Yeni Honda Civic FE Kasa

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
29 Nisan itibariyle 2022 Yeni Honda Civic FE Kasa'nın tanıtımı yapıldı.

12.03.2021 itibariyle yeni kasanın kodu belli oldu: FE :)

Çin versiyonların arka bagaj kapağının sağ alt köşesinde 180 ve 240 olarak 2 farklı model kodu belirtilmiş (tahminen bunlar motor torkları ile ilişkili).
Kaynaklara göre Çin versiyonlarında bilinen 2 motor seçeneği mevcut (muhtemelen diğer pazarlar için farklı motor seçenekleri ve hibritte olacaktır). Boyut olarak FC kasa ile karşılaştırmasında uzunluk harici anlamlı bir fark görünmüyor, uzunluk artışı ise direk aks mesafesi ile ilişkili görünüyor, FE kasa Civic 2735 mm. aks mesafesi ile nerdeyse D sınıfı araç boyutlarına yaklaşmış durumda.
1615503111972.png

BoyutlarCivic FC KasaCivic FE KasaFark
Uzunluk (mm)4,6484,674+ 26
Genişlik (mm)1,7991,802+ 3
Yükseklik (mm)1,4161,415- 1
Aks mesafesi (mm)2,7002,735+ 35

Yeni FE kasa Civicle ilgili görsellerin asıl kaynağı şu siteler göze çarpıyor,

Bu sitelerde farklı jant ve aksesuar kombinasyonlarına dair görseller,

1.jpg2.jpg
3.jpg4.jpg
5.jpg6.jpg
7.jpg8.jpg

Prototip görselleri,

çapraz.jpg
ön-1.jpg
arka.JPG
çapraz-arka.jpg

Ekli dosyalar

• 1605686403314.png
    1605686403314.png
    876 KB · Görüntüleme: 180
  • 1605686412221.png
    1605686412221.png
    800.2 KB · Görüntüleme: 169
  • 1605686419645.png
    1605686419645.png
    834.5 KB · Görüntüleme: 168
Son düzenleme:
Aracınız
Civic FC5 2018
Arkadaşlar malumunuz Honda 2021 yılında Türkiye'deki fabrikasını kapatıyor,2021 yılı hangi ayında üretim sona erer bilinmiyor sanırım.2021 yılında yeni kasa çıkacak mı, çıkarsa Türkiye üretimi mi olur yoksa ithal mi?Kuzey Amerika'da üretilebileceği hakkında bir makale okudum ,üretim yurtdışında olursa tüm motorlar turbolu mu olur,ne dersiniz?(Fabrikasyon LPG tarihe karışır mı yeni üretimde. ) Standart donanım yüksek teknoloji barındırırsa ciddi bir fiyat ile girip, fc5 lerin piyasasını normalin üzerine taşır mı?Keşke son kasa sıfır FC5 alsaydık dermiyiz? :)

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Bence dedirtmez her ne kadar tasarım olarak güncelliğini korusada motor teknolojisi olarak çok geride. Günümüz turbo benzinli motorlar tork avantajı sayesinde çok daha keyifliler. Civicte turbo benzinli motor seçeceği sundu ama bu sefer performansı yüksek olmasından dolayı ekonomik değil. Ülkemiz şartlarında mantıksız kalıyor. 1.0tsi motor çok başarılı ve az yakıyor onunla rekabet edemiyor maalesef.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bildiğim kadarı ile yeni araç geliştirme periyodu dahilinde 2021 yılının Eylül-Ekim ayı gibi yeni kasa Civic piyasaya sunulacak, ülkemize gelmesi de 2021 sonu 2022 başını rahatlıkla bulacaktır.
Türkiye temelde Avrupa pazarında kabul edildiği için tahminen Avrupa'ya hangi ülkeden üretimle geliyorsa ülkemize de muhtemelen aynı yerden gelecektir.
Benim şahsi tahminim Japonya ya da Tayland olacağı yönünde.
Motor teknolojisi olarak yeni Jazz'ların tamamı artık Hibrid motorla gelecek,
Civic içinde tahminim öncelikle Hibrit ve Turbo modeller, ilerleyen dönemlerde tam elektrikli versiyonların geleceğidir. Atmosferik motorun yeni Civic'te kullanılacağını pek düşünmüyorum. Ülkemizdeki Fabrika devam etseydi mutlaka uygun fiyatlı bir model olsun diye entegre edilebilirdi ancak şu şartlarda pek ihtimal vermiyorum.

LPG uyumlu atmosferik motor ülkemize has bir üretimdi, R18 motor ilk tasarım anından itibaren farklı oktan değerindeki yakıt tiplerinde sorunsuz çalışabilmesi için oldukça dayanıklı tasarlanmış ve bu sayede daha küçültülmüşü olan R16 motor LPGye çok iyi uyumu sağladı, ülkemizde de oldukça sevildi (y)
Belki yeni Civic'te ülkemiz özelinde normalde hibrit motorlarda kombine olan 1.8 motor yerine 1.6 motor seçeneği sunulabilir ama çok çok düşük bir ihtimal.

Fiyat olarakta açıkçası Honda'nın günümüzde sınıfına göre donanımına göre uygun fiyat politikasını pek sürdüremeyeceğini düşünüyorum (bunu sağlayan ülkemizdeki üretim maliyetlerinin düşüklüğüydü).
Ancak özellikle Japon üretimleri gelirse işçilik/montaj kalitesinde ciddi bir yükseliş bekliyorum (y)

Bildiğim kadarı ile yeni araç geliştirme periyodu dahilinde 2021 yılının Eylül-Ekim ayı gibi yeni kasa Civic piyasaya sunulacak, ülkemize gelmesi de 2021 sonu 2022 başını rahatlıkla bulacaktır.
Türkiye temelde Avrupa pazarında kabul edildiği için tahminen Avrupa'ya hangi ülkeden üretimle geliyorsa ülkemize de muhtemelen aynı yerden gelecektir.
Benim şahsi tahminim Japonya ya da Tayland olacağı yönünde.
Motor teknolojisi olarak yeni Jazz'ların tamamı artık Hibrid motorla gelecek,
Civic içinde tahminim öncelikle Hibrit ve Turbo modeller, ilerleyen dönemlerde tam elektrikli versiyonların geleceğidir. Atmosferik motorun yeni Civic'te kullanılacağını pek düşünmüyorum. Ülkemizdeki Fabrika devam etseydi mutlaka uygun fiyatlı bir model olsun diye entegre edilebilirdi ancak şu şartlarda pek ihtimal vermiyorum.

LPG uyumlu atmosferik motor ülkemize has bir üretimdi, R18 motor ilk tasarım anından itibaren farklı oktan değerindeki yakıt tiplerinde sorunsuz çalışabilmesi için oldukça dayanıklı tasarlanmış ve bu sayede daha küçültülmüşü olan R16 motor LPGye çok iyi uyumu sağladı, ülkemizde de oldukça sevildi (y)
Belki yeni Civic'te ülkemiz özelinde normalde hibrit motorlarda kombine olan 1.8 motor yerine 1.6 motor seçeneği sunulabilir ama çok çok düşük bir ihtimal.

Fiyat olarakta açıkçası Honda'nın günümüzde sınıfına göre donanımına göre uygun fiyat politikasını pek sürdüremeyeceğini düşünüyorum (bunu sağlayan ülkemizdeki üretim maliyetlerinin düşüklüğüydü).
Ancak özellikle Japon üretimleri gelirse işçilik/montaj kalitesinde ciddi bir yükseliş bekliyorum (y)

Bildiğim kadarıyla Hindistan’da da honda fabrikası var ve orada da civic üretiliyor

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bildiğim kadarıyla Hindistan’da da honda fabrikası var ve orada da civic üretiliyor

Pazar alanına göre birçok yerde üretim mevcut.

Türkiye lojistik olarak Belçika'daki büyük merkeze en yakın olduğu için markalarca hep Avrupa pazarından dağıtım yapılıyor.
Avrupa ile de Japonya geçen yıl yeni bir ithalat anlaşması imzaladı ve gümrük bedellerini oldukça düşürdüler.

Ülkemizde üretilmeyen Honda modellerininde şu aşamada hep Japonya'dan geldiğini hesaba katacak olursak tahminim öncelikle Japonya olacağı yönünde.

Aracınız
Civic FC5 2017
LPG li Civic bu kadar tutmuş İKen? Türkiye den kaldırılsa bıle fabrıka Civic LPG olarak gelecektir ..buna emın olabılır siniz yalnız bu sefer 125 LPG değil daha guclu 1.6 136 140 beygir aralıgında atmosferik gelıcek, tahmınım bu yönde Honda hıbrıte yönelıyor ama atmosferik motoru kaldıramayacak Turkıyede devam ettirecek .Avrupa da ettırmez ama Turkıyede yeni kasa LPG olacak ... Türkiye dekı civiclerin %90 ı LPG li birde Orjinal LPG getir mıs ve tutulmuş ise bu pazarı kapatamaz öle kolay... Goreceksınız öle kolay değil Turkıyeden LPG yı kaldırmak mutlaka LPG ye uyumlu motor sunmak zorunda satış için biz Ferrari ye bıle LPG takan mılleti es gecmeyecektir...

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Son düzenleme:

WolfRaM

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2019
LPG li Civic bu kadar tutmuş İKen? Türkiye den kaldırılsa bıle fabrıka Civic LPG olarak gelecektir ..buna emın olabılır siniz yalnız bu sefer 125 LPG değil daha guclu 1.6 136 140 beygir aralıgında atmosferik gelıcek, tahmınım bu yönde Honda hıbrıte yönelıyor ama atmosferik motoru kaldıramayacak Turkıyede devam ettirecek .Avrupa da ettırmez ama Turkıyede yeni kasa LPG olacak ... Türkiye dekı civiclerin %90 ı LPG li birde Orjinal LPG getir mıs ve tutulmuş ise bu pazarı kapatamaz öle kolay... Goreceksınız öle kolay değil Turkıyeden LPG yı kaldırmak mutlaka LPG ye uyumlu motor sunmak zorunda satış için biz Ferrari ye bıle LPG takan mılleti es gecmeyecektir...

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ben de böyle düşünüyorum ama elektrikli araç piyasasındaki gelişmeler dengeleri bozup kafaları karıştırmıyor değil.

Geri