? Güncel > Benzin / Motorin / Lpg Fiyatları

Arz talep meselesi makas bu şekilde olunca satılamayan lpg ucuzlamaya mahkum. Çok uzun süre bu fiyatlarda kalacağını sanmıyorum. Şuan benim aldığım istasyonda 5.25tl olmuş bir zam daha gelirse benzinde binmeye başlarım.
Kesinlikle arz talep ama küresel etkiler de etken. Mesela covid nedeniyle dünyada kapanmalar çok olduğunda fiyatlar geçen sene dip yapmıştı.
3 Nisan 2020 ye ait fotoğraf. Konunun 34. Sayfasında yer alıyor.
1633190411507.png

1 yıldır eco civic kullanıyorum. Sakin kullandığımda oldu aşırı sıkıştırdığımda oldu. Ama hiç lpg 13 litre yakmadı. Şuan ki şehir içi tüketimim 48 kuruş. Yanlış yönlendirmeyin insanları

Kış aylarında benim tüketim 17 litre hocam yakıyor demekki, siz şehir içi dediğiniz ortalama hızınız depoda 30km civarları veya daha fazladır benim 13-14 km ortalama hızım aracı hangi şartlar altında kullandığınıza bağlı herşey.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Bu fark ancak ayarı benzine göre yapılmış karburatorlu araçlarda ve eski tip lpg sistemlerinde oluşur. Oda tesadüfen kalorifik değeri verir. Arkadaşlar ısrarla yakıtların kalorifik değerlerini hesaplayarak hatalarını sürdürüyorlar.. Halbuki en verimli motor dahi benzinin kalorifik veriminin sadece %20 %25 civarini kullanmaktadır. Dizel motorlarda ise %40 civarıdir.

Hocam samsundan trabzona lpg ile gittim geri aynı araçla kaç defa geldim lpg de 7.8-8.0 benzinde yol bilgisayarına göre 5.5-5.7 yakıyorum. Yol bilgisayarı az göstersin 5.8 olsun 7.8/5.8=1.34 %34 daha fazla yakıyor. Elm ile yakıt değerlerine baktığımda araç %3-5 zenginde gözüküyor. Kalorifik filan değil gözlemsel de böyle sonuç. Sizin araç turbo olduğundan mı yoksa prins den mi bilmiyorum ama ben hep benzer sonuç elde ettim diğer araçlardada %25-26 nın altına düşemedim hepsi turbosuzdu ama fakir karışım olan da vardı o yüzden %30 diyorum.

Hocam samsundan trabzona lpg ile gittim geri aynı araçla kaç defa geldim lpg de 7.8-8.0 benzinde yol bilgisayarına göre 5.5-5.7 yakıyorum. Yol bilgisayarı az göstersin 5.8 olsun 7.8/5.8=1.34 %34 daha fazla yakıyor. Elm ile yakıt değerlerine baktığımda araç %3-5 zenginde gözüküyor. Kalorifik gilan değil gözlemsel de böyle sonuç.

Hocam ben kendimi bildim bileli hep LPGli araç kullandım ve aracın ayarlarında sorun olmadığı sürece benzin ile LPG tüketimi arasında %30 farkla şu aşamada karşılaşmadım (inşallah'ta karşılaşmam). Belki FC5'in yol bilgisayarı ile ilgili bir husustur ama %30 fark bence normal değil.
Kullandığım FB7de uzun yolda özellikle takip ettiğim ölçümlerimde gösterge 5.8-6 lt gösterirken LPGde tam 7 lt yakmıştı (ayarlarda sorun yokken). Şehiriçinde de yazın klima sürekli açıkken göstergede rutinde 10.2-10.5 görünürken LPGde hesap hep 12-12,5 lt civarı çıkıyordu. Eski FD6mda da 13 lt.leri subap ayarım bozuk olduğu ve performanslı kullandığım zaman görüyordum.
LPGden atma sorunundan ötürü son 3 ayda 2 kere LPG ayarı yaptırdım, belki bununda faydası vardır ama ayardan sonra alt devirler daha iyi hissettirdiği için sanki aracı biraz daha sakin kullanıyoruz, 2 gün önce zam haberi nedeniyle depoyu fullediğimde depo 25 lt. (24,9 küsürdü) LPG aldı ve göstergede 220 km yol yaptığım görünüyordu (şehiriçi kullanım), toplamda bu mesafenin 5 km.sini benzinle gittiğini varsayarsam (Akdeniz bölgesindeyim ve benzine geçiş sürem iyi) 11.6 lt LPG tüketimim olmuş görünüyor. Ekranda da 9.8 lt. tüketim verisi vardı.
Kısacası fark genelde %20 civarında seyrediyor, benim pratikte karşılaştığım tecrübem bu şekilde. Eğer sizde bu fark %30 ve üstü ise bence ya araçta ya da LPG sisteminde bir sıkıntı var. Ek olarak yakıtı sadece Shell ve BPden alırım.

Arkadaşlar öğrenmek için soruyorum
Şimdi aracım eco model yani fabrikasyon lpg li.
Lpg li araçların oksijen ile yakıtın yanma odasında birleşme oranları bezin ve lpg ye göre farklı diye biliyorum.
Kısacası lpg li olmayan bir araç ile lpg kiti takılı aracın benzin de kullanımında benzin yakma miktarında farklılık varmı?

Hocam ben kendimi bildim bileli hep LPGli araç kullandım ve aracın ayarlarında sorun olmadığı sürece benzin ile LPG tüketimi arasında %30 farkla şu aşamada karşılaşmadım (inşallah'ta karşılaşmam). Belki FC5'in yol bilgisayarı ile ilgili bir husustur ama %30 fark bence normal değil.
Kullandığım FB7de uzun yolda özellikle takip ettiğim ölçümlerimde gösterge 5.8-6 lt gösterirken LPGde tam 7 lt yakmıştı (ayarlarda sorun yokken). Şehiriçinde de yazın klima sürekli açıkken göstergede rutinde 10.2-10.5 görünürken LPGde hesap hep 12-12,5 lt civarı çıkıyordu. Eski FD6mda da 13 lt.leri subap ayarım bozuk olduğu ve performanslı kullandığım zaman görüyordum.
LPGden atma sorunundan ötürü son 3 ayda 2 kere LPG ayarı yaptırdım, belki bununda faydası vardır ama ayardan sonra alt devirler daha iyi hissettirdiği için sanki aracı biraz daha sakin kullanıyoruz, 2 gün önce zam haberi nedeniyle depoyu fullediğimde depo 25 lt. (24,9 küsürdü) LPG aldı ve göstergede 220 km yol yaptığım görünüyordu (şehiriçi kullanım), toplamda bu mesafenin 5 km.sini benzinle gittiğini varsayarsam (Akdeniz bölgesindeyim ve benzine geçiş sürem iyi) 11.6 lt LPG tüketimim olmuş görünüyor. Ekranda da 9.8 lt. tüketim verisi vardı.
Kısacası fark genelde %20 civarında seyrediyor, benim pratikte karşılaştığım tecrübem bu şekilde. Eğer sizde bu fark %30 ve üstü ise bence ya araçta ya da LPG sisteminde bir sıkıntı var. Ek olarak yakıtı sadece Shell ve BPden alırım.

Hocam sıcaklık lpg tüketimini etkileyen en önemli faktörlerden biri, ben karadenizde yaşadığım için sıcaklığımız farklı bu en büyük etken. Bende 3 araç kullandım en azı %25-26 fazla yakıyordu benzinden. Yazın 4000 km yaptım araç 1. Yaşında iken 7 litre filan ortalama yakmıştı yakmıştı o zaman %20-21 fazlası yapıyor benzine göre ama sıcaklık 35-40 derece ben her zaman bu sıcaklıkta dolaşmıyorum ki. Bu iş sadece sıcaklığa da değil atmosfer basıncına da bakıyor yani yükseltiyle de alakalı. Hava ne kadar sıcaksa lpg oranları değişecektir, ne kadar soğursa da o kadar fazlalaşıyor. Araca servis bağlandı baktı normal dedi, ben ecuya elm ile girdim hafta kadar sürekli kontrol ettim %2-7 arası zengin karışımda geziyordu o zamanlar o da anlık kaç ustayla görüştüm normal dediler daha da uğraşmayıp peşini bıraktım. Subab ayarı yapılmadan önce de böyleydi subab ayarı yaptıralı 8-9 bin km oluyor bujilerdede sorun yoktu. Şuan burda sıcaklık 12 derece filan antalya taraflarında 24 derece bunun etkilemesi çok muhtemel diye düşünüyorum. Bende shell total ve aytemizden alırım çoğunlukla shell 10 binde bir de bütün filtreleri değiştiriyorum. Sadece kullanım olarak emekli gibi kullanmıyorum dip gaz ile de gezmem 2000-4000 devir arası normal kullanım işte. Aklınıza gelen arızalı olabilecek bir parça varsa söyleyin baktırayım ama sonuç alacağımı sanmıyorum. Benimki genel olarak %30 fazla yakıyor çünkü.

Son düzenleme:
Hocam sıcaklık lpg tüketimini etkileyen en önemli faktörlerden biri, ben karadenizde yaşadığım için sıcaklığımız farklı bu en büyük etken. Bende 3 araç kullandım en azı %25-26 fazla yakıyordu benzinden. Yazın 4000 km yaptım araç 1. Yaşında iken 7 litre filan ortalama yakmıştı yakmıştı o zaman %20-21 fazlası yapıyor benzine göre ama sıcaklık 35-40 derece ben her zaman bu sıcaklıkta dolaşmıyorum ki. Bu iş sadece sıcaklığa da değil atmosfer basıncına da bakıyor yani yükseltiyle de alakalı. Hava ne kadar sıcaksa lpg oranları değişecektir, ne kadar soğursa da o kadar fazlalaşıyor. Araca servis bağlandı baktı normal dedi, ben ecuya elm ile girdim hafta kadar sürekli kontrol ettim %2-7 arası zengin karışımda geziyordu o zamanlar o da anlık kaç ustayla görüştüm normal dediler daha da uğraşmayıp peşini bıraktım. Subab ayarı yapılmadan önce de böyleydi subab ayarı yaptıralı 8-9 bin km oluyor bujilerdede sorun yoktu. Şuan burda sıcaklık 12 derece filan antalya taraflarında 24 derece bunun etkilemesi çok muhtemel diye düşünüyorum. Bende shell total ve aytemizden alırım çoğunlukla shell 10 binde bir de bütün filtreleri değiştiriyorum. Sadece kullanım olarak emekli gibi kullanmıyorum dip gaz ile de gezmem 2000-4000 devir arası normal kullanım işte. Aklınıza gelen arızalı olabilecek bir parça varsa söyleyin baktırayım ama sonuç alacağımı sanmıyorum. Benimki genel olarak %30 fazla yakıyor çünkü.

Tüketim/sıcaklık kesinlikle birbiriyle bağlantılı. Ben yazın istanbulda ş.içi 8,5-9 litre ortalamayla geziyorken kışın 10-10,5 lara çıkıyor. Bu durum tankın aldığı lpg miktarını da etkiliyor. Yaz aylarında 39-40 litrede doluyorken kış geldiğinde 44-45 litre alıyor. Aynı durumu benzinde denemek lazım,benzinde bu fark oluşmuyorsa eğer bu fiyatları da göz önünde bulundurarak kış aylarında benzinde kullanmak daha kârlı bile olabilir

Arkadaşlar öğrenmek için soruyorum
Şimdi aracım eco model yani fabrikasyon lpg li.
Lpg li araçların oksijen ile yakıtın yanma odasında birleşme oranları bezin ve lpg ye göre farklı diye biliyorum.
Kısacası lpg li olmayan bir araç ile lpg kiti takılı aracın benzin de kullanımında benzin yakma miktarında farklılık varmı?

Benzin kullanımlarında bi farklılık olacağını sanmıyorum çünkü lpg kitleri tüm bilgiyi araçtan alıyor. Lpg sistemini mümkün olduğunca aracın mevcut sistemine uygun hale getirmeye çalışıyorlar. Ama lpg kiti takılı aracın ağırlığı ve uzun vadede motora verdiği zarardan kaynaklı bir tüketim farklılığı tartışılır

Kış aylarında benim tüketim 17 litre hocam yakıyor demekki, siz şehir içi dediğiniz ortalama hızınız depoda 30km civarları veya daha fazladır benim 13-14 km ortalama hızım aracı hangi şartlar altında kullandığınıza bağlı herşey.

Kullanıma bağlı olarak değişebilir evet

Moderatörün son düzenlenenleri:

Hocam sıcaklık, cografi koşullar ve kullanım tarzınız yakıt kullanım değerinizi kesinlikle etkileyecektir ve aracınız pek tabiki fazla yakabilir, ama sanki sizde gösterge değeri ile gerçek tüketim arasındaki farkın normalden daha fazla göründüğünü düşünüyorum. Benim belirttiğim değerler FD6 ve FB7deki deneyimlerim, FC5 deneyimim yok, FC5inde yakıt hesaplama sistemi daha farklı olabilir ve ekranda normalden düşük gösteriyor olabilir (tam terside olabilir), bu nedenle karşılaştığınız fark daha fazla görünüyor olabilir. Ek olarak FC5 önceki kasalardan stock haliyle yaklaşık 100 kg daha ağır, ve daha geniş tabanlı lastiklere sahip, CVT şanzımanın yakıt tüketimine katkısı var ama biraz performanslı kullanım koşullarında yakıt tüketimini pekte düşürebileceğini sanmıyorum.
Kısacası aracınızın benzinli kullanımda da göstergede belirttiğinden daha fazla tükettiği düşüncesindeyim.

Aslında en ideal karşılaştırmayı şu videodaki gibi aynı yolda arka arkaya ilerleyen aynı km, bakım, lastil ve ağırlıktaki 2 aracın biri LPG biri benzinde yol aldıktan sonra aynı noktada yapılacak depo dolum testi ile elde edebileceğimizi düşünüyorum. Ama pratikte de bu şartı sağlamak nerdeyse mümkün değil.

Geri