Civic FB7 Fb7 tuhaf hırıltı sesi - V Kayış Gergisi sorunu

Aracınız
Civic FB7 2013
Arkadaşlar arabayı alalı 10 gün oldu. Aldığım ilk günden beri bu ses var. Araba özellikle düşük devirlerde hırıltı sesi çıkarıyor, tam olarak ne olduğunu da anlamıyorum ama bi bakar mısınız ? Videonun linkini aşağıya ekliyorum..

Çözüm
Bu parçayı bende bugün değiştirdim, parçayı linkteki adresten yılbaşı kampanyası ile 402 liraya aldım.
Parça kodu INA 534053410. FB7lerdeki gerginin üstünde R0A kodu bulunuyor, FD6larda bu kod yok.

Gelen ürün bu, üretim yılı 2020 görünüyor.
gergi-jpg.263630

Eski gergi ile yeni gerginin kodlarını karşılaştırdım ve birebir uyuyor gibi görünüyor, eski gerginin amortisör kısmı nerdeyse bütün yağını kaçırmış ve kirle birlikte kapkara hale gelmiş ? Üretim yılı da 2012 gibi duruyor, nerdeyse 8 yaşını geçmiş bir gergiye göre bence iyi dayanmış diyebilirim :)
Değişim sonrası...

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Peki kullanırken bir fark yarattı mi ? Tek sıkıntısı ses mi oluyor bu parçanın ?
Rolantide müzik kapalıyken uzaktan gelen bir tıkır tıkır ses vardı, o gitti, sadece LPG enjektörlerinin sesi kaldı :)
Ama öncesinde ses dışında bir sorun yaşamadım, açıkçası ses dışında bir sorun yaşayanda duymadım.
Ama bu ses zaman içinde takırdama tarzında dayanılmaz bir hale geliyor.

Aracınız
Civic FB7 2012
Bu parçayı bende bugün değiştirdim, parçayı linkteki adresten yılbaşı kampanyası ile 402 liraya aldım.
Parça kodu INA 534053410. FB7lerdeki gerginin üstünde R0A kodu bulunuyor, FD6larda bu kod yok.

Gelen ürün bu, üretim yılı 2020 görünüyor.
gergi-jpg.263630

Eski gergi ile yeni gerginin kodlarını karşılaştırdım ve birebir uyuyor gibi görünüyor, eski gerginin amortisör kısmı nerdeyse bütün yağını kaçırmış ve kirle birlikte kapkara hale gelmiş ? Üretim yılı da 2012 gibi duruyor, nerdeyse 8 yaşını geçmiş bir gergiye göre bence iyi dayanmış diyebilirim :)
Değişim sonrası kırmızı ışıkta biraz dikkatlice dinlediğimde hissettiğim o tıkırdama sesi şu anda gelmiyor gibi, ilerde farklı bir gelişme olursa yazarım.

Ekli dosyayı görüntüle 263648
Hayırlı olsun hocam, benden çıkan gergi amortisörü de böyleydi, yağ kaçırmıştı epey.

Aracınız
Civic FB7 2013
@m2hamid
Merhaba Hamid bey,
benimde gergi kütüğü değişimi gündeme geldi, linkini verdiğiniz üründe sorun yaşamamışsınız, bu gergi kütüğü ile birlikte kayışıda aynı yeden aldıysanız onunda linkini verebilir misiniz?
Ayrıca bana ustam avare kasnağıda değişmen iyi olur demişti, sanırım avare kasnağı dedikleri parça gergi kasnağı mı oluyor? bilginiz varmı?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@m2hamid
Merhaba Hamid bey,
benimde gergi kütüğü değişimi gündeme geldi, linkini verdiğiniz üründe sorun yaşamamışsınız, bu gergi kütüğü ile birlikte kayışıda aynı yeden aldıysanız onunda linkini verebilir misiniz?
Ayrıca bana ustam avare kasnağıda değişmen iyi olur demişti, sanırım avare kasnağı dedikleri parça gergi kasnağı mı oluyor? bilginiz varmı?
Kayışı daha önce servisten orjinal alıp taktırmıştım, şahsi tavsiyem kayışı eğer indirimli bulursanız servisten orjinal alarak taktırmanız.
Avare kasnağı dedikleri parça gergiden biraz geride bir rulman, onunda zamanla ses yapma ihtimali var, gergi kütüğü değiştirilirken hazır etrafındaki parçalar sökülmüşse onunda değişmesi faydalı olabilir ama o kısımdan bir ses duymadığım için değiştirmeye gerek görmedim.

Aracınız
Civic FB7 2013
Kayışı daha önce servisten orjinal alıp taktırmıştım, şahsi tavsiyem kayışı eğer indirimli bulursanız servisten orjinal alarak taktırmanız.
Avare kasnağı dedikleri parça gergiden biraz geride bir rulman, onunda zamanla ses yapma ihtimali var, gergi kütüğü değiştirilirken hazır etrafındaki parçalar sökülmüşse onunda değişmesi faydalı olabilir ama o kısımdan bir ses duymadığım için değiştirmeye gerek görmedim.
Anlaşıldı. Teşekkür ederim üstadım.

PRA-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Civic FB7 2012
Geri dönüş için teşekkürler :)
6pk2093'ü servis dışında bulmanız zor, 6pk2100 ilerde tekrardan ses oluşumuna neden olabilir çünkü gergi normalden 7 mm.uzun ve sürekli fazla çalışmak zorunda kalıyor. Bunu da dikkate alın, keyifli forumlar :)
Merhaba. Temmuz/2020 de yan sanayi olarak 6pk2100 ile gergi kayışını değiştirmiştim. Hamid Bey'in öngörüsü doğru çıktı. Aradan 3 ay geçtikten sonra yine ses yapmaya başladı hatta 7 mm uzun olduğu için iyice gevşediğinden sağ ön konsolda titreşim yapmaya başladı. Bugün Ankara Honda Bora'dan orjinal kayış aldım 306 TL ödedim. INA marka değildi. Üzerinde Honda USA yazıyordu. Sanayide ustaya taktırdım. Şimdi ses kesildi. Bakalım bu sefer kaç ay dayanacak. Gergi kütüğü içinde 2800 TL fiyat verdiler.

Aracınız
Civic FB7 2012
Merhaba. Temmuz/2020 de yan sanayi olarak 6pk2100 ile gergi kayışını değiştirmiştim. Hamid Bey'in öngörüsü doğru çıktı. Aradan 3 ay geçtikten sonra yine ses yapmaya başladı hatta 7 mm uzun olduğu için iyice gevşediğinden sağ ön konsolda titreşim yapmaya başladı. Bugün Ankara Honda Bora'dan orjinal kayış aldım 306 TL ödedim. INA marka değildi. Üzerinde Honda USA yazıyordu. Sanayide ustaya taktırdım. Şimdi ses kesildi. Bakalım bu sefer kaç ay dayanacak. Gergi kütüğü içinde 2800 TL fiyat verdiler.
Hocam kayışın markası BANDO. Gergi kütüğünün markası INA.

Geri