C Sınıfı Japon vs C Sınıfı Alman

Aracınız
Civic FC5 2020
O yüzden de “Türkiyede kuş serisi neyse japonyada civic o” tabiri var. F/P aracıdır diyen de var aksini belirten de. Fakat genel olarak dünya piyasasında euro/dolar baz alınarak bu araç fiyatları karşılaştırılırsa daha mantıklı bişey çıkıyor ortaya. 140 bin tl lik civic 21.000 euro olsa 165-170 bin tl lik jetta yada focus 24-25.000 euro. Fark 4 bin euro. Ülkemizde ise kur farkından dolayı fark 25-30 bin tl. 4 bin euroluk fark adamların 1 aylık maaşı. Peki şunu sorayım ; 1 maaşınız kadar fark olsaydı japon ve alman araçları arasında yine de civic için F/P aracı tabiri kullanılır mıydı ?

06 HONDA 2234

malesef varsayımlarla ülkemizde birşey alınmaz. Realite neyse ozaman alınır veya alınmaz der herkes. Kısacası civic F/P aracıdır. olumsuz dezavantajlı yönleri parasına göre göze batmaz şeylerdir. Zaten bu olumsuz yönleri gözüne batacak olanda gider 170k ve üstünü verir başka model alır.

Ben alman vs japon dedim olay yine fiyata geldi :) şunuda belirtmek isterim ben bukadar eleştirilip bukadar tercih edilen 2 marka biliyorum honda ve toyota, ilginç :)

vtec kicked in yo !!!

Ben alman arabası forumlarında hiç bindikleri arabayı bukadar eleştiren bir kitle görmedim, demekki japoncular objektif bakabiliyor :)

vtec kicked in yo !!!

Aracınız
Civic FB7 2016
Atalarımızın her konuda olduğu gibi bu konu ile ilgilide çok güzel bir sözleri var; ucuz etin yahnisi yavan olur. Bu paralara alınabilecek en iyi araç civic diyen arkadaşlar için bir şeyler söylemek istiyorum; burada amaç ucuz araç almak ise konuşmaya bile gerek yok ekonomi arayan insan zaten diğer şeylerden ödün vermek zorunda ama amaç hem az ödeyip hem daha konforlu ve donanımlısına sahip olabilmekse ki burada bahsedildiği gibi F/P olayı gündeme geliyor bu konuda da bana göre civic F/P ürünü değildir. Ben az ödeyeyim senelerce arıza yapmasın masraf etmeyeyim verdiğim paranın hakkını da sonuna kadar alayım ama konfor vs. çok önemli diyorsa kullanıcı o zaman civic doğru tercih bunun içinde gidip fc5 yada fb7 falan almaya da gerek yok fd6 ve vtec2 kasalar fazlası ile iş görecektir ki bence daha kaliteliler, "Ama bu paraya alınabilecek en iyi araç" konusu göreceli bir konudur. 80-100 bin lira verdiğin araçta ne doğru düzgün far sensörü çalışıyor ne de yağmur sensörü. bozuk yollarda direksiyon kutusunda gelen sesimi arasın trim sesimi ararsın 90-100 km hızdan sonra gelen yol ve rüzgar sesinden hiç bahsetmiyorum. aracın içine yalıtım malzemesi diye serdikleri "örtü" eşya taşımacılarının taşıdıkları eşyaya sardıkları battaniyeden farksız. AZ ile yetinmek farklı şeydir AZ verilene razı gelmek farklı. sıfır araç takıntım hiç bir zaman olmadı çok param olsa 700-800 binlik araçlara binerdim mutlaka. ama şu durumda 2012 model E sınıfı mercedese 190 bin lira vermek sıfır fc5 e 135 bin vermekten çok daha iyidir. çok sevdiğim bir abim de 2009 mercedes var 370 bin km de araç sanki tek parçadan imal edilmiş gibi en kötü yolda bile bir tek trim sesi yok.

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
@kayhanbozkus demek istediğim şu; fiyat avantajı Türkiye için geçerli, Türkiye’de f/p aracı olarak kabul görülüyor. Avrupa ülkelerinde f/p aracı olamaz çünkü buna değer bir fiyat farkı oluşmuyor. Şahsen 4 bin euro(bir maaşım kadar) fark olsa arada bende focus jetta falan tercih ederim. Peki honda avrupa piyasasında nasıl tutunuyor ? Türkiyeye sattığı araçlardan daha kaliteli malzeme ve işçilik kullanarak geliyor benim aklıma. Bence avrupadaki civiclerde bizdekiler gibi trim sesi yol sesi göçük vb şeyler yoktur. Hatta bir arkadaş yine forumda avrupa modelinde 11 braket varken bizimkilerde 7 braket var,o yüzden de göçük oluşuyor gibi bişey söylemişti. Yani Honda Türkiye araçtan parça çalıyor,göçük ve diğer şikayetlerle ilgili müşteriyi pek tınlamayarak “biz bunu bile isteye yapıyoruz “ diyormuş gibi geliyor bana.Alman araçları da farklı mı sanki ? Araç dolu olarak ülkeye giriyor,serviste sis farı sökülüyor,belli başlı sensörleri sökülüyor,özellikleri kapatılıyor vb. Birisi fabrikada çalıyor diğeri serviste çalıyor. Civicin en dolusu alman araçlarının boş fiyatına denk geliyor neredeyse. Ama şöyle bişey var, alman aracta çalınanları para vererek alabiliyoruz,honda da keşke çaldıklarını para karşılığı yerine takabilse de bu şikayetler olmasa

06 HONDA 2234

Aracınız
Civic FB7 2016
Size katılmıyorum, benim param olabilir belki ama servise sık gitmek istemiyorum bu yüzden japona biniyorum böyle bir senaryoda var

vtec kicked in yo !!!

Hocam paranız olsa servise daha az gidersiniz emin olun. diğer markalarda 15-20 bin olan bakım aralığı honda da 10 bin km de bir. ayrıca diğer birçok markada 40 hatta 80 bin km olan şanzıman yağı bakımı honda da 20 bin km. ayrıca varsayım üzerine konuştuğumu söylemişsiniz evet benim söylediğim reel de olmayan bir durum. ama ilk yazdığım mesajda da varsayımdan ziyade bir civic kullanıcı olarak objektif görüşlerimi söyledim. üstelik varsayım olarak söylediğim konularda benim gibi düşünen bir çok insan vardır eminim

Aracınız
Civic FB7 2016
Aşağıdaki videoda bana ait dün çekmiştim ve bir konu ile forumda da paylaşmıştım. sorunu kısmen çözdüm ama videodaki kadar olmasa da aracın bir çok yerinden aynı anda gelen trim sesleri hala mevcut.

Aracınız
Civic FC5 2020
Hocam paranız olsa servise daha az gidersiniz emin olun. diğer markalarda 15-20 bin olan bakım aralığı honda da 10 bin km de bir. ayrıca diğer birçok markada 40 hatta 80 bin km olan şanzıman yağı bakımı honda da 20 bin km. ayrıca varsayım üzerine konuştuğumu söylemişsiniz evet benim söylediğim reel de olmayan bir durum. ama ilk yazdığım mesajda da varsayımdan ziyade bir civic kullanıcı olarak objektif görüşlerimi söyledim. üstelik varsayım olarak söylediğim konularda benim gibi düşünen bir çok insan vardır eminim

Civiclerde şanzuman yağ bakımı 20 binmi hocam ?? Eğer öyleyse ilk bakımda arabanın garantisini yakarım ben :) 20 bin bedir ya.. en az 60-80 bin olmalı

Geri