Civic FD6 Motordan gelen tak tak vurma sesi - V Kayış Gergisi Sorunu

Aracınız
Civic FD6 2007
Arkadaşlar 2007 Premium Otomatik Vites aracimdaki sesin kaynağı hakkında yardımcı olurmusunuz ? Videonun ilk 10 sn si Vites P modundaki motor sesi 11.snden itibaren Vites D modunda iken gelen motor sesi...

Çözüm
D konumundayken ortaya çıkan "tak-tak" tarzı ses V kayışı zamanla bollaştığı/yıprandığı veya gergi arızalandığı için oluşuyor.
Sorunun çözümü için öncelikle V kayışın değiştirilmesi (tavsiyem uzun ömürlü olduğu için orjinal kayışla), kayış değişimine rağmen ses azalmadan devam ediyorsa gergiyi değiştirmek yoluna gitmek gerekli diye düşünüyorum.
Araçlarımızdaki gergiyi çıkan parçalardan anladığımız kadarıyla INA firması üretmektedir. INA firması SCHAFFLER grupta yüksek kalitede üretim yapan bir otomotiv parça firmasıdır.
Bence gergi'nin fahiş fiyatlı ise servisten alınması pek zorunlu değil gibi çünkü bu parça Honda'nın kendi üretimi değil.
Araştırmalarımda parça kodları olarak,

FD6 için gerginin kodu INA 534 0316 10, gergi...

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Aracınız
Civic FD6 2007
Bu motor takozu fiyatını arttırıp kampanyaları kaldırmış servisler demekki (%30 malzeme, %20 işçilik indirimi). Ben değişim işçiliği ile birlikte daha yıl başında 650 liraya yaptırmıştım :unsure:

Gergi takozu denilen parça galiba gergi kütüğü olarakta denilen bu parçamıdır?
https://urun.n11.com/oem-yedek-parc...d6-fd7-16-18-16v-otomatik-gergi-ru-P268434989
Sayın Moderatörüm evet parça tamda o parça... Bu parçanın kımıldamaması lazımmış OK gibi sabit durması lazımmış...Amiane tabirle bu parça dansöz gibi oynuyor benim arabada :) Belli bir süre sonrada kayışı ben tanımam diyip koparıyormuş (Adı üstünde gergi ve gergin yani :)) Şehir içi binersen sıkıntı yok (ses artacak tabii ilerleyen safhada)kayış koptuğu zaman bütün lambaları yakıyormuş haberin oluyor zaten içerden...Ama şehir dışı koparsa yandın çekiciyle götürmen lazım en yakın servise...

Dragon

0
Aracınız
Sayın Moderatörüm evet parça tamda o parça... Bu parçanın kımıldamaması lazımmış OK gibi sabit durması lazımmış...Amiane tabirle bu parça dansöz gibi oynuyor benim arabada :) Belli bir süre sonrada kayışı ben tanımam diyip koparıyormuş (Adı üstünde gergi ve gergin yani :)) Şehir içi binersen sıkıntı yok (ses artacak tabii ilerleyen safhada)kayış koptuğu zaman bütün lambaları yakıyormuş haberin oluyor zaten içerden...Ama şehir dışı koparsa yandın çekiciyle götürmen lazım en yakın servise...

Bu ses aynisi bende de var her fd6 gibi :) ozellikle sabah ilk calistirmada R ve D ye aldigimda bariz dizel motor sesi gelmeye basliyor nerdeyse. 135 binde arac. Kayis degisimi gelmisti yeni kayis taktirdim ses kismen birazcik azaldi ama hala o ses kesinlikle duruyor ozellikle sabahlari var isininca kayboluyor. Ankarada hondaci ustam bu sesin zarari yok yapsin sesini dedi gergiden oldugunu soyledi o da. Ancak sizin soylediginiz zamanla kayisi koparma olayi bi korkuttu beni boyle soylememislerdi bana :))) kayisi koparmak ciddi sknti is ya, bilsem en azindan eski kayisi yanima alirdim bagajda dursun :) pahali da bi malzemeymis gergi ile takozu; 500-tl. Tabi o da orijinalse. Servis muhtemeln agzini 1.000 liradan aciyordur.

2008 FD6 Otomatik Lpg

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
D konumundayken ortaya çıkan "tak-tak" tarzı ses V kayışı zamanla bollaştığı/yıprandığı veya gergi arızalandığı için oluşuyor.
Sorunun çözümü için öncelikle V kayışın değiştirilmesi (tavsiyem uzun ömürlü olduğu için orjinal kayışla), kayış değişimine rağmen ses azalmadan devam ediyorsa gergiyi değiştirmek yoluna gitmek gerekli diye düşünüyorum.
Araçlarımızdaki gergiyi çıkan parçalardan anladığımız kadarıyla INA firması üretmektedir. INA firması SCHAFFLER grupta yüksek kalitede üretim yapan bir otomotiv parça firmasıdır.
Bence gergi'nin fahiş fiyatlı ise servisten alınması pek zorunlu değil gibi çünkü bu parça Honda'nın kendi üretimi değil.
Araştırmalarımda parça kodları olarak,

FD6 için gerginin kodu INA 534 0316 10, gergi kayışı BANDO 7PK2061
https://www.onlinecarparts.co.uk/ina-2386530.html

Gerginin orjinal üreticisi INA firması ancak GATES markası adı altında yine INA firması üretimleri de satılıyor ve daha uyguna yurtdışında bulunabiliyor.
GATES'ın kütüğünün üstünde de INA F-551449 kodu işli.
https://www.amazon.com/Gates-39077-Belt-Tensioner/dp/B00498AEQE

gergi.jpg

FB7 için gerginin kodu INA 534 0534 10, gergi kayışı 6PK2093
https://www.onlinecarparts.co.uk/ina-7626467.html

İnternet'ten bu parçanın alımı durumunda bazen ilandakinden farklı ürün gönderebiliyor ama n11-gittigidiyor sistemlerinde tüketici onayı olmadan para satıcıya geçmediği için ürünü kullanmadan istediğiniz gibi geri göndererek gönderim yapılarak para iadesi imkanınız mevcuttur (y)

Son düzenleme:
Çözüm

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Konu başlığında içeriğe uygun olarak düzenleme yapılmıştır.

Geri