Yeni Honda Civic FE Kasa

Hocam 2019 yılında Japonya ile AB özel bir gümrük muafiyet anlaşması imzaladı, bu sayede Japonya’dan ithal araçlar sanki AB içerisinden üretilmiş gibi gümrüklemeye tabi olacak, bu nedenle Hyundai’nin ithal araçlarında karşılaşılan durumn gözlenmeyeceğini düşünüyorum.

Ancak her halikarda Türkiye Fabrikası sayesinde ortaya çıkan maliyet avantajı artık olmayacak ve bence de eskisi gibi uyguna donanımlı Civic alamayacağız, bu açıdan tereddütlerinizi aynen paylaşıyorum.
Evet anlaşmayı hatırlıyorum.
Dediğiniz gibi burda üretilenden daha ucuza mi olur bilemem. Çünkü bu aracın yerlilik oranı yuksekti. Benzin deposundan arka tampondaki reflektörüne kadar tr de üretilen parçaları var. Bakalım oradan buraya daha uygunami gelecek. İlk zamanlar belki aynı fiyat üzerinden bir müddet gider. Tr de fabrika kapatmanın bir şekilde bastırılması gerekiyor çünkü buda ister istemez fiyatlara yansır ve düşük olabilir gibi bir yorum getiriyorum kendimce.
Diğer tarafa bakacak olursak Civic eğer 380-400 lü rakamlara çıkarsa şayet yeni getirecekleri accordu kaça satacaklar acaba bir de işin o yüzü var.Az kaldı bekleyip görelim hep birlikte. Gönül ister herkez alsın binsin lakin trde nedense olmuyor buda bizden kaynaklanıyor. Otomobili ne zaman prestij ve güç gösterisi olma algisindan çıkarırsak o zaman bir şeyler değişir belki...

@m2hamid hocam şu anda executive donanımın 300bin üstü rakamlarda satıldığını düşünürsek bence de @Fsevim81 dediği gibi bir durumla karşılaşabiliriz. Ben de 400bin civarında bir rakam beklemekteyim açıkçası. Dolar kuru da o geldiğinde daha da yükselmiş olacaktır illa.

Evet anlaşmayı hatırlıyorum.
Dediğiniz gibi burda üretilenden daha ucuza mi olur bilemem. Çünkü bu aracın yerlilik oranı yuksekti. Benzin deposundan arka tampondaki reflektörüne kadar tr de üretilen parçaları var. Bakalım oradan buraya daha uygunami gelecek. İlk zamanlar belki aynı fiyat üzerinden bir müddet gider. Tr de fabrika kapatmanın bir şekilde bastırılması gerekiyor çünkü buda ister istemez fiyatlara yansır ve düşük olabilir gibi bir yorum getiriyorum kendimce.
Diğer tarafa bakacak olursak Civic eğer 380-400 lü rakamlara çıkarsa şayet yeni getirecekleri accordu kaça satacaklar acaba bir de işin o yüzü var.Az kaldı bekleyip görelim hep birlikte. Gönül ister herkez alsın binsin lakin trde nedense olmuyor buda bizden kaynaklanıyor. Otomobili ne zaman prestij ve güç gösterisi olma algisindan çıkarırsak o zaman bir şeyler değişir belki...
ÖTV bile kalksa aslında çok şey değişir ama olmuyor maalesef :(

@m2hamid hocam şu anda executive donanımın 300bin üstü rakamlarda satıldığını düşünürsek bence de @Fsevim81 dediği gibi bir durumla karşılaşabiliriz. Ben de 400bin civarında bir rakam beklemekteyim açıkçası. Dolar kuru da o geldiğinde daha da yükselmiş olacaktır illa.
Baz aldığımız fiyatın 1.5 turbo olacağını düşünürsek bu rakam daha da yükseliyor.
1.6 atmosferik R serisi motorun yeni kasada olmayacağını düşünürsek (ki bence olmamalı da zaten bıkkınlık geldi ?) 1.5 exe+ civicin fiyati zaten şuan da cep yakıyor. Hakkımızda hayırlısı bakalım inşallah güzel şeyler olur hepimiz sasiririz vay bee deriz iyi yönde tabiki bu temennim?

ÖTV bile kalksa aslında çok şey değişir ama olmuyor maalesef :(
ÖTV vs. kalkmaz hocam. Cari açığımızı azaltmamız için daha az dışarıdan ürün almalı, daha fazla satmalıyız. Daha az ürün almak için de bu tip dışarıdan alınan teknolojik ürünlere vs. yok TRT, yok ÖTV vb. vergiler getirilirek önüne geçilmeye çalışılıyor. Eskiden amazon'dan vs. ne güzel ucuza iyi markalarda ürünler alabiliyorduk misal. Şimdi imkansız... Söyleyecek, konuşacak çok şey var da konu dağılmasın. Ben iç tasarımın yanında mavi yanan gündüz farlarını da çok beğendim?

@Fsevim81 hocam o motorun daha kötüsü de gelebilir. Toyotayı gördük mesela... Gül gibi atmosferik 132hp motordan sonra gelen 1.5 bilmem nasıl bir motor. Emisyon kuralları can sıkıcı oluyor ve üreticiler de belki daha verimli ama görece kullanıcılar tarafından performans olarak beğenilmeyecek motorlar sunabiliyorlar.

ÖTV vs. kalkmaz hocam. Cari açığımızı azaltmamız için daha az dışarıdan ürün almalı, daha fazla satmalıyız. Daha az ürün almak için de bu tip dışarıdan alınan teknolojik ürünlere vs. yok TRT, yok ÖTV vb. vergiler getirilirek önüne geçilmeye çalışılıyor. Eskiden amazon'dan vs. ne güzel ucuza iyi markalarda ürünler alabiliyorduk misal. Şimdi imkansız... Söyleyecek, konuşacak çok şey var da konu dağılmasın. Ben iç tasarımın yanında mavi yanan gündüz farlarını da çok beğendim?
Bende genel olarak mercedesteki gibi torpido üzeri deki havalandırma ızgaralarının renkli renkli ambiyans aydinlatmalarina bayılıyorum. Gereklimi bence gereksiz ama insanı cezbediyor namussuz. Bu yeni kasanın torpido ve ızgara tasarımına güzel gidermiş o ambiyans aydinlatmalari ?

Kapılardan başlayıp ön göğsü de içine alan ambiyans aydınlatma olsa süper olurdu gerçekten Mercedes e serisindeki gibi 1.6 atmosferik motoru sevenlere saygı duyuyorum ama bence de gelmemeli artık atmosferik motor devri kapandı kendi adıma turbo motorlara geçicem ilk fırsatta

SM-N910C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Benim şahsi düşüncem ise Honda’nın küresel ekonominin hedefler, beklentiler, tüketim ve tedarikler gibi çeşitli unsurlarında yaşanan dönüşüme ayak uydurarak Türkiye’yi artık en azından orta vadede etkin bir pazar olarak görmediğidir. Nitekim gerek çoğu operasyonlarını sonlandırması gerek tasarım dilini ve üretim mantığını refah devletlerinin tüketici taleplerine uydurması bu düşünceyi kuvvetlendiriyor. Fiyatlar genel düzeyinin aşırı oynak olduğu ve üzerine piyasa belirsizliğinin devlet müdahalesi ile daha da kaotik bir hal aldığı piyasa da hiç bir oyuncu yer almak istemez. Bu çerçevede azalan arz, talebin daha istikrarlı olduğu coğrafyalara kayacaktır. Neticede fiyatlandırmada bizim alım gücümüz dikkate alınmayacağı için Honda ürünlerinin fiyatları öngörülenin üzerinde artacaktır diye düşünüyorum. Umarım yanılıyorumdur.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Firmaların ülkemize bakışı sadece Honda'da böyle değil @ByConsul hocam. Dünyada 400bin civic satılıyorsa bunun %1'i bizim ülkemizde satılmış (2019'da). Gelen araçların güvenlik donanımlarına bile bakıp karşılaştırınca Avrupalıların canlarının can da bizimkinin patlıcan olduğunu gayet net görebilirsiniz. Aynı model araç aynı marka, ama aynı donanımlar olmuyor. Bu hemen her markada var bizim ülkemizde ama bazı markalarda daha fazla fark var. Temel sebebi de tamamen ekonomik. 3. dünya ülkesi gibi görülüyoruz ne kadar uçuyoruz vs. denilse de...

Geri