Yan sanayi sağ motor takozu

Aracınız
Civic FB7 2013
Merhaba, fb7 aracımın yağ bakımını yaptırırken yağı değiştiren arkadaş motorun alttan sallandığını farkedip bana da gösterdi. Alttan elle sallayınca motor beşik gibi sallandı. Motor ustasına götürdüm o alttan bakmadan üstten elle salladı alt takoz kopmuş dedi. Kendisinde varmış 300 tl parça 50 tl işçilikle yarım saate yaparız dedi. Az önce servisi arayıp fiyat aldım 1790 tl yalnızca parça ücreti. Sorum şu genelde sağ motor kulağı değiştirmiş forumdaki arkadaşlar ve bu kulak yağlı bir parça sanırım. Benim sorunum alt kulakta ve yağsız düz bir parça bunu orjinal almazsam yine sıkıntı yaşar mıyım? Motor kulağının koptuğunu ya da yıprandığını fark etmemiştim. Yalnızca gaz verip gazı bıraktığımda bir vurma hissediyordum.

Ustanın bana alt takoz diye gösterdiği parça şu;

Ekli dosyalar

• honda-civic-motor-kulagi-arka-at-32063-5986[1].jpg
    honda-civic-motor-kulagi-arka-at-32063-5986[1].jpg
    50.9 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleme:

Edinew

0
Ad Soyad
Edi New
Aracınız
Civic FD6 2008
tayvan malı yan sanayi aldım. 4-5 sene oldu, çok memnunum. hiç bir titreşim,sarsıntı olmadı şimdiye kadar. çok ucuzdu o zamanlar. 170 TL falandı. tavsiye ederim.

Edinew

0
Ad Soyad
Edi New
Aracınız
Civic FD6 2008
yağlı motor takozu/kulağını orjinal alıp kösülmeye gerek yok. çok önemli bir mesele değil bence. her yerde bulunan ve kolayca değişen bir parça.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
yağlı motor takozu/kulağını orjinal alıp kösülmeye gerek yok. çok önemli bir mesele değil bence. her yerde bulunan ve kolayca değişen bir parça.
Katılmıyorum, eski FD6mdaki yan sanayi motor takozu 20bin km.de ömrünü tamamladı, orjinalinde bu ömür 100bin km.leri çok rahat görüyor.

Son düzenleme:

Edinew

0
Ad Soyad
Edi New
Aracınız
Civic FD6 2008
Katılmıyorum, eski FD6mdaki yan sanayi motor takozu 20bin km.de ömrünü tamamladı, orjinalinde bu ömür 100bin km.leri çok rahat görüyor.
diyelim ki her seferinde öyle oluyor, yan sanayi motor takozu 20 binde ömrünü tamamlıyor, hatta 1 ay sonra aniden bozuluyor. Zararı nedir ? çok boyutlu bir riski var mıdır ? tüm yan sanayi mazlemeler böyle çıkacak diye bir kural mı vardır ? merak ediyorum.

Aracınız
diyelim ki her seferinde öyle oluyor, yan sanayi motor takozu 20 binde ömrünü tamamlıyor, hatta 1 ay sonra aniden bozuluyor. Zararı nedir ? çok boyutlu bir riski var mıdır ? tüm yan sanayi mazlemeler böyle çıkacak diye bir kural mı vardır ? merak ediyorum.

Mesele tek seferde 2500 lira vermek var.
Birde her seferde 750 lira vermek var her 20k varsayalım, 100.000 km sonunda ödenen net orijinalde 2500 iken , yan sanayide toplam 3750 + İşçilik+ yol masrafı+ ZAMAN.

Siz 750 lira harcamış olursunuz.
Öbür türlü 2500 sadece masraftır.
Ayrıca orijinal motor kulağını 100 k dan çok daha uzun bir süre kullanabilirsiniz. Bu sizin ani gaza basmalarınıza bağlıdır. 10 yıl kullanılır sıkıntısız bu bir gerçek.

Türkiyede ikinci ele bulaşmamak için iyi bir sebep.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Edinew

0
Ad Soyad
Edi New
Aracınız
Civic FD6 2008
Mesele tek seferde 2500 lira vermek var.
Birde her seferde 750 lira vermek var her 20k varsayalım, 100.000 km sonunda ödenen net orijinalde 2500 iken , yan sanayide toplam 3750 + İşçilik+ yol masrafı+ ZAMAN.

Siz 750 lira harcamış olursunuz.
Öbür türlü 2500 sadece masraftır.
Ayrıca orijinal motor kulağını 100 k dan çok daha uzun bir süre kullanabilirsiniz. Bu sizin ani gaza basmalarınıza bağlıdır. 10 yıl kullanılır sıkıntısız bu bir gerçek.

Türkiyede ikinci ele bulaşmamak için iyi bir sebep.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Böyle bir hesap olmaz, orjinal dediğiniz takoz 100 bin gidecek diye bir kural yok, benimki 60 binde ölmüştü. orjinali 1000 TL civarı istediler, ben 170 TL ye Tayvan yan sanayi satın alıp taktırdım. 50.000 km oldu tık demedi. Çok memnunum çoookkk. Aracıda kaldırım, dağ,taş,çukur,bayır demem kullanırım.
Sonunda olmazsa olmaz, araç yürümez, motor patlar gibi bir sorun yoksa neden orjinal diye israr edeyim. Serviste orjinal takıldığından kim emin olabilir ki ? Kauçuk ve demir sonuçta, abartmaya gerek yok bence.

Geri