CVT Şanzıman - ANA KONU

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan skayfc5
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Fc5 kasa civic lerdeki cvt otomatik şanzıman ile ilgili problem yaşayan varmi sormak istedim. Devir saati dalgalanması, D den R ye geçişte sarsıntı yada direksiyonda kayma sağa veya sola çekme gibi

SM-N920C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

FD6 Moderatör/Editör
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu konuda farklı kişlerden aldığım geri dönüşler sonucundaki kanaatimi paylaşmak istiyorum. FC5 atmosferik motorlu araçlarda mevcut olan CVT otomatik şanzımanın dayanıklılık hususunda eski Civiclerle hiçbir alakası yok gibi görünüyor, şahsen kendimde güvenip CVT şanzımanlı FC5 almak istemem. Dayanıklılığı gözönüne alan kişilerin bu hususu dikkate almalarını öneririm.

Son düzenleme:
Ad Soyad
Onur T.
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Bu konuda farklı kişlerden aldığım geri dönüşlere sonucundaki kanaatimin paylaşmak istiyorum. FC5 atmosferik motorlu araçlarda mevcut olan CVT otomatik şanzımanın dayanıklılık hususunda eski Civiclerle hiçbir alakası yok gibi görünüyor, şahsen kendimde güvenip CVT şanzımanlı FC5 almak istemem. Dayanıklılığı gözönüne alan kişilerin bu hususu dikkate almalarını öneririm.
ben hem fc5 in hemde 1.5 lerin zincirini yakından gördum fc5 lerde kullanılan zincir turbolardakinin nerdeyse yarısı kalınlıgında. birde ne kadar dogru bilmiyorum ama yurtdıs 1.2 jazzlardki cvt kullanılıyormus ülkemizdeki fc5 lerde o yuzden dayanmıyor kırılıyor diyorlar. ve son olarak vakti zamanında dsg nin basınc tüpü gibi her lpg li civic birgun zincir revizyonu geçirecek cok net

gkhnbkkl

+300hp
Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
ben de 1.5T ların cvtlerinin daha sağlam olduğunu düşünüyorum.
2. bir sorun da kullanıcıların eski kasa civicleri kullandıkları gibi bu kasayı kullanmaları olarak görüyorum. CVT şanzımanın ne yazık ki bazı kuralları var ve bunlar yapılmadığından ömrünü ciddi seviyede azaltıyor.

Ad Soyad
Onur T.
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
2. bir sorun da kullanıcıların eski kasa civicleri kullandıkları gibi bu kasayı kullanmaları olarak görüyorum. CVT şanzımanın ne yazık ki bazı kuralları var ve bunlar yapılmadığından ömrünü ciddi seviyede azaltıyor.
biz sıfırdan dip gaz yürütmeyi seviyoruz gökhancım :D

m2hamid

FD6 Moderatör/Editör
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
ben hem fc5 in hemde 1.5 lerin zincirini yakından gördum fc5 lerde kullanılan zincir turbolardakinin nerdeyse yarısı kalınlıgında. birde ne kadar dogru bilmiyorum ama yurtdıs 1.2 jazzlardki cvt kullanılıyormus ülkemizdeki fc5 lerde o yuzden dayanmıyor kırılıyor diyorlar. ve son olarak vakti zamanında dsg nin basınc tüpü gibi her lpg li civic birgun zincir revizyonu geçirecek cok net
Bahsettiğiniz teknik detay için teşekkürler, maalesef atmosferik 1.6daki CVTlerin sonu bahsettiğiniz gibi görünüyor.

m2hamid

FD6 Moderatör/Editör
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Evet turbolarda atmosferiklerdeki gibi sorun duymadım ama kullanıcıların eski kasalar gibi kullanmaması konusunda Honda Türkiye’nin tüketiciyi uyarması gerekiyordu, tam tersi Civic çok dayanıklı imajının çokça kaymağını yediler. Bu motor-şanzıman ikilisi Avrupa ve Amerika’da satılmadığı içinde Honda Global sorunun farkına da varamadı diye düşünüyorum, zaten en güncel kasada da tamamen turboya geçildi.

Aracınız
Civic FC5 2017
İyi aksamlar herkese. Fb7 den fc5 gecmeyi düşünüyorum. Ancak arastirdigimda cvt sanziman sorunu olduğunu gördüm. Alirken neye dikkat etmeliyim. Makyajli(2019 galiba) kasada sorun cozuldu diyen var, kulakcikli olan sorunsuz diyen var. Bilgi verirseniz sevinirim.
cvt şanzımanda benim bildiğim kronik bir sorun yok. 6 yıldır kullanıyorum hiçbir sorun yaşamadım. Şahsen ben şanzıman yağı bakımları zamanında ve orjinal yağı ile (tercihen yetkili serviste) yapılmamış hiçbir fc5'i almam.

Geri