Civic FK7 Yeni Civic HB(FK7) Sport Plus yağ eksiltiyor mu? Yoksa başka bir problem mi?

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Merhaba arkadaşlar,

2018'in Kasım ayında aracımı sıfır km olarak satın aldım. 10000 bin km bakımına girene kadar yağ ile ilgili bir sorun yaşamadım. Fakat 10000 km bakımında aracın yağı değiştikten sonra iki kez motor yağı uyarısı ile karşılaştım araçta. Anlatayım.

İlki İstanbul'dan Uzunköprü/Edirne'ye giderken başıma geldi. İstanbul'dan çıktıktan sonra aracı Eco moduna aldım ve sakin sakin gitmeye başladım. Fakat Edirne yolunu bilen bilir, çok güzel dümdüz bir yol ve dayanamadım biraz hızlı gittim. Yaklaşık 1 saat 170-180 ile gidince motor yağı uyarısı çıktı ekranda. Hemen aracı durdurup kılavuzdaki adımları izleyerek 3 dakika bekledikten sonra yağ seviyesini kontrol ettim. Yağ seviyesi normaldi. Biraz daha bekleyip aracı çalıştırdım ve uyarı kaybolmuştu. Yine de endişelendiğim için ilk benzinlikte durdum ve aynı işlemleri tekrarladım. Motor yağı seviyesi yine olması gerektiği gibiydi. Sonra Eco modu kapatarak yoluma devam ettim. Edirne'ye varana kadar sakin gittim fakat Edirne-Uzunköprü arası ve Edirne'den İstanbul'a dönüşte yine süratli kullandım. Fakat bir sorun olmadı. Bu tecrübeyi yaşayınca aklıma şu geldi. Doğru mu düşünüyorum yorumlarınızı bekliyorum. Araç Eco modda iken motoru soğutmak için daha az yağ kullanıyor olabilir mi? Bu sebeple Eco moda rağmen yüksek devir sonucu çok ısınan motor bu az kullanılan yağı yüksek ısı sonucu yüksek basınçla fazla sıkıştırıp aracın motor yağı uyarısı vermesine sebep oluyor olabilir mi? Çünkü bunu yaşadığımda aracımı 10000 bakımından çıkaralı henüz bir kaç gün olmuştu. Yani yağı yeni değişmişti.

İkinci kez ise dün akşam başıma geldi. Aracım 5 gündür Sabiha Gökçen yakınındaki Havapark'ta yatıyordu. Uçaktan indim ve bir an önce eve gitme isteği ile aracı aldığım gibi biraz yapıştırdım. Sabiha Gökçen'den Zekeriyaköy'e gidiyordum, bu sebeple Kuzey Marmara otoyolunu ve 3.köprüyü kullandım. Yol yine açık ve düz. Yaklaşık 35-40 km yüksek süratle gittikten sonra araç yine yağ uyarısı verdi. Bu kez aracı normal modda kullanıyordum. Hemen dinlenme tesisinde durup, 3 dk bekledikten sonra motor yağı seviyesini kontrol ettim ve seviye normaldi. Kendime güvenmeyip bir de Shell'deki servis kısmında yağ ile ilgilenen personele ölçtürdüm. Yine yağ seviyesi normal çıktı. Aracı çalıştırdığımda uyarı yine gitmişti. Daha bakımdan çıkalı 4 bin km olduğu için yine bir sorun olmaması gerektiğini düşündüğümden aklıma şu geldi. Araç 5 gündür çalışmıyordu ve motor yeteri kadar ısınmadan yüksek süratle kullandığım için böyle bir sorun yaşamış olabilir miyim?

Sizce servise götürmeli miyim aracı ne düşünüyorsunuz?

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Hepinize merhaba ilk defa yorum yazıyorum konuyu okudum. 2017 fk7 bende de var 34.000 de hiç yanmadı ama servise bakıma gittimde yağ olarak özellikle honda type 2.0 engine oil koymak gerekiyor dedi. Eskişehir servisi diğeri sorun yaratabilir sizin aracınız da dedi ama nasıl bir sorun bahsetmedi ve bana hem şanzıman yağının hemde motor yağının boş bidonlarını verdi hepsimi konuluyor dediğimde evet hiç artmıyor denildi. Yağ kapasitesi bin 3.5 litre olduğunu burada öğrendim. Acaba yağ değişiminde 3.5 lt yerine 4 litre konulduğu için basınç veya seviye düşük değilde yüksek uyarısı olma şansı varmı, çünkü benzeri bir durum Mercedes otobüs de başıma geldi seviye ikazı yanıyor diye sürekli yağ eklenen bir aracımız oldu ve sönmediği için servise gittik yağ 5 litreye yakın fazla çıkmıştı. Yağ çubuğu olmadığı için kendimiz de kontrol edememiş tik. Birden fazla araç ve sürücü olduğu için lambayı gören 1 litre koymuş ve ne tesadüf ki bakımdan geldiğinin ertesi günü yanmıştı ilk defa ve servis de itiraf etti bidon bitsin diye hepsini boşaltıyoruz demişlerdi zamanla biraz eksiltme oluyor normal seviyeye geliyor ilk yandığında bizi arasaydınız falan diye geçiştirdi ler.

Benzer bir fikri arkadaşla konuşmuştuk servisler şu an bidonun hepsini koyuyor ve alması gerekenden fazla @cvc07

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Hepinize merhaba ilk defa yorum yazıyorum konuyu okudum. 2017 fk7 bende de var 34.000 de hiç yanmadı ama servise bakıma gittimde yağ olarak özellikle honda type 2.0 engine oil koymak gerekiyor dedi. Eskişehir servisi diğeri sorun yaratabilir sizin aracınız da dedi ama nasıl bir sorun bahsetmedi ve bana hem şanzıman yağının hemde motor yağının boş bidonlarını verdi hepsimi konuluyor dediğimde evet hiç artmıyor denildi. Yağ kapasitesi bin 3.5 litre olduğunu burada öğrendim. Acaba yağ değişiminde 3.5 lt yerine 4 litre konulduğu için basınç veya seviye düşük değilde yüksek uyarısı olma şansı varmı, çünkü benzeri bir durum Mercedes otobüs de başıma geldi seviye ikazı yanıyor diye sürekli yağ eklenen bir aracımız oldu ve sönmediği için servise gittik yağ 5 litreye yakın fazla çıkmıştı. Yağ çubuğu olmadığı için kendimiz de kontrol edememiş tik. Birden fazla araç ve sürücü olduğu için lambayı gören 1 litre koymuş ve ne tesadüf ki bakımdan geldiğinin ertesi günü yanmıştı ilk defa ve servis de itiraf etti bidon bitsin diye hepsini boşaltıyoruz demişlerdi zamanla biraz eksiltme oluyor normal seviyeye geliyor ilk yandığında bizi arasaydınız falan diye geçiştirdi ler.
Bu da bir ihtimal ancak ben 1.5 turbo motorlarda yağa benzin karışması kronik sorununun yağı daha fazla incelttiğinden, bu lambanın yandığını düşünüyorum. Belki ekstra benzin karışımı ve fazla yağ da bahsettiğiniz durumun olma olasılığını arttırmış olabilir.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Bu da bir ihtimal ancak ben 1.5 turbo motorlarda yağa benzin karışması kronik sorununun yağı daha fazla incelttiğinden, bu lambanın yandığını düşünüyorum. Belki ekstra benzin karışımı ve fazla yağ da bahsettiğiniz durumun olma olasılığını arttırmış olabilir.
Hocam o zaman yağdan numune alınıp analiz etmek gerekiyor. Uzun vadede hoş bir durum değil!

Faaliyet ayn-ı lezzettir.

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Benzer bir fikri arkadaşla konuşmuştuk servisler şu an bidonun hepsini koyuyor ve alması gerekenden fazla @cvc07

Hocam geçtiğimiz pazar günü yine aracı biraz zorlama şansım oldu. Yarım saat kadar 180-200 arası kullandım. Bir problem olmadı. Bir hafta öncesinde ise benzin aldıktan sonra yine ikaz lambası yanmıştı. Haftaya da bir seyahatim var. Benzinlikte pompaya yanaşmadan önce 3-4 dakika rölantide çalıştırıp daha sonra kontak kapatacağım ve benzini aldıktan sonra gazlayacağım. İlk zamanlarda bu benzin alma olayına dikkat etmememiştim ama son 7 seferdir her ikaz lambasının yanışı uzun yolda bir süre gittikten sonra benzin aldıktan sonra oldu. Siz hiç dikkat ettiniz mi bu hususa?

Benzin depo kapagindami bir yerde okudum benzin dolumu bittikten 5 saniye sonra pompayi cikartinnyaziyordu bununla alakali bir durum olabilir mi? Burada yeni dolum esnasinda olusan benzin buhar basinci etki eder mi?

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Benzin depo kapagindami bir yerde okudum benzin dolumu bittikten 5 saniye sonra pompayi cikartinnyaziyordu bununla alakali bir durum olabilir mi? Burada yeni dolum esnasinda olusan benzin buhar basinci etki eder mi?

Bununla alakalı olacağını sanmıyorum hocam zira benzin dolduktan sonra görevlinin gelip pompayı alması uzun sürüyor zaten.

Ben son zamanlarda benzin alımları sonrası bu problemle karşılaşmamdan ötürü şunu düşünmeye başladım. Uzun süre kullanımdan sonra motor yağı motoru yeteri kadar soğutamadan benzinlikte aracı stop ettiğimden ötürü tekrar çalıştırdığımda ve motoru devirlendirdiğimde bu problem yaşanıyor.
Bundan sonra biraz daha dikkat edeceğim. Gerçekten bu sebepten mi diye çözmek için.

Aracınız
Civic FK7 HB 2018
arkadaslar bende de hb sport var .Bazen diyorum honda bu turbo işinde yeni keske almasaydim mi. 1.5 turbolu motorlar crv ve civicler çin ve abd de geri cagrilma olmus.

SM-J600F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Hocam geçtiğimiz pazar günü yine aracı biraz zorlama şansım oldu. Yarım saat kadar 180-200 arası kullandım. Bir problem olmadı. Bir hafta öncesinde ise benzin aldıktan sonra yine ikaz lambası yanmıştı. Haftaya da bir seyahatim var. Benzinlikte pompaya yanaşmadan önce 3-4 dakika rölantide çalıştırıp daha sonra kontak kapatacağım ve benzini aldıktan sonra gazlayacağım. İlk zamanlarda bu benzin alma olayına dikkat etmememiştim ama son 7 seferdir her ikaz lambasının yanışı uzun yolda bir süre gittikten sonra benzin aldıktan sonra oldu. Siz hiç dikkat ettiniz mi bu hususa?
Bu konuyu daha öncesinde söylemiştiniz dikkat edemedim ama fırsatım olursa deneyeceğim. Benzin aldıktan sonra sürüş tarzınız nasıl sert mi? Virajlara sert mi giriyorsunuz mesala.

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Bu konuyu daha öncesinde söylemiştiniz dikkat edemedim ama fırsatım olursa deneyeceğim. Benzin aldıktan sonra sürüş tarzınız nasıl sert mi? Virajlara sert mi giriyorsunuz mesala.

Otobanda sürdüğüm için sert viraj yok ama sürat yüksek hocam. 170-200 arası. Şehir içinde çok acele bir işim yoksa genelde sakin kullanırım. Bu problemi şehir içinde bir kez yaşadım. Onda da gündüz trafiksiz bir saatte evde unuttuğum bir şeyi almak için ofisten eve gidiyordum. Agresif kullanmıştım. Bir kaç km gittikten sonra uyarıyı vermişti. Yol üzerinde de 2 tane virajı sert dönmüşümdür. Etkisi var mı bilmiyorum.

Bu arada bu hafta sonu Sabiha'dan dönerken yine yüksek süratte kullandıktan sonra benzin aldım ve benzin aldıktan sonra yüksek süratle devam ettim. Fakat benzin almadan önce yaklaşık 5 dakika park modunda çalıştırmaya devam ettim aracı. Bu kez uyarı vermedi.

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Otobanda sürdüğüm için sert viraj yok ama sürat yüksek hocam. 170-200 arası. Şehir içinde çok acele bir işim yoksa genelde sakin kullanırım. Bu problemi şehir içinde bir kez yaşadım. Onda da gündüz trafiksiz bir saatte evde unuttuğum bir şeyi almak için ofisten eve gidiyordum. Agresif kullanmıştım. Bir kaç km gittikten sonra uyarıyı vermişti. Yol üzerinde de 2 tane virajı sert dönmüşümdür. Etkisi var mı bilmiyorum.

Bu arada bu hafta sonu Sabiha'dan dönerken yine yüksek süratte kullandıktan sonra benzin aldım ve benzin aldıktan sonra yüksek süratle devam ettim. Fakat benzin almadan önce yaklaşık 5 dakika park modunda çalıştırmaya devam ettim aracı. Bu kez uyarı vermedi.

Bence hızın direk etkisi yok. Hızlanmayı kısa sürede yapıp yük bindirince mi oluyor anlamadım bir de şu benzin alma mevzu var tabiki. Ben artık takılmıyorum :)

Geri