Bugün Honda'nıza ne yaptınız?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu sorunun doğru olan şudur şeklinde bir cevabı olduğunu sanmıyorum. Çünkü göreceli bir şey bu;
Tanıdığım bazı kişiler var sıfır km dışında otomobile binmem diyorlar. Bunun yanında sıfır km otomobile binecek kadar zengin değilim ne diye paramı ziyan edeyim diyen tanıdıklarım da var.

Şahsen ben hiç bir zaman sıfır araç almaya niyetlenmedim. Mantıklı gelmiyordu bana pahalı olması ve hızlı değer kaybı nedeniyle. Ancak son iki aracımı sıfır km aldım:) Nasip...

Sıfır km otomobilin verdiği çok güzel bir his var. Ancak akşam eve girerken aracı sokakta bırakmak insanın canını sıkıyor:) Ve hatasız bir araçla bir sürü kötü sürücünün olduğu trafikte dolaşmanın stresi de daha fazla oluyor.

İnsan subjektiftir. Ayrıca fikirleri değişkenlik de gösterebilir. İlaveten bazen söylerken başka söyler icraatı başka olabilir. Çünkü bazı şeylerden elde edeceği menfaatler bazı zevklerinin önüne geçemeyebilir... Otomobile sadece bir araç olarak bakmayan çoğu kimsenin bu tür ikilemleri olduğunu düşünüyorum. Çünkü mantıkla zevk çatışıyor. Mesela ben diyorum ki alacaksın komple boyalı veya boya ve değişen kaporta parçaları olan bir araç stressiz bineceksin ama gidip sıfır km araç alıyorum:)
Gerçekten kolay değil bu husula ilgili tercihler.

Sıfırın da ikinci elin de sunduğu ayrıcalık ve avantajlar var. Ancak bahsini ettiğimiz türden sıfıra yakın ve makul bir ikinci el fiyatına denk sorunsuz bir araç alabilmek matematik olarak kesin avantajlı. Olayın hislerle ve zevklerle ilgili kısmı ise verilecek kararın asıl belirleyicisi oluyor genelde...

Mobil cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
+1 (y)?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hocam siz olsaydınız ne yapardınız peki ? Yani gidip sıfır mı alırdınız yoksa daha uygun fiyata düşük km 2 el mi?
Hocam aracın evveliyatını ve kullanım koşullarını bilmekte bence çok çok önemli.
Şöyle basit bir örnek vereyim, normal kullanıcı bir hız tümseğine yaklaştığında hızını kendini ve aracını sarsmayacak seviyeye düşürür, bu sayede bir bakıma alt takımın ve motor kulaklarının, aks bağlantılarının ömrünü korumuş olur. Benzer şekilde yoldaki bozukluklarda, çukurlarda ve kasislerde de normal kullanıcı aracı koruma eğilimine girerek hız düşürür. Bu hız tümseklerinde hız kesmeden geçen, aracı kötü yol koşullarında da hız kesmeden kullanan kullanıcıların büyük çoğunluğu bence filo kullanıcıları, kendinizde biraz dikkat ederseniz bunu rahatça gözlemleyebilirsiniz.
Bu şekilde kullanımda normalde 200bin km.ye kadar bile alt takımında ve aşınan aksamda sorun yaşamayacak aracın alt takımı erkenden ses yapmaya ve bağlantı bölgelerinde yağ kaçakları oluşmaya başlayacaktır, teker bilyalarında erkenden uğultular oluşacaktır. Bence bunu da mutlaka göz önünde bulundurun.

Aracınız
Civic FD6 2010
Bu sorunun doğru olan şudur şeklinde bir cevabı olduğunu sanmıyorum. Çünkü göreceli bir şey bu;
Tanıdığım bazı kişiler var sıfır km dışında otomobile binmem diyorlar. Bunun yanında sıfır km otomobile binecek kadar zengin değilim ne diye paramı ziyan edeyim diyen tanıdıklarım da var.

Şahsen ben hiç bir zaman sıfır araç almaya niyetlenmedim. Mantıklı gelmiyordu bana pahalı olması ve hızlı değer kaybı nedeniyle. Ancak son iki aracımı sıfır km aldım:) Nasip...

Sıfır km otomobilin verdiği çok güzel bir his var. Ancak akşam eve girerken aracı sokakta bırakmak insanın canını sıkıyor:) Ve hatasız bir araçla bir sürü kötü sürücünün olduğu trafikte dolaşmanın stresi de daha fazla oluyor.

İnsan subjektiftir. Ayrıca fikirleri değişkenlik de gösterebilir. İlaveten bazen söylerken başka söyler icraatı başka olabilir. Çünkü bazı şeylerden elde edeceği menfaatler bazı zevklerinin önüne geçemeyebilir... Otomobile sadece bir araç olarak bakmayan çoğu kimsenin bu tür ikilemleri olduğunu düşünüyorum. Çünkü mantıkla zevk çatışıyor. Mesela ben diyorum ki alacaksın komple boyalı veya boya ve değişen kaporta parçaları olan bir araç stressiz bineceksin ama gidip sıfır km araç alıyorum:)
Gerçekten kolay değil bu husula ilgili tercihler.

Sıfırın da ikinci elin de sunduğu ayrıcalık ve avantajlar var. Ancak bahsini ettiğimiz türden sıfıra yakın ve makul bir ikinci el fiyatına denk sorunsuz bir araç alabilmek matematik olarak kesin avantajlı. Olayın hislerle ve zevklerle ilgili kısmı ise verilecek kararın asıl belirleyicisi oluyor genelde...

Şayet, çok yoğun trafiğin olduğu bir yerde oturuluyor ve şahsına ait kapalı garajın yoksa, sıfır araç almak veya hatasız (boyasız v.s) araç alıp strese girmek uzun süre sonrasında kişiyi psikolojik rahatsızlıklara iter. (Bu foruma üye olan her arkadaşın arabasını çok sevdiğinden eminim) 150-200 tl verip aldığımız ayakkabıları bile, gece olunca içeriğe alırken; 150-200 bin tl verip bir malı sokakta bırakmak için ya çok zengin olmak gerekir, ya da aşırı geniş. (Heryer acemi sürücü, serseri, balici, etrafına saygısı olmayan insanlarla dolu olduğu şu zamanlarda)

S

Silinen üye 20336

Guest
Evet, özellikle 90lı yıllardaki o kadar imkansızlıklara rağmen insanlar çok daha yardımseverdi, yaşam daha yavaş ama normaldi gibime geliyor.
Hatta tatil yolculuklarında bagajda malzeme kontrolü amaçlı babam kenara durduğunda kaç kişinin "Bir sorun mu var, lastik mi patladı, krikom var" diye durduğunu iyi hatırlarım. Kendim kenarda durduğumda hiç böyle bir olay yaşadığımı hatırlamıyorum.
Hatta şu filo şirket araçları sistematiği yaygınlaştığından beri ülkemizde araç kullanımı cidden garip hale geldi. Bana sürtende egea idi, muhtemelen filo aracıydı.
Kelimesi kelimesine katılıyorum...????☺️

Yolda kenarda durulduğu zaman yavaşlayıp -“bir sorun mu var” diye soranlara hasret kaldık...
Toplumdaki yozlaşmanın boyutu çok daha büyük şöyle ki artık maalesef kendim de kenar da bekleyene durup yardıma ihtiyacın mı var demiyorum çoğu zaman. Çünkü hep bir acelem(acelemiz) oluyor...
Hatta bazen yol kenarında bekleyip elini kaldıran olunca durmakta tereddüt ediyorum. Kaynak da toplumdaki kötü örneklerin bireyler üzerinde oluşturduğu genel güvensizlik!

Eskiden gidiş geliş yollarda seyahatin en önemli aksiyonlarının sollamalar olduğu dönemlerde?? ;
Çok iyi niyetli ve duyarlı hamlelere tanık olurduk. Babalarımızın zamanında çok daha fazlaydı tabiki bu güzel şeyler. Hey gidi günler...

Eskiden olduğu gibi insanlığın ve yardımın ön planda menfaatin de geri planda olduğu huzurlu bir toplum olabiliriz inşaALLAH...

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Kelimesi kelimesine katılıyorum...????☺

Yolda kenarda durulduğu zaman yavaşlayıp -“bir sorun mu var” diye soranlara hasret kaldık...
Toplumdaki yozlaşmanın boyutu çok daha büyük şöyle ki artık maalesef kendim de kenar da bekleyene durup yardıma ihtiyacın mı var demiyorum çoğu zaman. Çünkü hep bir acelem(acelemiz) oluyor...
Hatta bazen yol kenarında bekleyip elini kaldıran olunca durmakta tereddüt ediyorum. Kaynak da toplumdaki kötü örneklerin bireyler üzerinde oluşturduğu genel güvensizlik!

Eskiden gidiş geliş yollarda seyahatin en önemli aksiyonlarının sollamalar olduğu dönemlerde?? ;
Çok iyi niyetli ve duyarlı hamlelere tanık olurduk. Babalarımızın zamanında çok daha fazlaydı tabiki bu güzel şeyler. Hey gidi günler...

Eskiden olduğu gibi insanlığın ve yardımın ön planda menfaatin de geri planda olduğu huzurlu bir toplum olabiliriz inşaALLAH...
İnşallah hocam :)

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Bugün aracima ön ve arka fren balatasi
Ngk buji
Hava filtresi
Hb3 9005 simsek etkili led aldim.
Bujileri, filtreyi ve ledleri taktim.
Musait bir zaman balatalari takacagim
Raion ön balata (80 TL)
Trw arka balata (110 TL)
Buji (180 TL)
orjinal hava filtresi (65 TL)
HB3 9005 Simsek etkili led (120 TL)
Total: 555 TL :)
Musait bir zaman subap ayar kontrolü ve boğaz kelebeği temizligi (komple sökerek adaptasyonlu) yapacagim :)
Yetkili servise gitsem heralde 2500-3000 cikartirlardı.

Ekli dosyalar

• 20190517_201139.jpg
    20190517_201139.jpg
    162.6 KB · Görüntüleme: 66
Ngk buji
Hava filtresi
Raion ön balata (80 TL)
Trw arka balata (110 TL)
Buji (180 TL)
Musait bir zaman subap ayar kontrolü ve boğaz kelebeği temizligi (komple sökerek adaptasyonlu) yapacagim :)

Hocam maşallah valla sana.Yakın bir zamanda bir atölye falan aç gelelim sana yaptıralım ne yapılacaksa.Helal olsun size

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

S

Silinen üye 20336

Guest
Ngk buji
Hava filtresi
Raion ön balata (80 TL)
Trw arka balata (110 TL)
Buji (180 TL)

Bu tür bakım onarımları kendisi yapabilen insanlara özeniyorum.
Otomobil severliğin tamamlayıcısı niteliğinde yetenekler.
Ellerinize canınıza sağlık.
Hayırla, güzel günlerde kullanın inşaALLAH...

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Ngk buji
Hava filtresi
Raion ön balata (80 TL)
Trw arka balata (110 TL)
Buji (180 TL)
Hocam maşallah diyeyim ama kafama bir husus takıldı, orjinal hava filtresini 65 tlye nerden aldınız, servistense sorun yok ama piyasada orjinal görünümlü çok fazla imitasyon ürün var.
Şu konuyu bir incelemenizi tavsiye ediyorum,

Geri