Yeni Civic HB(FK7) Sport Plus yağ eksiltiyor mu? Yoksa başka bir problem mi?

m2hamid

Super Moderator
Yönetici
Aracınız
Civic FB7 2013
Honda servisleri bu kadar düşünüp araştırdılarsa beni öpsünler

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Ülkemizde otomotiv sektörünün ticari işleyişinden dolayı araç satışındaki düşük karlarını servis üzerinden tolere etmeye çalışıyorlar, bu nedenle kullanıcıların araç hakkında pek bilgi sahibi olmasını, sorunlara kalıcı çözümler bulmasını istemiyorlar zaten :cautious:
Bu tip bağımsız forum platformlarda tüketicinin buna karşı birlik ve dayanışma yerleri :)
Özellikle yabancı forumlardaki materyal incelemeleri bazı konularda gerçekten taktire şayan, bu kültür ülkemizde herşeyin geç geliştiği gibi yavaş yavaş gelişiyor.

Keşke ülkemizde Amerika'dan tarzı her evin garajı olması tarzı bir ev yerleşim stili olsaydı, youtube videoları ve repair manual'ler ile kendimiz parçaları alıp gerekli tadilatları kolayca yapabilirdik, özellikle Hondalarımız basit mekanikleri ile buna müsait çünkü.

253022

Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Bugün İstanbul-Bursa git gel yaptım. Allah ne verdiyse yapıştırdım. Işık falan yakmadı.

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
insanın gündelik kullandığı otomobilinde 182hp motor olunca mesela ben hergün 8-9km uzaktaki bol rampa yukarı yoldan işe gidip gelirken yada alışveriş için çarşıya pazara giderken gaz pedalını azar azar kullanıyordum yetiyordu paldır küldür yürüyor zaten ama bu yağ ışığı yağ uyarısı mevzusu çıktığından beri bol bol dipgaz yapmaya başladım:) işin kötü yanı bir yerlere girmesek bari:) frenler sağlam ama işte yolu boş gördükçe cayır cayır basıyorum bu aralar. Olan ön lastiklere oluyor. Şehir içinde 120 yapılır mı yauw:) yazıktır günahtır.

yok kısa mesafede yağ uyarısı falan vermiyor. ilk bakıma 6000km de girdi şimdilerde 10000km oldu hala 0-100 8.2 saniye ölçüyorum, motor yağı seviyesi de hep aynı hiç değişmiyor.

eskiden bende 1.4 litre benzinli manuel vites hyundai getz vardı sıfır almıştım, gaz pedalını hep aç kapa anahtarı gibi kullanırdım mübarek:) ya dip gaz ya komple gaz kes, debriyaj pedalı hidrolik zaten onu 1200-1300 devirde gaz pedalı dipteyken hart diye bıraktıktan sonra patinaj falan yapmaz sonra gaza böyle buton gibi bas çek bas çek öyle tatmin ediyordu:) hızlanmak için kaşınırsam 5500 devirleri görüp öyle vites büyütürdüm, rampa aşağı yada yavaşlamak için frene basmadan önce alt vitese çekip kompresyonla 4500-5000 devirlere getirip frenletirdim:) 66000km de 9 yaşında iken bir kere bile fren balatası ve debriyaj değiştirmeden sattım, motora anahtar değmedi sadece yağı filtreleri bujileri kayışları değiştirdim 8 yaşında iken bir kerecik eksoz spiralini patlattım, bindim yıllarca uyarı falan vermedi bir gram yağ bir gram su eksiltmemişti:) ancak uzun yolda sabit hızda tasarruflu biçimde gitmeye çalışırken gazı hassas ayarladığımı hatırlıyorum 1-2 cm basardım giderdi. Şimdi düşünüyorum da epey zevksizmiş:) şimdi kullandığım civic ile ortalama olarak aynı miktarda benzin yakardı:)

Motul 300V yi not aldım belki işyerinde falan birilerine tavsiye edebilirim.

Aracınız
Civic FB7 2016
insanın gündelik kullandığı otomobilinde 182hp motor olunca mesela ben hergün 8-9km uzaktaki bol rampa yukarı yoldan işe gidip gelirken yada alışveriş için çarşıya pazara giderken gaz pedalını azar azar kullanıyordum yetiyordu paldır küldür yürüyor zaten ama bu yağ ışığı yağ uyarısı mevzusu çıktığından beri bol bol dipgaz yapmaya başladım:) işin kötü yanı bir yerlere girmesek bari:) frenler sağlam ama işte yolu boş gördükçe cayır cayır basıyorum bu aralar. Olan ön lastiklere oluyor. Şehir içinde 120 yapılır mı yauw:) yazıktır günahtır.

yok kısa mesafede yağ uyarısı falan vermiyor. ilk bakıma 6000km de girdi şimdilerde 10000km oldu hala 0-100 8.2 saniye ölçüyorum, motor yağı seviyesi de hep aynı hiç değişmiyor.

eskiden bende 1.4 litre benzinli manuel vites hyundai getz vardı sıfır almıştım, gaz pedalını hep aç kapa anahtarı gibi kullanırdım mübarek:) ya dip gaz ya komple gaz kes, debriyaj pedalı hidrolik zaten onu 1200-1300 devirde gaz pedalı dipteyken hart diye bıraktıktan sonra patinaj falan yapmaz sonra gaza böyle buton gibi bas çek bas çek öyle tatmin ediyordu:) hızlanmak için kaşınırsam 5500 devirleri görüp öyle vites büyütürdüm, rampa aşağı yada yavaşlamak için frene basmadan önce alt vitese çekip kompresyonla 4500-5000 devirlere getirip frenletirdim:) 66000km de 9 yaşında iken bir kere bile fren balatası ve debriyaj değiştirmeden sattım, motora anahtar değmedi sadece yağı filtreleri bujileri kayışları değiştirdim 8 yaşında iken bir kerecik eksoz spiralini patlattım, bindim yıllarca uyarı falan vermedi bir gram yağ bir gram su eksiltmemişti:) ancak uzun yolda sabit hızda tasarruflu biçimde gitmeye çalışırken gazı hassas ayarladığımı hatırlıyorum 1-2 cm basardım giderdi. Şimdi düşünüyorum da epey zevksizmiş:) şimdi kullandığım civic ile ortalama olarak aynı miktarda benzin yakardı:)

Motul 300V yi not aldım belki işyerinde falan birilerine tavsiye edebilirim.
Yazılımlı ve modifiyeli araç tanıdık varsa ekstra HP sağlayabilir. Böyle de bir yağ aynı zamanda.

UK61

Super Moderator
Yönetici
Havalar bundan daha serinken yakmisti hocam. Bugun hic eco mode acmadim. Bence bu eco modda bir problem var.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Hocam bende eco kapalı deniyorum yakmıyor. Bilmiyorum açıp deneyeceğim bir kaç kez de.

Aracınız
Civic HB 9. Jen.
Dun araba ilk calistiktan sonra havalandirma sisteminden cok az benzin kokusu geldi sanki.Kisa bir sure sonra gitti.Sizce bu turbo motorlu bir arac icin normal mi?Yag seviyesine bakmali miyim🙄