Honda Fabrika Kapanması

Aracınız
Civic FC5 2019
Arabanın fiyatı hem 2. el hem sıfır araçlar için artar. Servis fiyatları artar. Mutlaka lojistik ilave maliyetler oluşur. Kalitede ise bir düşüş veya yükseliş olmaz. Bu araçlar dünya standartlarında üretilmese bu kadar yurt dışı ihracı olmaz.

Aracınız
Kalite ve fiyat artar. Muadillerle rekabet edip aynı fiyata satmak için baz ve orta donanımda kampanyalar yapılır.
Sonuç olarak bol kapak jantlı sunroofsuz civic görürüz.

SM-G930F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2018
Birde bu kalite artar mevzusunu ben anlamıyorum bu kalite nasıl artacak, japonya daki çalışan arkadaşlar misal veriyorum göçük sıkıntısına nasıl engel olacak, yada ne bilim fabrika çalışanları firmanın yalıtımı malzemesini 50 Kg koymasını söylemesine rağmen yok arkadaş bu az olur ben şuna bi 20 Kg daha ekliyeyeyim mi diyecek? Yada araçtaki kapı dösemesinde kullanılan kumaş kalitesiz ben şuna bizim evdeki kaşmirlerden mi kullanayım diyecek? Bu kullanılan malzemenin kalitesini tamamen Honda belirliyor ki ben düşünmüyorum ki fabrikanın Japonya da açılacağını düşünürsek orada malzeme temini ülkemizden ucuz olsun. Firma direksiyonu manda derisiyle kaplayın dedide bizim ülkemiz çalışanları mı kaplamadı anlamıyorum.

Lenovo K33a42 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Birde bu kalite artar mevzusunu ben anlamıyorum bu kalite nasıl artacak, japonya daki çalışan arkadaşlar misal veriyorum göçük sıkıntısına nasıl engel olacak, yada ne bilim fabrika çalışanları firmanın yalıtımı malzemesini 50 Kg koymasını söylemesine rağmen yok arkadaş bu az olur ben şuna bi 20 Kg daha ekliyeyeyim mi diyecek? Yada araçtaki kapı dösemesinde kullanılan kumaş kalitesiz ben şuna bizim evdeki kaşmirlerden mi kullanayım diyecek? Bu kullanılan malzemenin kalitesini tamamen Honda belirliyor ki ben düşünmüyorum ki fabrikanın Japonya da açılacağını düşünürsek orada malzeme temini ülkemizden ucuz olsun. Firma direksiyonu manda derisiyle kaplayın dedide bizim ülkemiz çalışanları mı kaplamadı anlamıyorum.

Japonyadan gelen araçlar ile türkiyede üretim montaj yapılan araçlar bir olmuyor demekki ya işçilikte ya parçalarda farklar var bunun yıllardır örneklerini gördük

EK1 - ES7 - EP2 - FD6

Aracınız

Hocam bizdeki fabrikada gördüğümüz kadarıyla el yordamıyla punta ve kaynak işi çok fazla. Kullanılan malzeme evet aynı olur ama kapı bagaj içleri silikon ve kaynaklar ve gene kapı ayarlarında fark olur bence. Ayrıca kaput dalgalanması, c sütünü göçüğü, bagaj kapağı oynaması gibi durumlar başka üretimlerde nasıl bakmak lazım.
Biliyorsunuz fb7 kasalarda bile arka tampon demiri yok ama ncap çarpışma testindeki avrupa olanda görünüyordu. Buda bir örnek işte. O sebeple ki japonyada kendi evinde daha kaliteli olur diye düşünüyorum.

SM-G930F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2016
Daha iyi olacaktır. Beceriksiz ustalardan kurtuluruz. Adam gibi montajı yapılmış orasından burasından ses gelmeyen, göçmeyen, dalgalanmayan arabalara bineriz.

ywzckr

0

Hocam kasanin tasarimi japonyada yapilmadi amerikada yapildi. Bu yuzden kasa tasarimiyla ilgili sorunlar cikiyor.
Turkiyeye gelen modeller icin plastik bakalit koltuk kumaslari derileri vb aksamlar turkiyeden temin ediliyor. Bu malzemelerde calma sanslari olamaz yurtdisinda belirli bir standartta uretilir. Bizim ulkemizde en ufak ornek olarak exe modellerin bazilarinin arka koltuklarinin ic birlesme yerlerine kadar deri kaplamadir bazilarinda ise birlesme yerleri kumastir belirli bir standart yok yani. Yada araclarin bir kismi ekrandan tuketim gostermez bi kismi tuketim gosterir gibi.
Arkadaslar el isciligine kotu olarak bakmasina karsin bazi firmalarda sadece el isciligi ile uretilir yilda 24 arac kadar ve milyon dolarlara satilir, el isciligi daha guzeldir. Arac kalitesini ne kadar zamanda uretilmesi belirler, yilda 50 bin adet civarlari uretme kapasitesine sahip fabrikamiz gunluk maksimum 175 adet uretiyormus 24 saat acik kaldigini dusunelim fabrikanin bir aracin uretilmesi 8.2 dk suruyor 492 saniyede bir araba uretiyorlar. Malesef ulkemizdeki calisanlar pek ozenli degil bu yuzden kronik sorunlarin hepsi turkiyede uretilen kisimlarinda hic motorda sanzumanda yani japonyadan gelen aksamda cok nadiren sorun cikiyor.
Mesela turkiye fabrikasi arac derileri cok kotu oldugu icin surekli kullanici garantiden degisime geliyor diye arac koltuklarinin derisini aldigi firmayi degisti.
Ulkemiz adina cok guzel birsey bir aracin bu topraklar icerisinde uretilmesi ama malesef ki yoneticiler turk olmamaliydi. Cunku verdikleri kararlar yuzunden cok magduriyet yasiyoruz, araclarimiza top carparak gocuyor demeleri bile firmanin itibarini zedeler cinsten. Niye cok satti dersen turk uretimi olmasi, aracin gorseli, lpg uyumu ve 2. Eldeki deger kazanci ama zamanla fc5 kasa da cogumuz eski honda kullananlara gore pek kar edemeyecegiz gocuk muhabbetleri yuzunden.
Ulkemiz rusyayla s400 almaya kalkinca amerika ambargolarini farkli uyguluyor, japonyayla yeni gumruk anlasmasi imzalayarak japonyanin ulkemizden ve avrupadan edecegi kar yerine amerikadan yapacagi kari dusunmek zorunda birakti, 1 milyon kusurlere yakin satan honda buyuk cogunlugunu amerikaya satiyor. Toyota cok fazla satsada pastada hondanin payi farkli modellerle bayagi fazla. İngilterede neden kapaniyor derseniz ingiltere avrupa birliginden cikmaya kalktigindan beri bir cok firma ingiltereden cekilmeye basladi. Avrupaya satis icin kendi urettigi aracta yarin ekstra gumruk vergisi odemek istemezler, birde kendilerinin urettigi hybrid teknolojisinin avrupada baslamasini da istememeleri normal.
Yani anlayacaginiz her halukarda disardan gelen arac bizim ulkemizde uretilenden daha iyi. Ama avrupada ya da amerikada satilan modelle ulkemizde satilan arasinda hala farklar olmaya devam edicek malesef ureten ulke olamadigimiz surece 2. Sinifiz kabul etmek gerek.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

memspe

0
Aracınız
Civic FC5 2018
Honda'nın İngiltere ve Türkiye fabrikalarını 2021-2022'de kapatma kararı almasın nedenleri arasında kısa, orta ve uzun vadeli nedenler var. Çok yakın geçmişte benzer kararları Nissan ve Dyson'da aldı. Öncelikle her iki ülkedeki fabrika Sedan (Civic) üretiyor ve İngiltere'de ki fabrika ayrıca dizel motor üretiyor. Tüm dünyada, ülkemiz dahil olmak üzere, müşterilerde SUV tarzı araçlara yönelme var. Ayrıca, Honda Avrupa'da hiçbir zaman çok popüler olmadı. Honda 2009 yılında Avrupa otomotive piyasasının %1,7'sine sahipken 2018'de %0,9'a kadar düştü.

Kısa ve orta vadeli nedenler zaten belirgin: Brexit, genel otomotive piyasasındaki daralma, Avrupa da sıkılaştırılan ve önümüzdeki yıllarda daha da sıkılaştırılması beklenen eksoz emisyon standardları, dizel yakıttan uzaklaşma, gümrük vergileri vs, vs.

Bence uzun vadede Honda'nın yaptığı sadece stratejik bir karar; içten yanmalı motorların devri artık son dönemlerini yaşıyor ve elektrikli (yada daha farklı bir teknolojili) motorların dönemi yaklaşıyor.

Elektirikli araçların en önemli komponetlerinden birisi bataryası ve Japonya'nın da içinde bulunduğu Asya bölgesinin batarya üretimi ve teknolojisi üzerinde bir üstünlüğü var. Dolayısı ile Honda aslında üretim kaynağına yaklaşıyor. Ayrıca, Japonya Şubat 2019'dan geçerli olmak üzere Avrupa Birliği ile yeni bir gümrük anlaşması imzaladı, dolayısı ile üretimini illa ki Avrupa'da yapması gerekmiyor. Türkiye'de üretilen araçların büyük bölümü malum Avrupa'ya ihraç ediliyor.

Benim şahsi kanaatım Japanya üretimi Hondaların kalitelerin (en azından işçilik olarak) daha iyi olacağı yönünde. Dolayısı ile 2. el piyasası güçlülüğünü koruyacaktır ve Japonya üretimi araçlar daha revaçta olacaktır. Servis ücretleri ve parça fiyatları da ister istemez daha pahalı olacaktır ama "toplam sahip olma maliyeti" açısından Alman araçlarından daha pahalı olmayacaktır. Ayrıca, Amerika ve Avrupa modellerinde olan her özelliğin maliyet/vergi dolayısı ile Türkiye'de de olmasını beklemek saflık olur.

maksu

0
Yönetici
Aracınız
Honda CRV

Şöyle oluyor. Bir aracı Türkiye'de üretecek isen belli bir oranda yerlileştirmen gerekiyor. Motoru,şanzumanı yerlileştiremiyeceğine göre kumaşı, plastiği yerlileştiriyor. İngilteredeki dashboardlar deri dikişli premium iken sendekinin sert plastik olmasının sebebi bu. Bir etkende sadece yerlileştirme değil vergi dilimi nedeniyle fatura miktarını da limite çekme ile alakalı bir durum. Sen premium malzemeleri dolar ile alırken bu sert plastiği TL ile alıyorsun. Birisi kendi parasını kullanıyorken sen ithalat yapıyorsun vs vs. Bu sebeple yurtdışı montajlı araçlar daha dolu , daha premiumdur. Bu durum montaj farkından değil maaliyet ve yerlileştirme oranlarındandır. Bu sebeple honda sense Türkiye'de yokken diğer ülkelerde vardır veya sertliği ayarlanabilir amortisör sende yokken onda vardır. Bu sebeple onlarda (fc5lerde) çamurluk kenarlarında absorber jel varken sendeki kabak gibi açıktır diyebiliriz.

Aracınız
Civic FC5 2018
@maksu sende bende diyoruz lakin bu yurtdışına ithal edilen fc5 lerde bizim ülkemizden çıkıyor bilmem farkında mısınız? O absorber jel dediğiniz, Honda sense dediğiniz ürünlerin montajı zaten ülkemizde gerçekleştiriliyor, bu dediğiniz ürünlerin ülkemiz pazarına sunulmamasının sebebinin bence ülkemizde üretilmesi ile hiç alakası yok.

Geri