Civic FB7 Civic FB7 130.000 km bakımı

Rutin periyodik yag-sivi ve filtre bakımlarınin bence toleranssiz geciktirilmemesi en dogrusu, cunku bu parçalar temel olarak aracın iç parçalarının sağlıklı çalışmasında temel rol oynayan hayati unsurlar. Bunlar haricinde ise ne "çalışıyorsa dokunma" ne de "bakım yılı gelmiş kesinlikle değiştir" yaklaşımları tam doğru degil.
Tabi fabrika bir değişim periyodu belirliyorsa bunu da kendince belirli testlerle belirler ve maddi güç varsa buna uymak en faydalısidir ama her kullanıcı aracındaki parçaları aynı oranda eskitmez, yıpratmaz.
Bu bakış açısında yapılması gereken yılı veya km.si geldiğinde ilgili parçanın kondisyonunu belirlemektir, kondisyonu belirlenemeyen parçalarda ise araca zarar verme potansiyeli gözönüne alınarak değişim veya ömrü dolana kadar kalsın kararı alınır. Ben bu tercihlerde risk gördüğümde değişim taraftarıyım.
Tabi bu kontrolü yaparkende mümkün mertebe araclarimiz hakkinda da bilgi sahibi olmamız oldukça önemli, birazda zaten bu nedenle bu forumda buluşuyoruz :)

Sizin aracınız ozelinde yaşı göz önüne alınarak oncelikle dikkat etmeniz gereken hususlar v kayısı ve gergisi, amortisör körükleri ve bilyalari, ontakimdaki koruyucu bütün korukler diyebilirim (ağırlıklı olarak zamanla sertleşip özelliğini kaybedebilecek parçalar). Örnek olaram benim şu konu örneğindeki rotbasi-rotil körüklerinde de gözlenen yıla bağlı yıpranmayi gorebilirsiniz.

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Rotbaşı ve rotil körükleri ile ilgili konuyu okuyup bilgilenmiştim ve birazda bu sebeple sordum. Parçaların kondisyonuna gelince, kendi başıma teşhis koyacak bilgi/tecrübeye sahip olmadığım için aracı belirli periyotlarla check up’a sokmam hayırlı olacak galiba. Tekrar teşekkürler.

iPad cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Honda plaza damla fiyatları

Şanzıman yağı: 392₺
Şanzıman filtresi: 240₺
Değişim işçiliği: 284₺

Gergi V kayışı: 260₺
Değişim işçiliği: 200₺
(Gergi takımını da değiştirecekler.)

Sadece bunları yaptıracağım.

Motor sağ yağlı takozu: 1603₺
Değişim işçiliği 250₺
(Ellerinde ve Fabrikada yok)

Marş motoru revizyonu: 1950₺
(Bunu tekrar tekrar sordum sadece bakım fiyatıymış.) Fiyat yüksek olduğundan dışarıda yaptıracağım.

Rot başı körükkeri: 2x173₺
Rötil körükleri: 2x165₺

Amortisör körükleri tanesi: 683₺

Redmi Note 9S cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

Değişim işçiliği 250₺

(Bunu tekrar tekrar sordum sadece bakım fiyatıymış.) Fiyat yüksek olduğundan dışarıda yaptıracağım.

Hocam motor kulağının ellerinde ve fabrikada olmaması değişim gerektiren durumun azlığından dolayı muhtemelen, FB7nin motor kulapı FD6'dan daha dayanıklı.
Körükleri yurtdışı sitelerden daha uyguna temin edebilirsiniz.
Şanzıman yağının ve V kayışının fiyatı beklediğimden uygun.

Son düzenleme:
Aracınız
Hocam motor kulağının ellerinde ve fabrikada olmaması değişim gerektiren durumun azlığından dolayı muhtemelen, FB7nin motor kulapı FD6'dan daha dayanıklı.
Körükleri yurtdışı sitelerden daha uyguna temin edebilirsiniz.
Şanzıman yağının ve V kayışının fiyatı beklediğimden uygun.
Aynen hocam herhangi bir titreşim veya ses yok daha motor kulağından. Arabanın yaşını ve km'ye bağlı değiştirecektim zaten.

Körükleri sizin aldığınız yerden alırım artık.

Marş motoru bakımı için çok yüksek fiyat istediler ona şaşırdım.

Şanzıman yağı değişimi için fiyat gayet makul seviyede gerçekten. Ben de Damla ya da Ayışığı’na hafta sonu gidebilirsem yaptırayım diyorum.
Marş motoru için tam olarak şikayetiniz nedir bilmiyorum ama sabah ilk çalıştırmada tam marş bastıktan sonra çıkan cızz’lama sesi ise eğer, ben 2 yıl kadar önce Bostancı sanayi de öztürk dinamo’da yaptırmıştım. Sadece yağlama işlemi yapılmıştı. Özel honda servisinde sökme takma işlemi yapıldı. O zaman en fazla 150TL vermişimdir toplamda. Bugün ise tahminimce toplam max 300 tutar bence. Eğer probleminiz buysa, bilginize.

Aracınız
Civic FB7 2012

Değişim işçiliği 250₺

Hocam şanzıman yağı fiyatı uygun geldi bana. Honda Damla genelde uygun fiyat veriyor. Marş motorunu 3 ay önce bostancı sanayide Koçarslanda temizlettim 350 TL ye. O günden beri ilk marştaki o cırtlama sesi gitti?

Benim bir sorum olacak : Motor kulağı, körükler vs şimdiden yetkili servisin elinde ve fabrika da yoksa, malumunuz fabrika kapandıktan sonra biz FB7 kullananları yedek parça konusunda (temin, fiyat) nasıl bir son bekliyor olacak acaba ?

Aracınız
Marş motorunu muhtemelen dışardan hizmet alım usulü, yani dışarda anlaşmalı bir yerde yapılıp serviste geri montajlanacak.
Fiyat ondan yüksek bence.

SM-G930F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Benim bir sorum olacak : Motor kulağı, körükler vs şimdiden yetkili servisin elinde ve fabrika da yoksa, malumunuz fabrika kapandıktan sonra biz FB7 kullananları yedek parça konusunda (temin, fiyat) nasıl bir son bekliyor olacak acaba ?

Hocam fabrika kapanacak ancak farklı ülkelerde parça üretimi halen var.
Vw dsg mekatronik tedariği gibi

SM-G930F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Aynen hocam herhangi bir titreşim veya ses yok daha motor kulağından. Arabanın yaşını ve km'ye bağlı değiştirecektim zaten.

Körükleri sizin aldığınız yerden alırım artık.

Marş motoru bakımı için çok yüksek fiyat istediler ona şaşırdım.

Unutmadan elimde bir takım (2 adet) rotbaşı körüğü var, rotil körüklerine de uyar düşüncesiyle almıştım ama farklı olduğunu sonradan farkettim, ilana koyacaktım ama yoğunluktan aklımdan çıkmış ? Sizin fiyat listesini görünce aklıma geldi?
Bana maliyeti yaklaşık 130 liraya gelmişti, isterseniz aynı fiyattan size gönderebilirim.

Geri