Sohbet konusu > Yeni ve ikinci el araç fiyatları hakkında...

Aracınız
Civic FC5 2020
Bir diğeride artık parası olan insanlar arsa ev vs.. almak yerine arabaya yatırım yapıyor çok gördüm fazladan evi arsası olupta satıp araba alan ve ülkemize belki böyle milyonlarca insan var baksan durumları orta hallidir 500-600 bin verip araba alacak durunu yoktur ama gayrimenkul zenginidir 5-10 milyonluk evi arsası vardır satmaz böyle insanlar çok yani ama artık insanlar yavaş yavaş açıo gözünü bidahamı gelecem havasında çoğu insan satıo evi tarlayı alıyor arabayı

ve aslında araba en çok kar getiren yatırımlık ev alırsın muhitinden komşularından park yeri yoktur ev biçimsizdir herşeyden fiyat kırılır veya artar ama 2 ayda 100 bin koymaz üstüne ev ama arabalar öyle değil orta dolulukta bi araç alsan her halükarda 2 ayda en az 50 bin koyuyor üzerine

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Oturduğum bölgede 6 ay içinde 350-370 bin bandındaki evler 800 bine çıktı.

Ad Soyad
Yunus Emre
Aracınız
Civic FE1 2021
Oturduğum bölgede 6 ay içinde 350-370 bin bandındaki evler 800 bine çıktı.

Doğrudur ama şuanki mevcut piyasada biraz normal dediğim gibi muhitlede alakalı ama otomobil gibi her zaman iyi kar bırakmaz gayrimenkul bence

Aracınız
Civic FC5 2020
Doğrudur ama şuanki mevcut piyasada biraz normal dediğim gibi muhitlede alakalı ama otomobil gibi her zaman iyi kar bırakmaz gayrimenkul bence

Enflasyonist ülkelerde birincil kaçınma aracı taşınmaz mallardır. Taşınırlar ikinci planda gelir. Gerçi şu düzende taş alsan değer kazanır.

Aracınız
Civic FC5 2020
Benim daha çok merak ettiğim millette nasıl para varki 500 Lee 600 ler havalarda uçuyor sorsak herkes aç kimsenin birikimi yok vs ben bu işi çözemedim usta

SM-A715F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
85 milyonluk ülke burası dikkatinizi çekerim. nüfusa göre araç sayısı gelişmiş ülkelerin çok gerisinde ve araçların ortalama yaşı 14 yıl.

1000 kişiye düşen araç sayısı ülkemizde sadece 281 iken, Avrupa ortalaması ise 602. Avrupa’da Lüksemburg 739 araçla birinci sırada yer alırken, son sırada ise 362 adetle Romanya yer alıyor.Beğenmediğimiz yunanistanda bile bin kişiye 550 araç düşüyor. kısacası millette para filan yok. belli bir zengin kısım hariç.

Aracınız
Civic FC5 2020
85 milyonluk ülke burası dikkatinizi çekerim. nüfusa göre araç sayısı gelişmiş ülkelerin çok gerisinde ve araçların ortalama yaşı 14 yıl.

1000 kişiye düşen araç sayısı ülkemizde sadece 281 iken, Avrupa ortalaması ise 602. Avrupa’da Lüksemburg 739 araçla birinci sırada yer alırken, son sırada ise 362 adetle Romanya yer alıyor.Beğenmediğimiz yunanistanda bile bin kişiye 550 araç düşüyor. kısacası millette para filan yok. belli bir zengin kısım hariç.

Bunu kişi başına düşen araç sayısı ile söylemek pek mantıklı değil benim söylemek istediğim araç satış adetleri araçlar 100 bin TL iken 10 bin kişi alıyor şimdi araçlar olmuş 500 600 bin TL bu sefer gene 10 bin kişi alıyor sorun burada alan kişi sayısı değişsse haklısınız lakin sürekli aynı ve fiyatlar 5 katı

Aracınız
Civic FC5 2020
Bunu kişi başına düşen araç sayısı ile söylemek pek mantıklı değil benim söylemek istediğim araç satış adetleri araçlar 100 bin TL iken 10 bin kişi alıyor şimdi araçlar olmuş 500 600 bin TL bu sefer gene 10 bin kişi alıyor sorun burada alan kişi sayısı değişsse haklısınız lakin sürekli aynı ve fiyatlar 5 katı

Hocam türkiyede son on yılın satış adetleri ortalaması 800 bin civarında. fiyatlar artmasına rağmen satışların aynı kalmasının nedeni alan kesimin zaten yüksek ekonomik gücü olan kesim olması. 85 milyon / 800 bin. 106 kişide bir kişi sıfır araç alabilecek güce sahip kaldıki buna şirketlerde dahil. o yüzden çok değişmez fazla.

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Benim daha çok merak ettiğim millette nasıl para varki 500 Lee 600 ler havalarda uçuyor sorsak herkes aç kimsenin birikimi yok vs ben bu işi çözemedim usta

Siz 2020 FC5'inizi 200 bine alırken eminim sizin için de adamda ne para var 200 bine araba alıyor diyenler vardı.

Aracınız
Civic FC5 2020
Siz 2020 FC5'inizi 200 bine alırken eminim sizin için de adamda ne para var 200 bine araba alıyor diyenler vardı.
Elbette vardı lakin ekonomi belli idi asgari ücretle çalışarak kredisi kapanıyordu şimdi ise imkansız hale gelmiş ama alım satım oluyor ve sayısı fazla ben şuan aracımı satayım elime aracın parası geçmiyecek krediye gidecek birdaha araç alamam sattığım gibi ortada kalırım anlatmak istediğim şey ekmek 1 lira iken 10 kişi alıyordu 2 lira verecek parası yoktu şimdi ekmek 50 lira gene 10 kişi alıyor nasıl çözemedim krediyide koy böyle ev fiyatları ha keza mobilya takımı aynı balon var ama patlamıyor ve herkeste malına mal katmaya devam ediyor olan malı hiç olmayana oluyor ve balon fiyatlara insanlar razı

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Elbette vardı lakin ekonomi belli idi asgari ücretle çalışarak kredisi kapanıyordu şimdi ise imkansız hale gelmiş ama alım satım oluyor ve sayısı fazla ben şuan aracımı satayım elime aracın parası geçmiyecek krediye gidecek birdaha araç alamam sattığım gibi ortada kalırım anlatmak istediğim şey ekmek 1 lira iken 10 kişi alıyordu 2 lira verecek parası yoktu şimdi ekmek 50 lira gene 10 kişi alıyor nasıl çözemedim krediyide koy böyle ev fiyatları ha keza mobilya takımı aynı balon var ama patlamıyor ve herkeste malına mal katmaya devam ediyor olan malı hiç olmayana oluyor ve balon fiyatlara insanlar razı

Tam olarak dediğiniz gibi olmuyor işte hocam. Satış sayıları ortada. Satışların segmente ve markaya göre dağılımı ortada. Evet dediğiniz gibi alım hala var. Yüksek düzeyde var. Fakat geçmişe göre azalmış hali bu. Ayrıca toplam satışın büyük kısmı ucuz araçlara yönelmiş durumda. Sizin dediğinize gelelim. Kendimden örnek vereyim. Ben aracımı 508 ile yenilemek istiyordum. Satıp üzerine 150k eklemem gerekiyordu. O dönem bu borcun altına girmek istemedim. Şimdi 500 eklemem gerekiyor. O yüzden C segmenti ile yenileyebilir miyim diye bakıyorum. Yarın öbür gün ona da bakamayacağız :) Yani kısacası alım hala var ama bir kaç sene önce premium alabilen şimdi D segmenti diğer markalara kaydı, D segmenti alabilen C suvlara kaydı, C suv alabilen C segmentine kaydı. Zaten parası A'ya B'ye yeten de alamamaya başladı. Bunlar da satış sayılarında görülüyor zaten.

Geri