Civic FC5 CVT şanzıman yağını ne zaman değiştirdiniz?

Aracınız
En saglami FB7 de mevcut.
Ben her turlu sert kullanimi yapiyorum yalniz ani kalkislara dikkat ederim. Burasi cok onemlidir yagli kavramada. Araba tam durmadan vitesi ileri geri ya da bosa almak gibi ‘zarar’ verecek davranislarda asla bulunmadim.

7 yildirda gazlarin motoruda ufaktan gidikladim.
Ama asla bakimsizlik soz konusu olamaz. Ilk yag degisimini 30 k da yapmistim mesela sanziman icin.

Her 5 k da bir motor yagi degisir boyle bir araba yani. FC5 ciktigi gunden beri hosuma gitmedi bu sebeple. 1.5 manuel olanlari var onlar alinir kesinlikle.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Arkadaşlar ne drifti, ne zorlaması Allah aşkına atmosferik motorlu standart bir araç 125hp. Bunun kaçını tekere aktarıyor da zorlanacak. Adam garanti kapsamında da olsun diye de servise tonla para veriyor ve yine de bozulabiliyor. Bir de istediği gibi kullanmayacaksa almasın madem.

Öte yandan turbolu cvt li jeep vs var crv bilmem kaç HP o da mı narin kullansın ? Öyle bir şeyse almasın kimse. Durum vahim değil cvt yönünde bu şekilde.

Fb7 tork konvertörlü aracın şanzımanı cvt ye göre yapısal olarak daha sağlam. Ancak daha verimli değil.

Ad Soyad
Şükrü Bengü
Aracınız
Civic FC5 2018
Değerli arkadaşlar, forumlara arabasını seven insanlar üye olur ve fikir beyan eder, bunu anlıyorum.
Ama bir arıza çıkacak, çıkabilir diye bu kadar kafa yormak inanin sizi yıpratır.
Bakin deprem bölgesinde binlerce araç çöp oldu.
Aracınıza bakım yapın gerisini fazla takmayın kafaya derim.
Saygılar..

Ad Soyad
Orhan
Aracınız
Civic FB7 2012
Çok iyi yapmışsınız. Aynen benim aracım da 2017 model 2018 ocak çıkışlı ve 40.000 bakım geldi. Subap ayarının yapıldığını söylemişsiniz. Aracınızda subap ayarından kaynaklı bir sorun olduğu için mi yaptırdınız yoksa 40.000 km olduğu için mi? Benim aracımda şu an hiç bir sorun yok subap ayarını gerektirecek onun için ikileme düştüm. Bakımlarını ben de hep dışarıda yaptırdım şanzıman yağı değişimi için yetkili servise gitmeyi planlıyorum ama bana da 40.000 km az geliyor.
Banada 40 bin az geliyor 60 binde değiştirdikten sonra sıkıntı oldu mu kral

Aracınız
Civic FC5 2019
CVT şanzıman için yağ alırken HCF-2 dememiz yeterli mi arkadaşlar?

Aracın FC5 kasa 125hp/182hp veya FE1 kasa 129hp/182hp olmasının bir önemi var mı?

Alıp kendim değişim yapacağım 2019 makyajlı Vtec Turbo için. Motor yağı, yağ filtresi, hava-polen filtresi ve CVT şanzıman yağı değiştireceğim.

Yetkilinin aracı alıp aşağıya bir yere götürüp 2-3 saat sonra tamam değiştirdim demesi, özelinde aracın yanına yaklaştırmaması, yıllardır gittiğim usta-arkadaşımın gevşekliği vs. vs. derken kendim yapmaya karar verdim. Zaten hepsinden de temiz ve sağlam iş çıkarırım Evelallah :)

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017

Aracın FC5 kasa 125hp/182hp veya FE1 kasa 129hp/182hp olmasının bir önemi var mı?

Alıp kendim değişim yapacağım 2019 makyajlı Vtec Turbo için. Motor yağı, yağ filtresi, hava-polen filtresi ve CVT şanzıman yağı değiştireceğim.

Yetkilinin aracı alıp aşağıya bir yere götürüp 2-3 saat sonra tamam değiştirdim demesi, özelinde aracın yanına yaklaştırmaması, yıllardır gittiğim usta-arkadaşımın gevşekliği vs. vs. derken kendim yapmaya karar verdim. Zaten hepsinden de temiz ve sağlam iş çıkarırım Evelallah :)
Siz daha iyi yaparsınız da orijinal olması gereken yağı bulmak sıkıntı.

Aracınız
Civic FB7 2014
HCF-2'yi yetkili servisten almayı planladım ama vermezler mi acaba?
Niye vermesinler ki siz alıp kendiniz degiştireceksiniz lakin bir tavsiyem var sizin için FC5 kasa CVT yagının dolum yerine ulaşmak için baya bir parça sökmek zorundasınız eger parcaları tekrar toparlarım dıyorsanız kendınız degıstırın.
Bir tane linkt bırakıyorum bakıp nasıl oldugun görmeniz açısından video ingilizce ama sökülen parçaları görürsünüz en azından.

Aracınız
Civic FC5 2019
Niye vermesinler ki siz alıp kendiniz degiştireceksiniz lakin bir tavsiyem var sizin için FC5 kasa CVT yagının dolum yerine ulaşmak için baya bir parça sökmek zorundasınız eger parcaları tekrar toparlarım dıyorsanız kendınız degıstırın.
Bir tane linkt bırakıyorum bakıp nasıl oldugun görmeniz açısından video ingilizce ama sökülen parçaları görürsünüz en azından.

Teşekkür ederim video için. Bu kısmı uzun huni ile aşmayı düşünmüştüm :) Esas derdim önce orjinal HCF-2'yi bulmak sonrada aracı güzelce teraziye alıp dolum yaparken seviye tapası yardımı ile doğru miktarda yağı içeriye göndermek. Bakalım Bursa'da 2 tane yetkili var bir uğrayayım olmadı şehirdışına çıkınca oradaki yetkililere sorarım.

Ad Soyad
ahmed yerli
Aracınız
Civic FK7 HB 2019

Elbette bakımını kendiniz yapabilirsiniz, yurtdışında çok yaygındır diy (do it yourself). Bizde hem pahalı hem yer sorunu var hem de insanlar çekiniyor.

Kılavuzuna uygun yapıldığı sürece sıkıntı yok. Bırakın özeli yetkili servislerde bile tork anahtarı kullanılmayabiliyor çünkü herkes çok profesyonel (!). Hangi lastikçide uygun torklandığını gördünüz en basitinden, iş ve işliçilikler yerlerde.

Kendi araçlarımızdan birinde yağ tapasını açamadım, kriko kullandım ve araç yükseldikten bir sire sonra serbest kaldı düşünün. Sanayide usta(!)ların çoğu çırak ve ezberden gelmekte.

O yüzden kendiniz orijinal parçaları yetkili servisten temin edip bilinçli ve daha kaliteli iş ve işçilikle bakım yapabilirsiniz uygun yer ve ekipmanlarınız varsa.

Geri