Honda Fabrika Kapanması

Aracınız
Hocam turkiye uretimi olan mevcut araclarin degeri avrupadan ithal edilip ikinci ele dusen araclara gore acik ve net olarak duser cunku avrupa uretimi araclarin kalitesi turkiye uretimi araclardan bariz yuksek. Bu forumda da genel olarak kabul edilen bir gercek.

Bugun iki ayni ozelliklerde civic arac olsa birisi turkiye uretimi birisi ingiltere ya da japon uretimi olsa ve fiyatlari da aynı olsa hangini tercih edersiniz?? Buna Cevap yazmaya bile lüzum görmüyorum...
Bazilari diyor arabalarin degeri duser ...arkads passatlar golfler turkiyedemi uretilyor hayirdir

MHA-L29 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Hocam turkiye uretimi olan mevcut araclarin degeri avrupadan ithal edilip ikinci ele dusen araclara gore acik ve net olarak duser cunku avrupa uretimi araclarin kalitesi turkiye uretimi araclardan bariz yuksek. Bu forumda da genel olarak kabul edilen bir gercek.

Bugun iki ayni ozelliklerde civic arac olsa birisi turkiye uretimi birisi ingiltere ya da japon uretimi olsa ve fiyatlari da aynı olsa hangini tercih edersiniz?? Buna Cevap yazmaya bile lüzum görmüyorum...

2. Eli niye düşsün ki ?

EK1 - ES7 - EP2 - FD6

2. Eli niye düşsün ki ?

EK1 - ES7 - EP2 - FD6

Aracınız
Sanırım ifade edemedim örnekleme yapalim. 2021 de honda turkiye kapanacak ve muhtemelen 2021 model civiclerin bir kismi turkiye uretimi bir kismi avrupa uretimi olarak turkiyede satisa cikacak. Bayi fiyatlari da muhtemelen oynar diye düşünüyorum ancak bu araclar trafige çıkıp bir sure sonra kullanicisi tarafindan 2. El olarak satisa cikartildiginda ayni ozelliklerdeki avrupa uretimi ve turkiye uretimi bir aracin sahibinden.com fiyatlari ayni olmayacaktir. Hatta ilan basliklarinda veya iceriginde koca koca puntolarla SAHİBİNDEN SATİLİK AVRUPA ÜRETİMİ CİVİC, GÖÇÜKLÜ TURKİYE URETİMİ OLANLARLA KARİSTİRMAYİNİZ vb. tarzı yazılar gorurseniz hic sasirmayin..
2. Eli niye düşsün ki ?

EK1 - ES7 - EP2 - FD6

Sanırım ifade edemedim örnekleme yapalim. 2021 de honda turkiye kapanacak ve muhtemelen 2021 model civiclerin bir kismi turkiye uretimi bir kismi avrupa uretimi olarak turkiyede satisa cikacak. Bayi fiyatlari da muhtemelen oynar diye düşünüyorum ancak bu araclar trafige çıkıp bir sure sonra kullanicisi tarafindan 2. El olarak satisa cikartildiginda ayni ozelliklerdeki avrupa uretimi ve turkiye uretimi bir aracin sahibinden.com fiyatlari ayni olmayacaktir. Hatta ilan basliklarinda veya iceriginde koca koca puntolarla SAHİBİNDEN SATİLİK AVRUPA ÜRETİMİ CİVİC, GÖÇÜKLÜ TURKİYE URETİMİ OLANLARLA KARİSTİRMAYİNİZ vb. tarzı yazılar gorurseniz hic sasirmayin..

O olabilir evet ama değeri düşmez bence daha yükselir sıfırı yükselceyi için

EK1 - ES7 - EP2 - FD6

Aracınız
Civic FC5 2018

Çok hayalperest bir yorum bence..Zaten 2.eli otomatikmen yükseleceği için o bahsettiğiniz farka kimse bakmaz diye düşünüyorum..göçuge mocuge rağmen satış rekoru kiriyorsa varın hesabınızı si yapın artık...

rider

0
Honda'nın İngiltere ve Türkiye fabrikalarını 2021-2022'de kapatma kararı almasın nedenleri arasında kısa, orta ve uzun vadeli nedenler var. Çok yakın geçmişte benzer kararları Nissan ve Dyson'da aldı. Öncelikle her iki ülkedeki fabrika Sedan (Civic) üretiyor ve İngiltere'de ki fabrika ayrıca dizel motor üretiyor. Tüm dünyada, ülkemiz dahil olmak üzere, müşterilerde SUV tarzı araçlara yönelme var. Ayrıca, Honda Avrupa'da hiçbir zaman çok popüler olmadı. Honda 2009 yılında Avrupa otomotive piyasasının %1,7'sine sahipken 2018'de %0,9'a kadar düştü.

Kısa ve orta vadeli nedenler zaten belirgin: Brexit, genel otomotive piyasasındaki daralma, Avrupa da sıkılaştırılan ve önümüzdeki yıllarda daha da sıkılaştırılması beklenen eksoz emisyon standardları, dizel yakıttan uzaklaşma, gümrük vergileri vs, vs.

Bence uzun vadede Honda'nın yaptığı sadece stratejik bir karar; içten yanmalı motorların devri artık son dönemlerini yaşıyor ve elektrikli (yada daha farklı bir teknolojili) motorların dönemi yaklaşıyor.

Elektirikli araçların en önemli komponetlerinden birisi bataryası ve Japonya'nın da içinde bulunduğu Asya bölgesinin batarya üretimi ve teknolojisi üzerinde bir üstünlüğü var. Dolayısı ile Honda aslında üretim kaynağına yaklaşıyor. Ayrıca, Japonya Şubat 2019'dan geçerli olmak üzere Avrupa Birliği ile yeni bir gümrük anlaşması imzaladı, dolayısı ile üretimini illa ki Avrupa'da yapması gerekmiyor. Türkiye'de üretilen araçların büyük bölümü malum Avrupa'ya ihraç ediliyor.

Benim şahsi kanaatım Japanya üretimi Hondaların kalitelerin (en azından işçilik olarak) daha iyi olacağı yönünde. Dolayısı ile 2. el piyasası güçlülüğünü koruyacaktır ve Japonya üretimi araçlar daha revaçta olacaktır. Servis ücretleri ve parça fiyatları da ister istemez daha pahalı olacaktır ama "toplam sahip olma maliyeti" açısından Alman araçlarından daha pahalı olmayacaktır. Ayrıca, Amerika ve Avrupa modellerinde olan her özelliğin maliyet/vergi dolayısı ile Türkiye'de de olmasını beklemek saflık olur.

Güzel yorumlamışsınız , söylediklerinizin içinde doğruluk payı yüksek pek çok husus var. Büyük resmi çoğumuz görmüyor bence , bugün kullandığımız arabalar maalesef çok değil 4-5 yıl içinde eski teknoloji ürünlere dönüşecek , Honda elektrikli motorda ciddi AR-GE yatırımı yapıyor ve bu bilgi birikimini en azından belli bir süre Japonya içinde tutacak işin özü budur, zaten resmi açıklama yaptılar elektrik motorlu araçların Japonya fabrikasında yapılacağına dair

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri