Civic ES7 Katranlaşmış yağ temizliği önerisi

Öncelikle araç sıfırından berri bizde anneme yeni araba alınınca bana kaldı. Daha önce yetkili serviste 2-3 sefer bakımı yapılmış fakat sanırsam son 6-7 senedir hiç servise gitmemiş tek tük bakım yapılmış. Bende artık araç bana geçince dedim yetkili servisinde yaptırayım bakımlarını hazır 130 bin falan olmuşken triger falan değiştirilsin ama öyle her yere güvenmediğim için Ankara Efe Honda Servise gittim. Sabah verdim arabayı her şeyini yapmışlar sağolsunlar. Fakat servisteki arkadaş bana bu fotoğrafı gösterdi ve bunun temizlenmesi lazım dedi. Burada yaptırırsan çok tutar dışarıda yaptır dedi ve bir numara verdi konuştum. Konuştuğum yerin adını sormadım fakat numarası hala var bana şunları söyledi. Yağı ve yağ filtresi yeni değişti ise 1000 km falan yapmadan boşuna getirme zaten yeni yağın eski yağı temizleme özelliği vardır. Üstüne bu katran gibi olanlarında temizlenmesi için 300 tl gibi bir fiyata içine ilaç döküp 15 dakkika falan çalışır şekilde tutucaz %90 oranda temizler bunları dedi. Ama yapılan işlem motora zarar verir mi ya da bu işlem yanlış bir işlem mi sakın yaptırma şunu yaptırman daha sağlıklı olur dersiniz diye size sormak istedim.
Aracım: 2005 Civic 4k 1.6LS
Km:140bin
Arkadaşın bana gösterdiği fotoğraf;
Ekli dosyayı görüntüle 261262
mazotla temizlenir

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Açıkçası bu kadar kötü durumda bir motor ile hiç karşılaşmadım. Bu durumda ben olsam, dışarıda özel Honda servisinde üst kapağı söktürüp parçaları tek tek temizlettiririm. Belki biraz masraflı olacak ama bir defa yapılacak bu işlem. Bu tarz kirleri temizlemek için piyasada bulunan temizleyicilere gelince; hiç kullanmadım ancak mantıken düşündüğümde kirler belki çözülecek fakat bu defada yağ kanalları ve filtre çok kısa sürede tıkanacak. Bu da hararet riskini artıracak. Temizleyicileri çok dikkatli kullanmak lazım. Başta dediğim gibi ben olsam söktürüp temizlettiririm ?
Heralde Efe Honda'da aynı fikirde o yüzden böyle söylediler ama bunu Ankara'da güvenilir kime yaptırabilirim. Birde fiyatı önemli 1-2 bin olsa çözerim ama diğer türlü çokta bir para almıyorum ailemden. Şimdilik temizleme sıvısını deniyeceğim.

Heralde Efe Honda'da aynı fikirde o yüzden böyle söylediler ama bunu Ankara'da güvenilir kime yaptırabilirim. Birde fiyatı önemli 1-2 bin olsa çözerim ama diğer türlü çokta bir para almıyorum ailemden.
Usta konusunda Ankara'lı arkadaşlar görünce yardımcı olacaktır. Konuyu takip edin, belki bu konuda bir arkadaşımız kendi yaşadığı tecrübeyi size aktarabilir.

Usta konusunda Ankara'lı arkadaşlar görünce yardımcı olacaktır. Konuyu takip edin, belki bu konuda bir arkadaşımız kendi yaşadığı tecrübeyi size aktarabilir.
Araba zaten kullanılan bir arabaydı içinin böyle olduğunu düşünmüyorum bende. Şimdilik temizliyiciyi deniyeceğim en azından böyle daha fazla kullanmayayım. Ankaralı olan ya da deneyimli biri yardımcı olursa sevinirim.

Öncelikle araç sıfırından berri bizde anneme yeni araba alınınca bana kaldı. Daha önce yetkili serviste 2-3 sefer bakımı yapılmış fakat sanırsam son 6-7 senedir hiç servise gitmemiş tek tük bakım yapılmış. Bende artık araç bana geçince dedim yetkili servisinde yaptırayım bakımlarını hazır 130 bin falan olmuşken triger falan değiştirilsin ama öyle her yere güvenmediğim için Ankara Efe Honda Servise gittim. Sabah verdim arabayı her şeyini yapmışlar sağolsunlar. Fakat servisteki arkadaş bana bu fotoğrafı gösterdi ve bunun temizlenmesi lazım dedi. Burada yaptırırsan çok tutar dışarıda yaptır dedi ve bir numara verdi konuştum. Konuştuğum yerin adını sormadım fakat numarası hala var bana şunları söyledi. Yağı ve yağ filtresi yeni değişti ise 1000 km falan yapmadan boşuna getirme zaten yeni yağın eski yağı temizleme özelliği vardır. Üstüne bu katran gibi olanlarında temizlenmesi için 300 tl gibi bir fiyata içine ilaç döküp 15 dakkika falan çalışır şekilde tutucaz %90 oranda temizler bunları dedi. Ama yapılan işlem motora zarar verir mi ya da bu işlem yanlış bir işlem mi sakın yaptırma şunu yaptırman daha sağlıklı olur dersiniz diye size sormak istedim.
Aracım: 2005 Civic 4k 1.6LS
Km:140bin
Arkadaşın bana gösterdiği fotoğraf;
Ekli dosyayı görüntüle 261262
> Bu araçta uzun süre yağ değişimi yapılmamış gibi duruyor. Araç benim olsa kapak söktürüp güzelce temizletirdim. Subap va yayları elden geçirir. Problem olanları yeniletirdim. Sökmeden pek kolay temizlenebilir durmuyor. Kapak böyle ise yağ kanallarıda sıkıntılıdır. Onuda @İsmail Beşiroğlu hocamın dediği tarz olur. Fakat önce kapak güzel temizlenmeli. Diğer bütün sıvılarda mutlaka yenilenmesi lazım. Kolay gelsin.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

O zaman yapıcağım iş sıralaması şu konuştuğum adama götüreceğim herhalde çünkü servisteki arkadaş önceden burada çalışan emekli olan insanlar demişti diye hatırlıyorum. En azından anlarlar sıralama ise;
1) Kapak açılıp temizletilecek (sanırsam mazotla)
2)Sıkıntılı parça varsa değişecek
3)Yağ kanallarında sıkıntı varsa diye @İsmail Beşiroğlu abimin önerdiği temizleyici kullanılacak
4)Tekrardan yağı ve yağ filtresi değişecek
2-3 bin km de birde yağı ve filtreyi değiştirmeyi planlıyorum en azından temizleyici sıvıyı motordan atsın diye.
Anladığım kadarıyla böyle.

Tavsiyem hic elletme arabani 2. 3 bin km de bir yag degistir kaliteli olmak sartiyla zamanla temizlenir. Motor herkese ellettirilmez. Devir yuksek calisir subap ayari bozulur bir seyler ters gidebilir. Motoru uzun yolda benzine al LPG varsa. 15 20 dk gazla yuksek hiz yuksek viteste sonra yag degisimi yapan bir yere gir ve 50 liraya degistir filitresiyle birlikte. Motor yagin erken kararacaktir 1000 km kullan sonra degistir her defasinda bu uzayacaktir. Temiz bir motorun yagi kirletmesi normal kullanimlarda 2500 km yi bulur. Ben de ilk sahibiyim ve 5 binde bir degistiririm inan kirletme derken yagin hafif renginin koyulasmasi diyorum... kaliteli bir yag erken kararir motoru temizliyor anlamindadir bu. 5 6 kez devam et bu sekilde. Kimyasal tercih etmiyorum. Ne kadar yag degisiminden oncede konulsa bu sivi bir miktar kaliyor ve yeni yag ile karisiyor. Zamanla ogreneceksin demek istediklerimi bol bol arastirmalarina devam et iyiki sana kalmis bu araba 6 7 yil cok uzun bir sure yazik.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

komple karterden yaği boşalt mazot doldur 30 saniye calıstır sonra stop et karterden cıkan mazotun rengıne bak

Tavsiyem hic elletme arabani 2. 3 bin km de bir yag degistir kaliteli olmak sartiyla zamanla temizlenir. Motor herkese ellettirilmez. Devir yuksek calisir subap ayari bozulur bir seyler ters gidebilir. Motoru uzun yolda benzine al LPG varsa. 15 20 dk gazla yuksek hiz yuksek viteste sonra yag degisimi yapan bir yere gir ve 50 liraya degistir filitresiyle birlikte. Motor yagin erken kararacaktir 1000 km kullan sonra degistir her defasinda bu uzayacaktir. Temiz bir motorun yagi kirletmesi normal kullanimlarda 2500 km yi bulur. Ben de ilk sahibiyim ve 5 binde bir degistiririm inan kirletme derken yagin hafif renginin koyulasmasi diyorum... kaliteli bir yag erken kararir motoru temizliyor anlamindadir bu. 5 6 kez devam et bu sekilde. Kimyasal tercih etmiyorum. Ne kadar yag degisiminden oncede konulsa bu sivi bir miktar kaliyor ve yeni yag ile karisiyor. Zamanla ogreneceksin demek istediklerimi bol bol arastirmalarina devam et iyiki sana kalmis bu araba 6 7 yil cok uzun bir sure yazik.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Hiç temizleyici kullanmıyım mı yani ben 3-4 kere erken yağ ve yağ filtresi değişimi yapınca düzelir diye düşündüm çünkü katran gibi olanlar zamanla atılır mı acaba ?
komple karterden yaği boşalt mazot doldur 30 saniye calıstır sonra stop et karterden cıkan mazotun rengıne bak

Bunu ben kendim yapsam bozma şansım var mı yoksa bilen birine mi yaptırayım yani aslında araba hakkında bilgim var çoğu şeyi söker takarım ama bu riske girilir mi?

Geri