Civic FK7 Yeni Civic HB(FK7) Sport Plus yağ eksiltiyor mu? Yoksa başka bir problem mi?

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Merhaba arkadaşlar,

2018'in Kasım ayında aracımı sıfır km olarak satın aldım. 10000 bin km bakımına girene kadar yağ ile ilgili bir sorun yaşamadım. Fakat 10000 km bakımında aracın yağı değiştikten sonra iki kez motor yağı uyarısı ile karşılaştım araçta. Anlatayım.

İlki İstanbul'dan Uzunköprü/Edirne'ye giderken başıma geldi. İstanbul'dan çıktıktan sonra aracı Eco moduna aldım ve sakin sakin gitmeye başladım. Fakat Edirne yolunu bilen bilir, çok güzel dümdüz bir yol ve dayanamadım biraz hızlı gittim. Yaklaşık 1 saat 170-180 ile gidince motor yağı uyarısı çıktı ekranda. Hemen aracı durdurup kılavuzdaki adımları izleyerek 3 dakika bekledikten sonra yağ seviyesini kontrol ettim. Yağ seviyesi normaldi. Biraz daha bekleyip aracı çalıştırdım ve uyarı kaybolmuştu. Yine de endişelendiğim için ilk benzinlikte durdum ve aynı işlemleri tekrarladım. Motor yağı seviyesi yine olması gerektiği gibiydi. Sonra Eco modu kapatarak yoluma devam ettim. Edirne'ye varana kadar sakin gittim fakat Edirne-Uzunköprü arası ve Edirne'den İstanbul'a dönüşte yine süratli kullandım. Fakat bir sorun olmadı. Bu tecrübeyi yaşayınca aklıma şu geldi. Doğru mu düşünüyorum yorumlarınızı bekliyorum. Araç Eco modda iken motoru soğutmak için daha az yağ kullanıyor olabilir mi? Bu sebeple Eco moda rağmen yüksek devir sonucu çok ısınan motor bu az kullanılan yağı yüksek ısı sonucu yüksek basınçla fazla sıkıştırıp aracın motor yağı uyarısı vermesine sebep oluyor olabilir mi? Çünkü bunu yaşadığımda aracımı 10000 bakımından çıkaralı henüz bir kaç gün olmuştu. Yani yağı yeni değişmişti.

İkinci kez ise dün akşam başıma geldi. Aracım 5 gündür Sabiha Gökçen yakınındaki Havapark'ta yatıyordu. Uçaktan indim ve bir an önce eve gitme isteği ile aracı aldığım gibi biraz yapıştırdım. Sabiha Gökçen'den Zekeriyaköy'e gidiyordum, bu sebeple Kuzey Marmara otoyolunu ve 3.köprüyü kullandım. Yol yine açık ve düz. Yaklaşık 35-40 km yüksek süratle gittikten sonra araç yine yağ uyarısı verdi. Bu kez aracı normal modda kullanıyordum. Hemen dinlenme tesisinde durup, 3 dk bekledikten sonra motor yağı seviyesini kontrol ettim ve seviye normaldi. Kendime güvenmeyip bir de Shell'deki servis kısmında yağ ile ilgilenen personele ölçtürdüm. Yine yağ seviyesi normal çıktı. Aracı çalıştırdığımda uyarı yine gitmişti. Daha bakımdan çıkalı 4 bin km olduğu için yine bir sorun olmaması gerektiğini düşündüğümden aklıma şu geldi. Araç 5 gündür çalışmıyordu ve motor yeteri kadar ısınmadan yüksek süratle kullandığım için böyle bir sorun yaşamış olabilir miyim?

Sizce servise götürmeli miyim aracı ne düşünüyorsunuz?

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Araçların kılavuzunda Honda Genuine Oil Type 2.0 için sizin aracınızın motoru için özel olarak formülize edilmiştir yazıyor. Üreticimizi güveniyorsak buna da güvenmemiz gerekiyor. Bu durumda diğer 0W-20'lerden ayrışacağını düşünmeliyiz.
Dün yağı değişirken ben başında durmak zorunda kaldım güvenmediğimden ötürü. Ama her seferinde bunu yapmam mümkün değil. Mecburen güveneceğiz.
İlginç olan ise bir çok kişinin bunu ilk periyodik (10000 km) bakımından sonra yaşamaya başlaması.

Evet o konuda arkadaşları bekliyorum bende eğer ilk yağ değişimine kadar ışığı yanan arkadaşlar varsa lütfen yazsınlar çünkü bende deli gibi sürdüm ilk bakıma kadar yapmamıştı.

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Hocam merhaba bu konuyu bende daha önceden açmıştım incelemek isterseniz Tıklayın.
İlginçtir aynı yolda olmuş bende Edirne'ye gitmiştim gidişte sorun yoktu hızlı gitmedim. İstanbul'a dönerken bastım biraz o düz yolda aynı sorun başıma geldi bir tırstım ne oluyor diye durdum bir yerde kontrol ettim sorun yoktu neden oldu diye servise gittim ertesi gün çünkü yine uzun yol yapıp dönecektim sıkıntı çıkmasın diye neyse servis bana bakımı erken geliyor bunların diyor. Faturayı gösterdim bakın 1 ay önce yapılmış nasıl erken gelmiş olsun deyince geçiştirme cevap almıştım siz yola çıkın kırmızı değilse sorun olmaz falan denildi.
Sonrasında bu olayı tekrar uzun yollarda belli belirsiz yaşadım ve kontağı kapatınca sönüyordu video çektim zaten o yolun dönüşünde sabahlamışım yolda yorgunum arabayı yakasım geldi o derece.
Farklı servise gidip sordum servisin mantıklı gelebilecek verdiği cevap şuydu : Yağ sensörünü orta kısıma koymuşlar virajlara sert girince araç yağı eksik gibi algılıyor denildi. Ayrıca bakım yapılırken özellikle söyleyerek yağı Honda Type 2.0 koydurdum.

Sizin konunuza da baktım hocam. Siz de bakımdan sonra problem yaşamışsınız. Honda Type 2.0 ile yaşamışsınız gibi duruyor sorunu. O halde problemin yağdan kaynaklanmadığı sonucuna varılabilir.

Ben bu aracı performanslı kullanamayacaksam neden aldım dedirtiyor insana... O ışık yanınca da ister istemez kenara çekip durmak zorunda kalıyoruz.

ermant

0
Soruna bakıldığında net olan şeyleri yazıyorum, anladığım kadarı ile bu sorunu yaşayan arkadaşlarda ayni şekilde
1- 10.000 bakımı sonrası yaşanıldı
2- uzun yolda yaşanıldı ( ben istanbul çıkışımda Manisa’ya vardığımda yaşadım, suratlı iken yaşadım. Ayni yolu ayni sürüş karakteri ile 10.000 bakımı öncesi 3 kere gittim yaşamadım )
Şehir içi veya kısa süreli sürüşlerde yaşanmıyor
3- arac stop edilip tekrar çalıştırıldığında sorun düzeliyor.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Evet o konuda arkadaşları bekliyorum bende eğer ilk yağ değişimine kadar ışığı yanan arkadaşlar varsa lütfen yazsınlar çünkü bende deli gibi sürdüm ilk bakıma kadar yapmamıştı.

Ben de öyle hocam. Ayda bir Bursa'ya giderim. Yeni otoyolu biliyorsundur. Güzel ve kalabalık olmayan bir yol. Her gidiş dönüşümde de çok sıkıştırdım arabayı ama hiç uyarı vermemişti.

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Ben Trabzon'da servise ilettim bakım yeni yapılmıştı zaten sensör değiştirildi garantiden sorun yine oldu ondan sonra.

cvc07

0
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
MAalesef ki bakımda yağ konulurken ısrarla aracınızın başında olacaksınız.Yağı göreceksiniz konulan; sonra bekleme salonuna geçeceksiniz. Sonra her iki taraf da sıkıntı yaşıyor. Ben böyle yapıyorum.Defalarca şahit oldum 1.5T araçlara opet yağ koyduklarının başka servislerde. Defalarca ben de uyardım.Ben hiç yağ ışığı problemi yaşamadım hep type 2.0 yağ konuldu. Şu an aracım 20.000kmde.

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
UK61 hocam da nasıl araç kullandığımı bilir zaten ? yok yokuşmuş eğimmiş, sert viraja girmekmiş, hikaye bunlar...Bunlardan o ışık yanmaz,yanmamalı.

Hocam biliyorsun beraber baktık yağ koduna faturalardaki kodları da atabilirim type 2.0 koyuyorlar. Eğer faturaya yazıp da koymuyorlar ise zaten ne denir ki.

Geri