Civic FC5 36Lt LPG ile en fazla 250km giden tek ben miyim?

Aracınız
Civic FC5 2019
Merhaba arkadaşlar
Cuma günü gece 12'de atasehirde yol çıktım
Istanbul-samsun olarak giderken hesap yapamadim. Ama dün akşam 8'de yola çıktım sabah 5de geri gelmiş oldum ve dönüş yolunda samsun-istanbul yol deneyimini paylaşmak istedim sizlerle.
Samsundan dönüşte yolu bilenler iyi bilir havzaya kadar hep rampa çıkıyoruz ve bu da araçta malesef fazla yakıt sarfiyatı yapıyor.
Birinci resimde toplam yaptığım mesafeyi ölçtüm ve 382 km yol yaptım. Radar yerleri dışında çoğunlukla 120 -130 arası hızla yol yaptım.
Ikinci resimde depoyu bolu dörtdivan shell istasyonundan doldurdum. 3.95 tl ile 30 lt aldım ortalama 119 tl tuttu. Bir dişile 44 km yol yaptım.
Ama sonrasında üçüncü resimde görürseniz eğer iki diş ile toplam 103 km yol yaptım ve ikinci diş ile ortalama 59 km görmüş oldum. Ayrıca bu doldurduğum depo ile gerede gişelerden sonra istanbula gelirken 150-160 km hız ile geldim. Tahminimce 250 km civarında bir mesafe yapmış oldum benzini aldığımdan beri ve yarim depo gaz hala duruyor araçta şuanda.
Hesaplamasını yapmam biraz zor çünkü dönüşte samsunda depoyu doldurduğum zaman depo yarıdan fazla doluydu ve sadece 57 tl gaz almıştım. Bundan dolayı hesaplaması biraz zor.
Sizlerle paylaşmak istedim bu konuyu.
Gerçekten düz yol olduğu zaman 150 km ile gitsem bile ortalama 60 km bir diş lpg ile gidebiliyormuşuz. Normalde 45 km üstüne çıkamamıştım bir diş ile
Ayrıca eklemek isterim ki araçta 2 kişiydik ve bagaj boştu klima açmadım hiç.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    57.3 KB · Görüntüleme: 61
  • 2.jpg
    2.jpg
    57.2 KB · Görüntüleme: 59
  • 3.jpg
    3.jpg
    54.5 KB · Görüntüleme: 57
Aracınız
Civic FC5 2019
Arabayi alali neredeyse 1 sene oldu. İlk defaolcum yaptim. Klima full acik. Bagaj yok tek ben vardim. Ankara cankiri tekrar cankiri ankara 255km yol yaptim. 15 kusur lt gaz aldi. 55 tl para verdim. Neredeyse yolbilgisayirindan bile 0. 5 dusuk cikti. Hayret ettim. Cok iyi degilmi

.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Arabayi alali neredeyse 1 sene oldu. İlk defaolcum yaptim. Klima full acik. Bagaj yok tek ben vardim. Ankara cankiri tekrar cankiri ankara 255km yol yaptim. 15 kusur lt gaz aldi. 55 tl para verdim. Neredeyse yolbilgisayirindan bile 0. 5 dusuk cikti. Hayret ettim. Cok iyi degilmi

.
Geçen sene ben de benzer bir yol yapmıştım tek, balıkesir - istanbul gidip geldim. Fişlere baktığımda 5.9lt idi tüketimim sizinki gibi. Biraz daha zorlasam araç lpg üretecekti.

Olabilir. Çok iyi değer.

Aracınız
Civic FB7 2015
Bir deneme yaptım,
LPG uyarı sinyalı verdikten sonra önce opetten aldım tam çıkarken benzilikten 270 km menzil gösteriyordu,
sonra shellden aldım onda da 320 km menzil gösterdi.
99 tllik aldım tam ikisindede 3.49dan.
İlginç yani anlamadım bu işi.

araç 2020 eco elegance
Ben her zaman Shell kullanıyorum OPET aldığımda sanki daha az gidiyor

Mi 9 Lite cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

akif

0
Aracınız
Bu resim İstanbul trafiğinden mi

SM-G950F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Hocam şehiriçi kavramı çok değişken mesela büyükşehirler de mesai başlangıcı ve çıkış saatlerinde ki dur kalk trafiğe kalıyor sanız ortalama 250 km civarı ancak gidiyor 36 lt lpg ama dur kalk trafiğe kalmazsanız şehiriçi menzil 300-400 km gibi şehirlerarası değerlere de yaklaşıyor.

SM-N910C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic aracım yok
Arkadaşlar bu yakıtın kaç km giderin cevabı kendi sürüş stiliniz, trafik , dur kalklar , gideceğiniz yeri önceden bilmeniz tanımanız , şuan aklıma gelmeyen bir çok etken var . 32 litre ile 400 km gördüm ortalama 6.5 lt yazıyordu ekranımda . Şu sıralar eşim kullanıyor ortalama yakıta bi baktım 11 lt yakıyor gözüküyor ekranda :))) Cvt şanzımana daha alışamadı ani kalkış yapıyor durulması gereken yerde durmaya yakın fren yapıyor alışacak ama :)
Yani kısaca bu yakıtın esas faktörü kişinin kendi sürüş stili.. Uzun yolda ancak anlaşılır ne kadar yaktığı sabit hızda.

Aracınız
Civic FC5 2017
Arkadaşlar bu yakıtın kaç km giderin cevabı kendi sürüş stiliniz, trafik , dur kalklar , gideceğiniz yeri önceden bilmeniz tanımanız , şuan aklıma gelmeyen bir çok etken var . 32 litre ile 400 km gördüm ortalama 6.5 lt yazıyordu ekranımda . Şu sıralar eşim kullanıyor ortalama yakıta bi baktım 11 lt yakıyor gözüküyor ekranda :))) Cvt şanzımana daha alışamadı ani kalkış yapıyor durulması gereken yerde durmaya yakın fren yapıyor alışacak ama :)
Yani kısaca bu yakıtın esas faktörü kişinin kendi sürüş stili.. Uzun yolda ancak anlaşılır ne kadar yaktığı sabit hızda.
aynen herkes in şehir içi farklıdır ama benım bölge için az yakıyor bunu soluyebılırım.

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri