Civic FK7 Yeni Civic HB(FK7) Sport Plus yağ eksiltiyor mu? Yoksa başka bir problem mi?

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Merhaba arkadaşlar,

2018'in Kasım ayında aracımı sıfır km olarak satın aldım. 10000 bin km bakımına girene kadar yağ ile ilgili bir sorun yaşamadım. Fakat 10000 km bakımında aracın yağı değiştikten sonra iki kez motor yağı uyarısı ile karşılaştım araçta. Anlatayım.

İlki İstanbul'dan Uzunköprü/Edirne'ye giderken başıma geldi. İstanbul'dan çıktıktan sonra aracı Eco moduna aldım ve sakin sakin gitmeye başladım. Fakat Edirne yolunu bilen bilir, çok güzel dümdüz bir yol ve dayanamadım biraz hızlı gittim. Yaklaşık 1 saat 170-180 ile gidince motor yağı uyarısı çıktı ekranda. Hemen aracı durdurup kılavuzdaki adımları izleyerek 3 dakika bekledikten sonra yağ seviyesini kontrol ettim. Yağ seviyesi normaldi. Biraz daha bekleyip aracı çalıştırdım ve uyarı kaybolmuştu. Yine de endişelendiğim için ilk benzinlikte durdum ve aynı işlemleri tekrarladım. Motor yağı seviyesi yine olması gerektiği gibiydi. Sonra Eco modu kapatarak yoluma devam ettim. Edirne'ye varana kadar sakin gittim fakat Edirne-Uzunköprü arası ve Edirne'den İstanbul'a dönüşte yine süratli kullandım. Fakat bir sorun olmadı. Bu tecrübeyi yaşayınca aklıma şu geldi. Doğru mu düşünüyorum yorumlarınızı bekliyorum. Araç Eco modda iken motoru soğutmak için daha az yağ kullanıyor olabilir mi? Bu sebeple Eco moda rağmen yüksek devir sonucu çok ısınan motor bu az kullanılan yağı yüksek ısı sonucu yüksek basınçla fazla sıkıştırıp aracın motor yağı uyarısı vermesine sebep oluyor olabilir mi? Çünkü bunu yaşadığımda aracımı 10000 bakımından çıkaralı henüz bir kaç gün olmuştu. Yani yağı yeni değişmişti.

İkinci kez ise dün akşam başıma geldi. Aracım 5 gündür Sabiha Gökçen yakınındaki Havapark'ta yatıyordu. Uçaktan indim ve bir an önce eve gitme isteği ile aracı aldığım gibi biraz yapıştırdım. Sabiha Gökçen'den Zekeriyaköy'e gidiyordum, bu sebeple Kuzey Marmara otoyolunu ve 3.köprüyü kullandım. Yol yine açık ve düz. Yaklaşık 35-40 km yüksek süratle gittikten sonra araç yine yağ uyarısı verdi. Bu kez aracı normal modda kullanıyordum. Hemen dinlenme tesisinde durup, 3 dk bekledikten sonra motor yağı seviyesini kontrol ettim ve seviye normaldi. Kendime güvenmeyip bir de Shell'deki servis kısmında yağ ile ilgilenen personele ölçtürdüm. Yine yağ seviyesi normal çıktı. Aracı çalıştırdığımda uyarı yine gitmişti. Daha bakımdan çıkalı 4 bin km olduğu için yine bir sorun olmaması gerektiğini düşündüğümden aklıma şu geldi. Araç 5 gündür çalışmıyordu ve motor yeteri kadar ısınmadan yüksek süratle kullandığım için böyle bir sorun yaşamış olabilir miyim?

Sizce servise götürmeli miyim aracı ne düşünüyorsunuz?

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Selam arkadaşlar,

Uzun aradan sonra bu başlıktan tekrar yazıyorum. Bu süreçte bir çok kez Yağ Basınca Düşük uyarısı verdi aracım sağ olsun :)

Yalnız 5 kez üst üste tesadüfen denk gelmediyse nasıl olduğunu çözdüm sanırım. Nedenini çözemedim tabi ki ama hangi durumda oluştuğunu çözdüm :)

Son 5 defadır uzun yoldayken bir süre kullanımdan sonra benzin almak için duruyorum. Depoyu fulleyip yola devam ediyorum ve 150 km/h hızı gördüğüm gibi yağ basıncı düşük ikaz lambası yanıyor. Geçtiğimiz hafta sonu Sakarya'ya giderken bunu test etme şansı da buldum. İstanbul Sarıyer'den Sakarya girişine kadar durmadan geldim. 120-130 km/h aralığında kullandım. Sakarya girişindeki Shell'de durdum ve doldurdum depoyu. Yola çıktım tekrar. 140-148 arası bir süre kullandım. Uyarı vermedi. Sonra yavaşça 149-150 derken 150 olduğu gibi yaktı lambayı.

Aklıma gelen tek neden şu; acaba benzin almak için yanaşınca hemen motoru durduruyorum diye mi böyle oluyor. Sonra aklıma diğer kullandığım araçlar geliyor, onlarda hiç böyle problem yaşamadım. Diğer araç sahipleri geliyor, hemen hemen hepimiz benzin almak için benzinliğe girince motoru hemen stop ediyoruz. Kenarda şu araba 2-3 dakika rölantide çalışsın demiyoruz. O yüzden bunlar gelince aklıma alakası yoktur her halde diyorum.

Yarın sabah ikinci bakım için servise gireceğim. Bakalım umuyorum ki bir çözüm bulabiliriz. En çok istediğim bir sensör arızası çıkması ve kolayca giderilmesi :)

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Selam arkadaşlar,

Uzun aradan sonra bu başlıktan tekrar yazıyorum. Bu süreçte bir çok kez Yağ Basınca Düşük uyarısı verdi aracım sağ olsun :)

Yalnız 5 kez üst üste tesadüfen denk gelmediyse nasıl olduğunu çözdüm sanırım. Nedenini çözemedim tabi ki ama hangi durumda oluştuğunu çözdüm :)

Son 5 defadır uzun yoldayken bir süre kullanımdan sonra benzin almak için duruyorum. Depoyu fulleyip yola devam ediyorum ve 150 km/h hızı gördüğüm gibi yağ basıncı düşük ikaz lambası yanıyor. Geçtiğimiz hafta sonu Sakarya'ya giderken bunu test etme şansı da buldum. İstanbul Sarıyer'den Sakarya girişine kadar durmadan geldim. 120-130 km/h aralığında kullandım. Sakarya girişindeki Shell'de durdum ve doldurdum depoyu. Yola çıktım tekrar. 140-148 arası bir süre kullandım. Uyarı vermedi. Sonra yavaşça 149-150 derken 150 olduğu gibi yaktı lambayı.

Aklıma gelen tek neden şu; acaba benzin almak için yanaşınca hemen motoru durduruyorum diye mi böyle oluyor. Sonra aklıma diğer kullandığım araçlar geliyor, onlarda hiç böyle problem yaşamadım. Diğer araç sahipleri geliyor, hemen hemen hepimiz benzin almak için benzinliğe girince motoru hemen stop ediyoruz. Kenarda şu araba 2-3 dakika rölantide çalışsın demiyoruz. O yüzden bunlar gelince aklıma alakası yoktur her halde diyorum.

Yarın sabah ikinci bakım için servise gireceğim. Bakalım umuyorum ki bir çözüm bulabiliriz. En çok istediğim bir sensör arızası çıkması ve kolayca giderilmesi :)

Bu arada Ctesi gitmiştim Sakarya'ya. Pazar günü döndüm. Aşırı sıcak bir havaydı. Kuzey Marmara Otoyolunu kullandım. Bir saat kadar süre 180-207 aralığında kullandım. Yağ basıncı düşük ikazı falan yakmadı.

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Selam arkadaşlar,

Bence benzin zamlarına ithafen tepki gösteriyor :D şaka bir yana ilginç bir tespit olmuş benzinliğe girerken turbo sağlığı açısından biraz rolantide çalışması önemli gerçekten.
Bayramda 3100 km yaptım full klima açık araba dolu ağzına kadar hiç yakmadı. Bende bir ara iki defa rampada yüklenince yaktı lambayı.

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Bence benzin zamlarına ithafen tepki gösteriyor :D şaka bir yana ilginç bir tespit olmuş benzinliğe girerken turbo sağlığı açısından biraz rolantide çalışması önemli gerçekten.
Bayramda 3100 km yaptım full klima açık araba dolu ağzına kadar hiç yakmadı. Bende bir ara iki defa rampada yüklenince yaktı lambayı.

O zaman bugün bakımdan sonra deneyince kesin yanar dünkü fiyat değişikliğinden(!) sonra :)) Depoyu fulleyip bir deneyeceğim aynı senaryoyu. Ciddi bir zam geliyor ama gazetelerin bir kısmı değişiklik diye duyuruyorlar şaka gibi..

Sen de benzin aldıktan sonra yüklenmiş olabilir misin biraz gaza? :p Bir de kaç km/h hızlarda yaktı acaba hatırlıyor musun?

Bugün servis müdürüyle görüşme şansımız oldu. Civic HB sahiplerinin çoğundan bu şikayeti alıyoruz diyor. Ama burada o kadar kullanıcı var pek kimseden görmüyoruz açıkçası. Bir sende var bir bende. Bir de 2-3 kişi daha gördüm sanki yazan. Başka yok gibi. Tabi buradaki arkadaşlar sakin sakin de kullanıyor olabilirler :)

cvc07

0
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
@UK61 arkadaşımız beni çok iyi bilir, sanırım en seri kullanan benim aracı:) ama bende hiç böyle bir uyarı yok, yaşamadım.Uzun soluklu 200km ile bile gitmişliğim vardır

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
@UK61 arkadaşımız beni çok iyi bilir, sanırım en seri kullanan benim aracı:) ama bende hiç böyle bir uyarı yok, yaşamadım.Uzun soluklu 200km ile bile gitmişliğim vardır

Aracı bakımdan aldım hemen bir test ettim. Yaklaşık yarım saat 170-190 bandında kullanıp depoyu fulleyip yine aynı süratlere çıktım ve ışık yanmadı. Bu kez Honda Type 2.0 motor yağı koyulduğundan emin oldum. Şimdi kafamda deli sorular. Castrol koyduklarını fark edip servise götürdüğümde ücretsiz değişimde tekrar castrol mü koydular acaba? Ya da bugünkü sürüş süresi yetersiz miydi?

Neyse kullana kullana göreceğiz. Umuyorum ki tekrar yaşamam problemi.

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Ben yağ müşüründe sıkıntı vardır diye söyledim bende de değişti ışık yine yakıyor.
Benzin aldıktan sonra yakma olmadı bende.
@cvc07 hiç olmaması şaşırtıcı ben anlamıyorum gerçekten.
Acaba özellikle söylüyorum yine de yağı castrol mu koyuyorlar. Bu bakımda dibinde duracağım inşallah. @VaiN

Ben yağ müşüründe sıkıntı vardır diye söyledim bende de değişti ışık yine yakıyor.
Benzin aldıktan sonra yakma olmadı bende.
@cvc07 hiç olmaması şaşırtıcı ben anlamıyorum gerçekten.
Acaba özellikle söylüyorum yine de yağı castrol mu koyuyorlar. Bu bakımda dibinde duracağım inşallah. @VaiN

F9BB0AED-056F-4E9A-877C-213048DD33E4-617-00000052159FC83C.jpg yağın bundan olması gerekmiyor mu ? Bence yağdan dolayı yanıyor

Milliyetçilik, milleti olmayanlar için faşizmdir. - Hüseyin Nihal Atsız

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Bu Castrol'ün viskozitesi Honda'nın yağından pek farklı değil aslında. Yani yağ (castrol) eğer performanslı kullanım sonucu fazla inceliyorsa, honda'nın yağı da benzer bir viskozitede olduğu için benzer durum yaşanabilir. Çözüm sadece 0w20'nin farklı markalarda kullanılması olmayabilir. Bence en azından 0w30 yağ koymaktan korkmayın. Bir deneyin.

Tabi burada sorun yağdan ise geçerli bu tez.

Geri