? Güncel > Benzin / Motorin / Lpg Fiyatları

Lpg li eco civicler, benzin tüketimi fabrika verisi ç içi 8,7 litre yani gerçekte 10 lt den aşağı ş.içinde düşmez.lpg de benzinden %30 fazla yaktığını varsayarsak;

10 lt benzin * 7.90 tl = 79 tl / 100km = 0,79tl tüketim ( Benzin fiyatalrı illere göre çok farklı değil )
13 lt Lpg * 5,25 tl = 68,25 tl / 100 km = 0,6825 tl ( Samsun da en ucuz lpg , illere göre lpg fiyatı çok farklı )

Bu verilere göre benzinli araç la farkı yok .Bakalım bir süre arabayı benzinde kullanacağım.
1 yıldır eco civic kullanıyorum. Sakin kullandığımda oldu aşırı sıkıştırdığımda oldu. Ama hiç lpg 13 litre yakmadı. Şuan ki şehir içi tüketimim 48 kuruş. Yanlış yönlendirmeyin insanları

%30 kalorifik değerdir. Yani benzinin verdiği ısı ile lpg nin verdiği ısı enerjisi değeridir siz bu yakitlarla bir yeri aynı miktarda ısıtmaya kalkarsanız evet haklısınız lpg yi %30 fazla tüketirsiniz ancak motorlarimiza bu yakıtların ısı enerjisi değil yanma sonucu oluşan basınç gerekiyor. Ve ne kadar basınca dayandığı (oktan) benzin 95 oktan iken lpg 115 oktan civarı dır ayrıca basınç altında verimi artar, yeni turbo motorlarda ise çok daha verimlidir. Benzinli motorlarda dahi yanma sıcaklığı düşürmek için egr sistemi kullanılır şuan ki turbo lpg sistemlerinde bu verimi artırmak için %5 benzin puskurtulur. Tüm bunlar, Benin yüzlerce kez yaptığım ölçülere dayanarak şuan verim farkı %18 in altında diyebilirim. (prins vsi2 di + 1.5 turbo)

Ayrıca henüz dışarı çıkmadım ama benzin litre ye göre çok yakınımda iki 5.15 den iki de 5.18 den satan istasyon görünüyor. Yani benim için lpg devam gibi.. Screenshot_20211002_141950_com.benzinlitre.app.jpg

Dolar artarken pandemiden dolayı petrol fiyatları düşmüştü ÖTV vs ile bir süre idare ettik ama şimdi petrol fiyatları eski yerine geldi ÖTV de oynayacak yerde kalmadı acı gerçek ile yüzleştik. Akaryakıt pahalanırsa herşey pahalanır bugün eve aldığımız damacana suyu bile araç ile getiriyorlar sonuçta…

1 yıldır eco civic kullanıyorum. Sakin kullandığımda oldu aşırı sıkıştırdığımda oldu. Ama hiç lpg 13 litre yakmadı. Şuan ki şehir içi tüketimim 48 kuruş. Yanlış yönlendirmeyin insanları
Ben 5 yıl eco civic kullandım %20 fazla yakardı benzine göre net. Bunu 130bin km'de her zaman teyid ettim. İstanbul şehiriçi ortalamam genelde mevsime göre 9.5-10.5 lt arası olmuştur 100km'de ki bu İstanbul trafiği hiç bir ilde yok. %30 fark teoride öyle, pratikte %30'u kullananlar görüyor mu kullananlar söylesin.

Ben 5 yıl eco civic kullandım %20 fazla yakardı benzine göre net. Bunu 130bin km'de her zaman teyid ettim. İstanbul şehiriçi ortalamam genelde mevsime göre 9.5-10.5 lt arası olmuştur 100km'de ki bu İstanbul trafiği hiç bir ilde yok. %30 fark teoride öyle, pratikte %30'u kullananlar görüyor mu kullananlar söylesin.
Bu fark ancak ayarı benzine göre yapılmış karburatorlu araçlarda ve eski tip lpg sistemlerinde oluşur. Oda tesadüfen kalorifik değeri verir. Arkadaşlar ısrarla yakıtların kalorifik değerlerini hesaplayarak hatalarını sürdürüyorlar.. Halbuki en verimli motor dahi benzinin kalorifik veriminin sadece %20 %25 civarini kullanmaktadır. Dizel motorlarda ise %40 civarıdir.

Arz talep meselesi makas bu şekilde olunca satılamayan lpg ucuzlamaya mahkum. Çok uzun süre bu fiyatlarda kalacağını sanmıyorum. Şuan benim aldığım istasyonda 5.25tl olmuş bir zam daha gelirse benzinde binmeye başlarım.

Geri