Civic FB7 Fb7 tuhaf hırıltı sesi - V Kayış Gergisi sorunu

Aracınız
Civic FB7 2013
Arkadaşlar arabayı alalı 10 gün oldu. Aldığım ilk günden beri bu ses var. Araba özellikle düşük devirlerde hırıltı sesi çıkarıyor, tam olarak ne olduğunu da anlamıyorum ama bi bakar mısınız ? Videonun linkini aşağıya ekliyorum..

Çözüm
Bu parçayı bende bugün değiştirdim, parçayı linkteki adresten yılbaşı kampanyası ile 402 liraya aldım.
Parça kodu INA 534053410. FB7lerdeki gerginin üstünde R0A kodu bulunuyor, FD6larda bu kod yok.

Gelen ürün bu, üretim yılı 2020 görünüyor.
gergi-jpg.263630

Eski gergi ile yeni gerginin kodlarını karşılaştırdım ve birebir uyuyor gibi görünüyor, eski gerginin amortisör kısmı nerdeyse bütün yağını kaçırmış ve kirle birlikte kapkara hale gelmiş ? Üretim yılı da 2012 gibi duruyor, nerdeyse 8 yaşını geçmiş bir gergiye göre bence iyi dayanmış diyebilirim :)
Değişim sonrası...
Aracınız
Aynı sorun bende de var. Fırsat bulup tamire götüremiyorum. Malum manisa da otomatik sanziman ustası yok izmire götürmek gerek. Hocam sorun bana sanziman rulman larıyla alakalı gibi geliyor ama tabiki baktırmak gerek. Baktirisan bizimle paylaşır mısın? Geçmiş olsun..

DURSUNTOYA
Kayış kutusundan kayışlara bakın, sanzıman değil o şanzımana birşey olmaz hondanın selametle

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Bu parçayı bende bugün değiştirdim, parçayı linkteki adresten yılbaşı kampanyası ile 402 liraya aldım.
Parça kodu INA 534053410. FB7lerdeki gerginin üstünde R0A kodu bulunuyor, FD6larda bu kod yok.

Gelen ürün bu, üretim yılı 2020 görünüyor.
gergi-jpg.263630

Eski gergi ile yeni gerginin kodlarını karşılaştırdım ve birebir uyuyor gibi görünüyor, eski gerginin amortisör kısmı nerdeyse bütün yağını kaçırmış ve kirle birlikte kapkara hale gelmiş ? Üretim yılı da 2012 gibi duruyor, nerdeyse 8 yaşını geçmiş bir gergiye göre bence iyi dayanmış diyebilirim :)
Değişim sonrası kırmızı ışıkta biraz dikkatlice dinlediğimde hissettiğim o tıkırdama sesi şu anda gelmiyor gibi, ilerde farklı bir gelişme olursa yazarım.

Ekli dosyayı görüntüle 263648
Bende simdi sipariş verdim periyodik bakım için götürecektim aradan buda çıksın istedim bendede hafif hırıltı sesi var bağlı başka parçalarada zamanla zarar vermesin diye ertelemek istemedim.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bende simdi sipariş verdim periyodik bakım için götürecektim aradan buda çıksın istedim bendede hafif hırıltı sesi var bağlı başka parçalarada zamanla zarar vermesin diye ertelemek istemedim.
Pek zarar vermez ama bu parça er geç değişecek, fiyatı uygunken değiştirmeniz bence mantıklı olmuş, aradan çıkarmış olursunuz :)

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
AF437C9D-EDD4-4F71-BB4A-2D21D231891A.jpeg
Benim gergide geldi, aslında çok rahatsız edecek kadar bir ses yok ama hazır bakıma götürmüşken değiştireyim diyorum. Geçen bakımdada v kayışını değiştirmiştim bakalım benim rahatsız olduğum sesi kesecek mi...

Benim de gergide ufak tefek sesler vardi. Bando kayış ve ina gergi ile değiştirdim. 3 ay geçti. Şimdi daha beter ses yapıyor. Usta gergiden dedi. Orijinal olan arkadaşlara ihtiyaç yoksa değiştirmemelerini tavsiye ederim

Mi 9 SE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Benim de gergide ufak tefek sesler vardi. Bando kayış ve ina gergi ile değiştirdim. 3 ay geçti. Şimdi daha beter ses yapıyor. Usta gergiden dedi. Orijinal olan arkadaşlara ihtiyaç yoksa değiştirmemelerini tavsiye ederim

Mi 9 SE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Böyle bir ihtimale karşı eski gergiyi atmadım ama takılanın parça kodunun birebir uyduğunu teyit ettiniz mi? Çünkü FD6 ile FB7lerin gergileri çok benzer ancak birebir aynı değil.

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Periyodik bakım için bugün özel servise gittim ek olarak birde gergi değişecek dedim, elimizde gergi yok dediler ben getirdim deyince bir bakalım dediler ve parçayı görünce onayladılar ve hemen eklediler yan sanayi takınca eskisinden kötü oluyor diye. Hazır sökme işlemleri yapılıyorlarken marş motorunuda söktürdüm elektirikçide bakımını yaptırdım. Çıkan gergi aslında iyi duruyordu hep diyoruz ya amortisör kısmı yağ kaçırıyor diye ama bence o kısım yoldan gelen toz su vb dış faktörlerle o hale geliyor. Bakımdan sonra az biraz kullandım arabayı hırıltı gitmiş rölantide biraz daha titreşimsiz çalışıyor gibi geldi ama dururken r ye takınca hafif homurdanma devam ediyor sanırım o motor takozlarından oluyor ama şikayet edilecek boyutta değil. Birde soğuk havalarda tümseklerden geçerken oluşan gıcırtıdan bahsettim rotlarda vs boşluk yok o burç diyorduk herhalde oradaki lastikler yapar bizde orijinali yok yan sanayi takarsak kısa sürede yine ses yapar yağlayalım biraz sesi keser çok rahatsız edene kadar kullan dediler bende uğraşmak istemdim açıkçası. Yağlamanın işe yarayıp yaramadığını sabah soğuk havada kullanınca test ederim.
96E04ABC-EC1A-4649-A9CD-EEC501E604EB.jpeg20723552-0D1E-46C3-BF07-3121A70228D3.jpeg

Aracınız
Civic FB7 2012
Periyodik bakım için bugün özel servise gittim ek olarak birde gergi değişecek dedim, elimizde gergi yok dediler ben getirdim deyince bir bakalım dediler ve parçayı görünce onayladılar ve hemen eklediler yan sanayi takınca eskisinden kötü oluyor diye. Hazır sökme işlemleri yapılıyorlarken marş motorunuda söktürdüm elektirikçide bakımını yaptırdım. Çıkan gergi aslında iyi duruyordu hep diyoruz ya amortisör kısmı yağ kaçırıyor diye ama bence o kısım yoldan gelen toz su vb dış faktörlerle o hale geliyor. Bakımdan sonra az biraz kullandım arabayı hırıltı gitmiş rölantide biraz daha titreşimsiz çalışıyor gibi geldi ama dururken r ye takınca hafif homurdanma devam ediyor sanırım o motor takozlarından oluyor ama şikayet edilecek boyutta değil. Birde soğuk havalarda tümseklerden geçerken oluşan gıcırtıdan bahsettim rotlarda vs boşluk yok o burç diyorduk herhalde oradaki lastikler yapar bizde orijinali yok yan sanayi takarsak kısa sürede yine ses yapar yağlayalım biraz sesi keser çok rahatsız edene kadar kullan dediler bende uğraşmak istemdim açıkçası. Yağlamanın işe yarayıp yaramadığını sabah soğuk havada kullanınca test ederim.
Ekli dosyayı görüntüle 264377Ekli dosyayı görüntüle 264378
Benim gergi ciddi yağ kaçırmıştı, patlak amortisör gibi.

Geri