Formula 1 Muhabbeti - Ana Konu

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Ben de konuyu görünce izledim özeti. CNN'de miydi eskiden nerede gösteriliyordu ta o zamandan beridir izlemiyordum. Epey zevk aldım bu son yarıştan açıkçası. Son yarışı mutlaka artık korsan vs. nerden olursa izlerim.

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Güzel yarış oldu gerçekten de , sanırım 3 defa start yapıldı ki son yapılan startta Hamilton Oconla uğraşırken Verstappenin içeriye dalıp liderliği alması ne kadar risk alıp şampiyonluğu istediğini gösteriyor.Son 3 yarışta dikkatimi şu çekiyor;aynı kamera açılarıyla 1-2 ilerlerken Hamilton Verstappene göre virajlarda daha stabil ve çok iyi bir çizgide dönüyor.Sanki bir tren rayı var.Verstappen daha net keskin dönüşler yaparken Hamilton aynı hızlarda daha soft dönüyor.Tabi bu da lastik ömrünü uzatıyor.
Araç düzlüklerde Hondaya oranla min 10-15 km/h daha hızlı,bence hala diğer takımların çözemediği bişey yapıldı araca,her ne yapıldıysa sadece hamiltonun aracında var ki bu farkı tecrübeyle örtbas etmek için.Tabi bu sadece şahsi fikirler :)
Şu konuyu da bilmiyorum ama mesela sezonda 6 motor kullanma hakkı olan pilot 4 kullanıp 2 hakkını kullanmadığında kullanmadığı motor başına extra puan alıyor mu? Hamiltonda gördük ki yeni motorla ciddi avantaj yakaladı,bu durumun motor hakkını kullanmayan pilota bir getirisi olmalı diye düşünüyorum.Motor değiştiren sıralamada geriye düşüyor ama bu açığı yeni motorla kapatabiliyor,hakkını kullanmayana doğrudan bir etkisi olmalı bence motor başına +10 puan gibi
Son yarışta ikisi de yarış dışı kalırlarsa ne olacak puanlar şuan eşit ?

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Güzel yarış oldu gerçekten de , sanırım 3 defa start yapıldı ki son yapılan startta Hamilton Oconla uğraşırken Verstappenin içeriye dalıp liderliği alması ne kadar risk alıp şampiyonluğu istediğini gösteriyor.Son 3 yarışta dikkatimi şu çekiyor;aynı kamera açılarıyla 1-2 ilerlerken Hamilton Verstappene göre virajlarda daha stabil ve çok iyi bir çizgide dönüyor.Sanki bir tren rayı var.Verstappen daha net keskin dönüşler yaparken Hamilton aynı hızlarda daha soft dönüyor.Tabi bu da lastik ömrünü uzatıyor.
Araç düzlüklerde Hondaya oranla min 10-15 km/h daha hızlı,bence hala diğer takımların çözemediği bişey yapıldı araca,her ne yapıldıysa sadece hamiltonun aracında var ki bu farkı tecrübeyle örtbas etmek için.Tabi bu sadece şahsi fikirler :)
Şu konuyu da bilmiyorum ama mesela sezonda 6 motor kullanma hakkı olan pilot 4 kullanıp 2 hakkını kullanmadığında kullanmadığı motor başına extra puan alıyor mu? Hamiltonda gördük ki yeni motorla ciddi avantaj yakaladı,bu durumun motor hakkını kullanmayan pilota bir getirisi olmalı diye düşünüyorum.Motor değiştiren sıralamada geriye düşüyor ama bu açığı yeni motorla kapatabiliyor,hakkını kullanmayana doğrudan bir etkisi olmalı bence motor başına +10 puan gibi
Son yarışta ikisi de yarış dışı kalırlarsa ne olacak puanlar şuan eşit ?

Bende aynı şekilde Hamilton’un aracında motor ve arka kanat-süspansiyon kısmında ciddi avantaj sağlayan kuraldışı ama anlaşılamayan birşeyler olduğunu düşünüyorum (hatta birçok kişi bu düşüncede).
Motor değişiminde ise 3 motordan sonra ilk değişimde sıralama turunda 10 sıra, sonraki değişimlerde yine sıralama turunda 5 sıra geriye düşme cezası veriliyor, puanla ilgili bir değişik yok.
Son yarışta toplam puanlar eşit olduğunda galibiyet sayıları hangisi fazlaysa o pilot şampiyon oluyor, o da eşitse 2.lik sayısı hangisinin fazlaysa kuralı geçerli oluyor.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Ben de konuyu görünce izledim özeti. CNN'de miydi eskiden nerede gösteriliyordu ta o zamandan beridir izlemiyordum. Epey zevk aldım bu son yarıştan açıkçası. Son yarışı mutlaka artık korsan vs. nerden olursa izlerim.
Hocam bu sezonu baştan sona izlemeliydiniz, 2013ten beri en heyecanlı sezon diyebilirim.
İngiltere, italya-monza, brezilya ve bu son yarışta cidden çok ciddi Redbull-Mercedes savaşı vardı ve oldukça keyif veriyor, Mercedes’in lobi üstünlüğü olmazsa biraz daha zevkli olabilirdi aslında ama bu hali bile fena değil :)

Aracınız
Civic FK7 HB 2019
Herkesin schumacher ci olduğu yıllarda hakkinen-coulthard’ı destekleyen biri olarak bu sene hamilton un hakkı. Max verstappen fm raconuyla bariz vonderkid ama worldclass değil.

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Sezonu baştan sona izledim. Ama ne yazık ki son yarışı heyecanla bekleyemiyorum. Mercedes ne yaptıysa Hamilton'ın aracında gridin geri kalanıyla devasa bir fark oluşturdu. FP'leri de takip ettiğimden dolayı net olarak görüyor ve biliyorum ki RB'dan bile tur başına 0,3-0,5 sn civarı hızlılar tur başına. Bu da aslında sonucun ne olacağını bize söylüyor. Max'ın çırpınışları da yavaş araçla çaresizce yaptığı hamleler. Puan olarak önde olduğu için kaza riskini de göz önüne alarak çaresizce agresif bir sürüş yaptı Cidde'de. Yine de yetmedi. Abu Dhabi'de de yetmeyecek. Zaten Mercedes'in kuvvetli olduğu bir pist ayrıca da Hamilton'ın kişisel olarak da çok sevdiği ve başarılı olduğu bir pist. Burada Mercedes ve Hamilton büyük bir hata yapmazsa bence şampiyonluğu alacaklar. Ki Hamilton zaten hatasız kullanıyor uzun süredir. Bir hata yapacağını düşünmüyorum. RB bir haftada mucize yaratıp 0,1-0,2 sn hız kazanamazsa son yarışta Mercedes ile rekabet edebileceğini düşünmüyorum. Formula 1 tarihinde 2.defa olan bir durum son yarışa eşit puanla gelinmesi. Ama bir çok defa son yarışa kalan şampiyonluk mücadelesi olmuştu. Prost'un Senna'ya bilerek çarpması, 2 sezon sonra Senna'nın Prost'a bilerek çarpması (İkisi de puan olarak öndeydiler bunu yaptıklarında) akıllara Max'in da Lewis'e bilinçli bir temas etme ihtimalini getiriyor. Bakalım nasıl bir yarış olacak. Heyecanım düşük ama merakım yüksek :)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Sezonu baştan sona izledim. Ama ne yazık ki son yarışı heyecanla bekleyemiyorum. Mercedes ne yaptıysa Hamilton'ın aracında gridin geri kalanıyla devasa bir fark oluşturdu. FP'leri de takip ettiğimden dolayı net olarak görüyor ve biliyorum ki RB'dan bile tur başına 0,3-0,5 sn civarı hızlılar tur başına. Bu da aslında sonucun ne olacağını bize söylüyor. Max'ın çırpınışları da yavaş araçla çaresizce yaptığı hamleler. Puan olarak önde olduğu için kaza riskini de göz önüne alarak çaresizce agresif bir sürüş yaptı Cidde'de. Yine de yetmedi. Abu Dhabi'de de yetmeyecek. Zaten Mercedes'in kuvvetli olduğu bir pist ayrıca da Hamilton'ın kişisel olarak da çok sevdiği ve başarılı olduğu bir pist. Burada Mercedes ve Hamilton büyük bir hata yapmazsa bence şampiyonluğu alacaklar. Ki Hamilton zaten hatasız kullanıyor uzun süredir. Bir hata yapacağını düşünmüyorum. RB bir haftada mucize yaratıp 0,1-0,2 sn hız kazanamazsa son yarışta Mercedes ile rekabet edebileceğini düşünmüyorum. Formula 1 tarihinde 2.defa olan bir durum son yarışa eşit puanla gelinmesi. Ama bir çok defa son yarışa kalan şampiyonluk mücadelesi olmuştu. Prost'un Senna'ya bilerek çarpması, 2 sezon sonra Senna'nın Prost'a bilerek çarpması (İkisi de puan olarak öndeydiler bunu yaptıklarında) akıllara Max'in da Lewis'e bilinçli bir temas etme ihtimalini getiriyor. Bakalım nasıl bir yarış olacak. Heyecanım düşük ama merakım yüksek :)
+1 (y)

Hocam Mercedes bence nasıl yaptıysa (bence illegal birşeylerde var) motorda vanayı sonuna kadar açtı, Hamilton'da şu anda bunun avantajını sonuna kadar kullanıyor, Hamilton sezon başından daha yüksek downforce ayarları kullanabiliyor, bu sayede virajlarda eskisi gibi Redbull'lardan çok uzak kalmıyor.
Bilinçli temas konusunda aslında avantaj Verstappen'in elinde çünkü galibiyet sayısı olarak önde ama Verstappen hep varolan yüksek agresifliği nedeniyle mimli olduğunu düşünüyorum, özellikle ikili mücadeleler sonrası TV yayınlarında ve hakemlerde önyargılı yaklaşım var gibi geliyor, tam tersine de Hamilton'da tecrübesini ikili mücadelelerde gerçekten çok iyi kullanıyor, özellikle viraj mücadelelerinde viraja mutlaka önde girerek rakibini ufak ufak dışarı atıyor ama cezalık durumda getirmeden bunu yapıyor (tabi bunda çok geç yaptığı frenajlarında etkisi var).
Abu Dhabi'de bu yıl pistin yapısında değişiklikler var ve okuduğum yorumlara göre bu açıdan eskisi kadar Mercedes pisti olmayabileceği söyleniyor. Bence bizi heyecanlı bir haftasonu bekliyor :)

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011

Ben birebirde kaza ihtimalinden ziyade yardımcılardan bişeyler bekliyorum bu yarışta. Bottas Verstappen/ Perez Hamilton. Sıralamada Perez Hamilton önünde yada Bottas Verstappen önünde yer alabilirse yarışta doğrudan bir kazaya sebep olabilirler.Perezin yada Bottasın ceza alması lider sürücüleri de etkilemez doğrudan önünü açar. Verstappen hamilton kazası olursa da mutlaka yarış dışı bırakmaya yönelik olur çünkü son yarıştaki gibi bir kazada hem saniye cezası alabiliyorlar hem rakip yarış dışı kalmayınca galibiyet te gidiyor

Geri