Civic FK7 Yeni Civic HB(FK7) Sport Plus yağ eksiltiyor mu? Yoksa başka bir problem mi?

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Merhaba arkadaşlar,

2018'in Kasım ayında aracımı sıfır km olarak satın aldım. 10000 bin km bakımına girene kadar yağ ile ilgili bir sorun yaşamadım. Fakat 10000 km bakımında aracın yağı değiştikten sonra iki kez motor yağı uyarısı ile karşılaştım araçta. Anlatayım.

İlki İstanbul'dan Uzunköprü/Edirne'ye giderken başıma geldi. İstanbul'dan çıktıktan sonra aracı Eco moduna aldım ve sakin sakin gitmeye başladım. Fakat Edirne yolunu bilen bilir, çok güzel dümdüz bir yol ve dayanamadım biraz hızlı gittim. Yaklaşık 1 saat 170-180 ile gidince motor yağı uyarısı çıktı ekranda. Hemen aracı durdurup kılavuzdaki adımları izleyerek 3 dakika bekledikten sonra yağ seviyesini kontrol ettim. Yağ seviyesi normaldi. Biraz daha bekleyip aracı çalıştırdım ve uyarı kaybolmuştu. Yine de endişelendiğim için ilk benzinlikte durdum ve aynı işlemleri tekrarladım. Motor yağı seviyesi yine olması gerektiği gibiydi. Sonra Eco modu kapatarak yoluma devam ettim. Edirne'ye varana kadar sakin gittim fakat Edirne-Uzunköprü arası ve Edirne'den İstanbul'a dönüşte yine süratli kullandım. Fakat bir sorun olmadı. Bu tecrübeyi yaşayınca aklıma şu geldi. Doğru mu düşünüyorum yorumlarınızı bekliyorum. Araç Eco modda iken motoru soğutmak için daha az yağ kullanıyor olabilir mi? Bu sebeple Eco moda rağmen yüksek devir sonucu çok ısınan motor bu az kullanılan yağı yüksek ısı sonucu yüksek basınçla fazla sıkıştırıp aracın motor yağı uyarısı vermesine sebep oluyor olabilir mi? Çünkü bunu yaşadığımda aracımı 10000 bakımından çıkaralı henüz bir kaç gün olmuştu. Yani yağı yeni değişmişti.

İkinci kez ise dün akşam başıma geldi. Aracım 5 gündür Sabiha Gökçen yakınındaki Havapark'ta yatıyordu. Uçaktan indim ve bir an önce eve gitme isteği ile aracı aldığım gibi biraz yapıştırdım. Sabiha Gökçen'den Zekeriyaköy'e gidiyordum, bu sebeple Kuzey Marmara otoyolunu ve 3.köprüyü kullandım. Yol yine açık ve düz. Yaklaşık 35-40 km yüksek süratle gittikten sonra araç yine yağ uyarısı verdi. Bu kez aracı normal modda kullanıyordum. Hemen dinlenme tesisinde durup, 3 dk bekledikten sonra motor yağı seviyesini kontrol ettim ve seviye normaldi. Kendime güvenmeyip bir de Shell'deki servis kısmında yağ ile ilgilenen personele ölçtürdüm. Yine yağ seviyesi normal çıktı. Aracı çalıştırdığımda uyarı yine gitmişti. Daha bakımdan çıkalı 4 bin km olduğu için yine bir sorun olmaması gerektiğini düşündüğümden aklıma şu geldi. Araç 5 gündür çalışmıyordu ve motor yeteri kadar ısınmadan yüksek süratle kullandığım için böyle bir sorun yaşamış olabilir miyim?

Sizce servise götürmeli miyim aracı ne düşünüyorsunuz?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Honda servisleri bu kadar düşünüp araştırdılarsa beni öpsünler

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Ülkemizde otomotiv sektörünün ticari işleyişinden dolayı araç satışındaki düşük karlarını servis üzerinden tolere etmeye çalışıyorlar, bu nedenle kullanıcıların araç hakkında pek bilgi sahibi olmasını, sorunlara kalıcı çözümler bulmasını istemiyorlar zaten :cautious:
Bu tip bağımsız forum platformlarda tüketicinin buna karşı birlik ve dayanışma yerleri :)
Özellikle yabancı forumlardaki materyal incelemeleri bazı konularda gerçekten taktire şayan, bu kültür ülkemizde herşeyin geç geliştiği gibi yavaş yavaş gelişiyor.

Keşke ülkemizde Amerika'dan tarzı her evin garajı olması tarzı bir ev yerleşim stili olsaydı, youtube videoları ve repair manual'ler ile kendimiz parçaları alıp gerekli tadilatları kolayca yapabilirdik, özellikle Hondalarımız basit mekanikleri ile buna müsait çünkü.

253022

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
insanın gündelik kullandığı otomobilinde 182hp motor olunca mesela ben hergün 8-9km uzaktaki bol rampa yukarı yoldan işe gidip gelirken yada alışveriş için çarşıya pazara giderken gaz pedalını azar azar kullanıyordum yetiyordu paldır küldür yürüyor zaten ama bu yağ ışığı yağ uyarısı mevzusu çıktığından beri bol bol dipgaz yapmaya başladım:) işin kötü yanı bir yerlere girmesek bari:) frenler sağlam ama işte yolu boş gördükçe cayır cayır basıyorum bu aralar. Olan ön lastiklere oluyor. Şehir içinde 120 yapılır mı yauw:) yazıktır günahtır.

yok kısa mesafede yağ uyarısı falan vermiyor. ilk bakıma 6000km de girdi şimdilerde 10000km oldu hala 0-100 8.2 saniye ölçüyorum, motor yağı seviyesi de hep aynı hiç değişmiyor.

eskiden bende 1.4 litre benzinli manuel vites hyundai getz vardı sıfır almıştım, gaz pedalını hep aç kapa anahtarı gibi kullanırdım mübarek:) ya dip gaz ya komple gaz kes, debriyaj pedalı hidrolik zaten onu 1200-1300 devirde gaz pedalı dipteyken hart diye bıraktıktan sonra patinaj falan yapmaz sonra gaza böyle buton gibi bas çek bas çek öyle tatmin ediyordu:) hızlanmak için kaşınırsam 5500 devirleri görüp öyle vites büyütürdüm, rampa aşağı yada yavaşlamak için frene basmadan önce alt vitese çekip kompresyonla 4500-5000 devirlere getirip frenletirdim:) 66000km de 9 yaşında iken bir kere bile fren balatası ve debriyaj değiştirmeden sattım, motora anahtar değmedi sadece yağı filtreleri bujileri kayışları değiştirdim 8 yaşında iken bir kerecik eksoz spiralini patlattım, bindim yıllarca uyarı falan vermedi bir gram yağ bir gram su eksiltmemişti:) ancak uzun yolda sabit hızda tasarruflu biçimde gitmeye çalışırken gazı hassas ayarladığımı hatırlıyorum 1-2 cm basardım giderdi. Şimdi düşünüyorum da epey zevksizmiş:) şimdi kullandığım civic ile ortalama olarak aynı miktarda benzin yakardı:)

Motul 300V yi not aldım belki işyerinde falan birilerine tavsiye edebilirim.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
insanın gündelik kullandığı otomobilinde 182hp motor olunca mesela ben hergün 8-9km uzaktaki bol rampa yukarı yoldan işe gidip gelirken yada alışveriş için çarşıya pazara giderken gaz pedalını azar azar kullanıyordum yetiyordu paldır küldür yürüyor zaten ama bu yağ ışığı yağ uyarısı mevzusu çıktığından beri bol bol dipgaz yapmaya başladım:) işin kötü yanı bir yerlere girmesek bari:) frenler sağlam ama işte yolu boş gördükçe cayır cayır basıyorum bu aralar. Olan ön lastiklere oluyor. Şehir içinde 120 yapılır mı yauw:) yazıktır günahtır.

yok kısa mesafede yağ uyarısı falan vermiyor. ilk bakıma 6000km de girdi şimdilerde 10000km oldu hala 0-100 8.2 saniye ölçüyorum, motor yağı seviyesi de hep aynı hiç değişmiyor.

eskiden bende 1.4 litre benzinli manuel vites hyundai getz vardı sıfır almıştım, gaz pedalını hep aç kapa anahtarı gibi kullanırdım mübarek:) ya dip gaz ya komple gaz kes, debriyaj pedalı hidrolik zaten onu 1200-1300 devirde gaz pedalı dipteyken hart diye bıraktıktan sonra patinaj falan yapmaz sonra gaza böyle buton gibi bas çek bas çek öyle tatmin ediyordu:) hızlanmak için kaşınırsam 5500 devirleri görüp öyle vites büyütürdüm, rampa aşağı yada yavaşlamak için frene basmadan önce alt vitese çekip kompresyonla 4500-5000 devirlere getirip frenletirdim:) 66000km de 9 yaşında iken bir kere bile fren balatası ve debriyaj değiştirmeden sattım, motora anahtar değmedi sadece yağı filtreleri bujileri kayışları değiştirdim 8 yaşında iken bir kerecik eksoz spiralini patlattım, bindim yıllarca uyarı falan vermedi bir gram yağ bir gram su eksiltmemişti:) ancak uzun yolda sabit hızda tasarruflu biçimde gitmeye çalışırken gazı hassas ayarladığımı hatırlıyorum 1-2 cm basardım giderdi. Şimdi düşünüyorum da epey zevksizmiş:) şimdi kullandığım civic ile ortalama olarak aynı miktarda benzin yakardı:)

Motul 300V yi not aldım belki işyerinde falan birilerine tavsiye edebilirim.
Yazılımlı ve modifiyeli araç tanıdık varsa ekstra HP sağlayabilir. Böyle de bir yağ aynı zamanda.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Aracınız
Civic HB 9. Jen.
Dun araba ilk calistiktan sonra havalandirma sisteminden cok az benzin kokusu geldi sanki.Kisa bir sure sonra gitti.Sizce bu turbo motorlu bir arac icin normal mi?Yag seviyesine bakmali miyim?

Geri