Civic FC5 Type r egzoz ceza

Aracınız
Civic FC5 2020
628 TL yazılan ceza sanırım tek bir maddeden yazılan ceza degil. Tutanakta ne yazıldı bilmiyorum ama iki maddeden yazılmış gibi anladım yazılan tutardan. 2021 yılında gürültüden yazılan ceza tutarlarini aşağıda paylaştım. İtiraz ettiğinizde 32/3 iptal edilebilir ama 30/1-b iptal edilir mi edilmez mi bilemiyorum. Yapmış olduğunuz modifiyeyi bilirkişi orijinalinin dışında yapılan işlem oldugunu belirteceği için iptal edilmez diye düşünüyorum.

Hocam şimdi şöyle cezaların biri ikinci attığınız madde deki 314 tl diğeri ise tehlikeli şerit değiştirmeden yemişim toplam 628 oluyor o da şöyle çevirme kırmızı ışığın önündeydi ışığa gelmeden önce soldan gidiyordum yol 3 şerit ortadaki araç sola geçince bende sağa geçtim direk sebebide bu ona itiraz etmeyi düşünmüyorum zaten itiraz etme sebebim diğer ceza da değil aracın trafikten men edilmesi

35 ARS 909

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Sizin egzozunuzda type r gördüğüm kadarıyla daha önce hiç böyle bir şey yaşadınız mı bir de aydında mı yaşıyorsunuz aydında yazdılar bana bu cezayı

35 ARS 909
aynen benim de type-r 3 görünümlü 2 si aktif.
Aydın'da yaşıyorum ama çok fazla çevirmeye girmedim. Bir kere şehir içinde arkadaki polis anonsla çektirdi sağa, bende de civic var sen napmışsın arabaya maşallah dedi devam etti :)

apoduman42

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2020
Evet hocam orası öyle tek merak ettiğim şey öylesine mi yazıyorlar yoksa gerçekten yasak mı bu egzozu kullanmak çünkü 2.defa başıma geliyor bu olay daha önce de bi polis durdurup yasak olduğunu söylemişti ama uyarmıştı sadece bu sefer bir de üstüne aracım trafikten men edildi egzoz yüzünden anlamış değilim

35 ARS 909
Hocam öylesine ya da keyfi yazilan ceza olmaz. İsini tam öğrenememiş, hata ile yazilan ceza olur ki o da zaten iptal ediliyor. Kanunun o kadar ucu acikki. Modifiyeli gördüğün her araca yazabilirsin. Ayrıca 30/1-b maddesine göre işlem yapılan araç maalesef trafikten men edilir. Kanun koyucular böyle uygun görmüş. Bende de 1.5 exe+ var. Emniyet mensubu olmama rağmen modifiyeli araç sevmememe rağmen bayii bana zorla modifiye takarak sattı araci. Aracıma takılan aksesuar çok sade olmasına rağmen modifiyeli göründüğü icin halen istemiyorum. Fazla uzattım kusuruma bakmayın kısaca araca aşırı yapılan her modifiye cezaya açık kapı oluyor.

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Hocam öylesine ya da keyfi yazilan ceza olmaz. İsini tam öğrenememiş, hata ile yazilan ceza olur ki o da zaten iptal ediliyor. Kanunun o kadar ucu acikki. Modifiyeli gördüğün her araca yazabilirsin. Ayrıca 30/1-b maddesine göre işlem yapılan araç maalesef trafikten men edilir. Kanun koyucular böyle uygun görmüş. Bende de 1.5 exe+ var. Emniyet mensubu olmama rağmen modifiyeli araç sevmememe rağmen bayii bana zorla modifiye takarak sattı araci. Aracıma takılan aksesuar çok sade olmasına rağmen modifiyeli göründüğü icin halen istemiyorum. Fazla uzattım kusuruma bakmayın kısaca araca aşırı yapılan her modifiye cezaya açık kapı oluyor.
orjinal fabrika çıkışı araca bile ceza yazılan ülkede her kapı açık ne yazık ki.

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013
Bu konuyu daha önce de açmıştım aracımın egzozu yüzünden durdurmuşlardı uyarı almıştım bugün ise egzozdan ceza yedim aracım honda civic 1.6 exe egzozu da type r egzoz fakat egzozda hiçbir işlem yok ses falanda çıkarmıyor normal araba egzozu gibi ama görünüşü type r olduğu için ceza yedim abilere type r modelinin egzozu hiçbir işlem yok dedim bana senin araban type r değil yapamazsın dediler ve type r da dediklerine göre 2 egzoz varmış 3 yokmuş ben sonrada ekletmişim güyya tamamen saçmalık gereksiz bir ceza olduğunu ve itiraz etmeyi düşünüyorum sizin bu konuda ki düşüncelerinizi de merak ediyorum

aracın egzozu bu şekilde
Ekli dosyayı görüntüle 265099

35 ARS 909

Geçmiş olsun hocam. Daha önce sizinle tartıştığımız konu geldi aklıma birden. Dikkat etmek lazım.
Cezayı ödeyip mahkemeye başvurabilirsiniz bu durumda, mahkemede eğer haksız bulunursanız mahkeme ücretini de sizden tahsil ederler bilginiz olsun

iPad cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu konuyu daha önce de açmıştım aracımın egzozu yüzünden durdurmuşlardı uyarı almıştım bugün ise egzozdan ceza yedim aracım honda civic 1.6 exe egzozu da type r egzoz fakat egzozda hiçbir işlem yok ses falanda çıkarmıyor normal araba egzozu gibi ama görünüşü type r olduğu için ceza yedim abilere type r modelinin egzozu hiçbir işlem yok dedim bana senin araban type r değil yapamazsın dediler ve type r da dediklerine göre 2 egzoz varmış 3 yokmuş ben sonrada ekletmişim güyya tamamen saçmalık gereksiz bir ceza olduğunu ve itiraz etmeyi düşünüyorum sizin bu konuda ki düşüncelerinizi de merak ediyorum

aracın egzozu bu şekilde
Ekli dosyayı görüntüle 265099

35 ARS 909
Aracınızdaki egzos'un görünümü Type R ile birebir aynı görünüyor, bazı FK7 hatchback'lerde de ortada standart çift egzos gelen modellerde var. İşe yarar mı bilmiyorum ama bu görselleri baz alarak itirazınızı oluşturabilirsiniz.

Type R bu şekilde,
2017-and-2018-honda-civic-type-r-rear-view-showing-bumper-and-fascia-in-vineland-nj_o.jpg

Bu da standart araçlarda gelen çift egzoslu fotoğraf,
honda-civic-rear-cornering-1.jpg

apoduman42

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2020
Aracınızdaki egzos'un görünümü Type R ile birebir aynı görünüyor, bazı FK7 hatchback'lerde de ortada standart çift egzos gelen modellerde var. İşe yarar mı bilmiyorum ama bu görselleri baz alarak itirazınızı oluşturabilirsiniz.

Type R bu şekilde,
2017-and-2018-honda-civic-type-r-rear-view-showing-bumper-and-fascia-in-vineland-nj_o.jpg

Hamid hocam yorumuna katılmak istiyorum ancak ceza yazılan araç orijinal type R olmadigi icin cezanın iptali konusunda yeterli olmayacaktır. Bence bu tarz sorunlarin yaşanmaması icin gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini düşünüyorum ve ilgili bir siteden almış olduğum ekran görüntüsünü düşünceme tercüman olduğunu hissettiğim için paylaşmak istiyorum.

Ekli dosyalar

• 8956EF90-4E50-4A13-892C-21451254C56B.jpeg
    8956EF90-4E50-4A13-892C-21451254C56B.jpeg
    551.9 KB · Görüntüleme: 65
Aracınız
Civic FC5 2020

Type R bu şekilde,

İlk resimdeki type r de standart gelen model değil mi hocam sonuçta bana yazılıyorsa bütün type r larında ceza yemesi gerekmiyor mu

35 ARS 909

Aracınız
Civic FC5 2020
Geçmiş olsun hocam. Daha önce sizinle tartıştığımız konu geldi aklıma birden. Dikkat etmek lazım.
Cezayı ödeyip mahkemeye başvurabilirsiniz bu durumda, mahkemede eğer haksız bulunursanız mahkeme ücretini de sizden tahsil ederler bilginiz olsun

iPad cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Hocam bayide takıldı bu egzoz bayiyi aradım ve durumu anlattım iyice araştırıp bana dönücekler pazartesi günü ona göre itirazımı yapmayı düşünüyorum bana böyle birsürü araç sattık hiç böyle bişeyle karşılaşmadık dediler

35 ARS 909

Aracınız
Civic FC5 2020
Arkadaşlar aracımın egzoz yüzünden trafikten men yemesinin üstüne aydın da vizeye götürdüm geçiceğini düşünerek vizede ki adam bana aracında ki 3 egzozda çalışıyor vizeden geçmesi için bunu teke düşürmen gerekiyor dedi diğerleri süs olmalıymış bunun üzerine şansımı denemek için bir de izmirde vizeye götürdüm orda hiçbir sıkıntı olmadı aracın egzozunda bi işlem bulunmadığı ve uygun görüldüğü söylendi varex falan var mı diye sordular yok dedim polisler hondacılara yapıyor böyle falan dedi oradaki adam ve sonuç olarak raporu emniyete götürdüm aracın meni kalktı

Polis farklı bir şey diyor aydın vize farklı bir şey diyor izmir deki farklı bir şey diyor bayi desen çok farklı bir şey diyor gerçekten yaşadığım en ilginç olaylardan biriydi önerileriniz için sizlere de teşekkür ederim

35 ARS 909

Geri