Civic FB7 Yeni yıla Kaza yaparak girmek ?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Subap ayarı istemesi kötü işte yoksa iyi motor r16 da işte... :D Etini huyunu suyunu biliyoruz LPG ile de süper ekonomik. Her zaman tercih olarak ilk sıralarda tabi ki.

Bunun dışında RS'in motoru gerçekten iyi ve verimli. Tek araç olduğunda çok kilometre yapıyoruz yıllık ortalamamız 26bin km. Benzinli araç mantıklı değil normalde.

@m2hamid Şirket aracını günlük kullanamıyorum hocam. Bazen işe kendi aracımla gidip, kendi aracımla döndüğüm de oluyor. Tabi araçsız olursam bu olmaz da...
Hocam R16 gibi dayanıklı-LPG uyumu iyi ama subap ayarı ile de uğraşmak istemiyorum diyorsan yeni Corolla’nın 1.6 Dream CVT otomatiklerine bakman faydalı olabilir, geçen yıldan bu aracı stoklayıp satamayan birçok kişi var, donanımı da fena değil, 2020 model sıfır km.ye yakın araçların fiyatları da 220 civarında geziniyor.
Motor olarak çift egzantrikli olduğu için alt devirlerde Civic’ten daha atik bir motoru var (hatta şehiriçinde bayağı atik hissettiriyor), isterseniz devir çevirmeyi de seviyor.
Ama yeni Corolla kasa yapısı olarak FC5 Civic’in değil FB7 Civic’in rakibi gibi duruyor, iç hacim olarak FB7yle benzer diyebilirim.
Ek olarak Corolla’da LPGyi ayrıca taktırmak gerekli, Honda gibi fabrikasyon bir uygulaması yok.
https://sahi.io/s/DiSqEbDO

Aracınız
Teşekkür ederm hocam favorilere ekledim. Güzel araç, kardeşiminki de maviydi Hatchback füme rs de gözüm aslında Honda’da.

Aynen özellikle HB RS ler süper tek dikkat etmeniz gereken şey bakımları :) birde kırmızı oldumu CLA sönük kalır yanında benim arkadaşımda vardı CLA 2014 gece paketi AMG siyah kol jantlı o opsiyonlu piyasada getçekten çok az var dışarıdan bildiğiniz AMG gibi duruyordu ve maalesef Ekim 2019 da Bursada bir avukat hanıma satmıştım 168 e :)) şimdi 350 400 bin 70 bin km bile değildi :)

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Aynen özellikle HB RS ler süper tek dikkat etmeniz gereken şey bakımları :) birde kırmızı oldumu CLA sönük kalır yanında benim arkadaşımda vardı CLA 2014 gece paketi AMG siyah kol jantlı o opsiyonlu piyasada getçekten çok az var dışarıdan bildiğiniz AMG gibi duruyordu ve maalesef Ekim 2019 da Bursada bir avukat hanıma satmıştım 168 e :)) şimdi 350 400 bin 70 bin km bile değildi :)

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Kırık bi beyaz. Arka spoiler siyah, cam tavan ve siyah jantlarla epey güzel araç. Coupe formu da iyi ancak içeriyi bu durum nasıl desem klostrofobik kılıyor kısmen. Dar geliyor bana araç. 2014 yılında biz sıfır cla180 almıştık 148bin'e AMG paket, distronick plus vs. dahil düşünün. Araç bugün 300bin+ üstünde. Para epey değer kaybetti malesef. Ben cla180i beğenen biri değilim. Araç çok sert, runflat lastik 18" ve sert amortisörlerle... Motoru da zayıf, şanzımanı da dct gibi arıza potansiyeli olan bir araç ama hanımlar bayılıyor işte.

@m2hamid Toyota dar hocam. Memur arkadaşımda var o memnun değil açıkçası. Ben dış görünüş ve konfor olarak beğenmiştim ama tavana kafam epey yakındı o araçta da. Toyotaya LPG Taktıracaksak RS'e de taktırırız?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Kırık bi beyaz. Arka spoiler siyah, cam tavan ve siyah jantlarla epey güzel araç. Coupe formu da iyi ancak içeriyi bu durum nasıl desem klostrofobik kılıyor kısmen. Dar geliyor bana araç. 2014 yılında biz sıfır cla180 almıştık 148bin'e AMG paket, distronick plus vs. dahil düşünün. Araç bugün 300bin+ üstünde. Para epey değer kaybetti malesef. Ben cla180i beğenen biri değilim. Araç çok sert, runflat lastik 18" ve sert amortisörlerle... Motoru da zayıf, şanzımanı da dct gibi arıza potansiyeli olan bir araç ama hanımlar bayılıyor işte.

@m2hamid Toyota dar hocam. Memur arkadaşımda var o memnun değil açıkçası. Ben dış görünüş ve konfor olarak beğenmiştim ama tavana kafam epey yakındı o araçta da. Toyotaya LPG Taktıracaksak RS'e de taktırırız?
Civic alabilecek bütçeniz varsa zaten Corolla anlamsız kalıyor, alım ve yürütme maliyetini düşük tutmak istersiniz diye Corolla’yı önermiştim :)

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Civic alabilecek bütçeniz varsa zaten Corolla anlamsız kalıyor, alım ve yürütme maliyetini düşük tutmak istersiniz diye Corolla’yı önermiştim :)
Eyvallah hocam. Gelecek paraya +80bin daha koyabiliyorum.

kayhanbozkus

0
Yönetici
CLA ozellikle arka koltugu gercekten dar ... rent a car firmalarinin birinde aracin icine oturma ve gozlemleme sansim olmustu. Disardan kesinlikle cok iyi ama ici dediginiz gibi cok dar. Benim de imkanim olsa 1.5 hatchback alirdim ve mutlaka KIRMIZI olurdu :)

@m2hamid Toyota dar hocam. Memur arkadaşımda var o memnun değil açıkçası. Ben dış görünüş ve konfor olarak beğenmiştim ama tavana kafam epey yakındı o araçta da. Toyotaya LPG Taktıracaksak RS'e de taktırırız

SM-G965F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

@kayabey Benim araç ihaleye çıkacaktı işte Çarşamba günü aramıştı kasko şirketinden danışman. Bİlgilendirdi süreç konusunda. Aracımı boşalttım, bebek oto koltuğu vs. ıvır zıvır topladım. Son bi vedalaştım aracımla.
Onlar da piyasadaki rayiç bedelle ilgili çalışma yapacaklar cuma ya da haftaya pazartesi belli olur bu da dendi. Nüksettikleri rakamlar 160-200 arası. Şaşırdım. Ama asla beklemiyorum tabi bu tavan rakamları. Bakalım.
Hayırlısı olsun. Umarım gönlüne göre bir arac alman nasip olur.

Ancak 1.5 T nin yakıt tüketimi masallarda anlatıldığı gibi değil...

Şöyle ki eco elegance ile ortalama 14 litre LPG tüketimi olan güzergahta 3 gün RS ye bindim. Ortalama 12 litre benzin tüketimi oldu.

Bu toplamda 350 km lik bir deneyim di.
Ve benim RS ve türevlerine yani 1.5 T motorlu civiclere olan sevgimi bitirdi.

Şöyle ki yakıta verdiğimiz para hic bir zaman geri gelmiyor.

Yukarıda ki ölçüm sonucuna göre;
her 100 km yi 50 kuruşa yürümek ile 85 kuruşa yürümek demek, yılda 30 bin km çeviren normal bir kullanıcı olarak 8 - 10 bin TL net fark ödemek zorundaligini doğuruyor.

Not. Lutfen kimse yakıt polemiği yapmasın. Ben bunu 25 senedir ölçüyor hesaplıyorum. Zira konu yakıt degil.

Sevgiler

Aracınız
Civic FC5 2020
Hayırlısı olsun. Umarım gönlüne göre bir arac alman nasip olur.

Ancak 1.5 T nin yakıt tüketimi masallarda anlatıldığı gibi değil...

Şöyle ki eco elegance ile ortalama 14 litre LPG tüketimi olan güzergahta 3 gün RS ye bindim. Ortalama 12 litre benzin tüketimi oldu.

Bu toplamda 350 km lik bir deneyim di.
Ve benim RS ve türevlerine yani 1.5 T motorlu civiclere olan sevgimi bitirdi.

Şöyle ki yakıta verdiğimiz para hic bir zaman geri gelmiyor.

Yukarıda ki ölçüm sonucuna göre;
her 100 km yi 50 kuruşa yürümek ile 85 kuruşa yürümek demek, yılda 30 bin km çeviren normal bir kullanıcı olarak 8 - 10 bin TL net fark ödemek zorundaligini doğuruyor.

Not. Lutfen kimse yakıt polemiği yapmasın. Ben bunu 25 senedir ölçüyor hesaplıyorum. Zira konu yakıt degil.

Sevgiler

Aklın yolu bir... dediklerinize harfiyen katılıyorum.... Benim içinde önemli olan şehir içi böyle kullanımdaki yakıt değeri.. Yoksa her araç uzun yolda yarı yarıya yakıyor. Yılda 8-10 bin tl çok ciddi bir rakam.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
@kayabey Hocam bizde civicle birlikte 2019' kasıma kadar e180 vardı 2013 model, 2014 trafiğe çıkışlı. Araçla İstanbul şehiriçi 9'un altına düşmedik pek ki genel ortalaması 11lt benzin. Benzer güzergahta civic ile 10lt lpg yakıyorduk. Civic ile 10lt lpg İstanbul şehiriçi ortalama kabul etsem. Benzinde bu 8lt ortalamaya denk gelir. RS turbolu olduğu için 7.5 diyeyim ki bu benim güzergah ile kullanım tarzım ve kişisel verim olarak kabul ediyorum. 2. aracımız da dizel olduğu için ağırlık ona biner elbette çoğu zaman. Eğer ilk araç dizel olmasaydı benim alacağım olan mecburen ekonomik olacaktı. Bunun dengesi olmalı hep. LPG aldığım istasyonda LPG 3.31 iken, benzin 7.19. Her 10 Kilometrede lpg ile 3.5tl yakarken benzinde bu rakam 5.5 oluyor yaklaşık yani benim hesapta. Her 10bin km'de 2000TL fark eder bu benim açımdan bana kabaca.

Geri