C Sınıfı Japon vs C Sınıfı Alman

Aracınız
Civic FC5 2020
Doğru ama 1.5-2 kat daha fazla fiyat farkı ile! Ne kadar ekmek o kadar köfte!

Fiyat/Performans oranı ve diğer kriterler karşılaştırılınca "neden Honda Civic" sorusunun cevabı bence gayet açık. Başka birşey söylemeye gerek var mı?
(Malum VW Jetta artık satılmıyor, mecburen Passat'ı kullandım.) Jetta yerine Skoda Octavia da kullansanız çok birşey değişmiyor.

Evet hocam, zaten dikkat ettiyseniz fiyat performans açısından asla kıyaslamadım. Sadece konu başlığındaki soruya cevap verdim. İşin içine arabanın Fiyat/Performans olarak sokulduğunda tabiki hiçbir araba civice su dökemez. Zaten öyle olduğnun bilincinde oldugum için geçen ay sıfır civic 2019 araba aldım. Bugüne kadar hep alman arabası kullandım ancak minimum 150 bin km de sahip olabildim bu araçlarda. Dolayısıyla konu başlığına göre her iki ülkenin araçlarınıda tecrübe eden birisi olarak alman dedim. Tabi ki 200 lira vermek mi mantıklı yoksa bizim civiclere verdiğimiz 120 lira mı :))) yani ben ne kadar ekmek o kadar köfteyi savunanlardan birisiyim. Misal az evvel babamın aracını sattım arkadaşlar. araç 2012 model e250 amg daha 37.600 km deydi. Aracı 190 bine sattım. E sınıfı 2012 model bir aracın ne kadar ettiğini görün...

memspe

0
Aracınız
Civic FC5 2018
Ahh bu göçük/gamze/kaporta/boya ve Honda tartışmasının dayanılmaz hafifliği ;)

Arkadaşlar araba bir araçtır, başka birşey değil! Mükemmel konfor/motor/boya/kaporta vs isteyen gider tutarı 6-7 rakamlı bir araba alır biner, keyfine bakar!

Bu arada Honda araç kullanıyorum ama marka fanatiği vs değilim. Fiyat/Performanse olarak FC5 parasının tam karşılığı, olay budur!

Bügüne kadar 6 farklı araca bindim, 6 sı da japondu, honda ve toyota bu yüzden bu c sınıfı alman araçlarıyla hiç kıyaslama yapamadım, elbet japondan almana veya almandan japona geçiş yapan vardır , nedir olumlu olumsuz farkları ?

vtec kicked in yo !!!

Bu ikinci hondam daha önce cla 180 sıfır aldım Mercedes ondan sonra wv golf ve daha sonra Seat leon ve en son bi takım ihtiyaçlardan dolayı maddiyatçı biraz kısmak zorunda kaldım ve elimdeki para ile alınabilecek en iyi arabanın Honda olduğuna uzun bir süre sonra karar verdim ve gerçekten yerinde bi karar olduğunu Honda mı aldıktan sonra anladım bi takım eksiklikleri var Trim sesi içeriye ses alması vb bir takım kronik sorunlar ama bu para ya başka araba alamazsın bagajı geniş sağlam insanı yormayan uzun yolda arızası olmayan bi araç almak istiyorsan bu Honda olur ha bahsettiğimi kronik sorunları çok takarsan kafana gider 200 bin verirsin süper b alırsın Honda nın bir tık kaporta yönünden kalitelisi wv en ucuz arabası 170 ‘180 bazında ee zaten Mercedes bi gençlik hevesiydi kapıldık sonra gerçekten bakımı çok ağırdı ama İnan’ın cla şu an ki Hondam dan çok farklı değildi vel hasıl kelam arkadaşlar verdiğimiz paraya şu an piyasada ihtiyacımızı karşılayan tek araba Honda

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Öncelikle Japonlara göre üstünlüklerinden ziyade marka ve model bazında 2 C sınıfının farklarını yazayım. Karşılaştırabileceğim 3 araç var 2'si E bir C sınıfı. C sınıfı olan Cla180 2014 model: Biz aldığımızda araç distronic plus'lı AMG paket 148bin TL'idi. Honda fb7yı 70bin'e aldım. Bu sebeple bu farkı da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Öncelikle izolasyon izolasyon... Honda ile 80-90km/h'de gelen yol sesi cla180'de 150'den sonra gelmiyor. 150'den sonra gelen şey sunroof'taki rüzgar sesiydi. Motor sesi de keza öyle. Hondayı ilk aldığımda kucağımda motorla dolaşıyormuş hissine kapılmıştım. Alışınca daha düşük devirde kullanmaya başladım. Çünkü basınca öyle tork falan olmadığından hemen gitmiyor. Cla'yı da Eco modda kullanmak kanser sebebi araba gitmiyor. Sport modda da atik oluyor ve yakıta etkisi çok fazla değil.
Daha sonra konfor. Konfor derken koltuk rahatlığı... Amortisörleri çok sert ve runflat lastikler ile pek konfor farkının olduğunu düşünmüyorum cla180 amg'nin bazen çok zıplatıyordu honda ile bu konuda pek fark yok diyebilirm. Konfor yine izolasyon da işin içine giriyor. Honda civic ile uzun yol işkence. Ne bel kalıyor ne yol - motor sesinden dolayı kafa.
Daha sonra da turbo+dizel olmasının sebebiyle de yokuş performansı. Araçta 4 kişiyseniz gerçekten dik yokuşlarda epey motoru bağırtmanız gerekebiliyor.
Multimedya vb. şeylere girmeye gerek duymuyorum ama Cla180'de direksiyondan telefonla konuşmak güzeldi.
Yakıt olarak çok benzerler ancak Bulgaristan sınırından İstanbul'a kadar dip gaz geldiğimde cla'nın ortalaması 7'yi görmemişti.
Edit: Abi direksiyon ve yol tutuşuna girmeyi unutmuşum. Direksiyon hissi fb7'de yok. Yani ne hissetiriyor derseniz his yok. Cla 180 gerçekten bu konuda oldukça karakterli. Yol tutuş konusunda araç yolda gerçekten çok güven veriyor iyi oturuyor. Fren konusunda da çok ciddi bir performans farkı var.

Gelelim cla180'nin dezavantajlarına ve Honda'nın üstün olduğu yerlere; ön balatalar 20bin civarlarında bitmişti cla'nın ve diskleri bile çizmişti. Arkalar da 25binde. Bunların servisteki maliyeti de honda'ya göre 2 kat fazla. Honda'da balataları 50-60binde ustaya zorla değiştirttim adam bitmemiş diyip duruyordu. Arka taraf cla da bariz dar ve erkeklere özellikle 175cm boydan sonra sıkıntı yaratabiliyor. Benim kafam deyiyordu arkaya oturunca.
Dsg şanzımanı 43-45bin km civarlarında sorun çıkarmaya başlamıştı. Yoğun trafikte 2 defa soğumasını bekledim. En son eşim kaza yaptı araçla ve araç pert oldu hiç bir hava yastığı açılmadı. Araç bir servisin altına girdi emniyet kemeri takılı olmasına rağmen hiç bir hava yastığı patlamadı. Bir daha da mercedes almam dedirtti orada. Bakım ve parça maliyetlerine girmeye gerek yok mercedes ile servisten 1200tl altına çıktığımı pek hatırlamıyorum. Kronik bir arızası görmedim ama bir kere farı yanmıştı garantiden o değişti. Dsg şanzıman dışında da bir sorun yaşamamıştık.

Son düzenleme:

ywzckr

0
Hocam yanlış anlamayın hiç bir markanın fanatiği değilim sadece verdiğim paranın sonuna kadar hakkını almak isteyen nihai bir tüketiciyim. facebook taki grupları takip ediyor musunuz bilmiyorum ama daha geçen ay bir arkadaş 2018 model bir civic aracında göçükler olduğunu paylaşmıştı resimleri ile beraber. Üstelik bu konu karşısında sağır dilsizi oynayan bir honda Türkiye var. Bende zevkle biniyorum ama bu durum aracın vasat olmadığını göstermez.

Hocam 2018 benim aracimdada var sadece gocukler duzeltilebiliyor kopuk sıkmıyorlar, benimde hosuma gitmedi ama engelli araci oldugu icin 5 yil satamayiz da yapabilecek biseyim yok duzeltildikten sonra bir daha olursa 2 yil icinde dava acar deger kaybina basvururum napalim.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Doğru ama 1.5-2 kat daha fazla fiyat farkı ile! Ne kadar ekmek o kadar köfte!

Fiyat/Performans oranı ve diğer kriterler karşılaştırılınca "neden Honda Civic" sorusunun cevabı bence gayet açık. Başka birşey söylemeye gerek var mı?
(Malum VW Jetta artık satılmıyor, mecburen Passat'ı kullandım.) Jetta yerine Skoda Octavia da kullansanız çok birşey değişmiyor.

O yüzden de “Türkiyede kuş serisi neyse japonyada civic o” tabiri var. F/P aracıdır diyen de var aksini belirten de. Fakat genel olarak dünya piyasasında euro/dolar baz alınarak bu araç fiyatları karşılaştırılırsa daha mantıklı bişey çıkıyor ortaya. 140 bin tl lik civic 21.000 euro olsa 165-170 bin tl lik jetta yada focus 24-25.000 euro. Fark 4 bin euro. Ülkemizde ise kur farkından dolayı fark 25-30 bin tl. 4 bin euroluk fark adamların 1 aylık maaşı. Peki şunu sorayım ; 1 maaşınız kadar fark olsaydı japon ve alman araçları arasında yine de civic için F/P aracı tabiri kullanılır mıydı ?

06 HONDA 2234

Ne kadar ekmek o kadar köfte kısmına katılmıyorum. 138.500 TL ye vasat bir araba satacağına japonun sorunsuzluğu ile almanın kalite ve konforunu birleştir 252.300 TL ye sat. insanlarda tercihini ona göre yapsınlar. Honda üretimini bu şekilde yapsa Almanlar Türkiye de araç satabilir mi acaba çok merak ediyorum. En nihayetinde 138,500 TL de az bir meblağ değil. İnsanlar bu paraları kolay kazanmıyorlar değil mi? Önceki mesajımda da söylediğim gibi otomatik zorunluluğu olmasa sıfır civic yerine 5 yaşında bir alman tercih ederim ya da alman araçları bugün dsg yerine cvt ye geçse hiç düşünmez otomatik bir alman alırım.

Varsayımla konuşuyorsunuz yapsa etse gibisinden , olan durumu tartışmak daha iyi

vtec kicked in yo !!!

kayhanbozkus

0
Yönetici
@w0lkan bunu zaten herkes soyluyor. Civic'in tercih edilme sebeplerinden en buyugu fiyatı. Kim istemez Audi VW Mercedes BMW sahibi olmayı. Isin acigi Alman ile Japon kiyaslamasi bile bence tutarsizlik. Parasi olan bu isin ehlini tercih eder tabii ki.

ES7 - FB7 - FC5

#06AFM316

Genelde araba karşılaştırmalarında honda’nın yazılan problemleri hep ses üzerine yalıtım zayıf japon klasiği

vtec kicked in yo !!!

@w0lkan bunu zaten herkes soyluyor. Civic'in tercih edilme sebeplerinden en buyugu fiyatı. Kim istemez Audi VW Mercedes BMW sahibi olmayı. Isin acigi Alman ile Japon kiyaslamasi bile bence tutarsizlik. Parasi olan bu isin ehlini tercih eder tabii ki.

ES7 - FB7 - FC5

#06AFM316

Size katılmıyorum, benim param olabilir belki ama servise sık gitmek istemiyorum bu yüzden japona biniyorum böyle bir senaryoda var

vtec kicked in yo !!!

Geri