Civic FC5 RS Honda Civic RS Brc lpg sistemi

şimdi sizler teorik olarak hesaplamalar yapıyorsunuz bense aracı kullanarak yapıyorum....az önce samsun amasya arasında 330km sürekli yuksek performansta gidip geldim benzinde 70 kuruş civarı yakıyordum bu yolda bu kullanımla net 104 tl lpg aldım 3.55 tl fiyatından .yani 35 kuruş demektir ki yuzde elli kesinlikle tutuyor...normal şartlarda benim 40 bin km de benzin masrafım 20 bin tl olacaktı şimdi 10 bin tl..hesap bu kadar basit benim için..daha benzine gelecek zamları sıcak hava da en az yüzde 20 düşecek lpg sarfiyatını da eklemedim..60 bin km ye kadar ben kullanırım sonra satarken de işte lpg ücretinin de hadi yarsını eklerim fazlasıyla çıkartır...tekrar şunu söyleyeyim rs kullananlar kesinlikle memnun kalırsınız 3 kişi şimdiden benle irtibata geçti her türlü de yardımcı olacağım...
Hesapta buyuk hata var. Uzun yolda o araca 70 kr yaktirmak icin 10 litrenin uzerinde tuketmen lazim.

Sen lpg de 9 litre tukettigine gore ayni performansda benzin ile kullansaydin 7 litre tuketecektin. Demekki yuksek perfornans dedigin araci ortalama 130 km hizlarda kullanmissin. Ha bazen 180 lere cikmis bazen 100 lere inmis olabilirsin. Ama ortalaman 130. Ben 10 senedir lpg kullaniyorum hangi hizda ne tuketir cok iyi bilirim. Yani ayni tarz kullanim ile benzin tuketimin 70 kr degil 46 kurus veya civari olacakti. Elbette kar ediyorsun ama kendini kanrirmanin ve bunlari okuyanlari yaniltmanin hic manasi yok.

Hadi en iyi ihtimal ile verileri 1 litre daha artiralim. Lpg de tam 10 litre tukettiginizi varsayalim lpg yide en ucuz istasyonu bulup 3.40 den aldiginizi varsayalim araciniz 34 kurus lpg de yakacak. Ayni sartlarda benzinle kullanilan arac ise max. 8 litre benzin tuketir. 8x6.66tl=53 kurus yapmakta.

53-34=19 kurus her km de yapilacak kar
Sistemin amortisman km si=74.000 km

En savurgan kullanim ve lpg yi en dip fiyata alma ihtimalinde dahi bu sistemin kendini amorti etmesi 74bin km.

Aracınız
Civic FC5 2018
yani ben mi anlatamıyorum siz mi anlamıyorsunuz?her şeyi bırakın litre yol hız vs.lpg takılalı 2500 km geçtim..daha önce 2500 km de aldığım benzin toplam 1.375 tl miş..şimdi 2650 km de aldığım gaz 848 tl ..yani 2500 km de benim 600 tl karım varsa 50km de 12 bin tl eder ki defalarca dedim bu hesap bugünün hesabı yazın daha da az lpg yakacağım benzin de arttıkça 40bin kmlerde masrafını çıkartır...bakın benzin 7 tl oldu bugün lpg ye dönmeye mecbursunuz ne kadar erken yaparsanız o kadar fazla kar edersiniz

7000 tl ye cok cok az benzin harcayan
yani ben mi anlatamıyorum siz mi anlamıyorsunuz?her şeyi bırakın litre yol hız vs.lpg takılalı 2500 km geçtim..daha önce 2500 km de aldığım benzin toplam 1.375 tl miş..şimdi 2650 km de aldığım gaz 848 tl ..yani 2500 km de benim 600 tl karım varsa 50km de 12 bin tl eder ki defalarca dedim bu hesap bugünün hesabı yazın daha da az lpg yakacağım benzin de arttıkça 40bin kmlerde masrafını çıkartır...bakın benzin 7 tl oldu bugün lpg ye dönmeye mecbursunuz ne kadar erken yaparsanız o kadar fazla kar edersiniz

7000 tl ye prins vsi2 di sistemi var karma sistemlere gore cok cok dusuk benzin tuketimi var. Daha mantikli degil mi? Bunu arastirmis miydiniz?

Aracınız
Civic FC5 2018
7000 tl ye cok cok az benzin harcayan

7000 tl ye prins vsi2 di sistemi var karma sistemlere gore cok cok dusuk benzin tuketimi var. Daha mantikli degil mi? Bunu arastirmis miydiniz?

tabii ki araştırdık rs çıktığından beri takipteyiz...prins karma kiti takanlar var ama dediğiniz gibi karma..Brc nasıl 1.6 atmosferik civic için özel kit yaptı aynısını Rs e de çıkarttı..bir kere karma değil sıvı lpg sistemi...yani motor sürekli lpg de çalışıyor ekstra benzin sarfiyatı yok..prins de arıza işaretlerini gördüğüm anda zaten düşünmedim bir daha...ben brc bunu çıkartıp ok verene kadar rs almadım..şu anda brc kendilerinde lpg kullanımında 100 bin km üstüne çıkmış araçları var..nazar değmesin ben de hem eski civic te hem de rs de hiç bir sorun yaşamadım..ayrıca araç performans olarak da benzinden çok daha iyi duruma geldi...yani piyasaya bakın 200 beygir ve bu yakıt sarfiyatına sahip araba hele böyle uygun fiyata yok..bugün sıfır rs alsanız lpg ile 155 bin tl civarı megane sedan 110 bg 160 bin tl honda her türlü daha üstün dizelin pisliği sorunları ile de uğraşmazsınız

tabii ki araştırdık rs çıktığından beri takipteyiz...prins karma kiti takanlar var ama dediğiniz gibi karma..Brc nasıl 1.6 atmosferik civic için özel kit yaptı aynısını Rs e de çıkarttı..bir kere karma değil sıvı lpg sistemi...yani motor sürekli lpg de çalışıyor ekstra benzin sarfiyatı yok..prins de arıza işaretlerini gördüğüm anda zaten düşünmedim bir daha...ben brc bunu çıkartıp ok verene kadar rs almadım..şu anda brc kendilerinde lpg kullanımında 100 bin km üstüne çıkmış araçları var..nazar değmesin ben de hem eski civic te hem de rs de hiç bir sorun yaşamadım..ayrıca araç performans olarak da benzinden çok daha iyi duruma geldi...yani piyasaya bakın 200 beygir ve bu yakıt sarfiyatına sahip araba hele böyle uygun fiyata yok..bugün sıfır rs alsanız lpg ile 155 bin tl civarı megane sedan 110 bg 160 bin tl honda her türlü daha üstün dizelin pisliği sorunları ile de uğraşmazsınız
Ariza isaretleri derken neden bahsediyorsunuz acabilir misiniz? Prinsde lpg uyumlu araclar listesine en az 100bin km test somrasi eklendigini iddia ediyor. Ben 10 senedir eski civic aracimda prins kullaniyorum ariza kenara dursun ariza isigi dahi hic yakmadi aracim suan 310bin km de ve sifir sorun.

Aracınız
Bir bilgi, brc prins çatısı altında faaliyet gösteriyor.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Fb7 lerde de aynı şekilde mi acaba?

2006 Vtec-2
2013 FB7 Elegance Otomatik
FB7 Eco için özellikle aktif edilmemişse değil.
Bu hususu çok önceden bende duymuştum, BRCnin modülünde bunu aktif etme seçeneği varmış ancak bunun için özellikle aktif edilmedikçe sistem ilk çalışma haricinde sadece LPG'yi kullanıyormuş.
@ywzckr nin verdiği bilgiye göre FC5lerin LPG sisteminde demekki aktif edilmiş, aslında sık sık 4000-5000 devir çevirmeyi seven kullanıcılar için uzun dönem faydalı bir uygulama, motor ömrünü uzatıyor :unsure:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bir bilgi, brc prins çatısı altında faaliyet gösteriyor.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
BRC Prins'i satın aldı, aslında olay birleşme (y)
LPG sisteminde arka planda tekel oldular aslında :unsure:

j c K

0
Aracınız
Civic FC5 2018
Bu LPG'li 1.5 turbo benzinli motor olayına tam olarak güvenebilseydim, kesinlikle HB Sport+ alırdım. İnsanlar her zaman şöyle yorumlar yapıyor. "Zaten LPG'li ECO modelleri mevcut. Bu performans arabası neden LPG taktırıyorsunuz?" Fakat şu detayı kaçırıyorlar. İnsanların çok sportif ve çok havalı gözüken bir araca binerken aynı zamanda yakıt olarak ta kendilerini yormayacak bir arabaya binme hakları var. Gücü ve ekonomiyi aynı anda elde elebilmeyi istemek lüzumsuz bir düşünce değil. Üstelik Sport + donanım olarak bir çok açıdan önde. Sadece görünüş olarak bile Sedandan çok çok daha iyi. Cam tavan, 17" jant, süspansiyon ayarı, hazır egzos ve body kit'li. Yani benim civic sedan exe dizel otomatik aracıma sonradan ekstra yaptırdığım neredeyse 10bin TL'lik aksesuar üzerinde hazır geliyor hem de orijinal parçalar halinde.

LPG taktıranlara hayırlı olsun umarım uzun yıllar sorunsuz binmek nasip olur.

Geri