Yan sanayi sağ motor takozu

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
diyelim ki her seferinde öyle oluyor, yan sanayi motor takozu 20 binde ömrünü tamamlıyor, hatta 1 ay sonra aniden bozuluyor. Zararı nedir ? çok boyutlu bir riski var mıdır ? tüm yan sanayi mazlemeler böyle çıkacak diye bir kural mı vardır ? merak ediyorum.
Böyle bir hesap olmaz, orjinal dediğiniz takoz 100 bin gidecek diye bir kural yok, benimki 60 binde ölmüştü. orjinali 1000 TL civarı istediler, ben 170 TL ye Tayvan yan sanayi satın alıp taktırdım. 50.000 km oldu tık demedi. Çok memnunum çoookkk. Aracıda kaldırım, dağ,taş,çukur,bayır demem kullanırım.
Sonunda olmazsa olmaz, araç yürümez, motor patlar gibi bir sorun yoksa neden orjinal diye israr edeyim. Serviste orjinal takıldığından kim emin olabilir ki ? Kauçuk ve demir sonuçta, abartmaya gerek yok bence.
Orjinal motor kulağı 60binde ömrünü tamamlıyor ve yan sanayi motor kulağı 50bin tık etmeden sorunsuz dayanıyor… :unsure:
Motorun esas yükünü taşıyan yağlı motor kulağı sadece kauçuk ve demir ve abartmaya gerek yok… :unsure:
Siz önceki mesajlarda bahsi geçen alt arka kulak parçasından mı bahsediyorsunuz yoksa motorun esas yükünü taşıyan yağlı motor kulağından mı bahsediyorsunuz?

Edinew

0
Ad Soyad
Edi New
Aracınız
Civic FD6 2008
Orjinal motor kulağı 60binde ömrünü tamamlıyor ve yan sanayi motor kulağı 50bin tık etmeden sorunsuz dayanıyor… :unsure:
Motorun esas yükünü taşıyan yağlı motor kulağı sadece kauçuk ve demir ve abartmaya gerek yok… :unsure:
Siz önceki mesajlarda bahsi geçen alt arka kulak parçasından mı bahsediyorsunuz yoksa motorun esas yükünü taşıyan yağlı motor kulağından mı bahsediyorsunuz?
Yağlı motor kulağı Ayrıca orjinal konusuna hiç takılmam, servis ve garanti konusunu da dert etmem, kesinlikle uğramam. Hep sıfır araç alırım, tek elden kullanırım.

...

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Aracım 2008 model,
106 bin km. Civarındayken yağlı motor kulağını servisten orjinal alarak değiştim. Son 1000 km.nin titreşimlerini saymazsam orijinal kulak 105 bin km.kullanilmis. ben aracı aldığımda 53 bin km.deydi. benden önce değiştigini sanmıyorum.
Motor kulağından beklentiniz ne?
Kopmasın titrese de olur, Fazla maliyet çıkmasın ne kadar gider şans, gerisi Allah kerim. Gibi şansa bırakan düşünceler benim lugatimda yok. Herkesin beklentisi farklı olabilir. Ben 100.000 km. Kafam rahat olur diye düşünüyorum. Bir 50 bin km. Sonra yan sanayi bile olacak 2 bin TL. Kim kârlı kim zararlı bir söyleyin :)

Edinew

0
Ad Soyad
Edi New
Aracınız
Civic FD6 2008
yan sanayi her zaman kârlı. bu çok açık. Matematik yanılmaz. orjinal her tür kullanımda 100 bin km garanti, yan sanayi ben buna karışmam deniliyorsa bu başka bir olay. sigorta, kasko misali. bedelini öder katlanırsın. Sorsam orjinal nerede yapılıyor ? Markası nedir diye cevap bile gelmeyecek bir konuda orjinal diye israr edildiğini görüyorum. Telâfisi olsa da para kolay kazanılmıyor. Bujiymiş, filtreymiş, yağmış, bakımmış, cam, silecek için fırsatçı bayileri ve servisleri kollamanın memlekete bir faydası olmadığını düşünüyorum. Olmazsa olmaz, vücuda giren ameliyat malzemesi, protez tartışmıyoruz sonuçta. Allah muhafaza. Kazasız, belasız hayırlı ömürler dilerim tüm kardeşlerime..

Son düzenleme:

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
yan sanayi her zaman kârlı. bu çok açık. Matematik yanılmaz. orjinal her tür kullanımda 100 bin km garanti, yan sanayi ben buna karışmam deniliyorsa bu başka bir olay. sigorta, kasko misali. bedelini öder katlanırsın. Sorsam orjinal nerede yapılıyor ? Markası nedir diye cevap bile gelmeyecek bir konuda orjinal diye israr edildiğini görüyorum.
Tercih meselesi. ?

Edinew

0
Ad Soyad
Edi New
Aracınız
Civic FD6 2008
Aynen kardeşim, bilgimiz ve tecrübemizin olmadığı bir konuda insanları orjinale ve marka servislerine yönlendirmek sonuçta hem etik değil, hemde piyasada marka ve logo kullanılarak bunların sahtelerinin ( misal Honda logolu sahte bujiler, balatalar, filtreler, plastik enjeksiyon parçalar ve sair ) üretilmesine ve fahiş fiyatla pazarlanmasına sebep veriyor insanlar, bunun farkında değiller. insan yan sanayi olduğunu bilerek ve kalitesini araştırarak bir ürünü satınalmasında ve kullanmasında ne mahzur var anlıyamıyorum. Hiç olmazsa ederi kadar para ödüyor. Çıkıpta 5 tane yan sanayi alacağına orjinal satın al, bir seferde beş katını öde demenin mantığını kuramıyorum. Fayda,maliyet, performans, başa baş noktası bile düşünülmeden konuşulan konular bunlar.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Öncelikle servis taraftarı birisi degilim. Onu belirteyim.
Hocam sizin yan sanayi (yada orjinal diye alınıp sahte çıkan) parçadan hiç canınız yanmamış belliki :)
Ben bir triger kayisindan rektefiye yaptırmak zorunda kalan, bir bujiden yolda kalan. Bir şanzıman yağından şanzumanı kucaklayan, sahte fren balatasından şişen fren sebebiyle duramayarak kaza yapan daha nelerini nelerini gördüm.
Niye??? çünkü sahte parça, imitasyon parça.
Para kolay kazanılmıyor. Evet kimse fazla para vermek istemez. Ben buji, şanzıman yağı, şanzıman filtresi, motor kulağı, triger kayışı-zinciri gibi hayati derecede öneme sahip parçalar için pahalı da olsa servisi tercih ediyorum. Biliyorumki orjinal ve garantili parça. Kendim kampanya döneminde iskontolu alırım. Montajını bizzat kendim yaparım. Sanayi ortamından yada internet üzerinden temin edeceğiniz yedek parçanın %90'ı maalesef sahte. Herkes istediği yerden istediği parçayı almakta özgür. :)

Aracınız
Konu güzel bir noktaya geldi. Acaba aracın hangi parçalarının gerçek manası ile orjinal yani kendi fabrikasında üretildiğini öğrenebilir miyiz? Aklıma ilk olarak motor, şanzıman ve kaporta geliyor. Civic için durum nedir acaba?

Edinew

0
Ad Soyad
Edi New
Aracınız
Civic FD6 2008
Öncelikle servis taraftarı birisi degilim. Onu belirteyim.
Hocam sizin yan sanayi (yada orjinal diye alınıp sahte çıkan) parçadan hiç canınız yanmamış belliki :)
Ben bir triger kayisindan rektefiye yaptırmak zorunda kalan, bir bujiden yolda kalan. Bir şanzıman yağından şanzumanı kucaklayan, sahte fren balatasından şişen fren sebebiyle duramayarak kaza yapan daha nelerini nelerini gördüm.
Niye??? çünkü sahte parça, imitasyon parça.
Para kolay kazanılmıyor. Evet kimse fazla para vermek istemez. Ben buji, şanzıman yağı, şanzıman filtresi, motor kulağı, triger kayışı-zinciri gibi hayati derecede öneme sahip parçalar için pahalı da olsa servisi tercih ediyorum. Biliyorumki orjinal ve garantili parça. Kendim kampanya döneminde iskontolu alırım. Montajını bizzat kendim yaparım. Sanayi ortamından yada internet üzerinden temin edeceğiniz yedek parçanın %90'ı maalesef sahte. Herkes istediği yerden istediği parçayı almakta özgür. :)
Aynen haklısınız herkes istediği yerden istediği ürünü, parçayı alıyor zaten. Benim gayret ettiğim taraf işin bu tarafı değil, her yan sanayi kötü değildir, özellikle yurdumuzda üretilenler başta olmak üzere içlerinden iyilerini uygun maliyetle satın almaya çalışalım. Fahiş fiyata ithal mala bağımlı, Plâza sahiplerini zengin eder pozisyona sokmayalım kendimizi. Bu forumların amacı da bilgi,tecrübe, maliyet, fayda paylaşmak değil mi zaten. Adam tutturmuş aman orjinal parça alın diyor, e kardeşim nereden biliyorsun servisten alınan parçanın, değiştirilen yağın, filtrenin orjinal olduğunu veya orjinalin yan sanayıden daha kaliteli olduğuna dair bir iddian, tecrüben mi var ? ben bunu anlıyamıyorum. Ha diyorsanız ki " forumlar plazalar tarafından destekleniyor, reklam geliri, fiyat indirimi sağlanıyor, yan sanayiyi burada konuşmayalım" bu da kabulümdür.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
yan sanayi her zaman kârlı. bu çok açık. Matematik yanılmaz. orjinal her tür kullanımda 100 bin km garanti, yan sanayi ben buna karışmam deniliyorsa bu başka bir olay. sigorta, kasko misali. bedelini öder katlanırsın. Sorsam orjinal nerede yapılıyor ? Markası nedir diye cevap bile gelmeyecek bir konuda orjinal diye israr edildiğini görüyorum. Telâfisi olsa da para kolay kazanılmıyor. Bujiymiş, filtreymiş, yağmış, bakımmış, cam, silecek için fırsatçı bayileri ve servisleri kollamanın memlekete bir faydası olmadığını düşünüyorum. Olmazsa olmaz, vücuda giren ameliyat malzemesi, protez tartışmıyoruz sonuçta. Allah muhafaza. Kazasız, belasız hayırlı ömürler dilerim tüm kardeşlerime..
Honda logolu ürünler genelde sahte zaten piyasada. Fabrikada üretilen ürünler veya yurtdışından getirilen ürünler belli. Parçadan parçaya üretim şekli değişebiliyor. Kalitesi de öyle.

Filtreler konusunda yine hak veririm servisten de alınması taraftarı değilim asla abartı fiyatlarından dolayı. Filtreler için belli kalitedekileri almanız şart. Gidip parçacıdan aldıklarınız çöp olabiliyor. Kalitesiz filtreler ile zaten motorun içini hava filtresinden dolayı toz doldurursunuz bu da yağı hızlı eskitir ve motorda aşınmalara sabep olursunuz. Yağ filtresi kalitesiz ise zaten aşındırıcı malzemeler dolaşımda olur. Burada sahte yağa zaten hiç girmemek gerek...

Bu forumda bir çok defa orjinal buji yerine Bosch veya orjinal denilen bujilere orjinallerden %20 daha az para verip 20bin km'de patlatan oldu. Sıfır aldığım aracımın, Orjinal bujilerini İstanbul gibi bir yerde 130bin km sorunsuz kullandım ve tamamen 120bin km değişimi geldiği için değiştirmiştim. Şimdi ben neden gidip başka bujilerde macera arayayım ? V Kayış da aynı şekilde 120bin küsür gitti. Tekrar aynı ölçüde aldım servisten başka yerde olmadığı için. Ben şimdi başka buji alsam içeride patlasa ne olur ? Bobine zarar verse ne olur ? Değmez asla.

Bu tip ürünlerde dikkat etmek gerek. Etmiyorasanız da yazdıklarınızı başkalarının da okuyabileceğini düşünüp yazmak gerek. İnsanlar bu forumu okuyarak alımlar yapıyor ve araca ciddi zarar verebilecek önerilerde temkinli davranmak en doğrusu. Herkes kandırılabiliyor ülkemizde. Güvenirlilik önemli. Şanzıman yağı, buji, V kayışı, motor soğutma sıvısı gibi uzun süre kullanılan malzemeleri olabildiğince yetkili servisten almak en güvenli yol ve kolay yol. Bunların distribütörlerini bulursunuz ordan da alırsınız.

Sahtekarlığın, üç kağıtçılığın kralları şu an zaten otosanayilerde takılıyor. Ekonomik durumu kötü olan halkın da ucuz sarf malzemelere yönelmesi orta - uzun vadede onlara veya satacağı sonraki kullanıcılara potansiyel zarar yaratıyor. Bunu öngörebilmeniz için bu sıkıntıları yaşamanız gerekmiyor. Araçlarınıza iyi bakın.

Edit: Motor takozu konusunda 136bin km'de bir sıkıntı yaşamamıştım. Ben kamp yapan, dağ bayır gezen de biriyim. Kasislerde de çok yavaşlamayı sevmem ?ona rağmen iyi dayandığı kesin.

Son düzenleme:
Geri