Civic ES7 Katranlaşmış yağ temizliği önerisi

Aracınız
Şimdi eksantrik üstü böyleyse yağ pompasının filtresini düşünemiyorum...
Alt kol yataklarını da düşünmek istemiyorum...

Acilen temizlenmesi gerek. Uzun yıllar kullanılacaksa ve sağlıklı bir hale getirilmek isteniyorsa yağ pompası, pompanın filtresini, karteri, kol yataklarını komple değiştirmek en sağlıklısı olur. Bu işlemler yapılırken de eksantriğin sökülüp temizlenmesi gerek. Araca mazot koyup 1 dk falan çalıştırıp temizleyelim diyen yerlerden hızla uzaklaşın. Bu pisliği temizlediğiniz zaman çıkan pisliğin blok içinde yağ geçen kılcal delikleri kapatmayacağına kim garanti verebilir?

Benim böyle bir aracım olsaydı motor indirir parçaları söktürür, dışarıda temizletir ve yukarıda sıraladığım her parçayı değiştirirdim. Kolay gelsin.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Şimdi eksantrik üstü böyleyse yağ pompasının filtresini düşünemiyorum...
Alt kol yataklarını da düşünmek istemiyorum...

Acilen temizlenmesi gerek. Uzun yıllar kullanılacaksa ve sağlıklı bir hale getirilmek isteniyorsa yağ pompası, pompanın filtresini, karteri, kol yataklarını komple değiştirmek en sağlıklısı olur. Bu işlemler yapılırken de eksantriğin sökülüp temizlenmesi gerek. Araca mazot koyup 1 dk falan çalıştırıp temizleyelim diyen yerlerden hızla uzaklaşın. Bu pisliği temizlediğiniz zaman çıkan pisliğin blok içinde yağ geçen kılcal delikleri kapatmayacağına kim garanti verebilir?

Benim böyle bir aracım olsaydı motor indirir parçaları söktürür, dışarıda temizletir ve yukarıda sıraladığım her parçayı değiştirirdim. Kolay gelsin.
Dediğiniz doğru üstü böyle ise altta neler vardır kara kara düşünüyoruz. Motor komple yıkanıp toplanması lazım lakin bu iş için ehil olana yaptırmalı. Fiyat ise elbette tuzlu olacak..

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Dediğiniz doğru üstü böyle ise altta neler vardır kara kara düşünüyoruz. Motor komple yıkanıp toplanması lazım lakin bu iş için ehil olana yaptırmalı. Fiyat ise elbette tuzlu olacak..

Faaliyet ayn-ı lezzettir...
Bu üst kısım daha çok dıştan alınan tozun yağ ile etkileşimi değil mi hocam ? Zamanla bu birikmiş. Ancak hareketli parçalarda sürekli bir nasıl desem "sıyırma" gibi bir durum söz konusu olduğu için bu tip tozdan yoksun daha farklı bir yapı vardır. Balçıklaşmıştır illa yatak, krankın dönmesi zorlaşmıştır tabi ki. İlla ki kötü durumdadır içerisi de burada 6-7 bakımsızlıktan bahseidliyor. İnanılmaz bir kir birikimi var.

Arkadaşlar, çalışır halde iyi dayanmış araç. Yağ pompası vs. demişsiniz de 6-7 yıldır bu şekilde kullanılan araç rahatlamıştır bakımdan sonra illa ki. 10bin gibi bir rakamdan bahsetmiş yetkili servis , hadi dışarda 5bin olsun ama arkadaşın bütçesi yok. O nedenle sizin arabanız olsaydı ne yapardınız değil bütçesi olmayan bu arkadaşın ne yapması gerektiği konusunda ekonomik öneriler sunsanız iyi olacak. Yoksa kim istemez öyle yaptırmak.

@burak3806 Servistekilerin önerdiği ustaya git tekrar, konuş onlar çözümü sunarlar sana illa. 300tl lik işlem bildiğin motor iç temizliği gibi geldi bana, sen buradaki bilgileri not alıp sor, nedir ne değildir, motoru indirmeden ne yapılabilir bir de onlara danış kardeşim. Alternatif iyi yerler de araştır bi konuş, göster eskiyi ve yaptığın işlemleri vs. Ona göre bir yol gösteren olur ya da buraya yazarsın danışırsın.

Aracınız
7 defa bakım geciktirildiğini düşünsek, ortalama 400 tl 'den 2800 tl harcanmamış ve bu harcanmamışı 1 defada harcamaktan bahsediyoruz. Üzeri gelen kısım da bakımsızlığın bir nevi cezası olarak düşünülebilir. Ben kendi yorumum için yazıyorum; "...sağlıklı bir hale getirmek isteniyorsa..." demişim, isterseniz günü de kurtarabilirsiniz. Bu araç sahibinin değerlendireceği husustur. İmkanı kadarını yaparsa yaptığı kadar sağlıklı olur. Bunun sınırını yine araç sahibi belirler. Şunu da ayrıca belirtmek gerekiyor ki engine flush gibi işlemler araçta başka sorunlara neden olabilir. Birikmiş pisliği kapalı sistemde bir noktadan diğer bir noktaya sevk etmiş olabilirsiniz ve bu size hem maliyet hem de zaman kaybı olarak dönebilir. Hatta bir adım sonrasında daha farklı işlemlerin maliyeti olarak karşınıza gelebilir.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Burada katı bir kalıptan bahsediyormuşçasına konuşuyorsunuz, ancak bu motor temizleme sıvısı ile, yağ ve yağ-kir birikimini sökecek olan bir işlem. Bu birikimler de yağ gibi dolaşıma katılıyor 15dk motora katıldıktan sonra ki, sonraki işlemde yağ filtresi sökülüp, boşaltılıyor. Dediğiniz ihtimaller göz önüne alınmalı ancak ne oranda işe yarayıp yaramayacağını tecrübe etmediysaniz varsayımdan öteye geçmiyor ve yardımcı olmuyor bu yazdıklarınız. Eğer ki kesin bir dille, motor sökmeden temizlenmez, diyorsanız ve buna eminseniz o zaman boynumuz kıldan ince elbette.

Aracınız
Mazotla temizlenir ama motorun sicak olmasi lazim bu islem icin. Ayrica 500 km aralikla yag degismesi gerekir mazot yuzunden 2 3 kez. En sagliklisi yag bakimlarini 6- 7 kez 2,3 bin km de bir yapmasi. Tek masrafi yag olacak ve filitre. Dogal yolla cozmek en iyisi. Genc bir arkadasimiz oldugu icin arabasina daha iyi bakacagindan eminim. Icine sinmiyorsa bu motor katkisini kendisine yapabilir hatta yaginida kendi degistirebilir. Sadece sistemin ne kadar basit oldugunu bilmesi ve cesareti olmasi onemli. Bu isler icin cok paralar harcamaya hic gerek yok. Arabalar cok pahali dogal olarakta genc arkadasimiz annesinden kalan bu arabaya en iyi sekilde bakmak istiyor.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Asla "motor sökmeden temizlenmez" demiyorum, demem de. Blok içini, karteri, yağ pompası filtresi ve en önemlisi blok içindeki yağ kanallarının durumu nedir bilmiyoruz. Engine flush ve buna benzer katkılar o kiri tam olarak çözebilecek mi onu siz biliyorsanız, "Evet, tam olarak çözüp yağ içinde akışkan hale getirir ve böyleye sistemden karter tapası vasıtasıyla atılır" diyebiliyorsanız benim boynum kıldan ince.

Aracınız
Civic ES7 2005
Değerli yanıtlarınız için teşekkür ederim son gelişmeyi söylüyorum size. Servisten numarasını aldığım ender usta ile görüştüm ilk başta ilaç atıcağını sonradan üstünü açıp bakıcağını söyledi. Neden diye sorduğumda ise eğer üstünü açıp tortuları alırsam ufak tefek kalanlar ilaçla çözülüp gidip kanalları tıkıyabilir hemde ilaç ne kadar işi yaramış diye bakmış oluruz dedi. Sonra nasıl yapıcağını anlattı. Tortu çok olduğu için 1 saat falan çalıştırıcam sonra açıp bakıcak sonra tam temizlik için ilacı boşaltıp tekrar ilaç atıp 1 saat daha çalıştırıcam dedi. Ardından yağı ve yağ filtresinin değişceğini söyledi. Mazottur falan dedim şu cevabı verdi. Eskiden bu tip temizleme sıvıları ilaçları falan yoktu bizde mazotla temizlerdik ama bu işin ucuzuna kaçmak olur ve ilaç kadar etki göstermez dedi. Bende ilgili olduğunu ve yardımcı olmaya çalıştığını konuşmasından anladım. Perşembe gününe randevu aldım. Gidip görücez artık yanlız conta falan gibi 1-2 bir şey değişebilir diyede uyardı.

gunesec

Özel Üye
Bence o katranlaşmış kısım çözücüyle falan atılmaz. Uygun olsun diye masraftan kaçmak, ileride çok daha büyük masraflar açabilir.
Önce bir fiyat alın. Servisin 10 bin dediği tutar dışarıda çok daha uygun yaptırılır.
Şahsım adına söylüyorum: araca uzun yıllar bineceksem ki o modelde o km de bir araca binerdim, düzgünce yaptırın. Sıvı mıvı, yağ değişimi falan uğraşmam.

Geri