Civic ES7 Son zamlardan sonra lpg yakıt sarfiyatınız

Ad Soyad
Adem Sönmez
Aracınız
Civic FD6 2008
Arkadaşlar şehir içi 100km de LPG 16.5 lt yakıyor, , ne yapmalıyım, bugün subap ayarı yaptırdım, motor lastiğini değiştirdim bujileri değiştirdim inşallah düzelir, yol bilgisayarı yine 17 gösteriyor. Bu arada yol bilgisayarı doğru ölçüm veriyor test ettim

Ad Soyad
Adem Sönmez
Aracınız
Civic FD6 2008
Arkadaşlar şehir içi 100km de LPG 16.5 lt yakıyor, , ne yapmalıyım, bugün subap ayarı yaptırdım, motor lastiğini değiştirdim bujileri değiştirdim inşallah düzelir, yol bilgisayarı yine 17 gösteriyor. Bu arada yol bilgisayarı doğru ölçüm veriyor test ettim
Yardım bekliyorum ne yapacağımı bilemiyorum, bu sebepten aracımı satmak istemiyorum

Ad Soyad
Adem Sönmez
Aracınız
Civic FD6 2008
Şöyle ki, eğer ilk dolumda pompa atmasına rağmen benzin konmaya devam edilmişse, ve ikinci dolumda bu yapılmamışsa 100km gibi kısa bir mesafede 3.4 litre çok normal. Bunun dışında şahsi fikrimce mümkün değil. Hele ki yolun çoğunun 115 km/s ile gittiği düşünülürse.

Ha böyle bir şey gerçekten olduysa, o arabada bir sıkıntı vardır :) ama güzel bir sıkıntı. Yalnız yine de olamaz.

Redmi Note 7 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
Adem Sönmez
Aracınız
Civic FD6 2008
Beyler lpg ölçümü benzin gibi yaparsak yanılırız Fulle-git fulle-hesapla bile yapsak ikinci fulleme ile birinci fulleme arasında pompanın basıç farkından hava sıcaklık farkından
bile fazla veya eksik gaz basılabilir. Bu da hesaplamada saçma farklar çıkmasına sebep olur. Her kontakt ta benzin ile gidilen yolu söylemiyorum bile.

En sağlıklı Lpg sarfiyatı ölçümü (tek kontakt yapıldığını varsayarak söylüyorum)
depo tam olarak boşaltılır sonra istediğimiz tutarda lpg alınır hatta fullenir tekrar boşalana kadar gidilir. Alınan yakıt litresi km ye bölünerek 1 km de kaç litre yaptığı bulunur.
Bundan daha sağlıklı ölçümü ben bilmiyorum.

Ya da kabaca aracınızın benzin ortalamasını %20 ile çarparak lpg de ne kadar yaktığını bulursunuz.

Ben full benzinde yaklaşık 580 km yaptım 350 km uzun yol (120 km altı)
ve kalan 230 km şehir içi (temkinli kullanım) yol bilgisayarı 8.1 litre benzin ortalaması yazıyordu = km de 78 kuruş yapar
demek lpg yi açsam 9,72 litre gaz = km de 79 kuruş yapar. 75 kuruş olur 80 kuruş olur. Sonuçta uçurum olmaz
Hocam şehir içi 100km de LPG 16.5 lt yakıyor, , ne yapmalıyım, bugün subap ayarı yaptırdım, motor lastiğini değiştirdim bujileri değiştirdim inşallah düzelir, yol bilgisayarı yine 17 gösteriyor. Bu arada yol bilgisayarı doğru ölçüm veriyor test ettim

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sarfiyatın bir önemi yok. Sırf litre fiyatından dolayı eskiden %40 avantajlı olan lpg bugün ancak %15 avantaj sağlıyor. Değer mi bilmem ama herkesin kendi tercihi.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2013
Hocam şehir içi 100km de LPG 16.5 lt yakıyor, , ne yapmalıyım, bugün subap ayarı yaptırdım, motor lastiğini değiştirdim bujileri değiştirdim inşallah düzelir, yol bilgisayarı yine 17 gösteriyor. Bu arada yol bilgisayarı doğru ölçüm veriyor test ettim
Muhtemelen ölçümünüzde bir hata var. Tamam araçlarımız çok yakıyor ama 17 litre de çok ciddi bir rakam. Lpg sarfiyat ölçümünü benzin gibi yaparsanız yanılgıya düşersiniz.
Lpg deposunu fulleyip km yi sıfırlayın sonra benzine geçene kadar lpg ile gidin. Lpg depo kapasitesi (lt) / gidilen km yapınca 1 km de gerçek sarfiyatınızı bulabilirsiniz.
Tabi bunun içinde ilk marştan kaynaklı bir miktar da benzin sarfiyatı olacak.

Ad Soyad
Adem Sönmez
Aracınız
Civic FD6 2008
Muhtemelen ölçümünüzde bir hata var. Tamam araçlarımız çok yakıyor ama 17 litre de çok ciddi bir rakam. Lpg sarfiyat ölçümünü benzin gibi yaparsanız yanılgıya düşersiniz.
Lpg deposunu fulleyip km yi sıfırlayın sonra benzine geçene kadar lpg ile gidin. Lpg depo kapasitesi (lt) / gidilen km yapınca 1 km de gerçek sarfiyatınızı bulabilirsiniz.
Tabi bunun içinde ilk marştan kaynaklı bir miktar da benzin sarfiyatı olacak.
Hocam subap ayarından sonra 12 peri gistermeye başladı, hatta 11 Keri gördüm. Ama sebebi ayar mıdır, yoksa uzunsa olsa trafiğin az olduğu yolu tercih etmeye başlamam mıdır anlamadım. 12 litre normal galiba dimi, bu arada dediğinizi yaparak o sonucu buldum. Fulleyip bitene kadar gittim, sonra tekrar fulledim. 17 sonucunu buldum.

Aracınız
Civic FB7 2013
Hocam subap ayarından sonra 12 peri gistermeye başladı, hatta 11 Keri gördüm. Ama sebebi ayar mıdır, yoksa uzunsa olsa trafiğin az olduğu yolu tercih etmeye başlamam mıdır anlamadım. 12 litre normal galiba dimi, bu arada dediğinizi yaparak o sonucu buldum. Fulleyip bitene kadar gittim, sonra tekrar fulledim. 17 sonucunu buldum.
Sübap ayarı kesinlikle yakıtta fark ettirir. Zaten lpgli araçlarda 40-50 bin km lerde sübap ayarı tavsiye ediliyor.
Ben de benzinde İstanbul şehir içi yerine göre sıkışık yerine göre akan trafikte 10 litre altını göremiyorum. Şu an 11 litrede mesela.

Ama tavisyem lpg yi kapatıp benzinle devam etmen. Benzine son gelen zamdan sonra 1 depo benzine göre lpg, 50 tl civarı daha ucuza geliyor ama aradaki fark
lpg bakım maliyetiydi sübap ayarıydı zaten çıkıyor. 1 depoda 100 liradan aşağı kâr etmedikçe lpg ye geçmeyeceğim.

Aracınız
Civic ES7 2006
Sübap ayarı kesinlikle yakıtta fark ettirir. Zaten lpgli araçlarda 40-50 bin km lerde sübap ayarı tavsiye ediliyor.
Ben de benzinde İstanbul şehir içi yerine göre sıkışık yerine göre akan trafikte 10 litre altını göremiyorum. Şu an 11 litrede mesela.

Ama tavisyem lpg yi kapatıp benzinle devam etmen. Benzine son gelen zamdan sonra 1 depo benzine göre lpg, 50 tl civarı daha ucuza geliyor ama aradaki fark
lpg bakım maliyetiydi sübap ayarıydı zaten çıkıyor. 1 depoda 100 liradan aşağı kâr etmedikçe lpg ye geçmeyeceğim.
Bende kuruş olarak hesapladıgımda km de 15 kuruş farkediyordu . Hatta benzinde çalışıp lpgye geçene kadar yaktığı benzin hariç. Onu da katsam 15 kuruştan bile daha az fark var . Dolayısıyla bende benzine geçtim hiç lpg almadim tank boş:)

Ad Soyad
Adem Sönmez
Aracınız
Civic FD6 2008

Bende subap ayarının sonucunu değerlendirmek için gazı fulledim deneme tamamlanınca benzine geçeceğim. Çünkü LPG de acayip benzin sarfiyatı da oluyor bir taraftan kış olması nedeniyle. Bu arada, LPG'de 1 adet kalan sarı ışığın yanıp sonmesi bittiği anlamına gelmiyor dimi. 45 kim depom var , yanıp dönünce fulledim 29lt aldı çünkü

Geri