilir denmiş.

Geçen yıl 5w30 eco-nergy almıştım, şuan araç 160 binde, eco-lite ye geçsem daha mı iyi olur? Yaklaşık 2-3 ay kaldı değişime, ustamın dediğine göre yarım litre yağ yakmış araç.
Temel farklar, eco nergy daha düşük viskoziteye sahip, kül oranı daha yüksek, hths daha düşük bir yağ.

Ben de 2 bakımdır eco nergy kullanmaktayım. %10-12 civarında bir Noack değeri var piyasadaki yağların, %1 üzerinde de kül oranı olduğu için yarım litre normal. Zaten yağı 4lt koyduğumuz için de bir sıkıntı olma ihtimali yok bu seviyede.

Evet Motul un specific yağı mevcut. Bizim araçlara 0w20 öneriliyor ben lpg li kullanımda bu viskozitenin belli şartlarda yeterli koruma sağlayamayacağını düşündüğüm için Motul specific e benzer özellikteki eco lite ı önermekteyim.

Baktığınızda temelde aynı motora sahip fc5e servis 0w20 şart koşarken, fd6 ya 10w40 koymakta... Sıkıntılı bir motorumuz yok yağ konusunda ancak 10w40 vb yağları kullanmasanız iyi edersiniz. Motul specific e de fazladan para vermeye gerek yok önerilen viskozitenin çok üzerine çıkılmamalı. Denenebilir ancak 10binde bir yağ değişimi yapan biri için gereksiz yüksek fiyata sahip.

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
Benimde kullanım tarzım sizinkiyle aynı tek fark yağ , motul 0w20 kullanıyorum yaz kış farkı benim de sizin gibi . Yağın bu kadar fark yaratacağını sanmıyorum. Şimdi de Motul 300V serisi 5w30 aldım. Ondan farkedecek mi bakalım

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Cevap için teşekkürler.
Evet Eco Lite açıklamalarında da LPG kullanan araçlar için tavsiye edilir ibaresi var. O zaman ilk değişimde Eco-Lite geçişi yapmak lazım.

Ad Soyad
Erhan Turhan
Aracınız
Civic FC5 2021
benim aracımda 160 bin de lpg li bende motul eco lite alayım o halde

Ad Soyad
Erhan Turhan
Aracınız
Civic FC5 2021
ben yağı alıp ustama götürsem ayıp olurmu acaba :)

Geri