Civic FK7 Civic Rs aracına LPG taktırmak

Selam 2017 model Civic hatchback aracımı LPG taktırmayı düşünüyorum YouTube'de videoları var bir tane arabaya takılmış sorunsuz görünüyor 7000 lira fiyat isteniyor taktırmayı düşünüyorum arkadaşlar aklıma takılan tek şey Garanti garanti beni üzer mi bilmiyorum 3 yıl dolmak üzere bu konuda görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim takılan wpg sonrasında hiçbir performans kaybı Yaşanmıyor benzin aldı başını gitti Geçen gün tatile gittim 800 kilometreyi 500 TL benzin harcadım

SNE-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ben sürekli bahcesehir gurpinar arasında kullanıyorum haftada 1 veya 2 kez de selimpasaya gidiyorum bahcesehir gurpinar arası 15 km olmasına rağmen 45 ila 1 saat sürüyor yani trafik var son yaptığım hesapta araç 8.1 litre LPG tüketti (fulleme hesabı) bu değeri bu güzergahta eco brc ler asla yakalayamaz. Onların 250 km yaptığı gaz ile ben aynı güzergahta 370 km yapıyorum.

Aracım 2014 FB7 125.binde komple bakımlı A'dan Z'ye ve lpg ayarı tarafımca yapıldı trim değerleri 0 civarında. Balıkesir-Ankara, araçta 3 kişi klima sürekli açık, hız 120-140 arası ve lpg de yakıt tüketimi kilometrede 0.45 kuruş. Siz bu değerleri nasıl yakaladınız detay verir misiniz? Teşekkürler.
Benimde uzun yolda 120-140 arası kilometrede 50 kuruşa yakın geliyor. Yol bilgasayarı ortalama 5.4 lt /100km gösteriyor. Yaklaşık 6000 km de ki ortalama ise 6.2 lt /100km.

Geçen gece baştan sona bu konuyu okudum, katilan, paylaşan herkesin eline emeğine sağlık.

1 hafta önce 39000kmde bir 1.5 turbo elegance Civic sahibi oldum. Bir önceki aracim LPG'li fb7 idi. Yakitindan son derece memnundum. LPG taktirmali miyim sorusunun cevabını aramak için okudum, fakat amorti süresinin nispeten uzun olacağı gerçeği ve hayatın belirsizliği göz önünde bulundurulunca şimdilik erteledim.

Biraz konu dışı bir sorum olacak. İlk yakıt tüketiminde araç bilgisayarı 510 km'lik bir seyahatten sonra 6.2 gösterirken depo ölçümü 7.3 verdi. Fb7 aracım benzinde kullandığında neredeyse mükemmel dogrulukta gösteriyordu Burada pompacinin pompa attıktan sonra yakıt eklemeye devam etmesi de etken olabilir. Fakat benzinde kullanan 1.5 kullanıcılarının deneyimine göre yol bilgisayari göstergesi ne kadar tutarlı bilmek isterim?

Tesekkurler.

Redmi Note 7 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Son düzenleme:
Geçen gece baştan sona bu konuyu okudum, katilan, paylaşan herkesin eline emeğine sağlık.

1 hafta önce 39000kmde bir 1.5 turbo elegance Civic sahibi oldum. Bir önceki aracim LPG'li fb7 idi. Yakitindan son derece memnundum. LPG taktirmali miyim sorusunun cevabını aramak için okudum, fakat amorti süresinin nispeten uzun olacağı gerçeği ve hayatın belirsizliği göz önünde bulundurulunca şimdilik erteledim.

Biraz konu dışı bir sorum olacak. İlk yakıt tüketiminde araç bilgisayarı 510 km'lik bir seyahatten sonra 6.2 gösterirken depo ölçümü 7.3 verdi. Fb7 aracım benzinde kullandığında neredeyse mükemmel dogrulukta gösteriyordu Burada pompacinin pompa attıktan sonra yakıt eklemeye devam etmesi de etken olabilir. Fakat benzinde kullanan 1.5 kullanıcılarının deneyimine göre yol bilgisayari göstergesi ne kadar tutarlı bilmek isterim?

Tesekkurler.

Sanki yol bilgisayarı yaklaşık 5-6 kuruşluk az hesaplıyor gibi geldi bana. Örneğin depom hep doludur. En son yakıt alımında 120 TL lik aldı ve 261.3 km yol yaptim. Kendi hesaplamamla 46 kuruş olurken, yol bilgisayarında 5.0/100 km gosterdi ve 40 kuruşa tekabül etti. Neden bu fark çıkıyor bilemedim. Eski Opel aracımda da bir türlü denk gelmemişti bu hesaplama.

Sistem pahalı, şuan ki kurlarla çok daha pahalıdır. Son fiyatlarını bilmiyorum. Haliyle amorti süresi uzun olacak.

Yol bilgisayarındaki tüketimle gerçek tüketim arasında yaklaşık yarım litre (gerçek tüketim daha fazla) fark olduğunu bizzat ve defalarca hesapladım ama ispat edemem. Pompa durduğunda tamam bırak derim pompacıya üstünü tamamlatmam hiç bir zaman. Yakıtıda öyle hesaplarım. (Benzinli kullanırken)

Tesekkurler.

Bilgilendirme için teşekkürler. Bir sonraki dolumu bekleyip gorecegim.

LPG takma su anda 10.000 ila 14.000 TL arasında. Km'de aşağı yukarı 20 kuruş kâr olsa 50000 ila 90000 km amorti suresi. Bu kadar kilometre kaç yılda yapılır bilemem. LPG ye cok özeniyorum ama en az bir 5000 km bekleyeceğim.
Sistem pahalı, şuan ki kurlarla çok daha pahalıdır. Son fiyatlarını bilmiyorum. Haliyle amorti süresi uzun olacak.

Yol bilgisayarındaki tüketimle gerçek tüketim arasında yaklaşık yarım litre (gerçek tüketim daha fazla) fark olduğunu bizzat ve defalarca hesapladım ama ispat edemem. Pompa durduğunda tamam bırak derim pompacıya üstünü tamamlatmam hiç bir zaman. Yakıtıda öyle hesaplarım. (Benzinli kullanırken)

Ben 2019 Eylül ayında 8.500 TL ye taktırmıştım. O zaman satıp dizelini almayı çok düşünmüştüm. Yaklaşık 30.000 TL masraf yapacaktım. Lpg daha makul geldi. O zamanki hesabıma göre yaklaşık 40.000 kmde amorti edebiliyordum. 37.000 km yaptım. Yani amorti ettim sayılır. Her geçen gün lpg fiyatı ve kitin fiyatı artıyor. Yani mantıklı olmaktan yavaş yavaş çıkıyor. Tabi kişiden kişiye değişir. Çok km yapan için yine avantajlı.
Bilgilendirme için teşekkürler. Bir sonraki dolumu bekleyip gorecegim.

LPG takma su anda 10.000 ila 14.000 TL arasında. Km'de aşağı yukarı 20 kuruş kâr olsa 50000 ila 90000 km amorti suresi. Bu kadar kilometre kaç yılda yapılır bilemem. LPG ye cok özeniyorum ama en az bir 5000 km bekleyeceğim.

Arkadaşlar merhaba lpg ile alakalı birkaç cümlede ben söylemek isterim. Aracım 1.5 Turbo otomatik ve 10000 kilometre ortalama tüketimim şu an için yol bilgisayarında 6 litre. İstanbul Anadolu yakası Tuzla Pendik Kartal Ataşehir Çayırova Gebze bölgesinde kullanıyorum. Cvt şanzımanı kullanmayı bilirseniz gerçekten ekonomi sağlıyor. Benim yakıt tüketimim tabii ki referans olamaz ancak 1.5 otomatiklerin ortalama yakıt tüketimini 8 litre olarak kabul edersek 8 litre benzinin yaptığı işi 10,4 litre LPG yapacaktır.(1 litre benzinden 32 megajul enerji açığa çıkarken 1 litre LPG den 24 megajul enerji açığa çıkar). Bu durumda kabaca bir hesap yaparsak 50000 kilometre kullanım sonucunda 4000 litre benzin tüketirken, aynı kilometreyi yapmak için 5200 litre LPG gerekir.. benzin maliyeti litresi 7,8 TL'den 31 bin 200 lira yapar LPG ise, LPG birim fiyatı 4,5 TL den 23400 TL yapar. Aradaki fark 7800 TL. Şu anda 1,5 Turbo araçlarımıza takılan LPG kiti yerine göre değişmekle beraber en düşük 11 bin TL'ye takılmaktadır. Kısacası bakımı, çıkardığı ekstra masraflar hariç LPG kitinin sadece amortismanı 70000 kilometreyi bulmaktadır. 70000 kilometre içerisinde LPGye vereceğimiz ekstra bakım ücretleri, çıkaracağı sorunların masrafı ve satarken 70/80 bin km lpg li aracın kaybedeceği değeride hesaba katarsak araçlarımıza LPG taktırmak tamamen mantıksızdır.

Son düzenleme:
Karbon emisyonlarındaki azalma ülkemizde bir yaptırım konusu olmadığı sürece olaya sadece sarfiyat gözüyle bakmak durumundayız.
O zaman da uzun vadeyi düşünmeyen birisi için mantıklı olmaktan uzaklaşıyor.

Ancak ben gibi daha 6400km'deki aracına LPG dönüşümü yapıp bugünlerde 9,5 yıl ve 156.000 km kullanım düşünüyorsanız LPG mantıklı.

Tabi eğer 2012 yılında verdiğim 1.550 TL parayı mesela Bitcoin gibi bir yatırıma çevirecek öngörü olsaydı, E-class, belki S-class Mercedes işten bile değildi. :LOL:
Neyse, tadında bırakalım. Uzun vadeli yatırımlarda yüksek kazançlar her zaman istisnadır ve istisnalara göre hareket edilmez.

Geri