? Güncel > Benzin / Motorin / Lpg Fiyatları

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Şuan için dizel araçlardan fazla yakar olduk ya daha ne diyeyim ne anladım ben bu lpg işinden :sneaky:

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
An itibariyle Adana PO fiyatları: LPG= 5,26 TL, Benzin= 7,91 TL

Eşimin 1.3 otomatik vites hyundai getz aracına LPG aldım. Hesaplamalarıma göre (LPG'nin %20 fazla yaktığını varsayıyorum) LPG kullanarak benzine göre %15 civarında tasarruf etmişiz. LPG-benzin kullanımı tekrar gözden geçirilebilir düşüncesindeyim.

Not: Hyundai Getz'e LPG'mi takılır demeyin ? Ben taktırmadım, aldığımda üzerinde takılıydı.

Hocam sıcaklık lpg tüketimini etkileyen en önemli faktörlerden biri, ben karadenizde yaşadığım için sıcaklığımız farklı bu en büyük etken. Bende 3 araç kullandım en azı %25-26 fazla yakıyordu benzinden. Yazın 4000 km yaptım araç 1. Yaşında iken 7 litre filan ortalama yakmıştı yakmıştı o zaman %20-21 fazlası yapıyor benzine göre ama sıcaklık 35-40 derece ben her zaman bu sıcaklıkta dolaşmıyorum ki. Bu iş sadece sıcaklığa da değil atmosfer basıncına da bakıyor yani yükseltiyle de alakalı. Hava ne kadar sıcaksa lpg oranları değişecektir, ne kadar soğursa da o kadar fazlalaşıyor. Araca servis bağlandı baktı normal dedi, ben ecuya elm ile girdim hafta kadar sürekli kontrol ettim %2-7 arası zengin karışımda geziyordu o zamanlar o da anlık kaç ustayla görüştüm normal dediler daha da uğraşmayıp peşini bıraktım. Subab ayarı yapılmadan önce de böyleydi subab ayarı yaptıralı 8-9 bin km oluyor bujilerdede sorun yoktu. Şuan burda sıcaklık 12 derece filan antalya taraflarında 24 derece bunun etkilemesi çok muhtemel diye düşünüyorum. Bende shell total ve aytemizden alırım çoğunlukla shell 10 binde bir de bütün filtreleri değiştiriyorum. Sadece kullanım olarak emekli gibi kullanmıyorum dip gaz ile de gezmem 2000-4000 devir arası normal kullanım işte. Aklınıza gelen arızalı olabilecek bir parça varsa söyleyin baktırayım ama sonuç alacağımı sanmıyorum. Benimki genel olarak %30 fazla yakıyor çünkü.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Biryerlerde kesinlikle bir sorun var. Ben 20 senedir LPG kullanıyorum benzinle de çok defa uzun yol yaptım eski aracım vtec2 de dahi uzun yolda 5.5 ile yakmak için ortalama 110 ila 100 km arası sürmek gerekiyor ve aynı şartlarda lpg max 7 litre yakıyordu hatta 6.6 litreleri gördüğüm oluyordu 8 litre yakması için 140 ve üzeri sürmek gerekiyordu lpg de bu şekilde sürüş ile de benzinle 5.5 asla tüketmez. Az mantık.

Aracınız
Civic FC5 2019
6 liraya dayanan fiyatıyla ve ekstra çıkabilecek bakım maliyetleri ile artık lpgnin çok büyük bir avantajı kalmadı sanki

Aracınız
Civic aracım yok
Şimdi onu bunu bırakın napıyoruz . Lpg ye devam mı ? Yoksa toplanıp bir filo şirketi ayarlayıp satıyormuyuz !!

Aracınız
Civic FB7 2014
Aracım şehir içi econ modunda, 8.5LT benzin yakıyor. Hesapladığımda lpg'de 8,5Litre x 1.25 = 10.65 litre lpg tüketiyor ve güncel fiyattan hesapladığımda LPG'de 0,63 kuruş yakıyor. Benzini hesapladığımda ise 0.66 kuruş yakıyor :) LPG kullanan arkadaşlarıma başarılar diliyorum :)

Aracınız
Civic FC5 2020
Aracım şehir içi econ modunda, 8.5LT benzin yakıyor. Hesapladığımda lpg'de 8,5Litre x 1.25 = 10.65 litre lpg tüketiyor ve güncel fiyattan hesapladığımda LPG'de 0,63 kuruş yakıyor. Benzini hesapladığımda ise 0.66 kuruş yakıyor :) LPG kullanan arkadaşlarıma başarılar diliyorum :)

Aynen öyle hocam. Sen bide iyi yakmışsın şehir içinde. 10 litre yakanlar lpgde 12 litre yakar. Boşu boşuna lpg kullanıyoruz suan

Geri