RS ve 1.5 VTEC turbo kullananlara bir sorum var.

RS veya 1.5 VTEC turbo kullanıyorsanız imkân olsa 1.6 Eco ya geçer misiniz?

• Evet, Eco ya geçmeyi düşünürüm

Oy: 3 12.5%
  • Hayır, Eco ya geçmeyi düşünmem.

Oy: 21 87.5%

• Kullanılan toplam oy
    24
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Hocam uzun yolda ortalama kaç km hızla gidiyosunuz

35 ARS 909
120 140 km arası hızla gidiyorum ama hızı benzin az yaksın diye değil de genelde ailemle o sürat aralığında gitmeyi tercih ederim. Tek özenli davrandığım anlık hızlanma gazla sürekli oynamalardan kaçınırım. Daha dün izmitten istanbula geldim. Full klima açık yoğun yolda 120-140 arası yoğunlaştığı zaman 90-100 bandında süratle geldim. İstanbul girişi felaket trafikti ona rağmen ort, 6,8 ile evime geldim.

Bi arkadaş yapmış hesabı 16 nin km. 6,4 litre. Turbo civic ortalaması. Çok güzel.

Çok güzel... aynı güzergah ve aynı sürüş ile eco larda ortalama 8 litre LPG tüketiyor.

Son düzenleme:
Daha önce yazdım
Benim eco nun 13 litre LPG yaktığı yerde RS 11 litre benzin yaktı. 1 hafta denedik almadık.

Benim gibi çok km çevirenler ince hesap yapıyorsa ve de geride kalan ömründe çokça radar cezası yedi ise RS vs almak cazip gelmiyor.

Amma gençler alacak binecek tabii ki.

Aynı lastiklerin takılı olduğu, benzer ağırlıklarda, aynı güzergahta arka arkaya ya da yan yana 1.5L Turbo ile 1.6 atmosferik gitse acaba aralarındaki benzin tüketim farkı ne kadar olurdu ? Bunu test etmek bence forumumuzun boynunun borcudur. Bi el atalım arkadaşlar.;)

Turbonun verimliliğe katkısı acaba ne kadar ? Bu önemli. Güç, hız vs. iyi hoş da konu verimlilik olsun. İmkan yaratırılırsa ve varsa süper olur bu testi yapmak.

2017 fk7 84000 km oldu şuan da günlük 130 km yol yapıyorum , fc5 eco ya geçme ihtimalim sıfır, kendi aracımı bile eco modda kullanmıyom

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aynı lastiklerin takılı olduğu, benzer ağırlıklarda, aynı güzergahta arka arkaya ya da yan yana 1.5L Turbo ile 1.6 atmosferik gitse acaba aralarındaki benzin tüketim farkı ne kadar olurdu ? Bunu test etmek bence forumumuzun boynunun borcudur. Bi el atalım arkadaşlar.;)

Turbonun verimliliğe katkısı acaba ne kadar ? Bu önemli. Güç, hız vs. iyi hoş da konu verimlilik olsun. İmkan yaratırılırsa ve varsa süper olur bu testi yapmak.
Ismail, ben fc5 e benzinle de bindim... nerede ne yakacağını biliyorum, uzun uzun test etsek te sonuç değişmeyecek.

Şöyle ki trafik kurallarına uyarak ister yüz ister 500 km deneyin, aynı şehrin içinde ya da aynı güzergahta sehirlerarasi deneyin farketmez, civic turbo civic ecoya her 100 km de 250 gram benzin takar.
Çünkü 150 ve üstü hızlarda turbo gücün etkisiyle daha az yakacaktir. Bu da kesin ve net

Tekrar ediyorum... herkes kafasına göre sürecek aracını ve max 120 hız a çıkılacak.

Ekte yakıt verileri paylaşıyorum...

Birinde 4,9 litreye kadar düştüm, 5,5 litreyi Cook gördüm.

Ancak diğer veride durum fena, 574 km ortalama 9,5 litre

Ya da 101 km 13 litre.

Bu Veriler depo taşana kadar doldurma yapılarak teyit edilmiştir.

Araç aynı şoför aynı yakıt shell veya opet benzini.

Fark güzergah ta ve sürüş şeklinde.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210527-083951_Gallery.jpg
    Screenshot_20210527-083951_Gallery.jpg
    140.7 KB · Görüntüleme: 47
  • Screenshot_20210527-083959_Gallery.jpg
    Screenshot_20210527-083959_Gallery.jpg
    195.8 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:
250 gram takar diyorum çünkü civic eco da basit bir düzenek değil ki, alt devirleri cansız tabii ki de güçsüz... buna bağlı kalkış yahut ara hızlanması turboya göre tabii ki yavaş. Ancak yakıt vs Veriler herkes biniyor ölçüyor.

yıllardır bu araçları herkes biliyor artık sürpriz yumurtalardan çıkan oyuncakları ezberlediğimiz gibi civic leri de ezberledik.
Yakıt verileri vs. Kim neyi ispatlamaya çalışacak ki.

Az basan az yakıyor, çok basan çok yakıyor.
Ve LPG/Benzin olayı = kişinin yakıta ödediği paranın toplamda %35-40 azalması demek.

Yukarıda ifade edildiği gibi, 6,4 litre benzin yakan araç bu günkü fiyattan 50 kuruş ortalama tüketim yapmış.

Aynı arkadaş aynı şekilde itina ile eco kullansa 8 litre ortalar. Bu da 32 kurus eder.

Yani %35 tasarruf eder. Yani 10 bin km de yaklaşık 2.000 tk eder.

Ben 2 aracla 2020 takvim yılında 54 bin km çevirdim....

Bu basit hesapta cebimden yakıta verdiğim para LPG sayesinde 11 bin lira az olmuş. Bereket versin.

Eco LPG ye tam uyumluluğu sayesinde bu kadar sattı. Ve bitiyor. Yeni kasa zaten 1.5 T geliyor.
Turbo lar i da LPG ile kullanan arkadaşlar var umarım sorumsuzluk devam eder de biz de araç modelledigimiz de KORKMADAN TURBO ALIP LPG Lİ BINERIZ.

Son düzenleme:
Bir kez daha yazayım da tarafımız belli olsun...

FC5 ide FB7 yi de satarım (tıpkı bu güne kadar sattığım 15 tane Honda gibi)

LPG bağlanmış ya da bağlanabilecek turbolu civic alır tepe tepe binerim.

Ancak benzin ile CIVIC in hiç bir çeşidine binilmez (bence)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri