? Güncel > Benzin / Motorin / Lpg Fiyatları

ywzckr

0
Biryerlerde kesinlikle bir sorun var. Ben 20 senedir LPG kullanıyorum benzinle de çok defa uzun yol yaptım eski aracım vtec2 de dahi uzun yolda 5.5 ile yakmak için ortalama 110 ila 100 km arası sürmek gerekiyor ve aynı şartlarda lpg max 7 litre yakıyordu hatta 6.6 litreleri gördüğüm oluyordu 8 litre yakması için 140 ve üzeri sürmek gerekiyordu lpg de bu şekilde sürüş ile de benzinle 5.5 asla tüketmez. Az mantık.

Hocam karadeniz de heryerde eds var kafanıza göre 140 a çıkabileceğiniz az bir yol var edslerde 80-89 onun dışında 110-115 ile gidiyorum zaten, birde sürekli atmosfer basıncı değişir yükseklikten ötürü, samsunda hava sıcaklığı 20 ise trabzonda tonyada 10 olur, bu da lpg tüketimini etkiler hadi 6 litre benzine 7.8 çıksın yine %30 ya hocam. Sizin prinsin enjektörleri keihin diye biliyorum brc deki aynı değil. (Keihin honda şirketlerinde büyük hisseye sahipken biz gidip hondada brc nin enjektörlerini kullanıyoruz) enjektör ve sistem turbo araç biraz farklılık olması normal ama yarı yarıya kadar verimli olması çok zor benim fikrim.
Hadi ben yanılıyorum
IMG_9532.JPG
Renault un resmi sitesi araç motorları aynı(1.0tce) lpgsiz olan 90 beygir lpgli 100 beygir ikiside düz vites fabrika verilerine bir bakarmısınız.
Benzin Lpg
6.3 8
4.2 5.8
Şehir içinde %34 şehir dışında lpg %38 daha fazla yakar diye hesaplamış koskoca renault. Hadi bende mantık yok hocam sizin deyiminizle renaultta da mı yok hocam ?

Herkes aracı aynı şartlar altında kullanmıyor, benim aldığım lpg nin içinde %40 bütan %60 propan olabilir sizinki ideal orandadır. Sıcaklık farkı atmosfer basıncı kullanıcı farkı bir sürü fark var, 2013 de isim vermeyelim bir firmanın birçok şubesinde atc ichazlarını kapatıp pompa basıncı ayarını değiştirerek daha fazla hava verdiği için sadece ikaz vermişlerdi. Hangimiz 1 litre lpg aldığımızda kaç gram olduğunu biliyoruz ki ideal lpg olduğunu söyleyelim. Bir sürü değişken varken hepimiz aynı kullanıyoruz sanıyoruz.
iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Son düzenleme:
%30 civarı farklı lpg tüketimi ile kullanıyorsanız benzin kullanmanız daha karlı olabilir. Ben olsam lpg kullanmam.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Son zamanda araç bilgi ekranındaki ortalama yakıt bilgisi ile gerçek LPG tüketiminde farkın açıldığını tespit ettim. Önceden ekranda 5.8 yazarken gerçek tuketim 7 litre civarıydı. Şimdi ise 9 litreyi buluyor. Kullanım şekli aynı.
Not: aracın yağ, filtre bakımları yeni, subap ayarı ve LPG ayarı düzgün

Son zamanda araç bilgi ekranındaki ortalama yakıt bilgisi ile gerçek LPG tüketiminde farkın açıldığını tespit ettim. Önceden ekranda 5.8 yazarken gerçek tuketim 7 litre civarıydı. Şimdi ise 9 litreyi buluyor. Kullanım şekli aynı.
Not: aracın yağ, filtre bakımları yeni, subap ayarı ve LPG ayarı düzgün
Lpg Butan propan oranında ucuza kacilmis hatta içine hava dahi basılmış olabilir. Farklı bir istasyon denediniz mi

OPET ve Shell haricinde almıyorum hocam.
Ben uzun yolda lpg de birkaç kez kaziklandim hepside aman bilmedik marka almayım pahalı olsun derken PO den aldığımda oldu. 450 km şehir dışı giden araç 300 km de bitmişti. Yani markadan çok istasyon çok önemli.

Aracınız
Civic FB7 2012
Hesaplamalar aydınlatıcı.

Benzin/LPG tüketim oranı hesaplaması +%33 çıkıyor. Peki LPG basıncı yanma odasına %10 (aslında %12) basınçlandırarak basılırsa hacim/ağırlık oranı değiştirilirse %18'lik sarfiyat farkı yakalanmış olur gibi geliyor.

Bilemiyorum. Hesaplamalarla ölçümler arasındaki bu kadar açık makasın bir açıklaması olmalı. Hatta ölçümler arasında bile bu kadar fark çok.

ywzckr

0
%30 civarı farklı lpg tüketimi ile kullanıyorsanız benzin kullanmanız daha karlı olabilir. Ben olsam lpg kullanmam.

Hocam kullanmama taraftarıyım şuanda, burda 5.30 filan totalde lpg shelde 5.50 filan ama yinede bakıma verdiği zarar ile değmiyor. Yakında trabzona kaynanayı almaya geçecem orada 6 nın üzerinde olduğuna eminim, oradan lpg almam bitince dönüşte benzinle dönüyorum çoğu zaman. Zaten yakında benzin zammı gelir o zamana kadar araçlarımız biraz rahat nefes alsın. Daha önceden de söylüyordum forumda lpg benzinin %60 ını aştıysa taktırılmayacak düzeyde oluyor.

Son düzenleme:

ywzckr

0
Hesaplamalar aydınlatıcı.

Benzin/LPG tüketim oranı hesaplaması +%33 çıkıyor. Peki LPG basıncı yanma odasına %10 (aslında %12) basınçlandırarak basılırsa hacim/ağırlık oranı değiştirilirse %18'lik sarfiyat farkı yakalanmış olur gibi geliyor.

Bilemiyorum. Hesaplamalarla ölçümler arasındaki bu kadar açık makasın bir açıklaması olmalı. Hatta ölçümler arasında bile bu kadar fark çok.

Hocam 1:12.8 i hedefliyorlar genelde sizin dediğiniz gibi daha fazla hava basınçlarsanız yakıt az gelir hava fazla olur bu da fakir karışıma sebebiyet verir, fazla yakıt az hava basılırsa da zengin karışım olur her ikisi de zararlı motora çok az zenginde kalması fakir karışım gibi zararlı olmaz tabi. Lpgnin hacim/ağırlık litrede 560 gram çıkarsa ideal kıvam diye söylerler ama propan 508 gram bütan 580 gram yazın biri fazla kışın diğeri fazla olması gerekiyor o yüzden tam ağırlık da işe yaramıyor. Şu da olabilir benzinin özgül ağırlığı 680-760 arasında ne kadar ağırsa o kadar enerji verecektir. En adi benzinle en kaliteli lpg yi kıyaslarsak belki oran %18 filan çıkabilir. Ama ikisinin de en iyi şartlarını kıyaslarsak %30 çıkıyor malesef. Şuanda hiçbir lpg firması da bunun araştırmasını yapmaz kendi ekmeğini baltalamaz.

Geri